Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem LAN na ruterze, internet działa.

daritos83 08 Gru 2009 22:43 1494 9
  • #1 08 Gru 2009 22:43
    daritos83
    Poziom 8  

Witam :)

Mam problem z uruchomieniem sieci LAN: posiadam stacjonarny komp. połączony z ruterem kablem, oraz laptop połączony przez wi-fi.

Na obu komp. internet działa, ale komputery nie widzą się nawzajem.
    Szukałem, kopałem i nic nie mogę wymyślić....a średnio też się znam na sieciach:(

Dodam, że ruter to edimax z adsl, netem w komp. stacjonarnym zarządza windows, a w laptopie Atheros Client Utility. Proszę pomóżcie!

Dodam jeszcze, że przy próbach konfiguracji wyskakuje komunikat o błędzie microsoft 871122.

• #2 08 Gru 2009 23:00
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Zapoznaj się z regulaminem pkt. 11 i popraw temat.
    Dodatkowo uzupełnij post:
    -Dokładny model routera.
    -Jak skonfigurowana sieć? Czy IP przydzielane są automatycznie, czy może wpisane ręcznie? Jakie to dokładnie adresy, bramki, maski i DNS'y?
    -Jaki jest system operacyjny na obu komputerach (dokładnie, z jakim SP)?
    -Czy uruchamiałeś w komputerach "Kreator konfiguracji sieci" i czy włączyłeś na obu udostępnianie plików i drukarek?

• #3 08 Gru 2009 23:26
    robertklo
    Poziom 17  

A wiec tak, pierwsze komputery musza byc w jednej grupie roboczej. Zmienia sie to we wlasciwosciach mojego komputera-nazwa komputera-i tam sie klika chyba na zmien czy cos w tym stylu. Oczywiscie jesli jestes na windowsie XP. KOlejna wazna sprawa jest udostepnienie plikow i drukarek. Znajduje sie to w zaporze systemu windows w wyjatkach. Tam musi byc zaznaczona ta opcja. Kolejna sprawa to segment sieciowy. Komputery muszabyc w tym samym. Chodzi tu konkretniej zeby maska, brama i DNSy byly takie same, ale adres IP roznil sie istatnią cyfrą, np. na jednym 192.168.2.101, na drugim 192.168.2.102. Adresy IP sa czesto rozdawane przez server DHCP w routerze i przydziela on wtedy tak ze komputery sa juz w jednym segmecie sieci. W tym momecie komputery powinny sie widziec. Mozesz sobie udostepic jeden dysk w sieci i bedziesz mial pewnosc ze wszystko dziala jak nalezy. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ktorys z dyskow i kliknij ,,udostepnij". Z tym juz sobie poradzisz.

• #4 10 Gru 2009 00:04
    daritos83
    Poziom 8  

Systemy takie same win xp SP3, z powyłączanymi zaporami. Przynajmniej jeden folder na każdym udostępniony.

Router Edimax AR-7084gA
    Ip Przydzielane automatycznie przez DHCP - tylko tu zauważyłem mały kłopot-obydwa kompy mają takie same IP, tylko jak to możliwe skoro powinny one być przydzielone przez ruter?

Typ adresu: przypisany przez DHCP
    Adres IP 192.168.2.100
    Maska 255.255.255.0
    Brama domyślna 192.168.2.1
    Serwer DHCP 192.168.2.1
    Serwer DNS 192.168.2.1

Na drugim kompie tak samo.

Próbowałem wielokrotnie kreatora, zmieniałem nazwy i grupy robocze, ale nic nie pomaga. Nawet podpiąłem laptop kablem LAN do rutera i jedyne co mi się raz udało uzyskać to to, że laptop zobaczył komp. stacjonarny, ale nie mogłem na niego się dostać:( A stacjonarny w tym samym momencie nie widział laptopa.

Nie bardzo już wiem co robić dalej?

• #5 10 Gru 2009 00:23
    piterus99
    Poziom 43  

Jak mogą mieć ten sam IP? Niemożliwe - waliłoby Ci konfliktem i odcinało od sieci.
    Ta sama grupa robocza - brednia.
    Start->uruchom->wpisujesz shrpubw i kreatorem udostepniasz jakiś folder.
    Potem wchodzisz w mój komputer i w pasku adresu piszesz \\IPdrugiegoKomputera. Powinno zadziałać i każdy zasób udostępniony już będziesz widzial.

• #6 10 Gru 2009 00:23
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Sprawdź w routerze, czy masz odpowiednio ustawiony zakres przydzielania adresów IP.
    Upewnij się, że nazwy komputerów w sieci, są różne.
    Sprawdź adresy MAC kart sieciowych - czy nie są identyczne.

Ostatecznie, wprowadź manualnie ustawienia kart sieciowych.

• #7 13 Gru 2009 02:04
    daritos83
    Poziom 8  

Udało mi się jakoś stworzyć sieć, ale tylko po kablu:( w momencie gdy przełączam laptopa na wi-fi to nie mam dostępu do drugiego kompa, choć mogę np. wydrukować coś w drukarce sieciowej...

nie wiem w czym może jeszcze tkwić kłopot, skoro po kablu działa...

• #8 13 Gru 2009 03:01
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

A czy przez WiFi komputery się ping'ują?

• #9 13 Gru 2009 10:33
    raftronik
    Poziom 15  

Byc moze chodzi tu o opcje izolacji klientow, moze jest cos takiego w
    ustawieniach routera.

• #10 14 Gru 2009 16:26
    daritos83
    Poziom 8  

Witam:)

Udało się - jest zrobione:)

Metodą różnych prób i zabiegów udalo się uruchomić sieć, prawdopodobnie wine ponosił nie włączony jak należy system NetBIOS.

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME