Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł olejowy i sterownik pokojowy

08 Gru 2009 22:43 3296 6
  • Poziom 10  
    Witam, mam pewien problem z piecem olejowym oraz sterownikiem pokojowym (Chronogyr rev 10). Otóz od pewnego momentu mimo tego, iż na sterowniku ustawione jest za dnia powiedzmy 18 stopni, i tyle jest na wyświetlaczu, tyle jest w pokoju to piec stara się dogrzać wodę do obiegu na temperaturę zadaną na piecu, w tym przypadku 50 stopni i puszcza ją w obieg, co powoduje, że wkrótce na wyświetlaczu temperatura skacze do 18,5-19 stopni, pomijając fakt że zużycie oleju jest większe. Pompa chodzi normalnie. Nawet mimo wyłączenia sterownika, tj. ustawienia na poziom wyłączenia (bez słoneczka, bądz księżyca) piec też się włącza.

Zawsze było tak, iż po osiągnięciu temperatury pokojowej, piec po prostu nie włączał się, dopiero gdy temperatura spadłą do 17,5 bądź 17 to piec włączał się i dogrzewał do 18 stopni i się wyłączał, a teraz priorytetem dla pieca jest ta temperatura na piecu, czyli 50 stopni... Czy ktoś jest w stanie mi pomóc bądź udzielić jakichś fachowych porad? Baterie w sterowniku wymieniałem ale bezskutecznie... Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Proszę usunąć z tytułu słowo: PROBLEM - regulamin
    mirrzo
  • Poziom 11  
    Czy masz zamontowaną automatykę pogodową?
    Czy resetowałeś ustawieni automatyki i potem ten problem się pojawił?
    Czy przypadkiem nie masz ustawionego pieca do pracy na obsłudze ręcznej i piec bierze temp. z nastawy pieca.
  • Poziom 10  
    Ten kocioł jest bodajże z 1997 roku a i ten sterownik pokojowy najnowszy też nie jest, gwoli ścisłości. Wprowadziłem się pół roku temu i nie wydaje mi się by cokolwiek z pogodą było związane. Miałem najpierw na przedłuzaczu podlaczony piec, bo czasami jak bylo cieplo na dworze i się rzadko włączał to dogrzewalem bojler dodatkowo elektrycznie, jak teraz wlaczylem piec bezposrednio do gniazda to znowu odpowiada na ustawienia sterownika (przynajmniej na razie). Czasami tak tez bylo, ale wystarczylo wylaczyc piec calkowicie z pradu i po pewnym czasie ponownie podlaczyc i bylo dobrze. Na razie zbyt malo czasu mienlo zeby faktycznie zobaczyc co bedzie jak na sterowniku bedzie osiagnieta żadana temperatura.
    Jak ewentualnie sprzawdzić czy ta automatyka pogodwa jest zamontowana? I ew. jak sprawdzić czy piec jest ustawiony na tryb ręczny? Nic przy nim nigdy nie kombinowałem, ani go nie otwierałem. "Przejąłem" go po pobieżnym opowiadaniu co i jak. Jak było ciepło na dworze około 10 stopni to piec rzadziej się włączał, ale chyba dlatego że na sterowniku było 17.5-18 stopni (w pokoju) więc wtedy nie reagował, owszem dogrzewał się ale znacznie rzadziej, kiedy temp spadła nieco.

mirrzo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy na ścianie zewnętrznej masz zamocowany czujnik temperatury? Jeśli tak , to na 99% masz pogodówkę. Osobiście jednak uważam że nie...
  • Poziom 10  
    Na ścianie zewnętrznej nie ma żadnego czujnika.
    przed chwila poprzez wyłączanie bądź zmianę trybu z dziennego na nocny (z 18 na 17), gdzie piec zdążył dogrzać do 17.5 po kilku godzinach i po zmianie na nocny (17 stopni) piec wyłączał się. Niestey po kilku minutach, zaczał znowu dogrzewać mimo że tempreatura na sterowniku była 17.5 czyli nawet wyższa o 0.5 stopnia.
    Wydaje mi się, że piec stara się utrzymać temperaturę na piecu( kiedy spadałą do 40-43 znowu dogrzewał do 50-52) i cały czas ją wrzuca w obwód, mimo że na sterowniku temperatura jest odpowiednia oraz brak jest "trojkacika" symbolizujacego dogrzewania...

mirrzo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdż jeszcze status automatyki. Jest w funkcji auto czy ręka?
  • Poziom 10  
    W chwili obecnej piec działa pod kontrolą sterownika. Po prostu chyba za którymś razem "załapał"... W każdym bądź razie jeśli problem się powtórzy z pewnością uśmiechnę się o pomoc do doświadczonych kolegów.
    Jak się sprawdza automatykę, jeśli można wiedzieć? Dziękuję Wam za pomoc.