Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci''

arek59 07 Gru 2009 23:36 7833 20
  • zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci''

Prezentuję wykonaną przez zemnie zwrotnicę aktywną z dodatkową funkcją limitera i clipu oraz subsonica.
    * Głównym założeniem było aby zwrotnica oddzielała pasmo osobno na 2 końcówki mocy, jedna 2x750W pod bas (niedługo zaprezentuję) i druga 2x450W pod nadstawki. Dodatkowo zabezpieczyłem limiterem przed przesterami oraz subsonic przed sub-dzwiękami które powodują niepotrzebnie duże wychylenie głosników basowych.
    * Zasilacz, transformator 2x18V/5W, stabilizator na diodach zenera 15V/5W, filtracja 4x2200uf.
    Nie ma żadnego brumu i przydzwięku, nie reaguje na zakłucenia z sieci, reaguje jedynie na telefon.
    * Aktywna zwrotnica ma następujące podziały;
    - subsonic od 40hz/36dB okt
    - bas od 40hz do 160hz/24dB okt
    - nadstawki od 160hz/24dB okt
    - dodatkowo wyjście pełnopasmowe od 40hz/36dB okt
    - wzmocnienie między wejściem a wyjściami wynosi 1:1
    * Zakładałem że nie będe stosował żadnych regulacji i pokreteł, ma być to w pełni aktywna dostosowana do mojego zestawu nagłośnieniowego.
    * Co do obudowy to poprostu ocynk to mój gust i spełnia moje i swoje zadania, wolę ocynkowane blachy niż malowane obudowy z zarysowanym lakierem i zardzewiałe. Z resztą ładnie się prezentuje ze wzmacniaczami w moim zestawie.
    Obudowa zwrotnicy to 1U, dopasowana pod rac i niedługo wzmontuję całość razem ze wzmacniaczami do racku.
    Jakość obudowy i napisów nie wchodziła w gre, najważniejsze że to ma działać i być trwałe, wytrzymałe mechanicznie jak i na warunki atmosferyczne oraz przed idiotami. * Dodatkowym wyjściem miało byś wykonanie jak najtaniej i o to cennik;
    TL074 - 6 x 1zł
    podstawki dip 14 - 6 x 0,40zł
    led bipolarne 4 x 0,50zł
    płytki 15zł
    drobnica 5zł
    reszte miałem z demobilu, obudowa po uszkodoznym DVD
    Zamknołem się w ok 30zł, czyli przebiegło wszystko ok jak na urządzenie ,,po taniosci'' :D
    * Schematy pochodzą z internetu, jedynie przestroiłemn i podrasowałem do moich potrzeb;
    - subsonic - http://sound.westhost.com/project99.htm
    - crossower 2/3 way - http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30278/article.html
    - limiter to proste, dioda led bipolarna + fotorezystor i dałem na wejsciu układu TL074.
    Led są sterowane przez układ TL074 i na publicie podczas przesteru lub nadmiernego wysterowania migają clip, sygnalizują działanie limitera.

* Z działania urzadzenia jak i wykonania jestem zadowolony :D
    * O to foty i zapraszam do komentowania, wiem że będzie i tak krytyka zapewnie obudowy i wszystkiego i niech wam będzie ta sama krytyka :D

zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci'' zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci'' zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci'' zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci'' zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci''
    zwrotnica aktywna oraz limiter i subsonic ,,po taniosci''

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 08 Gru 2009 03:17
    flubber.trip
    Poziom 27  

Ładne "bebechy" i fajny projekcik, ale co do obudowy to raczej nie pokazałbym się z tym na jakiejś imprezie. Nie chodzi mi tu o sam ocynk, bo da się z niego zmontować ciekawą obudowę, ale to powycinanie i montaż troszkę amatorszczyzną zalatuje, ale najważniejsze że działa i autor jest z tego zadowolony :) Pozdrawiam.

• #3 08 Gru 2009 03:46
    markovip
    Poziom 34  

Rozumiem, że na tym zestawie grasz tylko Ty.

arek59 napisał:
    [...]wytrzymałe mechanicznie jak i na warunki atmosferyczne oraz przed idiotami.

Samokrytyka jest najważniejsza.

Limiter jak limiter, schematy ściągnięte z internetu.
    Na zdjęciach nie widzę jednego, najważniejszego - uziemiania. Liczysz na łaskę?

arek59 napisał:
    Obudowa zwrotnicy to 1U, dopasowana pod rac i niedługo wzmontuję całość razem ze wzmacniaczami do racku.

Chyba nie mówisz poważnie? W sytuacji w jakiej masz zamontowane radiatory chcesz to pchać do racka? Powodzenia...

Oglądając zdjęcia zaciekawiły mnie Twoje innowatorskie, wysoko prądowe wyjścia na głośniki. Opowiedz o nich coś więcej.

Grałem ostatnio na 15 letnim zestawie w lakierowanej obudowie, ani rysy. Nie wiem skąd u kolegi taki strach przed tymi rysami, bo niby jak ma się porysować, w racku?

• #4 08 Gru 2009 08:38
    Udar88
    Poziom 10  

Projekt dość ciekawy. Dobre wykonanie.
    Moja podpowiedź co do wykonania opisów na panelach przednich:
    - opisy przełączników, pokręteł oraz gniazd wykonać można stosują metodę
    termo transferu (ta sama metoda co ta służąca do wykonania płytek). Gdy napisy przeniesione zostaną na płytę czołową można je zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Nie będę tutaj opisywał całej procedury bo nie chce powielać postów. Jeśli dobrze poszukasz na pewno znajdziesz na forum dokładny opis jak należy to wykonać. Radzę zastanowić się nad tym rozwiązaniem ponieważ wykonane przez Ciebie opisy wyglądają mało profesjonalnie.
    Zastosowałeś ładne obudowy i szkoda byłoby pozostawić je tak oszpecone.

• #5 08 Gru 2009 10:18
    gruby1
    Poziom 29  

Jak coś robisz, to i z zewnątrz powinno to wyglądać schludnie. Napisy zrób kalkomanią zamiast malować markerem. No i oczywiście bezwzględnie musisz to uziemić. Pomyśl sobie co się stanie jak któreś trafo, przekładka czy cokolwiek dostanie przebicia na obudowę. Mnie się ogólnie podoba. Wstawiłeś konstrukcję tych końcówek na elkę? Szukam i znaleźć nie mogę.

• #6 08 Gru 2009 10:34
    arek59
    Poziom 29  

W niektórych urządzeniach nie jest wymagane uzmiemienie, u mnie nie przewidziałem ale będzie wrazie potrzeby podłączone.
    Obudowa to cóż, chciałem jak najtaniej i najszybciej, na imprezie to ma nie wydlądać tylko grać, ja na to nie zwracam uwagi bo sprzęt często stoi pod stołem czy w kącie na imprezie to niewiele widać a na stole stoi cała oryginalna konsola.
    Najważniejsze że imprezowicze są zachwyceni jakością i potęgą dzwięku.
    Rack będzie zrobiony po to by zmniejszyć ilość noszenia i podpinania kabli, wykonam go z konstrukcji kątowników metalowych i będzie ok, radiatory i tak będą na zewnątrz chłodzone. Chodzi mi tylko o rack który połączy te wszystkie wzmacniacze w jedną całość.
    Wzmacniacze prezentowałem i są na podanych linkach;
    * Wzmacniacz 2x550-600W który sprzedałem i wykonałem podobny egzymplarz o mocy 2x750W który niedługo zaprezentuję, tylko dokończę - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=arek59&sid=c8aab15bbdc66098fa819fd0baf60282
    * Bipolar 2x450W też jest obecnie podtuningowany i ma dorobione zabezpieczenia, prezentowałem go - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=arek59&sid=c8aab15bbdc66098fa819fd0baf60282
    * Oraz wczesniej grałem na holtonie 400, podrasowałem o zabezpieczenia i mocniejsze trafo i go sprzedałem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=arek59&sid=c8aab15bbdc66098fa819fd0baf60282

• #7 08 Gru 2009 10:46
    maciej113
    Poziom 14  

arek59 napisał:
    W niektórych urządzeniach nie jest wymagane uzmiemienie,

Tak, w takich gdzie obudowa nie jest metalowa lub nie ma możliwości porażenia. U Ciebie jednak to konieczność, chyba że chcesz mieć kogoś na sumieniu. Pomysł na obudowy da się znieść ale jak już zostało wspomniane, napisy strasznie szpecą.

• #8 08 Gru 2009 11:14
    kortyleski
    Poziom 41  

No niestety, szukam i szukam ale żadnego pozytywu dopatrzeć się nie mogę.
    Rozwiązania techniczne na poziomie poniżej podstawowego, czego mieszasz przewody z trafa AC z sygnałem? Mając tyle miejsca dałbym zasilacz tuż koło transformatora a dalej poszedł już odfiltrowanym DC.
    Jak napisałeś - nie masz żadnych regulacji więc uniwersalność zerowa, co do zgodności z rackiem - dyskutowałbym.
    Nie mogę milczeniem pominąć stosowanie gniazd JACK 6,3mm przy mocach rzędu kilkaset wat. Jacki stosowało się przy 20watowych końcówkach, potem wymyślili coś lepszego.

Co do estetyki - projekt jest po prostu brzydki, opisy to jedno, krzywa nie schodząca się obudowa, ostre krawędzie ( powodzenia przy rozstawianiu na wariata.)
    Dno...
    A wystarczyłoby za 2-3zł u blacharza wygiąć krawędzie by powstał ceownik, zyskałbyś bardzo wiele.

• #9 08 Gru 2009 11:31
    arek59
    Poziom 29  

:arrow: kortyleski Pisałem że u mnie urządzenie spełnia swoje wymagania do mogego zestawu i tyle. Bo musiałem rozwiązać jakiś problem z pasywnymi zwrotnicami więc jest już rozwiązane zwrotnicą aktywną i jest ok. To nie jest wielofunkcyjny crossower tylko zwrotnica aktywna bez regulacyjna o stałym podziale i tyle.
    Co do brzydkiej obudowy to pisałem jakie spełnia zadanie i tyle. To nie jest jakiś luksus tylko niskubudżetówka. Na dodatek było mało czasu i musiałem szybko zrobić go by zagrać dobrze ostatki. Każdy ma swój gust, mi się tak podoba i tyle, zrobiłem dla siebie do moich dostosowań.
    Co do kabla sygnałowego to nie przeszkadza takie poprowadzenie bo jest idealna cisza w głosnikach to nie problem.
    Co do uziemienia to wiekszość domowych urzadzeń nie ma uziemienia ale na imprezach też często brakuje uziemienia, więc tu też problem.

• #10 08 Gru 2009 12:01
    Pev4
    Poziom 12  

Kolego Arek59, nie słychać brumu sieciowego w głośnikach? W zwrotnicy aktywnej wejście audio jest puszczone nieekranowanymi przewodami razem z przewodami od transformatora, dosyć ryzykownie jeśli chodzi o przydźwięki.

• #11 08 Gru 2009 14:11
    markovip
    Poziom 34  

arek59 napisał:
    Co do kabla sygnałowego to nie przeszkadza takie poprowadzenie bo jest idealna cisza w głosnikach to nie problem.

A nie? Gdzie zrobiłeś tą "próbę"? W domu?
    W takim razie może kolega się niemile zdziwić po podłączeniu nawet 6 kanałowego dimmera. Tak, tak! Dyskoteka to nie tylko muzyka. W połączeniu z tylko jedną fazą będzie tworzyć piękne połączenie.

