Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

telewizor JVC lata 70 z USA, prośba o pomoc w jego renowacji

dawid012 07 Dec 2009 23:30 2703 13
    dawid012
    Level 10  
    Witam

posiadam telewizor, producent JVC.. jest to stary amerykański telewizor, ma ok 40 lat, jednak bardzo chciałbym z niego korzystać.
    Ma standardową amerykańska wtyczkę do gniazdka na 120V, ale oprócz tego ma wtyczkę na 12V..
    zamierzam kupić transformator, ale może prościej byłoby podpiąć właśnie przez to 12V ?

szczerze mówiąc - nie znam się na tym, więc proszę o pomoc, z tego typu wtyczką spotykam się pierwszy raz, w sklepie elektronicznym też była to ciekawostka

telewizor JVC lata 70 z USA, prośba o pomoc w jego renowacji

wszelkie info mile widziane, pozdrawiam
    dawid

ps. mam nadzieję, że to dobry dział forum, w sumie to eksploatacja tv :)
    User removed account
    User removed account  
    dawid012
    Level 10  
    hmm to mnie zaniepokoiłeś..
    w sklepie podłączyliśmy ten telewizor przez transformator, i się uruchomił, tzn. był głos, a ekran wyświetlał się na czarno z jednym białym paskiem.

więc jakaś nadzieja jest, czy się mylę?
    mogę zrobić foto tej tabliczki znamionowej, ale na niej tylko info o napięciu

częstotliwość ramki to chodzi o to jakby odświeżanie ekranu?
    User removed account
    User removed account  
    dawid012
    Level 10  
    i co, nie bedzie odbierało sygnału u nas? :( w sensie nie będzie obrazu?

dzięki za pomoc!
    Pablo1964
    Moderator
    Niestety, nie będzie. Sygnał NTSC nie jest kompatybilny z PAL nawet na poziomie obrazu czarno-białego.
    dawid012
    Level 10  
    hmm a jest szansa, aby to jakoś przerobić ?

to jest telewizor z początku lat 70, marka JVC..

ma też telewizor z końca lat 80, również JVC i działa prawidłowo, tzn odbiera sygnał.

Dodano po 2 [godziny]:

witam jeszcze raz.

byłbym wdzięczny za wszelką pomoc przy wskrzesaniu tego telewizoru do użytku.
    znalazłem na internecie jakąś instrukcję przerobienia tego telewizora na syngał PAL brytyjski lub australijski, czy to będzie odpowiadało naszemu sygnałowi?

poniżej cytuję tą instrukcję, z której nie wiele rozumiem ze względu na brak wiedzy dotyczącej elektroniki

Quote:
    modifying the american jvc to work on pal 1 uk or pal g australia

the sound inter-carrier frequency in the usa is 4.5 mhz. this has to be re-tuned to 6 mhz to suit pal 1 uk or 5.5 mhz to suit pal g australia.
    it is advised to only allow a qualified tv engineer to carry out this modification.
    modification using a signal generator
    if a signal generator is available this can be done by following the sound alignment procedure of page 5, section 2 of the service manual.
    a 6 mhz or 5.5 mhz signal can be used instead of 4.5 mhz.
    however it can be done using the following method very successfully if no signal generator is available.
    modification without a signal generator
    1. partially remove the rear cover. there is no need to disconnect the aerial or speakers
    2. remove board a (see service manual) enough to get access on the print side to coils t201, t202 and t103. these are the coils to be re-tuned.
    3. position the set carefully so that the screen can be seen and tuned into a broadcast signal. be extremely careful that board a is not touching any part(s) on the chassis electrically.
    4. using the trimming tool provided, very carefully turn the core anticlockwise on t201 until sound can be heard. do no use any force, as the ferrite core is very brittle and easily broken.
    5. using the trimming tool provided, very carefully turn t202 anticlockwise for maximum sound. do not use any force, as the ferrite core is very brittle and easily broken.
    6. using the trimming tool provided, very carefully turn t103 anticlockwise for maximum sound. do not use any force, as the ferrite core is very brittle and easily broken.
    7. if the picture is not tuned right, adjust it using the uhf control.
    8. repeating from step 4 until optimum results achieved.

