Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner z Allegro + antena na kominie = odbiór idealny?

Atlantis86 07 Gru 2009 00:19 1709 9
  • #1 07 Gru 2009 00:19
    Atlantis86
    Poziom 19  

Chociaż mieszkam w pobliżu większego miasta (Krk) niekorzystne ukształtowanie terenu urtudnia odbiór stacji radiofonicznych na UKF za pomocą prostych odbiorników (radiobudziki, tanie radiomagnetofony, radia zintegrowane z telefonami albo odtwarzaczami mp3 itp). Ostatnio zresztą sprawa się pogorszyła i niektóre stacje poznikały całkowicie na tym prostszym sprzęcie. Na lepszym (np. samochodowy Panasonic) odbiór znacząco się pogorszył.
    Zacząłem się zastanawić nad zakupem jakiegoś lepszego tunera - na Allegro widać tego sporo w różnych cenach. Tuner współpracowałby z zewnętrzną anteną zamontowaną na kominie. Za wzmacniacz robiłaby Unitra PW 8010 podłączona również do komputera.
    Czy takie rozwiązanie usunie problemy? Jakiego tunera powinienem szukać? Zależy mi na syntezie częstotlitowści i pamięci na chociaż kilka stacji. Poza tym musi być AM - przynajmniej LW I MW. Gdyby były jeszcze fale krótkie to byby ideał, ale jakoś na to nie liczę...
    Dam radę kupić coś sensownego tak do około 100 zł?

0 9
  • #2 07 Gru 2009 10:45
    ajpier
    Poziom 37  

Zamiast inwestować w sprzęt który pewnie i tak nie wzmocni sygnału polecał bym kupno dobrej anteny FM ze wzmacniaczem.

0
  • #3 07 Gru 2009 12:45
    irekr
    Moderator

Dobra antena w polaryzacji PIONOWEJ bez wzmacniacza będzie zupełnie wystarczająca...
    Nie instaluj żadnych "Totali", "rogali" czy "dipoli na wiadrze" i innego chłamu reklamowanego jako idealne anteny w każdych warunkach....

0
  • #4 07 Gru 2009 15:54
    Atlantis86
    Poziom 19  

Problem w tym, że w tej chwili nie mam żadnego porządnego odbiornika - stąd też pytanie o tuner. W domu jest kilka tańszych "radyjek", jakiś radiobudzik itp. Nie ma to nawet wejścia na zewnętrzną antenę, a przerabianie sprzętu takiej klasy celem jego dodania mija się z celem. Dlatego tuner też wchodzi w grę.

Antena to druga sprawa. Oczywiście jak najbardziej wezmę pod uwagę wasze opinie. Czy możecie podać przykład jakiejś ze wzmacniaczem?
    Można zrobić taką dość skuteczną instalację bez wydawania fortuny? ;)

0
  • #5 07 Gru 2009 20:34
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Atlantis86 napisał:
    Antena to druga sprawa. Oczywiście jak najbardziej wezmę pod uwagę wasze opinie.

Antena to podstawa do prawidłowego odbioru stacji radiofonicznych. :cry:
    Cytat:
    Czy możecie podać przykład jakiejś ze wzmacniaczem?

Tak jak napisał irekr. :!:
    irekr to tzw. "fachowiec pełną gębą" i należy z założenia Mu wierzyć.
    Wie co pisze. :spoko:
    Cytat:
    Można zrobić taką dość skuteczną instalację bez wydawania fortuny? ;)

Oczywiście, ze można. Tu masz prostą i Bardzo skuteczna antene do odbioru Radiofonicznego w paśmie UKF.

Tuner z Allegro + antena na kominie = odbiór idealny?

Koszt anteny (materiałów) to około 20 złotych i 1 godzina pracy. :D

Pozdrawiam.

0
  • #6 07 Gru 2009 21:00
    Atlantis86
    Poziom 19  

Wiem jak ważna jest antena, jednak nie sądzę by kiepskiemu radiobudzikowi pomogła. To znaczy może i pomoże w jakimś stopniu, ale nie będzie to zbyt "profesjonalny" odbiór.
    Tak więc wciąż jestem ciekaw opinii odnośnie tunera.

0
  • #7 08 Gru 2009 18:05
    Dani66
    Poziom 30  

A może lepiej byłoby wyłożyć troszkę więcej i kupić amplituner i do tego dobrą antenę.

0
  • #8 08 Gru 2009 21:49
    Atlantis86
    Poziom 19  

Hmm... Tylko nie bardzo wiem po co mi amplituner, skoro wzmacniacz w pełni spełniający moje oczekiwania już jest. ;)

0
  • #9 08 Gru 2009 22:03
    Dani66
    Poziom 30  

A no to w takim wypadku tylko dobry tuner.

0
  • #10 09 Gru 2009 17:34
    Atlantis86
    Poziom 19  

No i właśnie to powtarzam od początku.
    Więc może ktoś podzieli się swoimi opiniami? Odpowie na moje pytanie z pierwszego psota? ;)

0