Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu

Barteezz 11 Lip 2004 21:01 20995 47
 • #31
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #32
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #33
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #34
  bogdan_10
  Poziom 20  
  sroka napisał:


  Boguś nie sprzeczaj się tylko pomyśl założmy że mamy sieć trojfazową z neutralnym. Jeżeli podłaczysz między fazą R lub (L1) jak kto woli a neutralnym lub (zerem) żarówkę to prąd popłynie przez przewód neutralny i fazowy L1 czy nie?.
  I o tym mowi prawo Kirchoffa że prad wpływajacy do źródłą czyli na L1 będzie taki sam jak prąd wychodzacy na Neutralnym.


  Według mnie nie możesz w tym przypadku zastosować prawa kirchhoffa.
  Weżmy taki przykład: budynek mieszkalny, pion 3-fazy+N każdyz lokali pobiera jakiś prąd obciążenie będzie niesymetryczne, według ciebie te prądy zsumowałyby się w przewodzie N. I tu błąd. Ponieważ suma algebraiczna tych prądów w przewodzie N będzie dużo mniejsza.W przeciwnym razie jaki musiałby być przekrój przewodu N. Dlatego moje pytanie o tych rurach.
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #36
  HenryK3
  Poziom 29  
  Barteezz napisał:
  Jeden ma służyć do słuchania,drugi to toaleta,a trzeci jeszcze nie wiem prawdopodobnie jakis warsztacik.Pobór prądu nie będzie duży.Razem max.ok 1.5kW.


  Autor już dokładnie określił zapotrzebowanie na moc.
  Nietrudno jest wyliczyć, że przy napięciu 240V maksymalny prąd jaki popłynie to około 6A.
  W tym przypadku wystarczy konkretna odpowiedź na proste pytanie: jaki powinien być przekrój przewodów?
  Zupełnie nie rozumiem do jakiego celu zmierza cała dyskusja.
  Odnoszę wrażenie, że potraficie tylko teoretyzować wprowadzając zamieszanie i nie wnosząc nic do tematu założonego przez autora.

  Pozdrawiam
  HenryK3

  p.s.
  Podtrzymuję to co wcześniej napisałem nad tabelą
 • #37
  Barteezz
  Poziom 10  
  A jaka jest różnica miedzy przewodami na napiecie 300V,a na napiecie 450V o tym samym przekroju?Oprócz oczywiscie róznicy w cenie?
  W Castoramie była taka tabelka podobna do zamieszczonej w jednym z postów.Tyle ze w Castoramie byl jeszcze podzial na przewodu na rózne napiecia.Np. 1.5mm na 300V mial obciazalnosc 16A a ten na 450V 22A?
  O co chodzi skoro przekrój jest taki sam?
 • #38
  pavulon
  Poziom 21  
  Chodzi o moce, a ten na 450 to niebył przypadkiem na 750v ??
 • #39
  ekaand
  Poziom 22  
  pavulon ,co znaczy
  Cytat:
  Chodzi o moce

  450V,750V-są to przecież podane napięcia znamionowe.
 • #40
  SLEONIAK
  Poziom 11  
  Bardzo fajnie to wszystko opisujecie, myślę że należałoby zadać sobie pytanie < do czego służy wyłącznik różnicowopradowy i dlaczego się go stosuje>Pozdrawiam
 • #41
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Koledzy po co te spory. Mowa jest o nowej instalacji więc nie ma wyboru - norma wieloarkuszowa PN- IEC 60364-4.41. Gniazda 3X2.5 -max 10 gniazd na obwód.Oświetlenie : oprawy pojedyncze 3x1,5
  oprawy świecznikowe 4lub5x1,5.
  Tak jak było wspomniane -wygodniej jest zastosować dwa obwody oświetlenia. Wszystkie żyły N i PE łączymy w rozdzielnicy ,na odpowiednich listwach zerowych, razem z WLZ o minimalnym przekruju 6mm kwadrat. Wyłączniki różnicowoprądowe zgodnie z instrukcją montażu.
  Lepsza jest instalacja "bezrozetowa" tzn. brak jest puszek odgałęźnych, a wszystko łączy się w puszkach osprzętu,także żyły N i PE, za pomocą zacisków VAGO.

  Pzdr.


  Dodaję trochę bo w międzyczasie doszło kilka postów. Nie bierzcie pod uwagę ceny przewodów ,tylko stosujcie te na 750V. Przy wyłącznikach różnicowoprądowych o komforcie użytkownika decyduje bezawaryjność instalacji. Przewody na 500V mają większą upływność i mogą powodować zadziałanie wyłącznika(oczywiście bez innej przyczyny).
 • #42
  krzychu12
  Poziom 11  
  Jest proste wytłumaczenie dlaczego w pionie lokatorskim jest taki sam przewód fazowy jak neutralny?
  Poniewarz do każdego pionu idzie jedna faza. I jeżeli wszystkie piony bedą miały taki sam pobór prądu to przez przewód neutralny nie będzie płynoł zaden prą. Proste połączenie w gwiazde. Wynik przesunięcia konta na każdej fazie. Czym większa różnica obciążeń na każdej z faz tym większy prąd popłynie przez przewód neutralny.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Nie wiem jak wy ale ja przewód neutralny też zabezpieczam S-ka w układzie TN-S lub TN -C-S.
 • #43
  pavulon
  Poziom 21  
  Jakby nie patrzeć to przez przewód N w instalacjach tego typu płynie prąd! Proponuje przeanalizować układy instalacji. Co do eski w neutralnym ....
 • #44
  krzysztof600
  Poziom 12  
  Krótko: w przewodzie neutralnym w instalacji 3 fazowej może płynąć prąd nawet do √3 razy większy od prądu fazowego w jedej z faz (mowa o niesymetrycznym obciążeniu) dlatego należy dobierając zabezpieczenie np. S301 lub S303 należy to brać pod uwagę naturalnie to zjawisko występuje przy zakłoceniach od harmonicznych np. przy dużej liczbi kompów - biurowce lub zasilania urządzeniach energoelektronicznych. W budynkach mieszkalnych nikt tego nie praktykuje bo nie ma takiej potrzeby- tam prąd w przewodzie N jest na ogół mniejszy od prądów w przewodach fazowych lub najwyżej równy. dowód na życzenie.
  S -ka w Neutralnym ? To co pisze wyżej powinno wyjaśnić .
  Pozdrawiam wszystkich.
 • #45
  pavulon
  Poziom 21  
  Norma mówi wyraźnie, że nie wolno przerywać przewodu N, chyba że wyłącznik jest sprzęgnięty z wyłącznikami fazowymi i (co najważniejsze) neutralny jest wyłączany chwilę po przewodach fazowych (tak jak dzieje się np. przy wtyczce ze stykiem ochronnym). Tak więc stosowanie jakich kolwiek samodzielnych wyłączników w przewodzie neutralnym jest zabronione.
 • #46
  krzysztof600
  Poziom 12  
  Sama prawda w tym co napisał pavulon. Przepraszam że mój wcześniejszy post zawierał nieprawdę w końcówce a mianowicie to ,że nie wyjaśniał kiedy i pod jakim warunkiem koniecznym można na przewodzie N zastosować S-kę.
 • #47
  szejgi
  Poziom 12  
  Hej,mam wielką prośbe a zarazem pytanie: Czy posiada ktoś i mogłby mi podeslac jakies fachowe informacje, prace lub www nt.instalacja elektryczna w domku jedorodzinnym, ciekawostki, nowinki, normy.Bylbym wdzieczny

  Dodano po 1 [minuty]: