Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Ariston Uno- terkocze

09 Gru 2009 19:18 5771 8
  • Poziom 12  
    Witam,
    z załączonym pliku słychać pracę pieca: w trybie co, później przełączenie na cwu i po kilku sekundach znów na co.
    Podczas pracy na co pompa głośno terkocze, na cwu tego efektu nie ma.
    Filtr na powrocie co jest czysty. W samym piecu zanieczyszczenia są minimalne, sprawdzałem to odkręcając silnik pompy. Przy okazji wyczyściłem zawór trójdrogowy. Nie wpłynęło to w żaden sposób na pracę kotła. Sprawdziłem też odpowietrznik przy pompie i działa.
    W zeszłym sezonie terkotanie zdarzało się sporadycznie. Właściwie tylko przez kilka sekund po rozruchu zimnego obiegu co. W tym sezonie zaczęło terkotać od razu po rozpoczęciu grzania, początkowo ustawało po nagrzaniu się instalacji, teraz już nie.
    Czy taki efekt świadczy o zużyciu silnika pompy? Z tego co doczytałem, są tam grafitowane mokre panewki. Czy to się jakoś regeneruje?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pewnie cię zmartwię , ale padł ci wirnik w pompie. Czeka cię wymiana i to niestety całej pompy.Wszelkie naprawy i regeneracje nic już tutaj nie pomogą.
  • Poziom 11  
    Jeśli masz zamontowany w pobliżu pompy zawór różnicowy to bym obstawiał że to jego odgłosy, szczególnie dlatego że słyszysz je tylko jak działa CO.
    A z ciekawości - po co w takim układzie z takim kotłem taki zawór???
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź, serwisant73. Tak podejrzewałem.
    Pytałem o regenerację, bo część zamienna (silnik z wirnikiem) jest trochę przydrogawa (~600 zł.). Czy ty bądź inny z kolegów wie, czy można zastosować silnik z jakiejś standardowej pompy Wilo? Ten, który jest w kotle, oznaczeniem sugeruje specjalny wypust dla Aristona.

Pozdrawiam.
    Z tym może być problem. Z reguły producenci kotłów starają się wsadzić coś nietypowego ,trudniej wtedy coś dopasować. Ale nie wykluczone że coś tam da się dopasować. Nie znam za dobrze Aristona , więc nie przesądzam.
  • Poziom 12  
    Wklejam zdjęcie, może wywoła jakieś skojarzenia ;)

Kocioł Ariston Uno- terkocze

Silnik fabrycznie jest ustawiony na III, na zdjęciu zaś na I, bo akurat chciałem się przekonać, czy przestawienie coś da. I istotnie, hałas prawie zniknął... Niestety tryb CWU nie pracował prawidłowo i trzeba było wrócić do ustawienia początkowego.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Spróbuj zdobyć wirnik pompy ups 15/80 , nie koniecznie wilo i zobacz jaki będzie efekt.
    Pompy takie stosowano w Vaillantach.

Podaj swoje namiary na PW. Spróbuję pomóc.
  • Poziom 12  
    Silnik pompy został wymieniony na nowy, oryginalny. Kocioł działa prawidłowo.

Pozdrawiam forumowiczów.