Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Przybudówka" instalacji elektrycznej w budynku

voytalo 08 Dec 2009 16:58 10105 22
Testo
 • #1
  voytalo
  Level 25  
  Witam. Problem wygląda tak:
  W pewnej małej firmie (2 pomieszczenia), jest stara, aluminiowa instalacja elektryczna. Właściciel firmy właśnie robił remont, ale nie pomyślał (lub nie chciał) o wymianie instalacji. Wpadł na pomysł, aby z zewnątrz (po elewacji, np. w jakimś peschlu) puścić kabel z przyłącza i na podstawie tego kabla rozbudować instalację o kilka gniazdek zasilających komputery. Moje pytanie więc brzmi - czy mogę coś takiego zrobić zgodnie z przepisami? Czy nie będzie to jakaś samowolka budowlana (ten kabel biegnący po elewacji)? Dodam tylko, że właściciel budynku wyraża zgodę na takie rozwiązanie. pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
 • Testo
 • #2
  emil_elektryk
  Level 21  
  Jesli własciciel budynku wyraża na to zgode to nie masz się czego obawiać.
 • #3
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  voytalo wrote:
  (...) Wpadł na pomysł, aby z zewnątrz (po elewacji, np. w jakimś peschlu) puścić kabel z przyłącza i na podstawie tego kabla rozbudować instalację o kilka gniazdek zasilających komputery. Moje pytanie więc brzmi - czy mogę coś takiego zrobić zgodnie z przepisami? Czy nie będzie to jakaś samowolka budowlana (ten kabel biegnący po elewacji)? Dodam tylko, że właściciel budynku wyraża zgodę na takie rozwiązanie. pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.


  Do przyłącza? Chyba kolega raczy żartować.

  PS
  Na tak zadane pytanie taka odpowiedź.
 • Testo
 • #4
  lech77
  Level 10  
  witaj kolego najpierw spróbuj rozciągnąć przewody w Środku budynku może przy podłodze i tylko około 30 cm podejdź do gniazd natynkowych natomiast jeśli chodzi o rozciągniecie instalacji na zewnątrz budynku to nie ma przeciwwskazań jeśli odpowiednio zabezpieczysz te przewody może nie w rurze giętkiej ale w rurce PCV i nie zapomnij zabezpieczyć tych obwodów wył. różnicowym

  Dodano po 2 [minuty]:

  zapomniałem dodać że nie rób tego z przyłącza tylko z zabezpieczeń za licznikowych !!! pozdrawiam

  A ja już myślałem, że celowo o tym nie wspomniałeś :lol: [Łukasz]
 • #5
  zbyszek_
  Level 26  
  I jak to juz zrobisz jak mówią poprzednicy to nie zapomnij o zainstalowaniu zabezpieczeń przepięciowych. Pozdro
 • #6
  sq9jjh
  Electrician specialist
  No i chyba wypadałoby zrobić jakieś pomiary, wystawić protokół i dołączyć schemacik - czy przesadziłem?
 • #7
  nerxu8
  Level 11  
  tylko żeby to podłączenie z przyłącza nie okazało podłączeniem przed licznikiem.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  a mozna przyzwoicie zrobić instalację wewnętrzną w korytkach...
 • #9
  hebdzik5
  Level 11  
  Witam , wiele instalacji wykonuję po elewacji budynku -przed ocieplenie , lub w styropianie przed malowaniem elewacji. Jeśli instalacja ma być wykonana po murze to należy ją dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniem a jeśli jest nisko przed dewastacją. Instalację powinno się dorobić najlepiej od bezpieczników . Jest jeszcze jedna możliwość - fachowo przez zakład energetyczny nazywa się to rozgraniczenie własności można dokupić dodatkową moc , zamontować 2 licznik i zasilić przybudówkę
 • #10
  kkas12
  Level 43  
  Witam!
  Kolego hebdzik przyznam, że podobnych "rewelacji"
  Quote:
  ...wiele instalacji wykonuję po elewacji budynku , przed ocieplenie , lub w styropianie przed malowaniem instalacji , jeśli instalacja ma być wykonana po murze to należy ją dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniem a jeśli jest nisko przed dewastacją .
  nie czytałem dawno.
  Może w kolegi pojęciu taki sposób jest ok. Ale w moim i innych elektryków (z prawdziwego zdarzenia) jest to partactwo całą gębą.

  P.S.
  Może więc kolega zastanowi się przed zamieszczaniem takich "nowatorskich" metod na forum które odwiedzają również osoby szukające fachowej porady.

  Może również zastanowisz się kolego nad odgrzewaniem staroci z przed kilku miesięcy.
  Niczemu oprócz zamieszaniu w tematach nie służy Twoja chęć i upór w celu zabłyśnięcia na forum.
 • #11
  hebdzik5
  Level 11  
  Witam kolego kkas12, może podobnych "rewelacji" pan nie słyszał ani nie widział . Dość często jestem wzywany do awaryjnych robót - np. upalił się obwód gniazd 1faz, znikło napięcie z kilku gniazd. Instalacja jest wykonana przewodem podtynkowym, pomieszczenia świeżo pomalowane a lokator nie wyraża zgody na kucie ścian. Można też podciągnąć instalacje korytkiem ale to też szpeci ściany i na to też nie wyraża zgody. Pozostaje tylko rzucenie na podłodze kilku przedłużaczy , zawsze jest to ozdoba pelę-tających się przodów na korytarzu czy w pokojach. Może ma pan inne sposoby na przesłanie prądu nie niszcząc odnowionych ścian.
 • #12
  krecik550
  Level 12  
  Popieram Kolege hebdzik5 jeżeli właściciel budynku zgadza sie na takie rozwiązanie to owszem, jeżeli nie mozna wykonać wewnatrz, tylko przewód musi być odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami.
 • #13
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  To nie lokator czy właściciel odnowionego mieszkania poniesie ewentualne konsekwencje, tylko ten który wybrał taki sposób usunięcia usterki.
  Jeżeli chcecie koledzy w taki sposób "naprawiać" instalacje jest to wasz wybór. Ale preferowanie takiej metody na forum nie powinno mieć miejsca, ponieważ nie tylko wy tu zaglądacie, ale również osoby uczące się czy poszukujące rozwiązań. Więc nie róbcie innym wody z mózgu.
 • #14
  hebdzik5
  Level 11  
  Witam! prozę przeczytać regulamin i odpowiadać na temat wątku . cytat "Wpadł na pomysł, aby z zewnątrz (po elewacji, np. w jakimś peschlu) puścić kabel" A nie z odpowiedziami że inni czytają i tak się nie powinno robić. Tutaj chodzi cały czas o wyjątkowe przypadki a nie wykonanie tylko po zewnętrznych ścianach budynku. Jeszcze jedno jakie konsekwencje poniesie lokator , czy właściciel domu jeśli za jego zgodą jakiś odcinek instalacji został wykonany po elewacji lub w elewacji. Mam na uwadze że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami. Jeśli takie rozwiązania panu się nie podobają to zacznij pan od narzucania się Z. Energetycznych z pytaniem? Dlaczego przyłącza -ZN-mają być wykonywane po zewnętrznej stronie ściany a nie w środku. Jeszcze jedno według pana nie powinno tak się wykonywać instalacji a wykonaną w taki sposób chyba usunąć zmienić . Wtedy pozbawił by pan milionom ludziom możliwość oglądania telewizji - instalacje antenowe .Mamy też telefoniczne , domofonowe, elektryczne,kamery itd. Pan na pewno nie wykonuje żadnych instalacji i nie ma zielonego pojęcia jak z czasem trzeba się natrudzić aby z czasem przeciągnąć odcinek jakieś instalacji przez kilka cudzych posesji , pan na pewno by im porozwalał ściany . Zapomniałem jeszcze napisać że trzeba jeszcze dostać zezwolenia ,zgody na podwieszenie jakiegoś drucika
 • #15
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Nie przytaczaj regulaminu kolego, skoro proponujesz rozwiązania niezgodne ze wszelkimi obowiązującymi standardami. Ponadto proszę zauważyć, że udzielasz odpowiedzi w dziale POCZĄTKUJĄCY.
  Lokator czy jakikolwiek inny właściciel mieszkania nie poniesie żadnych konsekwencji w przypadku porażenia osoby montującej np: rynny spustowe, antenę satelitarną, numer administracyjny obiektu, tablicę z nazwą ulicy czy jakikolwiek inny element wymagający umieszczenia go na elewacji. Odpowiedzialność spadnie na wykonawcę i być może nawet na osobę która dopuściła tak partacko wykonaną instalację do eksploatacji. I odwoływanie się tutaj do zasilania takich właśnie elementów nie ma nic wspólnego z tym, że zgodnie ze standardami instalacje wewnętrzne należy prowadzić wewnątrz obiektu którego one dotyczą.
 • #16
  hebdzik5
  Level 11  
  Witam, proszę na tym forum pokazać kilka przepisów - że pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać części instalacji po zewnętrznej ścianie doprowadzającej napięcie do wewnętrznych punktów , jeszcze raz powtarzam że dany odcinek jest wykonany prawidłowo i odpowiednio zabezpieczony. Zgodnie z obowiązującym prawem prowadzenie instalacji elektrycznej (zewnętrznej i wewnętrznej) musi być poprzedzone wykonaniem odpowiedniego projektu. Projekt instalacji, jak i jej prowadzenie może być realizowane tylko przez osoby uprawnione. We własnym zakresie ale pod ścisłym nadzorem osoby uprawnionej wolno wykonywać tylko prace przygotowawcze i wykończeniowe, np. wykopy i ich zasypywanie, roboty budowlano-murarskie lub krycie wyprowadzonych instalacji w uprzednio wykutych bruzdach na powierzchniach murowych. Pan chyba uznaje wolnoamerykankę , nie sądzę ze jakiś wykonawca bez porozumienia z właścicielem budynku czy mieszkania przystępuje do samowolnych prac na montowaniu czegoś czy przeróbek, wcześniej powinien zapoznać się z projektami jak są wykonane poszczególne instalacje, nie dotyczy to tylko prądu ale instalacji gazowej, wodnej ,ściekowej
 • #17
  krecik550
  Level 12  
  Dobra Panowie mozę przstalibyście sie kłucić i odchodzic od tematu. Według przepisów instalacja elektryczną mozna puszczać po zewnętrznej stronie budynku tylko musi być ona odpowiednio zabezpieczona peszlem przed uszkodzeniami mechanicznymi jak pisałem wyżej. Więc w odpowiedzi do tematu można tak poprowadzic instalacje i jest to zgodne z przepisami.
 • #18
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  1 - Dziwne jest, gdy ktoś inny niż moderator każe zapoznać się z regulaminem- szczególnie wtedy, gdy osoba "pouczająca" regulaminu do końca nie zna (łamie go).
  2- Jeśli ktoś powołuje się na przepisy oczekuję, że potrafi je wskazać. Czekam więc z niecierpliwością na odpowiedź w innym temacie.
 • #19
  kkas12
  Level 43  
  Witam!


