Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy inercjalne a automatyka przemysłowa

polki029 09 Gru 2009 12:58 1431 8
 • #1 09 Gru 2009 12:58
  polki029
  Poziom 9  

  Witam

  Posiadam temat do opracowania pt. "Automatyka Przemysłowa" a głównie mam się ustosunkować w nim do układów inercyjnych. Kidy staram się znaleźć coś na ten temat udaje mi się tylko wyszukać ogólne pojęcia związane z układem inercjalnym (w kontekście fizycznym).

  Bardzo proszę o pomoc w rozwinięciu tego tematu, połączeniu pojęcia Automatyki przemysłowej i układów inercjalnych.

  Byłem święcie przekonany że jeśli swoją pracę oprę między innymi na: układzie automatycznej regulacji i pojęciach z nim związanymi, na sterownikach PLC i procesach wizualizacji będzie wszystko w jak najlepszym porządku, a tu z ni stąd ni zowąd pojawiły się pojęcia związane z układami inercyjnymi.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  0 8
 • #2 09 Gru 2009 13:17
  kris669
  Poziom 19  

  Czy "układy inercyjne" mają się odnosić do obiektów podlegających regulacji? W zakładach przemysłowych byłoby to oczywiste, obiektem inercyjnym (członem) jest każdy silnik elektryczny, piec itp. Związane jest to z jego bezwładnością, czy to mechaniczną czy cieplną. Problem polega na tym, że takie urządzenie nie reaguje bez zwłoki czasowej na nowe nastawy regulatora, występuje stała czasowa obiektu regulacji, po upływie pewnego czasu ustala się stan równowagi.

  0
 • #3 09 Gru 2009 13:28
  polki029
  Poziom 9  

  Nie jestem zaawansowany tym temacie bo tak jak napisałem wyżej Automatykę Przemysłowa chciałem opisać trochę inaczej.

  Lecz po Twojej odpowiedzi widzę że można na dość szeroką skalę opisać ten temat. Ogólnie rzecz biorąc potrzebuję punktu zaczepienia w tym temacie. Zwróciłeś uwagę na obiekty podlegające regulacji... co istotnego na ten temat muszę umieścić w prezentacji... Bo szczerze mówiąc szukając ciągle nie mogę wyjść z fizycznego tematy układów inercyjnych.

  0
 • #4 09 Gru 2009 13:42
  kris669
  Poziom 19  

  Inercja = bezwładność. Nie chodzi o układy odniesienia w teorii względności, ale o bezwładność ruchową i cieplną. Ważne są takie zagadnienia jak odpowiedź impulsowa i skokowa objektów regulacji (właśnie np. silników), "dochodzenie" do stanu równowagi po zmianie nastaw, czy reakcja na zakłucenie zewnętrzne, np. nagłe obciążenie wału, załadowanie wsadu do pieca itp. Przykładowo wirnik silnika elektrycznego dużej mocy
  nie może natychmiast osiągnąć zadanej prędkości obrotowej, ograniczenia wynikają np. z maksymalnego natężenia prądu na wyjściu układu regulacji, a więc momentu elektromagnetycznego silnika, czyli ograniczone jest przyspieszenie kątowe, a więc potrzebny jest pewien czas na osiągnięcie nastaw.

  0
 • #5 09 Gru 2009 14:22
  polki029
  Poziom 9  

  Super

  Wielkie dzięki za ogólne uświadomienie bo wychodzę z założenia że szukałem w całkiem odwrotnym kierunku. Dokładnie postaram zaznajomić się w definicję które otrzymałem od Ciebie wyżej...

  Jeszcze mam pytanko jak to mam poukładać odnośnie kolejności bym mógł z kolejnym pojęciem doszukiwać się nowych zagadnień problemów itp... Mniej więcej chodzi mi o to co jest najważniejsze (od czego rozpocząć prezentację) a na czym skończyć...

  Jeśli znasz jakąś literaturę dotyczącą mojego problemu też był bym bardzo wdzięczny...

  0
 • #7 09 Gru 2009 15:58
  polki029
  Poziom 9  

  Staram się drążyć ten temat ale wydaje się on bardzo skomplikowany... :(
  Nie mogłem znaleźć na temat bezwładności ruchowej i cieplnej... Lepiej się ma sytuacja z odpowiedzią impulsową jak również ze skokową. To samo ze stanem równowagi...

  Proszę o bardziej sprecyzowane wskazówki...

  0
 • #8 09 Gru 2009 16:08
  kris669
  Poziom 19  

  Na pewno zachodzi konieczność ogólnego omówienia zamkniętych układów regulacji (ze sprzężeniem zwrotnym), potem objektów regulacji z uwzględnieniem charakterystyki urządzeń współpracujących (np. zespół silnik - maszyna napędzana), wpływ typowych zakłuceń zewnętrznych na regulator i jego odpowiedź z uwzględnieniem bezwładności, na końcu praktyczna realizacja typowych systemów sterowania i, jeśli zakres pracy przewiduje to, to omówienie problemów sterowania napędami złożonymi gdzie poszczególne człony na siebie oddziaływują (np. walcarka wieloklatkowa).
  Należy jeszcze uwzględnić, że bezwładność działa w obie strony - przyczynia się do magazynowania energii i opóźnia zareagowanie sterownika na zaburzenie. Wyobraźmy sobie silnik już rozpędzony, na nagły wzrost obciążenia zareaguje ze stałą czasową z reguły inną niż przy rozpędzaniu, bo inna jest bezwładność zespołu po obciążeniu.
  Jeżeli nie wymaga się szczegułów, to należy inercję zawsze opisywać przez ogólne podanie stałej czasowej, bez wyprowadzania wzorów na nią.

  0
 • #9 09 Gru 2009 16:19
  polki029
  Poziom 9  

  Okey postaram się działać według podanego plany...

  Układ automatycznej regulacji to o dziwo... osobny temat pracy... ! (co mnie trochę zmieszało).
  Zdaję sobie świetnie sprawę że mimo wszystko muszę o niego zahaczyć ! Dla uściśnienia pewnych rzeczy chociażby automatyczny układ regulacji ze sprzężeniem zwrotnym. Później postaram się opisać opisać odpowiednie funkcje, charakterystyki układu. później (odpowiedź impulsowa, skokowa), i tu zastanawiam się nad regulatorami... opisaniem dokładniej zasady działania itp... Następnie jakieś przykłady tak jak wyżej...

  Mam nadzieje ze wdrażając się w regulatory robie krok do przodu w tym temacie...

  0