Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu

Barteezz 11 Lip 2004 21:01 20728 47
  • #31 11 Lip 2004 21:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #32 11 Lip 2004 22:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 11 Lip 2004 23:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 11 Lip 2004 23:26
    bogdan_10
    Poziom 20  

sroka napisał:

Boguś nie sprzeczaj się tylko pomyśl założmy że mamy sieć trojfazową z neutralnym. Jeżeli podłaczysz między fazą R lub (L1) jak kto woli a neutralnym lub (zerem) żarówkę to prąd popłynie przez przewód neutralny i fazowy L1 czy nie?.
    I o tym mowi prawo Kirchoffa że prad wpływajacy do źródłą czyli na L1 będzie taki sam jak prąd wychodzacy na Neutralnym.

Według mnie nie możesz w tym przypadku zastosować prawa kirchhoffa.
    Weżmy taki przykład: budynek mieszkalny, pion 3-fazy+N każdyz lokali pobiera jakiś prąd obciążenie będzie niesymetryczne, według ciebie te prądy zsumowałyby się w przewodzie N. I tu błąd. Ponieważ suma algebraiczna tych prądów w przewodzie N będzie dużo mniejsza.W przeciwnym razie jaki musiałby być przekrój przewodu N. Dlatego moje pytanie o tych rurach.

• #35 12 Lip 2004 00:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 12 Lip 2004 01:00
    HenryK3
    Poziom 26  

Barteezz napisał:
    Jeden ma służyć do słuchania,drugi to toaleta,a trzeci jeszcze nie wiem prawdopodobnie jakis warsztacik.Pobór prądu nie będzie duży.Razem max.ok 1.5kW.

Autor już dokładnie określił zapotrzebowanie na moc.
    Nietrudno jest wyliczyć, że przy napięciu 240V maksymalny prąd jaki popłynie to około 6A.
    W tym przypadku wystarczy konkretna odpowiedź na proste pytanie: jaki powinien być przekrój przewodów?
    Zupełnie nie rozumiem do jakiego celu zmierza cała dyskusja.
    Odnoszę wrażenie, że potraficie tylko teoretyzować wprowadzając zamieszanie i nie wnosząc nic do tematu założonego przez autora.

Pozdrawiam
    HenryK3

p.s.
    Podtrzymuję to co wcześniej napisałem nad tabelą

• #37 31 Lip 2004 11:28
    Barteezz
    Poziom 10  

A jaka jest różnica miedzy przewodami na napiecie 300V,a na napiecie 450V o tym samym przekroju?Oprócz oczywiscie róznicy w cenie?
    W Castoramie była taka tabelka podobna do zamieszczonej w jednym z postów.Tyle ze w Castoramie byl jeszcze podzial na przewodu na rózne napiecia.Np. 1.5mm na 300V mial obciazalnosc 16A a ten na 450V 22A?
    O co chodzi skoro przekrój jest taki sam?

• #38 03 Gru 2004 07:16
    pavulon
    Poziom 21  

Chodzi o moce, a ten na 450 to niebył przypadkiem na 750v ??

• #39 03 Gru 2004 11:43
    ekaand
    Poziom 22  

pavulon ,co znaczy

Cytat:
    Chodzi o moce

450V,750V-są to przecież podane napięcia znamionowe.

• #40 12 Gru 2004 19:20
    SLEONIAK
    Poziom 11  

Bardzo fajnie to wszystko opisujecie, myślę że należałoby zadać sobie pytanie < do czego służy wyłącznik różnicowopradowy i dlaczego się go stosuje>Pozdrawiam

• #41 12 Gru 2004 20:31
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Koledzy po co te spory. Mowa jest o nowej instalacji więc nie ma wyboru - norma wieloarkuszowa PN- IEC 60364-4.41. Gniazda 3X2.5 -max 10 gniazd na obwód.Oświetlenie : oprawy pojedyncze 3x1,5
    oprawy świecznikowe 4lub5x1,5.
    Tak jak było wspomniane -wygodniej jest zastosować dwa obwody oświetlenia. Wszystkie żyły N i PE łączymy w rozdzielnicy ,na odpowiednich listwach zerowych, razem z WLZ o minimalnym przekruju 6mm kwadrat. Wyłączniki różnicowoprądowe zgodnie z instrukcją montażu.
    Lepsza jest instalacja "bezrozetowa" tzn. brak jest puszek odgałęźnych, a wszystko łączy się w puszkach osprzętu,także żyły N i PE, za pomocą zacisków VAGO.

