Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jakim telefonie zastosowano najmniejszy aparat foto?

mirucha 09 Gru 2009 22:48 5330 32
  • #1 09 Gru 2009 22:48
    mirucha
    Poziom 11  

Witam. Pytanie może trochę nietypowe. Chciałbym zrobić mikrokamerę na giętkim pałąku do zaglądania w różne dziurki. I tak sobie pomyślałem, że w telefonach komórkowych są chyba najmniejsze aparaty, które można wykorzystać do takiej konstrukcji. Prosiłbym o sugestie w jakich telefonach są właśnie, w miarę jak najmniejsze kamerki. Mam nadzieję, że nie będą to jakieś najdroższe modele i najnowsze. Bardzo proszę o sugestie co byście polecili. Z góry dziękuję.

• #2 09 Gru 2009 23:34
    morgan_exe
    Spec od GSM

Napisz o jaka rozdzielczosc Ci chodzi i do jakich dziurek chcesz zagladac ;)

• #3 09 Gru 2009 23:44
    MADMAX1978
    Poziom 14  

Mogę zapytać, na czym będziesz oglądał obraz z kamery ?
    Mam chyba kilka takich modułów z aparatem i myślałem o czymś podobnym.

• #4 09 Gru 2009 23:53
    mirucha
    Poziom 11  

Generalnie chciałbym się nie ograniczać do jakich dziurek. wiadomo że raz do cylindra trzeba zajrzeć przez otwór od świecy zapłonowej (ostatnio miałem taką sytuacje ze niepotrzebnie była głowica ściągana) a raz może przez jakiś korek spustowy oleju do miski olejowej. Rozdzielczość to myśle ze 1 Mpiksel starczy spokojnie. Ale generalnie wiadomo ze czym mniejsza średnica kamery tym urządzenie bardziej uniwersalne bo nigdy nie wiadomo gdzie przyjdzie nam zajrzeć przez jaką dziurkę. Jeśli jest kamera o wiele mniejsza gabarytowo i trochę mniejszej rozdzielczości to też mnie taka wiedza interesuje. Zawsze można znaleźć ten złoty środek o wiele łatwiej jak jest wybór. Ale priorytetem jest raczej wielkość niż rozdzielczość. O podświetleniu też pomyślałem białymi diodami smd .

Dodano po 4 [minuty]:

Obraz z kamery chciałbym oglądać na wyświetlaczu telefonu z którego będzie kamera . To chyba jedyne rozwiązanie bo nie powoduje problemów jeśli chodzi o współprace urządzeń. Po prostu trzeba ten moduł sprytnie wylutować i elektrycznie przedłużyć połączenia.

• #5 10 Gru 2009 00:17
    OlekMTG
    Poziom 34  

W SE W200/K310 jest malutka kamera, ale to tylko rozdzielczość VGA. Niewiele większe kamery są w W380 i W350 a mają po 1,3 MPix jednak tu mogą być problemy z wyprowadzeniem sygnału gdyż koszyczki są na flexach.

• #6 10 Gru 2009 00:18
    igor_olszewski
    Poziom 12  

Generalnie kamerki w SE (przednie, do video-połączeń) mają wielkość ok 2-3 mm ( kwadratowe ) tyle ze to 0,3 mpx..

pzd.
    I.

• #7 10 Gru 2009 00:43
    Pocieszny
    Poziom 38  

mirucha napisał:
    Obraz z kamery chciałbym oglądać na wyświetlaczu telefonu z którego będzie kamera . To chyba jedyne rozwiązanie bo nie powoduje problemów jeśli chodzi o współprace urządzeń. Po prostu trzeba ten moduł sprytnie wylutować i elektrycznie przedłużyć połączenia.

Chyba nie sądzisz, że wystarczy podłączyć kamerę do wyświetlacza i będzie działać? ;)
    Do tego potrzebny jest całkiem wydajny mikroprocesor, który będzie obrabiał sygnał z kamery i przekazywał go na LCD.

