Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzedaż na Allegro a rozliczenie z Urzędem Skarbowym

08 Gru 2009 18:48 10552 10
 • Poziom 19  
  Jestem osobą fizyczną. Ostatnio sprzedałem na Allegro telefon wartości 420zł. Czy moim obowiązkiem jest rozliczenie się z US?
 • Poziom 34  
  Z tego co ja się orientuję to jeśli posiadałeś ją dłużej niż pół roku od końca miesiąca w którym była zakupiona to nie masz takiego obowiązku.

  Info na przykład tutaj.

  http://www.ehandel.pit.pl/
 • Poziom 19  
  Hmmm pojawił się pewien znak zapytania.

  Telefon kupiłem na giełdzie ok. miesiąc temu. W zasadzie nowy telefon (cały zafoliowany) okazał się być nietrafionym zakupem. Poprostu nie pasowało mi menu telefonu. Sprzęt w zasadzie był nowy i jako taki został sprzedany na allegro. Nie posiadam jednak dowodu zakupu...

  Nie bardzo wiem zatem czy musze się udać do US celem uregulowania jakiś opłat? Czy ktoś z was potrafi mi konkretnie odpowiedzieć na to zapytanie?
 • Poziom 33  
  W takim razie ludzie z US zrobia wywiad, czy aby na pewno ta komorke miales przez 6 miesiecy, musisz liczyc z tym ze moga pytac rodzine czy sasiadow ;) ;) A tak serio to jak sprzedasz cos raz na jakis czas to olej sprawe i za ta kase wypij piwko ;)
 • Poziom 22  
  I teoretycznie pamiętaj !!!
  Sprzedałeś taniej niż kupiłeś, znaczy zysk ujemny.

  Strata, nie dochód bo przychód ujemny.

  A i koszty (przesyłki, cząstka abonamenty internetowego, opakowanie do wysyłki ...

  OLEJ SPRAWĘ.
  Tym mają przejmować się sklepy internetowe...
 • Poziom 19  
  Piszecie olej sprawę jednak chciałbym wiedzieć jak to ma się prawnie i jak powinno teoretycznie wyglądać. Niestety trafiłem na swojej "drodze życiowej" na osobę, która tylko czeka aż mi się powinie noga. Już raz na mnie doniosła do jednej z instytucji. Zna moje konto w allegro i jestem pewien że tylko czeka aż będzie mogła donieść po raz kolejny. Niestety tacy są ludzie, ale ten wątek zostawmy na boku. Zatem?
 • Poziom 22  
  PIT 37 jak mniemam...
  dział C1 wiersz 5 "inne"

  pozycja 57. 420 zł
  poz. 58 koszty uzyskania przychodu czyli koszty wszelkie jakie poniosłeś z tytułu sprzedaży (udokumentowane). Np Allegro wystawi Tobie fakturę za transakcję.
  Poz. 59 dochód czyli 57 - 58

  Teraz jesteś czysty jak łza. Oczywiście jak Osoba jest bardzo wredna to i tak doniesie i będziesz wezwany - niby obowiązek spełniłeś ale zawsze to trzeba się udać, być, pokazać więc ...:
  Po wypełnieniu PITa pokaż Osobie wskazany wiersz w deklaracji mówiąc: "O TUTAJ JEST TELEFON"
  Teraz Osoba jest zapoznana i donos w sprawie jest przestępstwem (chyba Art 72 KK) - wprowadzenie świadome w błąd urzędnika państwowego ...
  Piszę bardzo poważnie, jak prosisz, masz.

  A przy okazji: od transakcji wzajemnych podatek od dochodu ponosi sprzedający (pod warunkiem*) a opłatę skarbową wnosi kupujący i tylko dla ruchomości powyżej 1000 PLN. Do kwoty 1 tys. nie tylko nie podlega opłacie skarbowej - NIE PODLEGA NAWET ZGŁOSZENIU !!!

  *) warunek - sprzedający sprzedaje ruchomość zanim upłynęło 6 miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu nabycia ruchomości.
  Jeżeli jednak sprzedaje wcześniej i nabywa zaraz podobną ruchomość w tym samyn celu posiadania to opodatkowaniu podlega tylko kwota różnicy sprzedał - kupił.
 • Poziom 19  
  Kiedy wypełnia się pit 37 - powinienem zrobić to jeszcze dziś, czy też rozliczyć sprzedaż w rocznym rozliczeniu, które bodajże do końca marca powinno się znaleźć w US?

  Zapytam też o sprawę kwoty jaką powinienem wpisać w dokumencie skoro nie posiadam dowodu zakupu. Fizycznie sprzedałem praktycznie w tej samej cenie w jakiej zakupiłem. Co w takim przypadku ???
 • Poziom 22  
  Jak sama nazwa wskazuje 37 jest rozliczeniem rocznym, więc na początku 2010.
  pozycja 57> 420 zł kwota przychodu za sprzedaż telefonu
  poz. 58 koszty uzyskania przychodu czyli koszty wszelkie jakie poniosłeś z tytułu sprzedaży (udokumentowane). Np Allegro wystawi Tobie fakturę za transakcję.
  Poz. 59 dochód czyli 57 - 58
  Jeżeli nawet kupiłeś i zaraz sprzedałeś (teoretycznie rozważam) a nie prowadzisz działalności handlowej to po co kupiłeś ... nie ma takiej opcji dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Po prostu zbyłeś ruchomość i uzyskałeś dochód.

  Dowód zakupu jest Tobie zbędny, natomiast dowód sprzedaży powinieneś mieć dla udokumentowania kwoty sprzedaży - wystarczy wydruk aukcji Allegro z widniejącym napisem aukcja zakończona i kwotą sprzedaży.
  Oczywiście lepsza byłaby faktura ale tę też uzyskasz prosząc Allegro.
 • Poziom 19  
  Czyli nie ma znaczenia, że chwilę wcześniej wydałem w zasadzie te same pieniądze na zakup telefonu?

  Przecież dla mnie to nie był żaden przychód. Co innego gdybym kupił telefon za 200, a sprzedał za 400. Wtedy mój przychód to 200PLN i od tego chyba powinienem rozliczyć podatek. Czy aby się nie mylę? Przy okazji dodam, tak jak wcześniej wspominałem niestety gdzieś mi się zagubił dowód zakupu.
 • Poziom 22  
  spider_net napisał:
  Czyli nie ma znaczenia, że chwilę wcześniej wydałem w zasadzie te same pieniądze na zakup telefonu?

  Co innego gdybym kupił telefon za 200, a sprzedał za 400. Wtedy mój przychód to 200PLN i od tego chyba powinienem rozliczyć podatek.


  A do takich transakcji trzeba już działalność gospodarczą i w dodatku z wpisem handel - dokładnie branże. Osoba fizyczna nie zajmuje się handlem lub skupem i sprzedażą. Przykro mi, takie mamy prawo (raczej się nie mylę)