Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trwają prace nad orbitalną elektrownią

Belialek 08 Gru 2009 16:02 1770 8
 • Trwają prace nad orbitalną elektrownią

  Kalifornia jest ekonomicznym "sercem" Stanów Zjednoczonych, więc nic dziwnego iż kolejny rozpoczęty projekt ma swoje korzenie w Los Angeles. Stan Kalifornia postanowił rozpocząć badania nad możliwością sprzedaży energii elektrycznej - nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt iż energia ta pochodzić będzie z urządzenia umieszczonego na orbicie Ziemi zasilanego energią słoneczną. Pracę znajdują się na etapie czysto teoretycznym, a planowany termin uruchomienia orbitalnej elektrowni to rok 2015.

  Projekt oznaczony nazwą roboczą "Solaren", ma wykorzystywać fale elektromagnetyczne jako nośnik energii, które następnie będą odbierane na powierzchni Ziemi, skąd przetwarzone na energię elektryczną (pierwsza stacja odbiorcza będzie zlokalizowana w Fresno County w stanie Kalifornia) trafią do istniejącej sieci energetycznej. Naukowcy obliczyli, iż roczna ilość energii jaka wypłynie ze stacji odbiorczej to około 1,700 GWh rocznie.

  Źródło: Link


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 08 Gru 2009 18:18
  markovip
  Poziom 34  

  Ciekawy jestem co by się stało, gdyby jakiś samolot przeleciał przez wiązkę takiego promienia.

 • #3 08 Gru 2009 18:23
  3_at
  Poziom 14  

  No ciekawe, ciekawe. Niby na stronie jest napisane, że energia ma być przesyłana za pomocą fali elektromagnetycznej. Ciekawe w jakim zakresie. Jeśli mikrofale no to czeka nas albo upieczenie albo rozpuszczenie :D hehe. Jeśli ktoś chce to mogę opisać o co mi chodzi z tym rozpuszczaniem.

 • #4 08 Gru 2009 18:40
  MANIAK-AMATOR
  Poziom 14  

  Chętnie poczytam o co chodzi z tym rozpuszczeniem?

 • #5 08 Gru 2009 18:43
  Filip
  Poziom 23  

  No to będzie bezludna pustynia kalifornijska. Do przejrzenia tematy: dyspersja, poziom wiązek bocznych.

 • #6 08 Gru 2009 18:44
  anonimowybartek
  Poziom 19  

  MANIAK-AMATOR -> oo... możesz napisać :P

 • #7 08 Gru 2009 19:22
  mrowaa
  Poziom 15  

  a czy nie istnieje jakas konwencja o zakazie umieszczania broni w kosmosie? bo gdy kiedyś chcieli stacje kosmiczna chronic laserami to spotkało się to z tym właśnie problemem. I te samoloty tak samo mnie zastanawiają. A co jeśli zmieni się punkt w który będą "uderzały" te mikrofale?

  Pozdrowienia z Universum 50 xd

 • #8 08 Gru 2009 20:37
  3_at
  Poziom 14  

  W pewnej książce do MEMS'ów można wyczytać, że nie tylko KOH trawi krzem, tam w 70°C (czy coś koło tego). Tylko sama woda może taki proces przeprowadzić. Autor bardzo chwali się, że taki eksperyment przeprowadził ze skutkiem pozytywnym. Jednak sama woda musi zostać poddana pewnemu działaniu. Mianowicie trzeba przez nią przeprowadzić duże natężenie fal mikrofalowych. Co to daje? A no woda się niejako rozkleja. Normalnie tworzy takie, jakby to powiedzieć, plastry. Duże skupiska cząsteczek. A jak się je rozbije to powstają grupy OH, które potrafią trawić nawet krzem. Tej techniki używa się właśnie do przyśpieszania trawienia i takich tam innych. Co ciekawe został przeprowadzony dodatkowy eksperyment. Wodą z mikrofalówki podlewano rzeżuchę. Rosła ona ponoć 2 razy szybciej, ALE i 2 razy szybciej zdechła. Nie wiem czy temu wierzyć czy nie, ale eksperyment z rzeżuchą zrobić można. Co wy na to?

 • #9 08 Gru 2009 20:55
  pseven
  Tłumacz Redaktor

  To bardzo zbliżona inicjatywa do japońskiej, o której można przeczytać klikając na link poniżej:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=japonia&sid=1faa20ab464e64b4102c083d6cb99529

  "Scenariusz, który do niedawna wydawać mógłby się jedynie fikcją naukową, w ciągu najbliższych kilkunastu lat stanie się rzeczywistością. Japoński program kosmiczny do 2030 roku przewiduje budowę stacji kosmicznej, której zadaniem będzie akumulowanie energii słonecznej i jej transmisja na Ziemię."

  Wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się prawdziwy wyścig.