Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ czasowy zliczajacy z wyswietlaczem

sylwekz 07 Gru 2009 23:42 3099 8
  • #1 07 Gru 2009 23:42
    sylwekz
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Poszukuje układu który po podaniu impulsu np:24 V włączałby przekaźnik na odpowiedni czas(np.: 3min) , po podaniu kolejnego impulsu na sterowanie w trakcie pracy przekaźnika, praca zostaje wydłużona o kolejne 3 minuty(czyli przekaźnik jest załączony już 2 minuty po dodaniu impulsu - 3 minuty przekażnik jest załączony prze 5 minut). Jeżeli nie podamy kolejnego impulsu po upłynięciu czasu przekaźnik zostanie wyłączony.
    Chciałbym mieć mozliwość regulacji czasu załączenia przekaźnika i dodatkowy przycisk reset który by kasował pozostały czas.
    Chciałbym jeszcze mieć wyświetlacz czasu który pozostał w sekundach z dokładnością do 10 sekund.
    Może jest jakieś gotowe rozwiązanie to chętnie z niego skorzystam.
    Pozdrawiam

0 8
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 08 Gru 2009 00:01
    vorlog
    Poziom 33  

Sprawdź ofertę Relpola
    http://www.relpol.pl/produkty.jsp?PID=609
    Mają naprawdę szeroki wybór, ceny do przyjęcia, jakość wysoka.
    Zwłaszcza ciekawa jest seria NEED, chociaż może trafisz na coś mniej rozbudowanego
    V.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 10 Gru 2009 18:21
    Gizmoń
    Poziom 28  

Mam pomysł, by zrobić układ czasowy z kondensatorem. Impuls 24V doładowuje kondensator przedłużając czas, a "Reset" go rozładowuje. Tylko jest problem z odliczaniem czasu. Może by zastosować odpowiednio wyskalowany woltomierz, cyfrowy lub analogowy, który mierząc napięcie na kondensatorze pokazywałby czas?

Oczywiście, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jakiegoś mikrokontrolera - z nim układ byłby bardzo dokładny.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Gru 2009 09:40
    manekinen
    Poziom 29  

Zobacz tutaj http://mirley.firlej.org/kuchenny_timer - timer kuchenny odliczający czas, wszystko już masz na płytce. Jest kod źródłowy, wystarczy go lekko przerobić aby dodawał te 3 minuty po naciśnięciu przycisku. Można dodać też regulację tego czasu. Jedyne zmiany na płytce to dostosowanie do sygnału 24V zamiast przycisku.

Dodano po 23 [minuty]:

Aha i nie napisałeś co będziesz załączał tym przekaźnikiem, bo jeśli jakieś obciążenia indukcyjne lub nawet oporowe o większej mocy to układ wypadało by jakoś zabezpieczyć przed zakłóceniami.

0
  • #5 14 Gru 2009 20:38
    sylwekz
    Poziom 9  

Witam
    Panowie dziekuję za namiary na różne rozwiązania.
    Może padam bliżej trochę danych.
    Impuls sterujacy bedzie z wrzutnika marki comestero http://www.comestero.pl/download/instrukcje/RM5.pdf o standardowym czasie trwania impulsu ok 100ms z odstępami 400 ms(jak w instrukcji strona 10).
    Układ sterujący bedzie miał zastosowanie do myjni ręcznej , gdyż obecna elektronika została zdewastowana i muszę zastosować nowe rozwiązanie.
    Przykład po wrzuceniu 2 zł mamy 2 impulsy wtedy układ załącza mi przekaźnik na odpowiedni czas np 2 minuty (mozliwość przypisania długości czasu do impulsu), wrzucam po np 1 minucie np 5 zł wrzutnik daje mi 5 impulsów i czas pracy załączonego przekaźnika przedłuża mi sie jeszcze o 5 minut, czyli pozostaje mi jeszcze 6 minut. (do tego wyświetlacz, który musi być na oddzielnej płytce gdyż będzie informował klienta o pozostałym czasie)
    Na górze napisałem że wyjściem bedzie przekaźnik, który maił by załączać układ sterujący programami myjnii.
    1 program (potrzebne mi są 3 przekaźniki sterujące - 2 pompy(przez stycznik) i elektrozawór )
    2 program ( potrzebny mi sa 2 przekaźnik - 1 pompa(przez stycznik) i elektrozawór )
    3 program (potrzebny mi sa 2 przekaźnik - 1 pompa(przez stycznik) i elektrozawór )
    4 program (potrzebne mi są 3 przekaźniki sterujące - 2 pompy(przez stycznik) i elektrozawór ))
    5 program (potrzebny mi sa 2 przekaźnik - 1 pompa(przez stycznik) i elektrozawór )

Programy mają działać zależnie tzn wcisnę 1 to mi działa 1 , jak wcisnę 3 to jedynka przestaje mi działać i działa program nr 3 itd.

