Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zrobić ze słabym sygnałem w cyfrowej kablówce?

c123 09 Gru 2009 13:39 10737 23
  • #1 09 Gru 2009 13:39
    c123
    Poziom 8  

Witam!

Kablówka, z której korzystam przechodzi na sygnał cyfrowy. Też postanowiłem przejść i nabyłem tv Sony W5500 z tunerem DVB-C.
    Miałem pewne obawy czy to będzie działać z powodu dotychczasowego dość słabego odbioru sygnału analogowego. Pan z kablówki obejrzał instalację, wyszło mu, że w gniazdku poziom sygnału jest tylko ok. 56 db (3 gniazda połączone szeregowo). Stwierdził, że wartość ta jest zdecydowanie poniżej normy dla sygnału analogowego, ale cyfra powinna hulać. No i faktycznie podczas emisji testowych w listopadzie odbiór był bez zarzutu. Niestety obecnie, gdy emisja podobno ma juz parametry docelowe nie jest tak fajnie. Na części programów pojawiają się zakłócenia typu kwadraciki, przerwy w dźwięku, lub wogóle przerwy. Inne, w tym jeden hd działają ok. Telewizor pokazuje siłę sygnału na poziomie średnim.
    No i pytanie co z tym zrobić? Wzmacniacz jakiś pomoże (Na wejściu do mieszkania poziom sygnału jest ok. 64 db - podobno w normie)? Czy czeka mnie przerabianie instalacji?

1 23
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Gru 2009 17:03
    michał1201
    Poziom 18  

Zgłoś to kablowki. Płącisz więc ich obowiązkiem jest zapewnić Ci dobry sygnał.

0
  • #3 09 Gru 2009 17:13
    409473
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Gru 2009 19:23
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

c123 napisał:
    Wzmacniacz jakiś pomoże (Na wejściu do mieszkania poziom sygnału jest ok. 64 db - podobno w normie)?

Norma - normą. To zależy kto pyta i kto odpowiada. :D

Możesz przyjąć, że normą dla TV analogowej poziom sygnału powinien być 73dB na wyjściowym złączu budynkowy/klatkowym do klienta.

Jak napisał kolega michał1201 to zgłoś ten problem do TVK. :!:

Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Gru 2009 08:47
    c123
    Poziom 8  

Kablówka pewnie stwierdzi, że wina jest po stronie kiepskiej instalacji wewnątrz mieszkania. Oni jej nie robili, więc raczej nie wezmą za to odpowiedzialności.
    Wolałbym uniknąć kucia ścian i wymiany kabli do czasu jakiegoś remontu mieszkania, więc pytam, czy jeśli (teoretycznie) sygnał wejściowy jest ok, to zastosowanie wzmacniacza pozwoli na bezproblemowe oglądanie tv cyfrowej z gniazdka końcowego?
    Jeśli tak to czy szukac jakiegoś specjalnego wzmacniacza, czy pierwszego leszego jak do sygnału analogowego?

Oczywiście zgłoszę sprawę do TVK, zobaczymy co wymyślą.
    Zreszta dzisiaj rano działało akurat ok ;)

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #6 11 Gru 2009 19:57
    telemix
    Poziom 12  

Moc sygnału cyfrowego to jeden z parametrów DVB-C. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim przyrządem to sprawdź na wejściu do mieszkania jaką masz jakość sygnału i czy odbiór jest prawidłowy. W kablówce parametry sygnały cyfrowego utrzymuje się na poziomie -10dB ale bardzo ważna jest ocena jakości. Możliwe jest zastosowanie dobrego wzmacniacza o niewielkim wzmocnieniu ok 10 dB przed gniazdami, żeby utrzymać właściwe parametry. Jeżeli technik z kablówki lub ktoś inny mówi Ci o normie to odnosi się to do gniazda końcowego. TV analogowa 60-76 dB (powyżej 20 kanałów) w gnieździe abonenckim. Przy wyborze wzmacniacza a raczej aktywnego rozgałęźnika zwracaj uwagę na złącz "F" i dobre ekranowanie. Renomowane firmy podają parametry i deklarację zgodności w/g PN.

2
  • #7 29 Sty 2010 20:57
    c123
    Poziom 8  

Czy któryś z poniższych wzmacniaczy by się nadawał:
    Link
    Link
    Link
    ?

Przypominam, że regulamin na elektrodzie jest aktualny. :!: :!: :!:
    Proszę przeczytać regulamin pkt. 10.11 . [SP5ANJ]

0
  • #8 29 Sty 2010 21:01
    Hucul
    Poziom 39  

Przy sygnale cyfrowym zwykły wzmacniacz raczej pogorszy sygnał .
    Czy masz możliwość podpięcia telewizora przed rozgałęzieniem na gniazda , by sprawdzić jak działa na sygnale "prosto z kablówki" :?:

1
  • Pomocny post
    #9 30 Sty 2010 19:01
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

http://www.telkom.katowice.pl/index.php?op=szczegolyTow&towID=67
    spróbował bym z tym wzmacniaczem, oczywiście musisz go zastosować na początku instalacji przed wszystkimi rozgałęźnikami/ odbiornikami.

Jeżeli miałbyś tuner dedykowany z telewizji kablowej, łatwiej byłoby udowodnić winę kablówki, zgłoś problem, poproś o możliwość sprawdzenia na ich sprzęcie. Z telewizorem własnym trudniej udowodnić swoje racje, mieliśmy jednego sonego bravia, który się ciągle wieszał, klient nie dał sobie powiedzieć, dopiero po serwisie i zaktualizowaniu oprogramowania problemy się skończyły.

Jeżeli płacisz abonament i sam nie "namieszałeś" sobie we własnej instalacji, operator musi wymienić Tobie instalację, bynajmniej do pierwszego gniazda - w umowie masz pewnie zawarte, że jest to własność tv kablowej i nic do tego miejsca nie powinieneś ingerować. Co innego czy operator gwarantuje poprawny sygnał dla 3 telewizorów.

56dB na telewizor to nie jest aż tak mało (zależy jeszcze jaki jest odstęp sygnał/szum) ale ważne dla którego kanału ten odczyt, być może sygnał cyfrowy nadawany jest wysoko , a tam parametry mogą mocno odbiegać od normy.
    Jak masz możliwość to najlepiej podstaw jakiś wzmacniacz.
    pzdr

2
  • #10 31 Sty 2010 18:55
    Hucul
    Poziom 39  

Tanie wzmacniacze szerokopasmowe "niszczą" sygnał cyfrowy , zastosowanie takiego wzmacniacza najczęściej pogarsza sygnał cyfrowy (pomimo poprawy sygnału analogowego) .

0
  • #11 31 Sty 2010 20:34
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Hucul napisał:
    Tanie wzmacniacze szerokopasmowe "niszczą" sygnał cyfrowy , zastosowanie takiego wzmacniacza najczęściej pogarsza sygnał cyfrowy (pomimo poprawy sygnału analogowego) .

A skąd takie wiadomości, w którym miejscu następuje złotówkowy przeskok między tanim a drogim wzmacniaczem ? jest jakaś zauważalna granica ?

Kolego sygnał cyfrowy transmitowany jest tak samo jak sygnał analogowy, oczywiście zmienia się modulacja i zwykły tv widzi to jako szum. Jeżeli wzmacniacz poprawia odbiór kanałów analogowych analogicznie będzie z cyfrowymi - chyba, że zaistnieją inne problemy techniczne (np. nie przenoszenie częstotliwości na których nadawane są programy cyfrowe)
    10,cio, letnie wzmacniacze pracujące w telewizjach kablowych, nie śniły w tamtych czasach o telewizji cyfrowej - oczywiście wzmacniają ją bez żadnych problemów.
    Zgadzam się, że nie może być tanio i dobrze - jednak telmor to mocna marka na naszym rynku - omijałbym badmory itp. jeżeli sygnał "nadaje" się do wzmacniania - ten wzmacniacz będzie dobry.
    pzdr

0
  • #12 31 Sty 2010 21:12
    Hucul
    Poziom 39  

kasprzyk napisał:
    ...A skąd takie wiadomości, w którym miejscu następuje złotówkowy przeskok między tanim a drogim wzmacniaczem ? jest jakaś zauważalna granica ?...