Pzdr.

Dodaję trochę bo w międzyczasie doszło kilka postów. Nie bierzcie pod uwagę ceny przewodów ,tylko stosujcie te na 750V. Przy wyłącznikach różnicowoprądowych o komforcie użytkownika decyduje bezawaryjność instalacji. Przewody na 500V mają większą upływność i mogą powodować zadziałanie wyłącznika(oczywiście bez innej przyczyny).

• #42 05 Lut 2005 18:17
    krzychu12
    Poziom 11  

Jest proste wytłumaczenie dlaczego w pionie lokatorskim jest taki sam przewód fazowy jak neutralny?
    Poniewarz do każdego pionu idzie jedna faza. I jeżeli wszystkie piony bedą miały taki sam pobór prądu to przez przewód neutralny nie będzie płynoł zaden prą. Proste połączenie w gwiazde. Wynik przesunięcia konta na każdej fazie. Czym większa różnica obciążeń na każdej z faz tym większy prąd popłynie przez przewód neutralny.

Dodano po 9 [minuty]:

Nie wiem jak wy ale ja przewód neutralny też zabezpieczam S-ka w układzie TN-S lub TN -C-S.

• #43 06 Lut 2005 22:52
    pavulon
    Poziom 21  

Jakby nie patrzeć to przez przewód N w instalacjach tego typu płynie prąd! Proponuje przeanalizować układy instalacji. Co do eski w neutralnym ....

• #44 30 Kwi 2005 12:58
    krzysztof600
    Poziom 11  

Krótko: w przewodzie neutralnym w instalacji 3 fazowej może płynąć prąd nawet do √3 razy większy od prądu fazowego w jedej z faz (mowa o niesymetrycznym obciążeniu) dlatego należy dobierając zabezpieczenie np. S301 lub S303 należy to brać pod uwagę naturalnie to zjawisko występuje przy zakłoceniach od harmonicznych np. przy dużej liczbi kompów - biurowce lub zasilania urządzeniach energoelektronicznych. W budynkach mieszkalnych nikt tego nie praktykuje bo nie ma takiej potrzeby- tam prąd w przewodzie N jest na ogół mniejszy od prądów w przewodach fazowych lub najwyżej równy. dowód na życzenie.
    S -ka w Neutralnym ? To co pisze wyżej powinno wyjaśnić .
    Pozdrawiam wszystkich.

• #45 30 Kwi 2005 14:51
    pavulon
    Poziom 21  

Norma mówi wyraźnie, że nie wolno przerywać przewodu N, chyba że wyłącznik jest sprzęgnięty z wyłącznikami fazowymi i (co najważniejsze) neutralny jest wyłączany chwilę po przewodach fazowych (tak jak dzieje się np. przy wtyczce ze stykiem ochronnym). Tak więc stosowanie jakich kolwiek samodzielnych wyłączników w przewodzie neutralnym jest zabronione.

• #46 02 Maj 2005 10:06
    krzysztof600
    Poziom 11  

Sama prawda w tym co napisał pavulon. Przepraszam że mój wcześniejszy post zawierał nieprawdę w końcówce a mianowicie to ,że nie wyjaśniał kiedy i pod jakim warunkiem koniecznym można na przewodzie N zastosować S-kę.

• #47 05 Maj 2005 23:49
    szejgi
    Poziom 12  

Hej,mam wielką prośbe a zarazem pytanie: Czy posiada ktoś i mogłby mi podeslac jakies fachowe informacje, prace lub www nt.instalacja elektryczna w domku jedorodzinnym, ciekawostki, nowinki, normy.Bylbym wdzieczny

Dodano po 1 [minuty]: