Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny.

Farad1985 08 Gru 2009 15:53 15400 35
  • CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny.
    Witam Wszystkich!

Chciałbym przedstawić mój pierwszy projekt który zamieszczam na tym forum.
    Urządzonko zmontowałem ponieważ trafiłem na bardzo fajny projekt syntezatora a w zasadzie pojedynczego modułu perkusyjnego. W całości analogowego.
    Projekt został wykonany raczej z myślą o zabawie niż graniu, ale nie ma przeszkód aby jakiś perkusista się nim zainteresował.

Projekt składa się z dwóch małych płytek na jednej zmontowane jest serce urządenia czyli 2 x LM324 i CA3080, tranzystor BC550, stabilizator 7805 reszta elementów biernych. A druga płytka to wskaźnik obecności sygnału na wyjściu nie ma konieczności jego montowania. Zrobiony został na układzie KA2281. W tej aplikacji wykorzystałem tylko jedną połówkę tego scalaka ponieważ potrzebowałem jeden kanał. Całość zasilana jest z zewnętrznego zasilacza 12V/500mA. Do zmiany parametrów mamy 7 potencjometrów z czego pierwszy to gain, a ostatni level. Do układu można podłączyć zwykłego piezaka, bądź też pad perkusyjny od perkusji elektronicznej. Sygnał wprowadzany jest dużym JACK-iem i wyprowadzony takim samym gniazdem. Coron-a można podłączyć do dowolnego wzmacniacza, bądź mixera. Obudowę zaprojektowałem W Corelu i sam ją wykonałem w pracy na ploterze laserowym całość składa się z przezroczystej Plexi 3mm . Na której wygrawerowałem wszystkie napisy po czym wyciołem otwory i wygiołem na giętarce termicznej. Płytki drukowane wykonał mój kolega metodą fotochemiczną. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć jak brzmi i jak ten wynalazek proszę na YOU TUBE wpisać Coron Ds-7.
    A teraz troszkę zdjęć.

CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny. CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny. CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny.
    CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny. CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny. CORON DS-7 Analogowy moduł perkusyjny.

Zainteresowanych zrobieniem dla siebie takiego syntezatorka odsyłam do strony projektu. http://m.bareille.free.fr/ds7clone/ds7.htm

Pozdrawiam Karol

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Licencja Pulsonix
    Hokoczu
    Poziom 18  
    Mi najbardziej podoba się obudowa. Rozumiem że jesteś zadowolony z pracy tej perkusji, posiada naprawdę duże możliwości z tego co widziałem na YouTube. Powinieneś wrzucić własny filmik z działania, jak już się chwalić to na całego :D
    Farad1985
    Poziom 21  
    Wiesz ja nie gram na perkusji, zrobiłem to dla własnej frajdy.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Mógłbyś wrzucić jakieś próbki? Chętnie bym posłuchał jak to brzmi (oprócz tego że na stronie są wrzucone pewne sample). Co sądzisz o wyższej wersji, tj. DS-8? Nie jest lepsza? zważywszy na to że jest równie prosta (w zasadzie) w budowie.

Czym wyzwalasz ten syntezator? Masz jakieś pady?
    Farad1985
    Poziom 21  
    Poradę mam jedną, jeżeli kogoś ciągnie do perkusji, to nie zrobi kilka takich modułów i ilość brzmień ograniczona jest jego wyobraźnią, ponieważ mamy do dyspozycji 5 potencjometrów a to daje bardzo dużo kombinacji. A co do DS-8 to różni się on tym że ma wbudowany generator szumu, kolega prawie zrobił takie urządzenie jak dokończy na pewno się pochwali. Moduły z szumem były wykorzystywane w amerykańskich perkusjach elektronicznych, Simmons. Podobno daje to lepsze efekty, ale chciałem najpierw zrobić DS-7. Poza tym mam dostęp do plotera laserowego i mogę zrobić przyzwoitą obudowę. A co do sampli, to jest ich pełno na you tube, są to takie same urządzonka jak moje tylko w innych obudowach. A co do Pada to można go sobie zrobić bardzo prostym sposobem, potrzebny jest przetwornik Piezo średniej wielkości kawałek sklejki i guma w którą będziemy uderzać pałką perkusyjną. Ale do zabawy wystarczy podłączyć nawet sam piezak i będzie działać.
    robert1
    Poziom 16  
    Miałem kiedys takie cos kupione od "ruskich" na bazarku .Schemat prawie identyczny .Chodziło to po prostu pięknie .Ma ktos wzór płytki bo nie widze a zrobiłbym to urządzenie tak z 5 czy 6 kanałów .Dorobić jakies fajne pady ,stojaki do tego ,blachy i perkusja jak marzenie za grosze .Oj stare czasy sie przypominają ..
  • Licencja Pulsonix
    peter_froze
    Poziom 11  
    Witam!

