Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy będzie korzyść z przylutowania kabla do anteny?

Kelso 09 Gru 2009 13:50 1747 10
  • #1 09 Gru 2009 13:50
    Kelso
    Poziom 11  

Mieszkam w Rzeszowie i odbieram sygnał DVBT z nadajnika w Suchej Górze. Po wydaje mi się precyzyjnym ustawieniu anteny, parametry sygnału podawane przez telewizor to: moc sygnału - 5 lub 6, jakość - 9 lub 10 (w 10 stopniowej skali). Wahania zależą chyba od pory dnia. Obraz zawsze jest perfekcyjny. Wiem... marudzę, ale chciałbym wycisnąć z mojej instalacji ostatnie soki i zastanawiam się, czy przylutowanie rdzenia kabla koncentrycznego do styków zwrotnicy i symetryzatora da jakąś korzyść w mocy sygnału ? Wiem, że każde połączenie powoduje straty, a to przecież jest teraz tylko przykręcone śrubką). Kabel antenowy od zwrotnicy do odbiornika ma długość ~ 20m (w tym ~3m zwinięte jako zapas na ew. inne położenie telewizora), jest w jednym kawałku, rdzeń miedziany.

Pytanie drugie: posiadam trzy anteny na wspólnym maszcie. Czy ma znaczenie, która antena podłączona jest do poszczególnych wejść w zwrotnicy ?

0 10
  • #2 09 Gru 2009 14:41
    pajo21
    Poziom 35  

Co do lutowania styków to szkoda grzać lutownicę.
    Zwrotnice są różne i każde wejście ma swoje określone pasmo.Do anten trzeba dopasować odpowiednią zwrotnicę.

0
  • #3 09 Gru 2009 14:50
    krzysztofh
    Poziom 29  

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zwrotnicy z wejściami typu F, a nie na śrubkę.

0
  • #4 09 Gru 2009 16:47
    prez8s3
    Poziom 12  

Ja lutuje, zarówno ekran jak i "rdzeń", takie złącze jest najpewniejsze i nie ma obawy o wpływ korozji miedzi po paru latach. Jak robisz to na lata i dla siebie to jak najbardziej można to zalutować.

0
  • #5 09 Gru 2009 17:23
    409473
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Gru 2009 19:15
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Panowie zdecydowanie NIE zalecam lutowania jakiegokolwiek kabla z miedzi do mosiądzu - cyną. :!:

Cyna dość szybko się utlenia.
    Cyna wprowadza tłumienie na częstotliwościach już od 200MHz w górę (małe ale wprowadza).

Mowa jest o cynie z domieszką ołowiu (to stara cyna) a o cynie bezołowiowej (nowa cyna) już nie wspomnę bo szkoda obraźliwych słów na tym forum. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #7 10 Gru 2009 01:16
    jezyzie
    Poziom 9  

Witam!
    Ja w swoich antenach 30 lat temu lutowałem kable z wraz z pętlą symetryzującą do miedzianej pętli anteny dipolowej. Wnętrze puszki antenowej zalewałem woskiem pszczelim. Anteny do dzisiaj działają jak nowe. Oczywiście anteny długie, kierunkowe.
    Pozdrawiam

0
  • #8 10 Gru 2009 19:42
    Kelso
    Poziom 11  

SP5ANJ napisał:

Panowie zdecydowanie NIE zalecam lutowania jakiegokolwiek kabla z miedzi do mosiądzu - cyną. :!:

Z tego co pamiętam, styki na wejściu do zwrotnicy są srebrne, więc chyba nie mosiężne ?

Edit: styki są koloru srebrnego.

0
  • #9 10 Gru 2009 22:17
    krzysztofh
    Poziom 29  

Zastosuj taką zwrotnicę lub o podobną. Ja mam trochę inną, ale symbolu nie pamiętam, a na maszt nie będę wchodził. Moja jest czarna i hermetyczna z kapturkami ochronnymi na końcówki przewodów.
    Kupowana również w tym sklepie.

http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zx-90_ukf-6-12-k_26_52-29-34_C0489.htm

0
  • #10 23 Gru 2009 23:05
    tvcasting3d
    Poziom 11  

Lepiej nie lutuj ale kup dobrą zwrotnicę na F jak radzi krzysztofh

0
  • #11 22 Maj 2015 09:00
    Kelso
    Poziom 11  

Przy docelowych mocach nadajnika sygnał z mojej anteny (moc/jakość) jest 10/10. Szkoda zachodu na jakiekolwiek kombinacje. Temat zamykam.

0