  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
  Quote:
  § 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:
  1) dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb użytkowych,
  2) ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami,
  3) ochronę przed emisją drgań i hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu oraz przed szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.

  oraz
  Quote:
  § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
  8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów

  oraz
  Quote:
  § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

  "Przybudówka" instalacji elektrycznej w budynku
  W łazienkach w strefie 0 lub 1 należy prowadzić przewody poza tą strefą (pomieszczeniem) w taki sposób by przewód zasilający odbiornik tam zamontowany wychodził pionowo z sufitu lub podłogi, ewentualnie ze ściany, ale nie z zewnątrz budynku.

  Wykonywałem również takie instalacje, gdzie przewody prowadzono na zewnątrz budynku. Jednak były to obiekty zagrożone wybuchem. Tam wszystko prowadzone było na zewnątrz w korytach i nawet oprawy oświetlające wnętrza montowane były za oknem na zewnątrz. Ale tak wymagała specyfika obiektu.

  Ponadto tak wykonana instalacja jest znakomitym sposobem na wniknięcie ewentualnego prądu piorunowego do wnętrza budynku.

  Nie piszcie więc koledzy peanów wychwalających wasze pojmowanie zasad, ponieważ poza obnażeniem waszej niekompetencji niczemu innemu one nie służą.
  I jeżeli powołujecie się na wyimaginowane przepisy to bądźcie konsekwentni i przywołajcie je w pełnym brzmieniu by nie robić w dalszym ciągu wody z mózgu szukającym porady czy wyjaśnień młodszym uczestnikom forum.
  I również pomiędzy bajki należy włożyć te wasze opowieści o cudownych właściwościach węża peszla przed chroniącymi uszkodzeniami mechanicznymi.
 • #20
  hebdzik5
  Level 11  
  Witam , bardzo dawno pan zakładał instalację do obiektów zagrożonych wybuchem albo tylko raz. Są specjalne osłony sztywne, giętkie na kable, kable które można układać w takich pomieszczeniach,dławiki, puszki, wyłączniki w wykonaniu przeciwwybuchowym, Wspomnę jeszcze że na tej liście znajdują się silniki,wentylatory lampy,świetlówki a nawet telefony. Każde pomieszczenie jest zakwalifikowane do jakieś kategorii Ex i wg tej kategorii dobiera się urządzenia elektryczne które można zainstalować w takim pomieszczeniu czy budynku.
 • #21
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Kolego licytacja co kto i kiedy zakładał nie jest tematem tego wątku i nie ma żadnego znaczenia.
  Wołałeś o konkretne przepisy więc kiedy ci je przedstawiłem to je obal i przedstaw "swoje" albo się dostosuj do obowiązujących wymagań i nie wypisuj bzdur, które są efektem twego pojmowania istnienia elektryczności u jej zarania.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  keszan
  Level 20  
  [quote="hebdzik5"]Witam , bardzo dawno pan zakładał instalację do obiektów zagrożonych wybuchem albo tylko raz.

  Witam!
  Kol.[b]"hebdzik5"
  Autor nie pyta Nas,jak wykonać instalację w obiekcie zagrożonym wybuchem.
  Odbiegliśmy od tematu. :not:
  Jeżeli interesuję Kol. instalacja w wykonaniu EX.
  Proponuję:Link
  Pozdrawiam
  Adam. :morning: