Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wlączania pompy CO (230V) na 5 min - wykonanie

07 Gru 2009 15:56 3106 15
  • Poziom 13  
    Witam. Mam taki problem, muszę wykonać taki układ który będzie załączał pompkę co(230V) powiedzmy na 5min i włączał ponownie za godzinę na 5 min i tak w kółko. Szukałem już wszędzie, ale nie mogę znaleźć. Jedynie co znalazłem to takie układy, ale z czujnikami temperatury, jednak mi potrzeba układ czasowy. Niestety nie wiem jak się za to zabrać, wiem iż układ będzie podobnego działania jak multiwibrator. Proszę o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    No dobra obczaiłem juz pare, ale nigdzie nie ma schematu i układu wykonania pokazana jest tylko budowa i opisane działenie. Ale ogólnie chciałbym zrobic cos prostszego, a tu to co widze to dość rozwiniete. W szkole robiliśmy cos takiego tylko ze na dwuch przekaźnikach czasowych, ale to było dość duże i drogie. Chwila coś znalazłem moze byc takie coś??? http://www.elportal.pl/pdf/k07/81_56.pdf
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    No to wykorzystaj dwa układy ne555 jeden bistabilny a drugi mono stabilny i przekaźnik , ale dokładność takiego urządzenia będzie taka sobie. Poszukaj kalkulatora ne555 .
    Ten schemat co podałeś nie zadziała , bo będziesz musiał wciskać przycisk aby układ włączył pompkę, czytaj opis urządzenia i sam oceń!
  • Poziom 36  
    To może zastosuj dwa timery CD4541. Jeden będzie odmierzał czas 5 min a drugi 1 godz. Gdy połączysz wyjście pierwszego z wejściem drugiego itd. to uzyskasz cykliczne przełączanie tych czasów.

A co do NE555, to czy na nim uzyska czas 1 godz ?
  • Poziom 12  
    A może po prostu kup sobie zwykły programator czasowy wtykany do gniazda .Kosztuje ok 15 PLN,i działa u Mnie na pompie obiegu ciepłej wody(żeby w kranie nie czekać na ciepłą wodę):D Kupisz go w każdej hurtowni elektrycznej,lub u Mnie,jak nie chcesz wychodzić z domu
  • Poziom 13  
    No raczej układ na timerach CD4541 byłby lepszy, 1 godzina to przykład jeszcze nie wiem jaki czas bym ustalił. A co powiecie na temat tego programatora??? Jest to jakiś sposób, wprowadze dane raz i bedzie spokój.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    W programatorze dokładność jest w miarę duża,ale okres czasu na który włącza urządzenie to minimum 15 min lub wielokrotność.Mam w domu dwa takie urządzenia.Jedna na pompie,drugie rybki kładzie spać.Jedyny problem to braki zasilania,wtedy trzeba ustawić godzinę od nowa.
  • Poziom 13  
    Co do układu od Christophorusa to tak no układ super i wogóle tylko ze troszke male zdjęcie i nie widac dokładnie to jakich czesci mam użyc, oraz polączeń szczególnie do układów scalonych. Pozatym gdzie mam podpiac zasilanie i ile ma ono wynosic, a gdzie pompke 230V. Co to za ukad scalony ten drugi bo ten pierwszy to 555. zamiast ktorych rezystorow moge dac potencjometry w celu regulacji czasu. I ile max bedzie wznosic czas dzialania pompki i czas przerwy.
  • Poziom 18  
    Proponuję użyć starego kalkulatora, dwu przekaźników tranzystora wzmacniającego sygnał zera z odpowiedniej pozycji z kalkulatora i zegara który w kalkulatorku będzie uruchamiał +1 :) w ten sposób załączysz sobie pompkę na 10 % czasu w zależności od potrzeby co godzinę 10 minut czy ile tam będziesz chciał.
    Reaktywujmy stare urządzenia.
    Produkujemy w ten sposób mniej śmieci.
  • Poziom 13  
    Troszkę nie czaje, można jakies jaśniejsze objaśnienie albo jakiś schemacik:)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Super wielkie dzięki. Spróbuje wykonac ten układ. Jak by coś to bede pytałw tym poście.
  • Poziom 25  
    Witam. Jeśli nie chcesz się bawić w elektronika, to skorzystaj z gotowych przekaźników czasowych, nawet rodzimej produkcji F&F, lub innych. W hurtowniach elektrycznych są takie przekaźniki, w których można ustawiać i czas przerwy i działania. Ewentualnie zastosuj dwa osobne przekaźniki czasowe - sprawdzone i niezawodne. Pozdrawiam.