Chodzi o brak na rynku tanich wzmacniaczy przeznaczonych do sygnału cyfrowego , wzmacniacze szerokopasmowe wprowadzają zniekształcenia intermodulacyjne i nie nadają się do "cyfrówki" szczególnie z MPEG4 .

0
  • #13 31 Sty 2010 22:46
    forestx

Hucul napisał:
    wzmacniacze szerokopasmowe wprowadzają zniekształcenia intermodulacyjne i nie nadają się do "cyfrówki" szczególnie z MPEG4 .
    - może kolega poleci jakiś wzmacniacz "wąskopasmowy" który nie będzie wprowadzał zakłóceń intermodulacyjnych?

0
  • #14 05 Lut 2010 12:19
    c123
    Poziom 8  

kasprzyk napisał:
    http://www.telkom.katowice.pl/index.php?op=szczegolyTow&towID=67
    spróbował bym z tym wzmacniaczem, oczywiście musisz go zastosować na początku instalacji przed wszystkimi rozgałęźnikami/ odbiornikami.

No to spróbowałem z tym wzmacniaczem i wygląda na to, że rozwiązał on problem. Mogę w końcu oglądać wszystkie kanały cyfrowe, w tym HD mpeg4. Wg wskaźnika poziomu sygnału w telewizorze, wzrósł on do poziomu co najmniej 2/3 skali (problemy zaczynały się przy sygnale poniżej połowy skali).
    Poziom wzmocnienia we wzmacniaczu ustawiony na ok. 2/3 skali.

Przy okazji poprawił się sygnał analogowy, choć do ideału trochę mu jeszcze brakuje.

0
  • Pomocny post
    #15 07 Lut 2010 09:46
    tuchol
    Poziom 12  

witaj,
    w teorii instalacje szeregowe nie są dobre ( w praktyce też) jak chcesz poprawy i masz sprytne ręce wywal gniazda wsadź tam rozgałęźniki 5-1000MHz i powinno wszystko śmigać no chyba że kable między gniazdami masz bardzo złej jakości
    link do rozgałęźnika
    http://www.allegro.pl/item3198235_rozgaleznik_rozdzielacz_tv_1_2_vector_fvc_2l.html
    wszystkie f porządnie zarób i dokręć
    pozdrawiam
    Marcin

Moderowany przez _PREDATOR_:

Tu nie jest Allegro bis!
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4474193#4474193 p. 001
    Zdania rozpoczynamy wielką literą, a kończymy?
    Następne będzie ostrzeżenie!
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    90

0
  • #16 07 Lut 2010 20:32
    tommiyacht
    Poziom 9  

Podłącze się do tematu.

1) jakie są straty na kablu koncentrycznym , na metrze powiedzmy (chce użyć triseta 113)

2) zalozmy ze mam sygnal na wyjsciu ze sciany 60db, zastosuje ten wzmacniacz co podal kasprzyk i mam za nim 74-93db i tak sygnal dam sobie na rozgaleznik telmora R-3

