Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowy DMX - W-DMX

bombelq 08 Dec 2009 09:51 3153 9
    bombelq
    Level 10  
    Witam !

Jestem zainteresowany bezprzewodowymi systemami DMX. Orygianlne są drogie.
    Ktoś robił, lub wie jak to zrobić samemy, w miarę tanio ?
    Próbowałem przerobić bezprzewodowy system instrumentalny, ale sygnał nie chciał wyjść z odbiornika do oświetlenie. Chyba jest problem z napieciem wyjściowym z odbiornika.
    Czekam na odpowiedz.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    l3sz3k
    Level 18  
    bombelq wrote:

Ktoś robił, lub wie jak to zrobić samemy, w miarę tanio ?
    Próbowałem przerobić bezprzewodowy system instrumentalny, ale sygnał nie chciał wyjść z odbiornika do oświetlenie. Chyba jest problem z napieciem wyjściowym z odbiornika.

Przecież syganał DMX to sygnał cyfrowy (250kb/s), a instrumenty wysyłają sygnały analogowe w paśmie audio (20-20Khz). Tory radiowe do instrumentów nie przeniosą DMXa.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Innymi mówiąc:
    Sygnał jest taktowany zegarem 250kHz, co odpowiada długości pojedynczego bitu - 4 mikrosekundy.
    bombelq
    Level 10  
    To ja wiem, że DMX jest taktowany zegarem 250kHz, tylko nie wiedziałem jakie pasmo przenosi taki instrumentalny system bezprzewodowy(ja wykorzystałem Samsona Stage 5), więc spróbowałem.
    A da się zrobić jakiś system bezprzewodowy tanim kosztem ?
    A może system UHF pomoże ?
    l3sz3k
    Level 18  
    Poszukaj sam, linku radiowego RS-485 (RS-232) o szybkości 250 000b/s
    l3sz3k
    Level 18  
    Ten z linka podanego przez Ciebie nie nadaje się.
    DMX to 250.000 bodów/sekundę, a ten z twojego linka przesyła zaledwie 9600 :)

A inny sposób sterowania to konsoleta oświetleniowa - koszt od 300zł w górę.
    bombelq
    Level 10  
    Mi nie chodzi o inną konsolę do DMX, bo takową posiadam, tylko chcę zrobić bezprzewodowego DMX, bo na dzień dzisiejszy nie mam fizycznej możliwości puszczenia 100 m kabla DMX.
  • Helpful post
    l3sz3k
    Level 18  
    No to przyjmij do wiadomości, że nie można tego zrobić "samemu, w miarę tanio"
    Rozwiązanie z kablem jest najtańsze i zarazem najlepsze/najpewniejsze.
    bombelq
    Level 10  
    Mhm. To już teraz wiem.
    No cóż. Będę musiał jakoś to zrobić.
    Dzięki za pomoc :)

Edit:

Problem rozwiązany. Trochę skomplikowany i ryzykowny ale działa.
    Wpiąłem router, który wpiąłem tylko do prądu. Potem wziąłem 2 laptopy, które połączyłem bezprzewodowo do routera.
    Potem na obydwóch laptopach zainstalowałem program TeamViewer i jeden laptop służył jako główny (do którego był wpięty konwerter USB - DMX oraz był zainstalowany program FreeStyler), który był przy oświetleniu, a drugim sterowałem tego pierwszego laptopa :)