• #12 08 Gru 2009 14:42
    kris6661991
    Poziom 25  

A można by środek tych końcówek mocy ujrzeć? Co do wyglądu to popieram kolegów, można było to chociaż pomalować i darować sobie podpisy, jeden włącznik, potencjometr i kilka ledów, na prawdę idzie się domyśleć co do czego...
    Co do uziemienia - jest bardzo ważne, zwłaszcza w konstrukcjach amatorskich, wystarczy przypadkowe zwarcie przewodu zasilania do obudowy i już mamy obudowę pod napięciem + uszkodzoną końcówkę mocy jak i zasilacz. Tak samo właściwe prowadzenie masy (masa toru sygnałowego oddzielnie, masa zasilania końcówek mocy oddzielnie, masa wyjść głośnikowych nie może być brana z "obudowy" tylko z punktu zbiorczego w zasilaczu, w którym łączymy wszystkie obwody masy, ciągnąć następnie jeden kabelek i podłączając go tylko w jednym miejscu obudowy).
    Kolejną sprawą szczególnie we wzmacniaczach dużych mocy, gdzie zestawy głośnikowe są łączone za pomocą długich przewodów jest stosowanie odpowiednich filtrów pasywnych. Pierwszym z nich jest Obwód Boucherota który powinien się znaleźć na wyjściu. Eliminuje on składowe sygnału wyższe niż przyjmijmy 100kHz co skutecznie zabezpiecza wzmacniacz przed wzbudzeniem się go poprzez obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego. Dalej na wyjściu powinna się znaleźć cewka z równolegle wpiętym rezystorem - filtr redukujący pojemność przewodu głośnikowego.
    I ostatnia sprawa dotycząca filtrów jeśli chodzi o mnie - EMC. Chyba nikt nie lubi trzasków ze wzmacniacza podczas "zapalania światła" itp. nie wspomnę już o maszynach dużej mocy (jak kolega wyżej wspomniał, np. Dimmer) która to cały czas załącza do sieci i odłącza dużej mocy obciążenia w postaci żarówek (podczas przełączania powstają w sieci "szpilki").

To wszystko ode mnie jeśli chodzi o uwagi dot. wzmacniaczy :)
    No i oczywiście nie zapominajmy o skutecznej eliminacji

• #13 08 Gru 2009 14:56
    arek59
    Poziom 29  

Przydzwięku z sieci nie ma nic, jak by było to bym zastosował przewody ekranowane i inne mozliwości. Trafo jest ekranowane, obudowa metalowa też działa jako ekran przeciw zakłuceniowy. We wszystkich wzmacniaczach stosuję jeden punkt masy z zasilacza, w prezentowanej zwrotnicy też jest jedna masa ale w dwóch miejscach.
    Trzasków nie ma podczas włączania urzadzeń i aktywnej zwrotnicy, we wzmacniaczach też nie ma trzasku bo jest soft start głośników.
    Próba była robiona podczas imprezy ostatkowej oraz w domu i jest duzo lepiej niż ze zwrotnicami pasywnymi.
    Dodam że jak uruchamiam jakieś silniki komukatorowe, wiertalki, odkurzacz, załączanie urzadzeń dużej mocy to nie słychać brumu i trzeszczenia, jedynie problem już jest jak przyłoże telefon to już cyka rytmicznie w głośnikach :D
    Jak ktoś nie wierzy to niech przyjedzie i zobaczy i odsłucha. Wiele firm prowadzi też kable sygnałowe blisko transformatora, przewody nieekranowane, tasmy i tak jest wiele. Kabel nieekranowany wcale nie musi buczeć.
    A no i ten problem co wspomniał kolega kris6661991 z tymi szpilkami i skokami słyszalnymi w głośniku to naprawde jest tyle że w laptopie, jak odłącze zasilacz laptopa to tego problemu niema, najbardziej zakłuca tą prace stroboskop i szybkie światła, słychać to nawet w słuchawkach bez podłączonego sprzetu. Mikser, zwrotnica aktywna, wzmacniacze na te skoki nie reagują więc jest ok.
    Jak rozwiązać problem laptopa, może wymienić zasilacz :?:

