Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA7294 Problem z zasilaniem

Kamis47 07 Gru 2009 17:04 1557 11
  • #1 07 Gru 2009 17:04
    Kamis47
    Poziom 13  

Otóż mam dość nietypowy problem. Zbudowałem układ według schematu z NE i taką też wykonałem płytkę. Do zasilania zbudowałem przetwornice rezonansową opartą o ZVS http://www.nickhv.com/img/Highvoltage/Flyback/ZVS%20driver.jpg i rdzeń z zasilacza ATX. Zasilana ATX-em 12V na wyjściu daje +31V i -31V i na zwarciu pobiera prąd 10A. Przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza na kolumnie 4Ohm prąd pobierany przez przetwornice wynosi uwaga 0.6A co daje 7.2W mocy, oraz z głośników dobiega straszne charczenie. Napięcie za przetwornicą nie przysiada prawie w ogóle niezależnie od wysterowania. W taki sposób muzyki da się słuchać tylko na minimalnej głośności i przy takiej wzmacniacz działa poprawnie. Zirytowany tym problemem podłączyłem wzmacniacz bezpośrednio pod zasilacz ATX czyli +12 i -12V jednak nie było różnicy. Wzmacniacz poprawnie grał cicho jednak po pogłośnieniu nie dawał sobie rady. W tym przypadku prąd pobierany z zasilacza na gałęzi dodatniej wyniósł 0.25A na pełnym wysterowaniu. Co jest nie tak ?? Czy winę ponosi zasilanie czy może sama końcówka jest uszkodzona ??

0 11
  • #2 07 Gru 2009 18:07
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Ten schemat przetworki to chyba niekompletny? Jaką ona ma moc max?
    A co do wzmacniacza to może pomyliłeś wyjścia? Na dwóch kanałach tak gra?
    Ja odpalałem taki wzmacniacz na próbe na dwóch aku od wiertarki 16,8v i grał całkiem głośno.

0
  • #3 07 Gru 2009 18:54
    Kamis47
    Poziom 13  

Moc zwarciowa przetwornicy to 120W. Wzmacniacz jest mono, ale gra tak samo czy podłącze lewy czy prawy kanał.

0
  • #4 07 Gru 2009 21:26
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Wzmacniacz potrzebuje zasilania symetrycznego jak dobrze pamiętam, Chyba że myle kostki.
    Więc jak masz około +30v i - 30v to jest ok.
    Wrzuć może jeszcze schemat wzmacniacza.
    A ta przetwornica powiem, że mnie zainteresowała w swojej prostocie wykonania.
    jaki dławik zastosowałeś? Poskładałem ja w pająka z byle czego i .....
    Działa, ale ciągnie 1,6A "luzem" Może być trafo toroidalne z ferrytu

0
  • #6 08 Gru 2009 19:07
    Kamis47
    Poziom 13  

Dzisiaj zasiliłem przetwornice trafem sieciowym 100W 12V, oraz dołożyłem kondensatorów filtrujących za przetwornicą i nadal to samo trzeszczy nawet bardziej niż wtedy :cry:

0
  • #8 08 Gru 2009 22:46
    mkpl
    Poziom 37  

Sprawdz wzmacniacz na innym zasilaniu ale większym niz +/- 12V. Jakie zastosowałeś diody po wtórnej stronie przetwornicy? Jaka pojemność kondensatorów czy są nisko impedancyjne?

0
  • #9 09 Gru 2009 16:09
    Kamis47
    Poziom 13  

Diody po stronie wtórnej to MBR1660. Filtracja 1000uF na stronę trochę mało, ale wcześniej było 600uF na stronę i po dodaniu 400uF nic się nie zmieniło. Spróbuje dać jakiś dławik na wyjściu może to coś da.

-1
  • #10 15 Gru 2009 18:20
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Jak tam Twój wzmacniacz? Udało się go uruchomić? Czy próbowałeś go zasilić z innego źródła niż przetwornica? Ja poskładałem tą przetwornice na trafie z atx-a na pierwotnym 2x5 zw na wtórnym 2x10 zw (przewinięte), ale nie jestem z niej zadowolony. przy większym obciążeniu są trzaski ,piski i duży spadek napięcia, a na zwykłym transformatorze wzmacniacz działa normalnie.

0
  • #11 15 Gru 2009 18:46
    Qwet
    Poziom 33  

Jeśli napięcie jest stabilne +/-31V, a z głośnika 4ohm charczy przy kilku watach, to winny jest wzmacniacz.

0
  • #12 16 Gru 2009 15:07
    Kamis47
    Poziom 13  

No to do rzeczy, okazało się że wzmacniacz jest padnięty. Podłączyłem pod przetwornicę wzmacniacz kolegi na TDA7294 i u niego wszystko gra miło i z normalną mocą. Przy maks wysterowaniu przetwornica pobiera 8A więc nie jest to rewelacja ale wystarczy.

SŁAWEKWW nie wiem co źle zrobiłeś ale moja działa przyzwoicie. Zwiększ filtrację przed przetwornicą i poeksperymentuj z kondensatorami rezonansowymi o różnej wartości.

0
  Szukaj w 5mln produktów