jako że strata na kazdym wyjsciu jest -6dB, daje to 68-87dB na kazdym wyjsciu w zaleznosci od regulacji. 2 odbiorniki bede mial dosyc blisko, jeden w zasadzie zaraz przy rozgalezniku, drugi z 10 metrów dalej. Do nastepnych dwoch dojde zaraz. Pytanie - czy nie obawiać się zbyt silnego sygnalu na odbiornikach ?? są jakies przeciwwskazania w stosowaniu wzmacniaczy ?? Idzmy dalej, trzecia odnoga z tego rozdzielacza idzie 20 metrów dalej, sporo. tam potrzebuje rozdzielic sobie znowu sygnał, tym razem na dwa wyjsciowe. no i teraz nie wiem ile po drodze zostało z tych 68-87dB. bo w ttym momencie bym dal ponownie wzmacniacz podany przez kasprzyka (wzmacniacz telmora http://www.telkom.katowice.pl/index.php?op=szczegolyTow&towID=67) i potem rozdałęźnik małostratny R-2 rowniez tego producenta.

tuchol w ostatnim poście podał że instalacje szeregowe nie są dobre, a ja wlasnie taką powyzej zaprezentowałem, tzn taką mieszaną ale w koncówce jest oczywiscie połączenie szeregowe, dlatego chcialbym sie upewnić czy taki zestaw bedzie działać.

Alternatywa - czy zamiast stosować zestaw wzmacniacz+rozgałęźnik bierny, nie lepiej zastosować rozgałęźnik aktywny ?? czyli wszystko to samo co napisalem wyzej tylko wywalam 2 wzmacniacze (ten podany przez kasprzyka) a zamiast rozgałęźników j.w. daje odpowiednio aktywny R-3 http://www.antellux.pl/sklep/product_info.php...d=276&osCsid=a4b66f65fe8e96529cea7c40d3684c64 a i na koncu tej trzeciej odnogi daje taki http://tels.pl/rozgalezniktelewizyjnyaktywnyrta8722120dla2tv-p-73.html..

1
  • #17 07 Lut 2010 20:42
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Narysuj schemat Twojej instalacji, opisz odległości do gniazdek.
    W sieci nie masz usług np internetu ?

0
  • #18 07 Lut 2010 23:29
    tommiyacht
    Poziom 9  

oto schemat taki jak opisalem do akapitu zaczynającego sie od ALTERNATYWA. Tak, w sieci jest usluga internetu, jest to CATV ASTER.

1 - http://www.telkom.katowice.pl/index.php?op=szczegolyTow&towID=67
    2 - https://obrazki.elektroda.pl/25_1265569626_thumb.jpg
    3 - http://tels.pl/rozgalezniktelewizyjnyaktywnyrta8722120dla2tv-p-73.html

Obrazki wklejamy na serwer elektrody poprzez funkcję Dodaj obrazek, która znajduje się pod lewym dolnym okienkiem wpisywanego postu.
    Poprawiłem. [SP5ANJ]

0
  • #19 08 Lut 2010 21:10
    tuchol
    Poziom 12  

Ciekawa instalacja ja bym Ci jej nie serwisował jako pracownik kablówki.
    Co to za 1 co tam masz
    i tak wzmacniacz zastosujesz przed modemem może Ci zacząć wariować ponieważ to są wzmacniacze DS a sygnał w US stłumią ...

0
  • #20 08 Lut 2010 22:51
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

tuchol napisał:
    Ciekawa instalacja ja bym Ci jej nie serwisował jako pracownik kablówki.
    Co to za 1 co tam masz
    i tak wzmacniacz zastosujesz przed modemem może Ci zacząć wariować ponieważ to są wzmacniacze DS a sygnał w US stłumią ...

A skoro kolega serwisuje sieci, to jakąś mądrzejszą odpowiedź by zamieścił, jakąś konkretną pomoc ?

Kolego tommiyacht, niestety nie mam dużo wolnego czasu, na odpowiedzi być może poczekasz nawet kilka dni - dlatego zdaj się też na innych.