Jeżeli ktoś chce przesłuchać próbki, to nagrałem ze swojego ds7 (tego który czeka na dorobienie szumu i w podobnej obudowie, za co dzięki autorowi tematu). Bardzo ciekawy gadżet, jeżeli używa się elektronicznej perkusji, można jednego pada na to zapiąć i mieć oryginalną przeszkadzajkę, lub co kto woli :-D

DS7 demo.mp3

Poświęciłem też czas na narysowanie płyteczki do tego cuda (schemat montażowy z tego co pamiętam identyczny jak w oryginale ze strony)
    Załączniki:
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Zmotywowaliście mnie, chyba się wezmę do zbudowania klona DS-8 akurat. Niedużo bardziej skomplikowany, a jednak, moim zdaniem, pełniejsze brzmienie. Z resztą - szum zawsze da się odłączyć.
    peter_froze
    Poziom 11  
    Z tego co pamiętam, w DS-8 jest balans szum/oscylator na potencjometrze, więc spoko. A tak nawiasem zamiast szumu na VCA można wpuścić dowolny sygnał analogowy. Zachęcam do eksperymentów, bo efekty mogą być interesujące.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    W sumie, czemu nie ;).

Ale, póki nie zrobię projektu tego klona (bo wzoru pcb nigdzie nie widzę na stronie dostępnego), jednak zrobię sobie klona DS-7, bo do tego wzory pcb już są. Przynajmniej będę miał na czym "poćwiczyć" robienie padów do tego.
    Peter_froze, czy ten który umieściłeś to ten sam z którego korzystał Farad1985? Chyba żaden z Was nie będzie miał nic przeciwko, jeśli skopiuje tą płytkę? :)
    peter_froze
    Poziom 11  
    To jest dokładnie taka sama płytka, rysowałem ją na prośbę autora tematu. Po to ją umieściłem żebyście korzystali, więc będę zadowolony jak się jeszcze przyda :-D
    xanio
    Poziom 27  
    kilka takich w jednej obudowie i można poszaleć.
    Swoją drogą, można to połączyć z tym:
    http://edrum.info/