• #14 08 Gru 2009 15:04
    kris6661991
    Poziom 25  

To już bym radził z odpowiednimi filtrami na WEJŚCIU końcówki mocy, zastosuj taki układ -> kondensator 4.7uF (odcięcie składowych stałych) następnie w szereg rezystor 22k i równolegle między wyjściem a masą 100k + kondensator 4...4.7pF również wpięty jak rezystor. Takie rozwiązania wystepują w fabrycznych datascheet-ach niektórych układów STK :)

• #15 08 Gru 2009 15:16
    maciej113
    Poziom 14  

arek59 napisał:
    Trafo jest ekranowane, obudowa metalowa też działa jako ekran przeciw zakłuceniowy.

Tak to racja, ale gdy jest podłączona do MASY.

• #16 08 Gru 2009 15:20
    arek59
    Poziom 29  

Składową stałą na wejściu oddziela już subsonic a na wyjściu scalaków dla każdego kanału są szeregowo rezystory 100R i kondensatory po 2,2uf a od basu to 4,7uf i równolegle do masy są po 2 kondensatory 2,2nf równolegle zabezpieczające przed dzwiękami ponad akustycznymi, te elementy znajdują się pod spodem płytki. Sztuczne obciązenie to potencjometry na sprzezeniu po 4,7k. Więc zabezpieczenie przed infradzwiękami i ultradzwiękami jest w moim prezentowanej zwrotnicy aktywnej, wzmacniacze mocy też mają takie konfiguracje ale na wejściu.
    maciej113, obudowa jest podłączona do masy, najpierw próbowałem łączyć masy przez rezystor 10R i równolegle kondensator 100nf ale lepiej wyszło zastąpić zworą :D

• #17 08 Gru 2009 15:35
    maciej113
    Poziom 14  

arek59 napisał:

maciej113, obudowa jest podłączona do masy,

W którym miejscu bo nie dostrzegłem tego na zdjęciach?

• #19 08 Gru 2009 16:49
    skaktus
    Poziom 37  

Sorki, ale ta blacha na obudowie z DVD jest beznadziejna i niebezpieczna. Ktoś lekko podpity wejdzie ci w kąt, machnie łapą i ręce pocięte.

Napisy na panelu na szybko, jednak nie prezentują poziomu, w ciemnym pomieszczeniu są słabo widoczne a marker ma też to do siebie że szybko się zmaże od palców itp.

arek59 napisał:
    Najważniejsze że imprezowicze są zachwyceni jakością i potęgą dzwięku.

Powiedz mi, jaki to imprezowicz zachwyca się jakością dźwięku ? W wielu wypadkach jak dasz za głośno to wszystko dudni i w płucach bas czuć. W gorszych jest cicho. Po 2 imprezowicza nie obchodzi jakość - ma być głośno i ma być %. A jak już jest % to połowa nie odróżni super jakości od tej zwykłej. No chyba ze robisz imprezy dla elity to co innego ;)

• #20 08 Gru 2009 17:05
    arek59
    Poziom 29  

Tu mówiłem w porównaniu że nie jakość obudowy wchodzi w gre tylko wytrzymałość i to że dobrze działa, wiem że większość się nie interesuje jakością dzwięku tylko chciałem powiedzieć że ogólnie ludzie są zadowoleni z prowadzonych imprez.
    Ta blacha ma już wypiłowane pilnikiem narozniki, była to wasza racja i jest już ok.

• #21 08 Gru 2009 18:14
    markovip
    Poziom 34  

Nie "nasz racja", tylko to są podstawy BHP...
    Jak sam dobrze zauważyłeś, w markowym sprzęcie są taśmy, nie kable na krzyż.