Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MicroGenius 23MI. Uszkodzona elektronika?

08 Gru 2009 00:06 3846 3
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam piec Ariston MicroGenius 23MI. Niestety tuż po okresie gwarancyjnym zaczął szwankować. Po włączeniu grzania CO piec zapala normalnie, po czym grzeje normalnie a gdy zbliża się do zadanej temperatury i zaczyna szwankować, tzn zmniejsza płomień, po czym uruchamia iskrownik zapłonu i na chwilę delikatnie zwiększa płomień. Po kilku minutach takiej czkawki piec wyłącza się. Kiedy temperatura kotła spadnie, zabawa zaczyna się na nowo.
    Wezwałem specjalistę, ale ten wyczyścił piec i dalej rozłożył ręce. Zaproponował wymianę modułu elektroniki za 700zł. Popatrzyłem sobie na ten moduł, nie jest to jakaś wymyślna technologia, koszt wykonania takiej elektroniki nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych zatem ktoś chce mnie potraktować jak owieczką do strzyżenia... Więc chyba trzeba będzie tam jeszcze raz zajrzeć i poszukać co padło. Bo w to, że 'program w procesorze' jak sugerował serwisant to jakoś nie wierzę :).

Na piec zapadł wyrok, podobno prędzej czy później skończy się to tym, że piec zacznie się zawieszać. Może wytrzyma do wiosny, wtedy trzeba się będzie za niego wziąć. No chyba że padnie wcześniej. W każdym razie lepiej zapytać kogoś, kto już z takim problemem walczył, może coś doradzi. Na forum motyw pojawia się często, ale za sprawą kilku moderatorów merytoryczna część została najwyraźniej ocenzurowana i pozostały po niej tylko ślady w odpowiedziach moderatorów. Ja spróbuję jeszcze raz, może ich już nie ma:)

Panom, którzy opowiadają tylko o przepisach za pomoc dziękuję. Nie zamierzam ingerować w konstrukcję pieca, tylko szukam usterki występującej w jednym z jego elementów, konkretnie sterowniku elektronicznym, co nie wymaga ode mnie ingerencji i instalację gazową ani hydrauliczną, naprawiam własne urządzenie, dla siebie i na własną odpowiedzialność, czego nie zabraniają mi żadne obowiązujące przepisy.

A teraz wnioski z mojego przykładu

- nie powinna to być sonda jonizacyjna. Piec zapala prawidłowo i grzeje do zadanej temperatury. Kiedy zaczyna wariować i zwiększę temperaturę regulatorem, to do jej osiągnięcia piec działa ok.
    - wniosek: układ wariuje przy osiąganiu zadanej temperatury. Poprosiłem serwisanta o wymianę czujnika NTC, nic to nie dało. Podmienił czujnik mierzący temperaturę wody (tak twierdzi), ale nic to nie dało Podobno jest jeszcze jeden czujnik odpowiadający za kontrolę przegrzania nagrzewnicy, tego nie ruszał, bo twierdził, że nie ma związku, ale teraz zaczynam mieć wątpliwości. Nie wiem, jak on działa. Jeśli wyłącza piec po przekroczeniu stałej, z góry określonej temperatury, na którą nie ma wpływu regulator temperatury, to chyba nie ma co o nim mówić.
    - Myślę więc, że trzeba węszyć przy tym pierwszym czujniku, a właściwie układzie, do którego czujnik jest podłączony. Na zdrowy rozsądek układ taki powinien mieć jakąś histerezę, właśnie po to, żeby takiej 'czkawki' uniknąć. Czy ktoś może próbował się przyjrzeć układowi pomiaru temperatury w tym piecu?
    - Czy ktoś wie, do czego służy potencjometr (montażowy) opisany jako 'regulacja opóźnienia zapłonu' i 'regulacja ciśnienia zapalania (powolne zapalanie)'? Czy mogą one mieć jakiś związek z opisanym problemem?

I jeszcze parę pytań spoza zakresu elektroniki. Specjalista od gazu nie poradził sobie też ż innym problemem i nie był w stanie go wyjaśnić. W instalacji jest za duże ciśnienie. Serwisant dopompował zbiornik ciśnieniowy, uzupełnił wodę w instalacji (o dziwo, kiedy skierował obieg do instalacji ciepłej wody z kranu poleciała ciecz czarna jak smoła a instalacja ma tylko 3 lata). Niestety, ciśnienie skacze do 2,5 bara czasem, nawet więcej. Czy ktoś ma pomysł, czemu to ciśnienie tak skacze?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    jak ktoś chce się dowiedzieć więcej na temat działania własnego pieca, to służę informacją, że w necie dostępne są instrukcje serwisowe do pieców Ariston. Zabrałem się za lekturę i parę spraw mi się wyjaśniło.

Na przykład to, że w moim piecu można, a nawet trzeba wykonać regulację modułu elektroniki, choćby po to, żeby dostosować piec do parametrów termicznych budynku. A serwisant twierdził, że elektroniki się nie rusza....

Jest też nadzieja- na płycie znajduje się switch, który powoduje, że po nieudanej próbie odpalenie pieca, następna wystąpi po 2 minutach. Nie jest to może i naprawa, ale być może to rozwiąże częściowo problem. Ustawię trochę wyższą temperaturę grzania i spróbuję. Dopiero jutro, ale dam znać co z tego wyszło.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    robertk napisał:
    jak ktoś chce się dowiedzieć więcej na temat działania własnego pieca, to służę informacją, że w necie dostępne są instrukcje serwisowe do pieców Ariston. Zabrałem się za lekturę i parę spraw mi się wyjaśniło.

Na przykład to, że w moim piecu można, a nawet trzeba wykonać regulację modułu elektroniki, choćby po to, żeby dostosować piec do parametrów termicznych budynku. A serwisant twierdził, że elektroniki się nie rusza....

Jest też nadzieja- na płycie znajduje się switch, który powoduje, że po nieudanej próbie odpalenie pieca, następna wystąpi po 2 minutach. Nie jest to może i naprawa, ale być może to rozwiąże częściowo problem. Ustawię trochę wyższą temperaturę grzania i spróbuję. Dopiero jutro, ale dam znać co z tego wyszło.[/quote
    kociołek głupieje jak siada mu zasilanie (dziwne oscylacje itp) wniosek kondensatory elektrolityczne zasilacza siedzą) zdarza sie też problem z przekaźnikami.Ich odpowiedniki produkuje Relpol

Moderowany przez mirrzo:

Jedno ostrzeżenie nie wystarczy ?

Ariston MicroGenius 23MI. Uszkodzona elektronika?