Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerball własna konstrukcja

jariko 07 Gru 2009 23:18 11988 16
  • Witam. Ostatnio wpadła mi w rękę zabawka powerball a właściwie jego klon za 8 zł :) Kiedyś to widziałem ale nie w działaniu. Kolega pokazał mi jak się to wprawia w ruch. Cały wieczór szukałem jakichś informacji o zasadzie działania - (twardziele potrafią rozpędzić wirnik do ponad 16 000 obr/min !)

Powstała koncepcja:

Przyszedł czas realizacji i pierwszych prób.
    I okazało się że działa !!!! i o dziwo znacznie lepiej niż to coś za 8 złotych :)

A tu jest film z działania prototypu:
    http://www.youtube.com/watch?v=ipDAOV1ugr0

Teraz czas na dokończenie obudowy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    jariko
    Poziom 15  
    jariko napisał 175 postów o ocenie 236, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Gdansk. Jest z nami od 2006 roku.
    jariko
    Poziom 15  
    I gotowa obudowa :
    Powerball własna konstrukcja Powerball własna konstrukcja

Działa super :)
    atek000
    Poziom 17  
    Ja mam oryginalną kulkę z wyświetlaczem. Już zdążyłem ja rozebrać i zobaczyć co jest w środku ;) ale jakoś o budowaniu samemu nie pomyślałem.
    Widziałem gdzieś na aukcjach internetowych (chyba e-bay.co.uk albo e-bay.com) same czytniki prędkości, bo te kuli oryginalnie występują w wersji bez LCD, z LCD i świecące z LCD. Można by tę Twoją rozbudować.
    Właśnie, pomyśl o rozbudowanie jej, dodaj światełka. Pamiętam, że były kiedyś joja co świeciły, tylko nie wiem na jakiej zasadzie to było. Można by brać energię z siły obrotowej.
    Chyba ponownie zajżę do swojej i pomyślę jak to zrobić.
    Woytek130
    Poziom 16  
    Joja były na baterie -pamiętam ,demontowałem ;) lampka była załączana prymitywnym kontaktronem.
    psu
    Poziom 11  
    A jak to działa ? Chciałbym też spróbować zrobić coś podobnego, ale z rysunków nie wiele widać. Można prosić o wyjaśnienie zasady działania ?
    jariko
    Poziom 15  
    Też miałem problem z załapaniem zasady działania po tym jak "pomacałem" oryginał. Zasada jest prosta, aby to coś zaczęło działać należy rozpędzić wstępnie koło zamachowe. W powerball robi się to sznurkiem. Rozpędzony bąk wprawiamy w ruch oscylacyjny nadgarstkiem, wtedy powstaje siła od precesji. Powoduje ona, że ośka bąka zaczyna się toczyć po bieżni. Cała zabawa polega na tym by odpowiednio tak sterować tą precesją by bąk toczył się osią coraz szybciej po bieżni nabierając obrotów. Im większa prędkość tym siła ćwiczeń jest większa.
    psu
    Poziom 11  
    Miałbym jeszcze kilka pytań. Czy to duże łożysko jest konieczne, oraz czy nie ma zbyt dużego tarcia na styku z osią a "bieżnią napędową gyro".

Pozdrawiam !
    jariko
    Poziom 15  
    bez tarcia to by nie działało. A oś nie trze po bieżni tylko się po niej toczy i rozpędza koło zamachowe. W oryginale nie ma dużego łożyska tylko jest pierścień z tworzywa ale cały bajer w tym by zrobić coś lepiej niż oryginał :)
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Fajna sprawa zrobić coś takiego, pamiętam ile się otłukliśmy tym po przerwach w średniej kto więcej ukręci :)
    Z czego ta obudowa? z tego kupionego za 8 zł?
    jariko
    Poziom 15  
    obudowa jest z drewna a dokładniej z deski do krojenia za 9 zł. Wyciąłem 4 koła skleiłem wikolem i wytoczyłem. Ale mam już pomysł na konstrukcję zamkniętą, też na łożyskach ale już małych bez tego dużego. Cały problem jest we wstępnym rozkręceniu koła zamachowego.
    tiburonv6gt
    Poziom 10  
    Bardzo mi się podoba pomysł i wykonanie. Niedawno nabyłem podróbkę Powerball'a. Ale jakość jest tak niska, że pomyślałem nad zrobieniem swojej wersji. Rotor miałby być cięższy, odlany np. z ołowiu. Później stoczony/wyrównoważony.
    Ciekawi mnie jak rozwiązałeś to elastyczne połączenie między "statorem", a mniejszymi łożyskami ośki.
    Może naklejenie pierścieni z gumy na bieżnie, gdzie toczą się końcówki ośki, zwiększyłoby przyczepność i możliwe osiągi?
    zgierzman
    Poziom 22  
    jariko napisał:
    bez tarcia to by nie działało. A oś nie trze po bieżni tylko się po niej toczy i rozpędza koło zamachowe.

Hmm, czy tarcie występuje tylko na jednym końcu osi, czy może po jednej stronie "od dołu". a po drugiej "od góry"? Bo w pierwszym przypadku oś powinna na końcu "trącym" mieć większą średnicę, a w drugim powinna być nierównoległa do dużego łożyska...
    tiburonv6gt
    Poziom 10  
    Pozwolę sobie lekko zmodyfikować rysunek.
    Po to właśnie jest elastycznie zamocowane łożyskowanie ośki żeby w zależności od kierunku precesji przechylała się na jedną ze stron i łapała przyczepność.
    jariko
    Poziom 15  
    W moim rozwiązaniu oś trze jedną stroną o jedną bieżnię druga storna osi wisi w powietrzu. Początkowo bieżnią była drewniana obudowa ale pofalowała się od nacisku osi, różna twardość słoi drewna więc wkleiłem wykładzinę podłogową i teraz jest OK.
    radekdjredi
    Poziom 12  
    Witam to jest zawalista zabawka. Napisz krok po kroku jak to zrobić, bo z tych rysunków ciężko się domyśleć.