Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem terenu

07 Gru 2009 13:13 7639 14
 • Poziom 2  
  Witam
  Poproszę o poradę w sprawie możliwości wykonania we własnym zakresie (???) w miarę prostego układu sterowania oświetleniem terenu w nast. sposób:
  - od zmroku do zadanej godziny (np. 23.00) - załączone
  - od zadanej godziny do świtu - światło wyłączone, załączenie po zadziałaniu czujnika ruchu
  - od świtu do zmroku - wyłączone.

  Czy jest możliwe (w jaki sposób?) takie skonfigurowanie układu, aby można było zastosować kilka niezależnych czujek ruchu, czyli innymi słowy - podzielić teren na strefy.
  Ponieważ dosyć marny ze mnie elektryk - poproszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie tematu.
  Dzięki.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Odnośnie pierwszej części pytania warto rozejrzeć się za zegarami sterującymi - niektóre umożliwiają również wyzwalanie z zewnętrznych źródeł (czujka)

  Co do drugiej części - są różnego rodzaju sterowniki układów automatyki np LOGO na których można wykonać takie sterowanie ale nie jest to tanie i trzeba posiadać trochę wiedzy w tym zakresie.

  Trzecia część pytania nasuwa wniosek - może warto porozmawiać z jakimś elektrykiem w kwestii wykonania tego sterowania.
 • Pomocny post
  Poziom 1  
  darek_wp napisał:
  Odnośnie pierwszej części pytania warto rozejrzeć się za zegarami sterującymi - niektóre umożliwiają również wyzwalanie z zewnętrznych źródeł (czujka)


  Dokładnie: dwa zegary (pierwszy wyzwalany z czujnika zmierzchowego), stycznik w razie większego poboru, kilka czujek i sprawa załatwiona. Tylko trzeba to poskręcać do kupy, a to juz zrobi elektryk.:arrow:
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Podwójny zegar z kalendarzem i jeden czujnik zmierzchowy koszt całości około 400pln. Można zakupić tańsza wersje zegara np mechaniczny ale w ilości dwóch sztuk koszt całości spadnie do około 250pln.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Do kupienia nawet w marketach są np pojedyncze halogeny z czujnikiem ruchu i sterowaniem w dwu zakresach - wyłączone od świtu do zmroku, od zmroku do świtu włączone ale dopiero po wykryciu ruchu przez czujkę.
  Pomiędzy lampę a czujkę można do tego układu włączyć zegar sterujący który niezależnie od czujki poda zasilanie na lampy. Rozwiązanie niedrogie. Można zamontować kilka takich układów i już masz podzielone na strefy.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Przyzwoita lampa z czujnikiem ruchu ma wejście uruchamiające ją bez konieczności załączenia się czujnika ruchu.
  To wejscie musi być włączone przez zegar, a równolegle do niego zasilanie czujnika ruchu.
  zasilania tych układów wychodzą z S-ek dzielących na strefy, a przed Skami przechodzą przez stycznik sterowany wyłącznikiem zmierzchowym.

  W ten sposób od zmierzchu do świtu światło włączy się na czas do godziny ustawionej w zegarze, oraz w czasie ruchu , a wszystko w załączonych strefach.

  Możliwe jest również zasilanie wszystkich lamp z jednego zegara, ale wtedy należy albo zrezygnować ze stref zaraz po mroku, albo założyć na zasilania z zegara osobne S-ki
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Dzięki Panowie za rady. Wollf - właśnie o czymś takim myślałem, tylko jak wpiąć zegar w taki układ (wydaje mi się dosyć "zintegrowany" w tych halogenach z marketu)? No i jeszcze coś mi po drodze przyszło na myśl - czy zegar nie powinien być z własnym zasilaniem (podtrzymaniem)?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Zegary sterujące mają wbudowane podtrzymanie nawet do kilku tygodni. Denerwujące byłoby ustawianie i programowanie zegara po każdorazowym zaniku napięcia.
 • Moderator
  lebiedz napisał:
  Dzięki Panowie za rady. Wollf - właśnie o czymś takim myślałem, tylko jak wpiąć zegar w taki układ (wydaje mi się dosyć "zintegrowany" w tych halogenach z marketu)? No i jeszcze coś mi po drodze przyszło na myśl - czy zegar nie powinien być z własnym zasilaniem (podtrzymaniem)?


