Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux i sprawy bezpieczeństwa.

09 Gru 2009 21:36 1349 7
  • Poziom 28  
    Dzisiaj po raz pierwszy zainstalowałem Linuxa Ubuntu. I odruchowo zacząłem szukać metody ustawienia zabezpieczeń / odruchowo tak jak po instalacji Windowsa/ - w systemie firewall , antywirusy . W Firefoxie - w Narzędziach brak pozycji Opcje gdzie ustawia się bezpieczeństwo przeglądarki . Gdzie to wszystko jest ? Czy to jest naprawdę niepotrzebne?
  • Poziom 33  
    Linuksa używam od lat dziewięciu, od lat sześciu nie mam do czynienia w domu z Windows (chyba, że z roboty laptopa przytaskam)- firewalla miałem chyba tylko dla testów, podobnie antywirusa- nigdy żadnych kłopotów...
    Ponoć, jak w celach marketingowych od czasu do czasu straszy jakiś tam Kaspersky, Linux też jest zagrożony- no to czekam, od dziewięciu lat, aż coś mi się zalęgnie lub ktoś się włamie, i nic, cholera, nic.. :(
    Nie masz się czym przejmować, korzystaj, ucz się Linuksa, zapoznawaj się z zasadami bezpieczeństwa (bo to nie tylko firewall i antywir) i ciesz się Linuksem :)
    V.
  • Poziom 28  
    Zgoda to nie tylko firewall i antywirus . Mam FF zainstalowanego również w XP. Ale tutaj w narzędziach i opcjach FF mogę sobie ustalić zasady bezpieczeństwa a w FF w Linuksie tych opcji nie ma . I to mnie tak trochę zaskoczyło .
    To przy okazji mam pytanie cz w Linuksie mogę usuwać /odinstalować/ zainstalowane tam programy?
  • Poziom 33  
    Oczywiście, że możesz. Skoro używasz Ubuntu, to poczytaj o apt-get, aptitude, synaptic, dpkg. Jeżeli masz skonfigurowaną listę repozytoriów Debiana, na którym Ubuntu bazuje, to masz w zasięgu palca dostęp do ok. 20 tysięcy pakietów!
    Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tymi zasadami bezpieczeństwa w FF- w odróżnieniu od wersji dla Windows, Preferencje masz nie w Narzędziach lecz w Edycji, jest tam oczywiście zakładka Bezpieczeństwo.
    Zresztą, najbardziej dotyczy to polityki związanej z hasłami, skryptami itd.
    V.
  • Poziom 28  
    Faktycznie trochę w innym miejscu są sprawy związane z bezpieczeństwem -Preferencje. Dziękuję.
  • Poziom 38  
    Linuks jest systemem, w którym może pracować wielu użytkowników i pod tym kontem zostało pomyślane bezpieczeństwo. Głównym i najważniejszym użytkownikiem jest super użytkownik "root". Root jest administratorem systemu, który praktycznie może zrobić w systemie co tylko zechce. Bezpieczeństwo polega głównie na tym aby zabezpieczyć katalogi i piki danego użytkownika. Przy czym to sam użytkownik decyduje jakie katalogi lub pliki będą dostępne dla innych. W tym systemie każdy z użytkowników ma swój katalog którego nazwa odpowiada nazwie użytkownika, zawsze powinien być chroniony hasłem. Jeśli nikomu nie udostępnisz swojego hasła, to wtedy inni użytkownicy nie będą w stanie podglądnąć twoich plików, chyba że celowo ustawisz prawa dostępu do odczytu - zapisu aby mogli je oglądać lub zmieniać. Dodatkowo tworzone są tzw "grupy" aby ułatwić współpracę pomiędzy użytkownikami, również w ramach grup można ustawiać prawa dostępu (odczyt - zapis) do plików i katalogów. Użytkownikami systemu są też programy, które również mają swoje własne prawa, lub przyjmują prawa użytkownika, który je uruchomił. Ponadto programy odpowiadające za pracę komputera od startu systemu do zamknięcia mają prawa root'a. Natomiast po zalogowaniu się do systemu jakiegoś zwykłego użytkownika programy, które on uruchamia, mają jego prawa, operują w jego katalogu domowym i nie mają dostępu do katalogów i plików systemowych. Zwykły użytkownik ma dostęp do urządzeń systemowych (karta graficzna dźwiękowa, sieciowa itd.) urządzenia te operują na utworzonych specjalnie dla nich plikach, które to pliki również mają odpowiednio ustawione prawa dostępu. Takie ustawienie praw powoduje że złośliwe programy, które uruchomił by nieopatrznie zwykły użytkownik, nie mogą zmieniać plików systemowych gdyż nie mają dostępu do ich zapisu. Dostęp do zapisu - zmian plików systemowych wymaga praw root'a, lecz aby te prawa uzyskać trzeba zawsze podać hasło super użytkownika root. To właśnie w pierwszym rzędzie zabezpiecza system przed instalacją złośliwego oprogramowania, ponieważ takie programy zainstalować może tylko root, a który przy zdrowych zmysłach administrator będzie instalował w systemie np. wirusa. :D Dlatego hasło administratora powinno być szczególnie chronione i wymyślone tak aby trudno je było zgadnąć. Ty oczywiście jesteś zarówno zwykłym użytkownikiem jak i administratorem. Lecz po uruchomieniu systemu logujesz się do systemu jako zwykły użytkownik, a z konta zwykłego użytkownika nie możesz nic w systemie zmieniać. Jeśli instalowałeś już jakieś oprogramowanie zapewne zauważyłeś że przed instalacją musisz podać hasło root'a, tym samym nadajesz sobie prawa do odczytu zapisu plików systemowych ale wyłącznie dla uruchomionego instalatora i tylko na czas instalacji. Tak w dużym skrócie wygląda bezpieczeństwo w Linuksie. Jak widzisz filozofia w tym systemie jest zupełnie inna niż w systemach z pod znaku Windows. Poczytaj o prawach dostępu w systemie Linuks a wszystko stanie się jasne.
  • Poziom 28  
    Podczas aktualizacji Ubuntu zainstalował się jakiś firewall i tak zostawiłem , na razie wszystko funkcjonuje bez problemu.