Nie możesz eksperymentować z żadnym wzmacniaczem na drodze do modemu kablowego, wszelkie podziały, rozgałęzienia, wzmocnienia sygnału telewizyjnego powinno odbywać się na torze RTV, według Twojego rysunku instalacja jest niekompletna - nie ma na niej zwrotnicy multimedialnej, która "separuje" od siebie poszczególne usługi w przewodzie.
    Wzmacniacz który masz w "1"nce nie tyle tłumi, co wycina kanał zwrotny upstream - o ile Twój modem pracuje na częstotliwościach niższych niż 47MHz. Jego wzmocnienie jest istotne dla pracy modemu (nie może przekraczać +15dBmV) a także dla odbioru programów tv - może przesterować głowicę, podobnie sam wzmacniacz może zostać przesterowany jeżeli sygnał nie będzie odpowiedni.
    Mimo szczerych chęci proponował bym tobie, wezwanie do pomocy techników z miernikiem, być może za parę złotych usprawnili by Twoją instalację, może także mają możliwości zwiększenia sygnału gdzieś w skrzynce abonenckiej.
    Jeżeli nadal będziesz chciał robić coś na własną rękę - musisz wiedzieć jaka zwrotnica jest stosowana na tej sieci (bez uzyskania informacji od operatora możesz się nie dowiedzieć, generalnie to firma powinna ją zainstalować), sprawdź odczyty ze strony modemu 192.168.100.1 (niektórzy operatorzy blokują tą stronę)

pzdr

0
  • #21 08 Lut 2010 23:24
    tuchol
    Poziom 12  

Konkretniej
    ok...
    ja bym z 1 puścił kabel rg6 do modemu i w pkt. 1 wstawił zwrotnice multimedialną później przy 3 wywalił wzmacniacz połączył kabel i zobaczył co sie dzieje ...
    a miedzy innymi podaj parametry ze strony modemowej jakie masz parametry obecnie (jak byś miał stronę 192.168.100.1 zablokowaną to zresetuj modem i w czasie logowanie odświeżaj i obserwuj parametry i w ostatnim monecie kiedy się zablokuje spisz se pomiary)

0
  • #22 09 Lut 2010 06:18
    tommiyacht
    Poziom 9  

problem w tym ze mieszkanie jest nowe i juz je wykanczam i jestem wlasnie na etapie okablowania. Przewody juz sa tak polozone jak na schemacie, z ta roznica ze rezygnuje z dwoch gniazdek rtv na rzecz jednego. okablowanie jest w tym momencie polozone od tego rozgaleznika R-3 w strone reszty pokoi. Nie ma jeszcze glownego kabla od sygnalu ze sciany do rozgaleznika. no powiem Wam ze teraz mam zagwozdke i boje sie czy juz teaz czegos nie zchrzaniem kladac te kable

ok, to zalozmy ze nie mam tych wzmacniaczy - pytanie jest takie. czy moge sobie na normalny splitter telmora 3-way-splitter malostratny wrzucic sygnal ze sciany? czy moze on juz musi byc na wejsciu do splittera odfiltrowany z sygnalu DATA ? (zwrotnica sluzy do tego celu ??).

0
  • #23 09 Lut 2010 07:04
    SP5ANJ

tommiyacht napisał:
    oto schemat

Toś faktycznie wykombinował. :D

Ratując tą instalację musisz KONIECZNIE dodać przewód koncentryczny pomiędzy [modem] a [wejściem kablówki do domu].

W ten sposób będziesz miał możliwość podłączenia internetu/telefonu i TVK do wszystkich TV.

Pozdrawiam.

0
  • #24 09 Lut 2010 08:57
    tuchol
    Poziom 12  

Zwrotnica służy do wycięcia sygnału US w gałęzi TV i jako odseparowanie twojej domowej sieci od sieci poza (bynajmniej te co ja używam- TRIS-212E Gniazdo Rozgałęźne 1 x 85 - 1000 MHz 4,8 dB; 1 x 5 - 1000 MHz 4,8 dB;
    na jednym z wyjść blokada KZ; Modem Safe)

I tak radze ci może już nie kombinuj wezwij technika z sieci jaką masz mieć czy masz i niech on myśli, mają mierniki pomierzą sygnały jaki dają i coś wykombinują..

POZDRAWIAM

0