  kup przekaźnik programowalny w dowolnej hurtowni elektrycznej i wyłącznik zmierzchowy. Producentów cała masa. Razem ok. 150 - 180 PLN.
  Możliwości zaprogramowania w wielu kombinacjach. Uwzględnia automatycznie nawet zmianę czasu. Ma własne podtrzymanie pracy zegara, ale nie pamiętam jak długo.
 • Poziom 14  
  Wykonywałem takie oświetlenie u siebie. Rozkręciłem lampę i do układu zasilającego samą żarówkę (halogen) dolutowałem dwa przewody które wyprowadziłem na zewnątrz lampy które włącza się do zegara sterującego. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim połączeniu i nie pomylić przewodów L i N przy podłączaniu do zegara sterującego tak żeby nie następowało zwarcie przy zadziałaniu czujnnika ruchu.
 • Poziom 11  
  jeśli chodzi o czujniki ruchu, pierwsze zasadnicze pytanie jakie źródła oświetlają ten teren?

  to rozwiązanie może po prostu się nie opłacić w eksploatacji (wymiana źródeł + przerobienie instalacji). Polecam sterowanie oświetlenia za pomocą zegara astronomicznego np. CPA4.0 Rabbit.


  Pzdr
 • Poziom 2  
  Żródła to reflektorki LED GU10 230V 3 x Power LED (http://www.wojnarowscy.com.pl/kat_index.php?inc=107&produkt_szukaj=11668) w zmodyfikowanej oprawie Brilux GL-810 (modyfikacja polegała na dostosowaniu do GU10).
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  To mogę jedynie dodać, że w takim układzie można zastosować zegar astronomiczny z dwoma niezależnymi wyjściami (lub dwa zegary), w którym jeden będzie nam sterować stycznikiem wg czasu wschodów i zachodów słońca, a drugi stycznik przez czujnik ruchu (wada... jeden czujnik ruchu)
 • Poziom 10  
  A może połączyć zegar sterujący z czujką ruchu i wyłącznikiem zmierzchowym. Programator na szynę TS-GE2- koszt 24zł, wyłącznik zmierzchowy WZ2-25zł, czujka pewnie ok. 30zł. Jeśli by się to odpowiednio połączyło, może nieźle działać.
 • Poziom 10  
  a co koledzy by powiedzieli na taki układ jak przedstawia rysunek poniżej. Mam zrobione oświetlenie ogrodu na 5-ciu obwodach, w każdym obwodzie jest minimum 5 lamp ogrodowych, do niektórych obwodów podłączone jest 2-wa, lub 3-rzy czujniki ruchu wszystkie obwody oświetleniowe z 5-ciu obwodów sprowadzone są do rozdzielni i wszystkie obwody czujek z 5-ciu obwodów sprowadzone są też do rozdzielni. Dodatkowo niezależnie od obwodów czujek ruchu wszystkie obwody oświetleniowe pracują na jednym ściemniaczu. Pracuje to wszystko na wyłączniku zmierzchowym + niezależnie praca ręczna każdego z obwodów. Osiągnąłem w ten sposób niezależne ustawienie obwodów, np. przyciemnienie ściemniaczem w pracy ciągłej, a jak ktoś wejdzie na czujkę ruchu obwód zapala się na pełną moc. Mam tylko w tym przypadku jeden na razie nierozwiązany jeszcze problem, a mianowicie gdy np. wszystkie lampy są ściemnione o 70% i gdy ktoś wejdzie na któryś z czujników ruchu ten zapala mi wszystkie obwody, a chciałbym zastosować jakiś układ elektroniczny np. na triakach aby ta czujka z poszczególnego obwodu załączała tylko ten obwód a nie resztę. Na dole zamieszczam ideowy schemat obwodów są tam narysowane tylko przewody fazowe i odejście przewodu fazowego z czujnika na lampę, przewodów N nie rysowałem aby rysunek był bardziej przejrzysty.

  Sterowanie oświetleniem terenu