jestem z krakowa, czy jest tu ktoś, komu możnaby oddać telewizor w fachowe ręce?
    czy to dobry wątek na forum, czy przenieś go gdzieś indziej, aby uzyskac jak najwięcej pomocy?

pozdrawiam
    Pablo1964
    Moderator
    Wygląda na to, że tv jest wyposażony w dekoder PAL. W instrukcji jest tylko mowa o przestrojeniu fonii - niestety, na system I (UK) lub G (AUS). Ale przestrojenie na PAL D/K nie powinno w takim razie stanowić problemu dla serwisanta. Przenoszę do części serwisowej.
  • Helpful post
    cyruss
    Level 30  
    Tak to se można gdybać na odległość...
    Przede wszystkim trzeba zobaczyć na czym jest zbudowany - jeśli na pojedynczych tranzystorach to o odbiorze PAL (czyli koloru u nas) zapomnij, chyba że ma PAL/NTSC ale to wątpliwe. Zbyt skomplikowana przeróbka. Przestrojenie fonii i naprawę odchylania pionowego (bo z opisu wynika ze jest walnięte) jeszcze od biedy zrobić można. O ile da się podpasować elementy - może być na tranzystorach germanowych o które już trudno.
    Tylko pamiętaj ze niedługo wyłączą naziemny sygnał analogowy i z anteny nic na nim nie odbierzesz.
    Na transformatorze długo nie pochodzi, różnica między 60 a 50 Hz będzie na dłuższą metę zabójcza dla transformatora w nim. Jeśli już to potrzebny będzie zasilacz jak do CB radia - coś około 13,2V i pewnie ze 3-4 A.
    Odezwij się na priv, jestem z Krakowa, lubię grzebać w zabytkach, choć wolnego czasu mam mało.
    Pablo1964
    Moderator
    dawid012 wrote:
    modifying the american jvc to work on pal 1 uk or pal g australia

Gdyby nie miał dekodera PAL, nie dawaliby takiej instrukcji. W dalszej części mowa wyłącznie o przestrojeniu fonii. Czyli system kodowania koloru powinien być rozpoznawany automatycznie. Choć z drugiej strony nie ma tu także nic o przeróbce zasilania. A nie chce mi się wierzyć, żeby 40 lat temu można było w USA kupić tv przystosowany do europejskiego zasilania (nawet dziś graniczy to niemal z cudem).
    dawid012
    Level 10  
    to telewizor czarno biały (!)
    poniżej wrzucam zdjęcie bebechów, mam też instrukcję i schmety jego wnętrza. Jednak mi one niewiele mówią.

W ostateczności, jeżeli temat okaże się niewykonalny to wywale wszystko z środka i wstawię jakiś telewizorek LCD, w sumie przekątna ekranu tego JVC to niecałe 9 cali.. jednak to już nie będzie ten sam telewizor z duszą..

telewizor JVC lata 70 z USA, prośba o pomoc w jego renowacji telewizor JVC lata 70 z USA, prośba o pomoc w jego renowacji
    Pablo1964
    Moderator
    No tośmy się dogadali :lol:
    To wprawdzie upraszcza sprawę, ale czy warto inwestować w ten tv? Kolega cyruss zadeklarował pomoc - skoro masz sentyment do tego telewizora, skontaktuj się z nim.
    cirrostrato
    Level 37  
    Duszę to mają lampowe niekolorowe, nowsze to już heretyki...
    cyruss
    Level 30  
    Jak jest schemat to 3/4 sukcesu. Naprawa pionu powinna sie udać, kineskop świeci czyli jeszcze wypalony nie jest, fonię pewnie szybciej będzie podstawić równoległą niż bawić się w przestrajanie. Wstępna wycena to 4 godziny pracy + części, ze zniżką dla forumowiczów max 150 zł, a pewnie zmieści się w połowie tego.
    Co do zasilania - można próbować - oprócz zewnętrznego zasilacza prądu stałego - wymienić wewnętrzny transformator, choć zwykle jest z tym problem bo transformatory na 60 Hz są dużo mniejsze niż nasze na 50 Hz (przy tej samej mocy).
    Amerykanie na wszystko co poza USA mówią PAL, kolorowe czy czarnobiałe...