Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia nanoelektrostatyczna

09 Dec 2009 09:07 2199 2
 • Level 9  
  Witam,
  Mam pytanie, czy możliwa jest budowa elektrowni wykorzystująca fakt zamiany energii tarcia na prąd elektryczny ? Generator taki mógłby być wprowadzany w ruch można powiedzieć drgający przez wiatr lub fale wodne.
  Wyobraźmy sobie kulę wykonaną z trwałego tworzywa nie elektryzującego się pod wpływem tarcia, z której wypompowano powietrze. Próżnia wewnątrz kuli chroni materiały przed utlenieniem.
  Wewnątrz kuli są umieszczone dwa zespoły elektrod wykonane dwóch różnych materiałów odmiennie sie elektryzujących ( +,-) pod wpływem tarcia wywołanego drganiem całej kuli.
  Elektrody te mają olbrzymią powierzchnię żeby zmaksymalizować powierzchnię tarcia między nimi, a tym samym zmaksymalizować przenoszenia elektronów z jednego materiału na drugi. Wystarczy teraz tylko odprowadzić elektrony z elektrody ujemnie naładowanej przez odprowadzenie nitek elektrod na zewnątrz kuli i ich wykorzystanie.:D Są co prawda maszyny elektrostatyczne wytwarzające w podobny sposób prąd elektryczny, ale one nie posiadają owych licznych elektrod wielkości nano... :D
 • Level 43  
  To jest porównywalne z okiełznaniem energii piorunu - wysokie napięcie, duże skoki natężenia prądu i napięcia

  Problem numer 2 erozja elektrod pod wpływem prądu (zużywanie się elektrod jak w przypadku lamp elektronowych).
  Problem numer 3 ciepło.

  Masz moze jakieś schematy jakby to mogło wyglądać?
 • Level 9  
  Wydaje mi się, że jeden z rodzajów elektrod wewnątrz może być wykonany z nanorurek węglowych. niestety nie znam ich własności elektrostatycznych i elektrycznych. Słyszałem że sa bardzo odporne na ciepło i sa mechanicznie wytrzymałe. Węgiel w próżni lub w atmosferze redukcyjnej wytrzymuje b. wysokie temperatury.
  Schematów nie mam, ale generatory na zewnątrz mogą w zasadzie przybierać różne kształty np. sztucznych kołyszących się drzew :D.