Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schematów BETA II i SONASHI ZXM 57 ESP

cobi_69 07 Gru 2009 18:49 3414 13
  • #1 07 Gru 2009 18:49
    cobi_69
    Poziom 21  

Witam, poszukuję schematów do dwóch radioodtwarzaczy samochodowych.

1) VW BETA II, szukałem na forum, ściągnąłem kilka schematów ale okazało się że nie wiem czemu ale pomimo nazwy żaden z nich nie pasuje do mojego, ja poszukuję takiego:

2) SONASHI ZXM 57-ESP, niestety do tego radia w ogóle nic nie znalazłem, może ktoś mógłby mnie chociaż naprowadzić gdzie szukać? Wygląda tak:

1 13
  • #2 08 Gru 2009 13:38
    djlj24
    Spec od car audio

To pierwsze radio to nie jest beta tylko alpha. I w zależności od producenta może być zupełnie inne. To drugie radio jest składane przez chińczyków z pamięci i z tego co znajdą pod ręką - dlatego też nie znajdziesz schematu do konkretnej wersji.

0
  • #3 08 Gru 2009 14:11
    cobi_69
    Poziom 21  

Pierwsze radio to na pewno "VW Philips Beta II" bo tak na nim pisze, niestety i tak nie umiem znaleźć schematu do tego konkretnego modelu.

Co do drugie radia to szkoda jeśli schematu nie znajdę, bo interesuje mnie tylko jedna rzecz - radio nie działa tzn. nie działają kasety (na tym akurat mi nie zależy) niestety z przełącznika (na końcu kieszeni znajduje się stykowy przełącznik który służy do sprawdzania czy kaseta jest w kieszeni) wystają 3 urwane przewody i radio jest cały czas w trybie "Cassette" i nie wiem gdzie te przewody były wlutowane badź jak je podłączyć żeby działał tuner FM/AM bo na tym mi zależy.

0
  • #4 08 Gru 2009 15:37
    djlj24
    Spec od car audio

Philips Beta II ma odtwarzacz kasetowy i to na pewno. Lepiej załóż post, w którym opisz co się dzieje z tym radiem.
    Z tym drugim radiem to szukaj na płycie punktów, gdzie mogło być coś wlutowane i znając życie jeden to będzie +12V (lub masa) a dwa pozostałe to zasilające miejsce gdzie podajesz ten sygnał w zależności czy ma być radio czy kaseta.

0
  • #5 08 Gru 2009 16:06
    _siekier
    Poziom 22  

Witam! To i ja się przyłączę, także poszukuję schematu, właśnie Philipsa Bety II. Kolega djlj24 ma jakieś namiary na niego?

0
  • #6 08 Gru 2009 18:16
    cobi_69
    Poziom 21  

Z radiem Blaupunkt'a się nic nie dzieje, po prostu tam kasety nie działają bo cała kieszeń jest pokrzywiona, z resztą nie potrzebuję tego radia a chcę z niego skorzystać bo przyda mi się tuner a jednocześnie wzmacniacz z tego radia, i dlatego potrzebowałbym schemat żeby podłączyć line in.
    Co do drugiego radia to zobaczę czy jest tak jak mówisz, bo z tego co pamiętam są tam 3 przewody: czerwony, żółty i biały.

0
  • #7 13 Gru 2009 17:15
    cobi_69
    Poziom 21  

Udało mi się wszystko podłączyć i radio (to Sonashi) działa i wszystko jest dobrze. zamiast głowicy wlutowałem wtyczkę minijack i podłączyłem radio pod odtwarzacz mp3. Wszystko grało świetne (tylko odtwarzacz mp3 musiał mieć głośność na min, a wtedy na radiu się ustawiało poziom głośności całości). Więc podłączyłem napęd CD z ASUS'a i podpiąłem go pod radio (z panelu z tyłu sygnałem analogowym), wszystko grało ale niestety przeważało "pierdzenie" i nie dało się tego słuchać. Co może być powodem tego że na mp3 wszystko hulało a na czytniku nie?
    PS. gdy potem z powrotem podłączyłem mp3 to już nie działało tak fajnie tj. musiałem dać dużo głośniej odtwarzacz i też było słychać pierdzenie (i tak grało o niebo lepiej niż na czytniku) - myślicie że mogło się coś stać z radyjkiem?

0
  • #8 13 Gru 2009 17:24
    djlj24
    Spec od car audio

Nie podłączaj pod głowicę ale za wzmacniaczem korekcyjnym magnetofonu.

0
  • #9 13 Gru 2009 17:40
    cobi_69
    Poziom 21  

Dobra, tylko teraz jest problem bo nie mam schematu i nie wiem jak zlokalizować ten wzmacniacz korekcyjny :| .

0
  • #10 13 Gru 2009 19:29
    djlj24
    Spec od car audio

Z głowicy sygnał trafia do wzmacniacza korekcyjnego - czyli tam gdzie kabelek od głowicy wchodzi tam jest wzmacniacz - za nim podłączasz się. Zwykle jest to wzmacniacz operacyjny.

0
  • #11 13 Gru 2009 23:53
    mister_j
    Poziom 22  

może mógłbym pomóc w temacie pierwszego radia, ale proszę niech kolega "cobi" się zdeklaruje. Czy jest to PHILIPS czy BLAUPUNKT. Pzdr

0
  • #12 14 Gru 2009 10:42
    cobi_69
    Poziom 21  

To na pewno jest VW Philips Beta II, bo taka na radyjku widnieje naklejka :) .

0
  • #13 21 Gru 2009 09:42
    cobi_69
    Poziom 21  

Hmm dalej nie wiem gdzie się podpiąć, bo sygnał z głowicy trafia na dwa tranzystory, i nie wiem w którym miejscu po drugim tranzystorze się podłączyć - czy bezpośrednio na wyjściu czy za jakimś rezystorem?

0
  • #14 16 Lut 2010 16:05
    cobi_69
    Poziom 21  

Nie maiłem już dawno czasu, teraz go trochę mam więc znów wziąłem się za mój projekt.

cobi_69 napisał:
    Udało mi się wszystko podłączyć i radio (to Sonashi) działa i wszystko jest dobrze. zamiast głowicy wlutowałem wtyczkę minijack i podłączyłem radio pod odtwarzacz mp3. Wszystko grało świetne (tylko odtwarzacz mp3 musiał mieć głośność na min, a wtedy na radiu się ustawiało poziom głośności całości). Więc podłączyłem napęd CD z ASUS'a i podpiąłem go pod radio (z panelu z tyłu sygnałem analogowym), wszystko grało ale niestety przeważało "pierdzenie" i nie dało się tego słuchać. Co może być powodem tego że na mp3 wszystko hulało a na czytniku nie?
    PS. gdy potem z powrotem podłączyłem mp3 to już nie działało tak fajnie tj. musiałem dać dużo głośniej odtwarzacz i też było słychać pierdzenie (i tak grało o niebo lepiej niż na czytniku) - myślicie że mogło się coś stać z radyjkiem?

Okazało się że tranzystor (zdj. Q2) padł, wymieniłem go i znów można normalnie słuchać mp3 bez "pierdzenia". W związku z tym mam pytanie ponieważ uszkodzenie tranzystora spowodowało podpięcie czytnika CD, więc chciałem pomierzyć wartości sygnałów na wyjściu odtwarzacza mp3 i takiego czytnika. Jednak chyba coś robię źle bo wychodzi mi że na wyjściu odtwarzacza mp3 nie ma nawet 1mA.

0