Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzedaż na Allegro a rozliczenie z Urzędem Skarbowym

08 Gru 2009 18:48 10552 10
  • Poziom 19  
    Jestem osobą fizyczną. Ostatnio sprzedałem na Allegro telefon wartości 420zł. Czy moim obowiązkiem jest rozliczenie się z US?
  • Poziom 34  
    Z tego co ja się orientuję to jeśli posiadałeś ją dłużej niż pół roku od końca miesiąca w którym była zakupiona to nie masz takiego obowiązku.

Info na przykład tutaj.

http://www.ehandel.pit.pl/
  • Poziom 19  
    Hmmm pojawił się pewien znak zapytania.

Telefon kupiłem na giełdzie ok. miesiąc temu. W zasadzie nowy telefon (cały zafoliowany) okazał się być nietrafionym zakupem. Poprostu nie pasowało mi menu telefonu. Sprzęt w zasadzie był nowy i jako taki został sprzedany na allegro. Nie posiadam jednak dowodu zakupu...

Nie bardzo wiem zatem czy musze się udać do US celem uregulowania jakiś opłat? Czy ktoś z was potrafi mi konkretnie odpowiedzieć na to zapytanie?
  • Poziom 33  
    W takim razie ludzie z US zrobia wywiad, czy aby na pewno ta komorke miales przez 6 miesiecy, musisz liczyc z tym ze moga pytac rodzine czy sasiadow ;) ;) A tak serio to jak sprzedasz cos raz na jakis czas to olej sprawe i za ta kase wypij piwko ;)
  • Poziom 22  
    I teoretycznie pamiętaj !!!
    Sprzedałeś taniej niż kupiłeś, znaczy zysk ujemny.

Strata, nie dochód bo przychód ujemny.

A i koszty (przesyłki, cząstka abonamenty internetowego, opakowanie do wysyłki ...

OLEJ SPRAWĘ.
    Tym mają przejmować się sklepy internetowe...
  • Poziom 19  
    Piszecie olej sprawę jednak chciałbym wiedzieć jak to ma się prawnie i jak powinno teoretycznie wyglądać. Niestety trafiłem na swojej "drodze życiowej" na osobę, która tylko czeka aż mi się powinie noga. Już raz na mnie doniosła do jednej z instytucji. Zna moje konto w allegro i jestem pewien że tylko czeka aż będzie mogła donieść po raz kolejny. Niestety tacy są ludzie, ale ten wątek zostawmy na boku. Zatem?
  • Poziom 22  
    PIT 37 jak mniemam...
    dział C1 wiersz 5 "inne"

pozycja 57. 420 zł
    poz. 58 koszty uzyskania przychodu czyli koszty wszelkie jakie poniosłeś z tytułu sprzedaży (udokumentowane). Np Allegro wystawi Tobie fakturę za transakcję.
    Poz. 59 dochód czyli 57 - 58

Teraz jesteś czysty jak łza. Oczywiście jak Osoba jest bardzo wredna to i tak doniesie i będziesz wezwany - niby obowiązek spełniłeś ale zawsze to trzeba się udać, być, pokazać więc ...:
    Po wypełnieniu PITa pokaż Osobie wskazany wiersz w deklaracji mówiąc: "O TUTAJ JEST TELEFON"
    Teraz Osoba jest zapoznana i donos w sprawie jest przestępstwem (chyba Art 72 KK) - wprowadzenie świadome w błąd urzędnika państwowego ...
    Piszę bardzo poważnie, jak prosisz, masz.

A przy okazji: od transakcji wzajemnych podatek od dochodu ponosi sprzedający (pod warunkiem*) a opłatę skarbową wnosi kupujący i tylko dla ruchomości powyżej 1000 PLN. Do kwoty 1 tys. nie tylko nie podlega opłacie skarbowej - NIE PODLEGA NAWET ZGŁOSZENIU !!!

*) warunek - sprzedający sprzedaje ruchomość zanim upłynęło 6 miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu nabycia ruchomości.
    Jeżeli jednak sprzedaje wcześniej i nabywa zaraz podobną ruchomość w tym samyn celu posiadania to opodatkowaniu podlega tylko kwota różnicy sprzedał - kupił.
  • Poziom 19  
    Kiedy wypełnia się pit 37 - powinienem zrobić to jeszcze dziś, czy też rozliczyć sprzedaż w rocznym rozliczeniu, które bodajże do końca marca powinno się znaleźć w US?

Zapytam też o sprawę kwoty jaką powinienem wpisać w dokumencie skoro nie posiadam dowodu zakupu. Fizycznie sprzedałem praktycznie w tej samej cenie w jakiej zakupiłem. Co w takim przypadku ???
  • Poziom 22  
    Jak sama nazwa wskazuje 37 jest rozliczeniem rocznym, więc na początku 2010.
    pozycja 57> 420 zł kwota przychodu za sprzedaż telefonu
    poz. 58 koszty uzyskania przychodu czyli koszty wszelkie jakie poniosłeś z tytułu sprzedaży (udokumentowane). Np Allegro wystawi Tobie fakturę za transakcję.
    Poz. 59 dochód czyli 57 - 58
    Jeżeli nawet kupiłeś i zaraz sprzedałeś (teoretycznie rozważam) a nie prowadzisz działalności handlowej to po co kupiłeś ... nie ma takiej opcji dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Po prostu zbyłeś ruchomość i uzyskałeś dochód.

Dowód zakupu jest Tobie zbędny, natomiast dowód sprzedaży powinieneś mieć dla udokumentowania kwoty sprzedaży - wystarczy wydruk aukcji Allegro z widniejącym napisem aukcja zakończona i kwotą sprzedaży.
    Oczywiście lepsza byłaby faktura ale tę też uzyskasz prosząc Allegro.
  • Poziom 19  
    Czyli nie ma znaczenia, że chwilę wcześniej wydałem w zasadzie te same pieniądze na zakup telefonu?

Przecież dla mnie to nie był żaden przychód. Co innego gdybym kupił telefon za 200, a sprzedał za 400. Wtedy mój przychód to 200PLN i od tego chyba powinienem rozliczyć podatek. Czy aby się nie mylę? Przy okazji dodam, tak jak wcześniej wspominałem niestety gdzieś mi się zagubił dowód zakupu.
  • Poziom 22  
    spider_net napisał:
    Czyli nie ma znaczenia, że chwilę wcześniej wydałem w zasadzie te same pieniądze na zakup telefonu?

Co innego gdybym kupił telefon za 200, a sprzedał za 400. Wtedy mój przychód to 200PLN i od tego chyba powinienem rozliczyć podatek.

A do takich transakcji trzeba już działalność gospodarczą i w dodatku z wpisem handel - dokładnie branże. Osoba fizyczna nie zajmuje się handlem lub skupem i sprzedażą. Przykro mi, takie mamy prawo (raczej się nie mylę)