i mamy pełnosprawny moduł perkusyjny.
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    Można też zbudować dodatkowy moduł z pamięcią EPROM, licznikiem adresowym i przetwornikiem C/A (już 8 bitów wystarczy) do odtwarzania dźwięków talerzy, krowich dzwonków i tym podobnych dźwięków metalicznych (na zasadzie odtwarzania spróbkowanego dźwięku) ze względu na to, że one są bardzo niewdzięczne do generowania analogowego.
    Można nagrać cały spróbkowany dźwięk lub zapętlić go (choć go to już zniekształci) i filtrować oraz obwiedniować analogowo.
    pinkin
    Poziom 18  
    Ja jako człowiek angażujący się w muzykę powiem ci że bawiłem się trochę podobnymi do ds-7 syntezatorami, tylko w programach. Ty to wykonałeś na zewnątrz i za to cię podziwiam. Urządzenie to się nadaje dla ludzi którzy dokładnie wiedzą czego chcą od dźwięków i robią to odręcznie-odruchowo. Uwielbiam urządzonka tego typu, za swojego czasu też takie chce konstruować jak się trochę podszkolę. Za wykonanie analogowe masz u mnie najwyższą notę - pokazujesz że póki co to jeszcze my rządzimy komputerami, a nie odwrotnie. Pozdrawiam!
    Ps. Konstrukcja wygląda na dość lekką. Jak tam ze sztywnością obudowy? Czy to się nie przewraca przy typowo "dynamicznym" użytkowaniu?
    Jarzab M
    Poziom 17  
    A ja mam trochę inne pytanie.
    Jak zrobiłeś te prostokątne otwory na diody?
    Farad1985
    Poziom 21  
    Obudowa jest sztywna, nie przewraca się. Sama zabawka jest bardzo lekka. Plexa ma 3mm grubości. A otworki prostokątne zostały wycięte ploterem laserowy, tzn. ja narysowałem projekt a ploter wycioł.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie ma mowy aby połączyć ten moduł z projektem E-drum. Ponieważ jest on w pełni cyfrowy, a do samego e-dum-a trzeba podłączyć moduł brzemiowy przed midi. Kolega peter_froze zrobił kompletnego E-drum-a.
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Witam,
    mnie natomiast interesuje pad do tego, bo nie bardzo rozumiem - biorę zwykły przetwornik piezoelektryczny i podłączam na wejście? Widziałem filmiki gdzie uderza się w metalową blaszkę co było jak dla mnie świetne, w jaki sposób jest to wykonane? Z góry dzięki za odpowiedź,
    Pozdrawiam,
    Mały.
    Farad1985
    Poziom 21  
    Tak bierzesz zwykłego piezaka i działa. Albo inaczej. Wycinasz ze sklejki kółko gdzieś tak z 10cm średnicy, bądź kwadrat o wymiarach przyjmijmy 15cmx15cm naklejasz na niego gumę gdzieś tak z 3mm grubości, a od spodu przyklejasz dobrym klejem przetwornik piezo. i już masz gotowy PAD.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Czytałem że zamiast zwykłej gumy najlepsze są takie piankowe podkładki pod mysz :). Najlepsze w kwestii odbijania pałeczki i samego komfortu gry, na brzmienie to nie będzie miało wpływu - nie w takim projekcie (bo tutaj impuls z piezo idzie tylko jako trigger).

A ja właśnie skończyłem projektować płytkę do DS-8 :). Jeśli ktoś byłby chętny pomóc, to byłbym wdzięczny za przejrzenie schematu, czy nigdzie nie walnąłem jakiegoś głupiego błędu... schemat i płytkę mam w Eaglu, ale mogę skonwertować na np. pdf.
    Poza tym, jeśli ktoś jest zainteresowany pcb, to mogę udostępnić projekt.
    robert1
    Poziom 16  
    Ja jestem zainteresowany płytką !
    xanio
    Poziom 27  
    Dodam, że oryginalne pady perkusyjne (te tańsze, bez naciągów) są zbudowane prawie tak jak napisał Farad1985.
    Na przykład taki gumowy pad rolanda to kawał plastiku pokryty gumą, pod spodem znajduje się małe pudełeczko w którym jest gniazdo Jack i do denka tego pudełeczka przyklejony jest przetwornik piezo. Uderzając w pada drgania przenoszone są na denko pudełeczka (wszystko ze sztywnego plastiku).

Dodano po 4 [minuty]:

Farad1985 napisał:

Nie ma mowy aby połączyć ten moduł z projektem E-drum. Ponieważ jest on w pełni cyfrowy, a do samego e-dum-a trzeba podłączyć moduł brzemiowy przed midi. Kolega peter_froze zrobił kompletnego E-drum-a.

Oczywiście, że jest mowa. Wystarczy wyjście pada podać zarówno na syntezator analogowy jak i na edruma. Chodziło mi o to, żeby taki zestaw zarówno grał samodzielnie (nawet analogowo) jak i generował midi (do nagrania czy triggerowania sampli na komputerze/w instrumencie midi).
    Farad1985
    Poziom 21  
    W taki sposób to pewnie że tak, najlepiej od razu do E-drum-a wszystko upakować, wtedy oszczędzi się na miejscu i przewodach połączeniowych.
    robert106
    Poziom 17  
    Fajna konstrukcja no i oczywiście zabawa. Tylko do tego można podłączyć 1 pada? A może jest jakaś prosta konstrukcja żeby można było złożyć całą perkusje? Pozdrawiam
    Farad1985
    Poziom 21  
    Nie no już bez przesady, to jest jeden kanał i to jest absolutne minimum elektroniki. A jeżeli kolega chce prościej to najlepiej zrobić E-druma. Tylko wtedy już cyfrowo przez midi.
    Gigantor
    Poziom 18  
    Spojrzałem, na tytuł i niezmiernie się ucieszyłem: w końcu jakiś projekt syntezatora perkusyjnego. Sam złożyłem SynToma i nie byłem zadowolony - brzmiał jak zabawka (chciaż był całkiem rozbudowany). Doceniam wkład pracy, trud i znój, ale brzmienie tego urządzenia jest dość fatalne. W dodatku syntezator perkusyjny bez szumu to trochę śmieszne. Rozumiem, że sklonowałeś urządzenie, ale czy nie lepiej było np zrobić Sound Laba z przystawką do padów?

Nie mam zamiaru tutaj pogardzać twoją pracą, czy atakować, dziwię się jednak, że spośród wielu gotowych projektów wybrałeś właśnie ten. Chyba, że chodziło o cele edukacyjne.
    peter_froze
    Poziom 11  
    Co do wątku ds7 & e-drum, mi coś innego chodzi po głowie - zauważyłem że DS8, ma wejście CV. Dorobić wejście CV/Gate i jakiś prosty przetwornik z MIDI na CV/Gate i mieć jedno, kilku-kanałowy moduł pędzony przez MIDI. Wtedy mielibyśmy sensowny użytek z takiego urządzenia :-D. Tylko właśnie czy zamiast DSX nie zastosować jakiegoś lepiej brzmiącego.... Co o tym myślicie?

...

Zauważyłem że ten SoundLab, wymieniony przez kolegę Gigantora był by ciekawy. Bardzo ciekawy projekt. Czy są do tego jakieś schematy?
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    W załączniku schemat i wzór płytki pod DS8, jedna warstwa, ta górna to tylko zworki. Wszystko zrobione w Eagle 5.4.0 - nie wiem czy w innych wersjach będzie działać.

Byłbym także wdzięczny gdyby ktoś chciał zerknąć na schemat czy go aby na 100% dobrze przerysowałem :).
    nsbns
    Poziom 10  
    Witam

Bardzo fajne wykonanie obudowy. Może nie każdemu się podoba to, że widać wnętrzności ale przynajmniej wszystko jest równo przycięte.
    Rozumiem, że jest to urządzenie zrobione dla zabawy, ale czy nie lepsza zabawa by była gdyby urzywać co najmniej trzech kanałów ?

Mam też takie pytanie odnośnie eDrum'a.
    1. Czy można go zastosować jako sterownik do programów DAW typy Reason czy FL Studio?
    2. Ile padów może obsługiwać eDrum? Chciałbym mieć takiego z 16 padami (zamiast Akai MPD).
    3. Czy pady wykonane z podkładni pod mysz i piezo przetwornika są dynamiczne?

Pozdrawiam
    peter_froze
    Poziom 11  
    Witaj, nsbns!

Co do eDruma, to jak najbardziej możesz go wykorzystać z dowolnym DAW'em, pod warunkiem posiadania wejścia MIDI w komputerze. Kanałów możesz mieć w eDrumie do 22 plus kontroler HiHatu, o ile dobrze pamiętam. Pady wykonane z podkładek pod mysz jak najbardziej będą miały dynamikę, jednak największy komfort i realizm, moim zdaniem, dają naciągi siateczkowe. Temat tego urządzenia masz bardzo wyczerpująco opisany na stronie projektu http://edrum.info.
    Elektro-man
    Poziom 11  
    Mam prośbę Ghost: Mógłbyś przerobić płytkę i schemat na pdf bądź .jpg? Chętnie skorzystam i z góry dzięki.