Wiem że mozna byłoby to zrobić na sterowniku lub przekaźniku programowalnym ale
    1 nie znam się na programowaniu sterowników(nigdy nie próbowałam)
    2 chciałbym żeby regulacja długości czasu przypisana do jednego impulsu była łatwa dla użytkownika(najlepiej switch-e )

znalazłem pewne rozwiązania gotowe ale nie wiem czy będą ze soba działały.

1: http://jabel.com.pl/?b5d3b6411c613e96a2184d701153cdd7,ww,269,,,,

2: http://sklep.avt.com.pl/p/pl/485694/isostat+elektroniczny+zalezny.html

Połącznie 1 i 2 układu powinni dać mi cały układ + na wejsciu na 1 układ wrzutnik.
    Może coś mi poradzicie
    Ps. Czy można dostać hermetyczną obudowę (cześć zewnętrzna)do wyświetlacza led 4 segmenty o wysokości cyfry 14 mm
    Dziękuję i pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 14 Gru 2009 20:57
    manekinen
    Poziom 29  

Ten kit jabla powinien spełnić swoje zadanie (nie napisano jakie sygnały przyjmuje, jak długie) ale ten drugi już nie bardzo bo jeden przycisk załącza jeden przekaźnik... musiał byś go przerobić... wszystkie przekaźniki oddzielić elektrycznie, na wyjściu układu dodać tranzystor, i diodami prostowniczymi połączyć odpowiednio przekaźniki tak, aby działało to jak chcesz, czyli pierwszy załącza np. przekaźniki 1,2 i 4 naraz, drugi załącza przekaźniki 1,4 i 5 itp. Układy są od siebie zależne, czyli tak jak isostaty, jeden włączasz poprzedni odskakuje. Ale zauważ że ta cena to za 1 moduł a nie za 5. A co do obudowy to myśle że można by było zaadoptować jakąkolwiek inną z przeźroczystym okienkiem, najlepiej się przejść do elektrycznego i popytać o jakieś hermetyczne skrzynki... tylko pytanie czy ta skrzynka tez nie zostanie zniszczona, może wypadało by zrobić jakąś metalową...

0
  • #7 14 Gru 2009 22:19
    sylwekz
    Poziom 9  

Dzięki za rade, a powiedz mi dlaczego proponowałbyś na wyjściu przekaźników tranzystory bo diody to rozumiem rzeczywiście są najtańszym i najprostszym rozwiązaniem aby oddzielić sterowania załączania dodatkowych przekaźników.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 14 Gru 2009 23:32
    manekinen
    Poziom 29  

Może źle napisałem :) Dodałbym po tranzystorze za każdym układem scalonym który steruje przekaźnikiem, nie wiem jaką one mają wydajność prądową, dopiero za tranzystorem dajesz diody i przekaźniki. A ten układ z przekaźnikami na twoim miejscu bym sobie darował, drogie toto troche :) Można zbudować to przykładowo na przerzutnikach typu D - zobacz tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5948509 te kostki można nabyć po 50gr, do tego kilka rezystorów, przekaźniki i już masz układ który będzie sterował programami.

0
  • #9 21 Gru 2009 00:44
    jacek_romuzga
    Poziom 2  

- przykład tutaj: http://vamond.pl/Projekty.html#Sterownik_automatu_sprzedazowego
    To może być szybkie podejście do realizacji tematu - algorytm programu / logikę układa się z bloków logicznych (czyli aby programować nie trzeba być programistą :). Sprawę ułatwia wbudowany symulator pozwalający testować stworzone rozwiązanie.
    Więcej info w dokumentacji i opisach na stronie.

0
  Szukaj w 5mln produktów