• #8 10 Gru 2009 02:00
    OlekMTG
    Poziom 34  

Ale można wylutować koszyczek kamery, połączyć go na odpowiednio długich kabelkach z płytą i w ten sposób na wyświetlaczu telefonu oglądać obraz z kamery :) . Tylko jeszcze potrzebna jest odpowiednia osłonka kabla, zapewniająca sztywność a zarazem giętkość żeby dało się tego praktycznie używać.

• #9 10 Gru 2009 02:08
    Pocieszny
    Poziom 38  

Musisz jeszcze uwzględnić zakłócenia elektromagnetyczne (ekranowanie), opór przewodów i pojemności między nimi. Przy przekroczeniu pewnej długości przewodów może się zdarzyć, że kamera po prostu przestanie działać. A wszystko przez to, że sygnał przesyłany jest bardzo dużą częstotliwością (np. dla kamery VGA 640 pixeli*480 pixeli*16 bitów*25 klatek/s = 120Mbitów/s) . Tak więc wpływ wyżej wymienionych czynników na pewno trzeba brać pod uwagę.

• #10 10 Gru 2009 07:45
    Chris_W
    Poziom 36  

No i jakieś podświetlanie kamerki. Bo gapić się wczarny obraz nie każdy lubi.

• #11 10 Gru 2009 08:36
    mirucha
    Poziom 11  

zenobeusz napisał:
    Musisz jeszcze uwzględnić zakłócenia elektromagnetyczne (ekranowanie), opór przewodów i pojemności między nimi. Przy przekroczeniu pewnej długości przewodów może się zdarzyć, że kamera po prostu przestanie działać. A wszystko przez to, że sygnał przesyłany jest bardzo dużą częstotliwością (np. dla kamery VGA 640 pixeli*480 pixeli*16 bitów*25 klatek/s = 120Mbitów/s) . Tak więc wpływ wyżej wymienionych czynników na pewno trzeba brać pod uwagę.

No tak, te zakłócenia to faktycznie może być problem ale trzeba spróbować, Myśle że żeby urzadzenie spełniało swoją funkcję powinny mieć długość min. 30 cm do 50 max

Dodano po 3 [minuty]:

igor_olszewski napisał:
    Generalnie kamerki w SE (przednie, do video-połączeń) mają wielkość ok 2-3 mm ( kwadratowe ) tyle ze to 0,3 mpx..

pzd.
    I.

Jaki model SE byś proponował jeśli chodzi o 0,3 mpx ? Oczywiście chodzi mi o to żeby tel. był jak najtańszy w zakupie.

• #12 10 Gru 2009 09:55
    OlekMTG
    Poziom 34  

Chyba we wszystkich SE wyposażonych w kamere do wideorozmów jest ta sama. Taniej chyba jednak będzie poszukać jakiegoś K310 (ewentualnie W200, K320), kamerka tylko minimalnie większa a telefon powinien być tańszy w zakupie. Do tego tam kamera jest z tyłu aparatu więc wydaje mi się iż prościej będzie to tak poskładać żeby jakoś to wyglądało i było w miare funkcjonalne.

I jeszcze jedno - pamiętaj o jakimś szkiełku ochronnym. Jak zabrudzisz sam moduł (o co nietrudno w takim zastosowaniu) to tylko do wymiany będzie się nadawał.

• #13 10 Gru 2009 11:10
    dudi-7
    Poziom 20  

Jak tak ktoś poruszył tematyke kamery od telefonu, to mam pytanie.Czy ktos kiedykowiek próbował w telefonie zrobić wejście wideo? Chodzi mi o to żeby np można podłączyc do telefonu zewnętrzną kamerke.Potrzebuje to po to bo czasami jezdze na obiekty ustawiac kamery przemysłowe.Wiec podłączył bym sobie prosto do tel i nie musiał tacaszczyc miernika na drabine,albo latać w tą i zpowrotem czy działa ,lub jest dobrze ustawiona.

• #14 10 Gru 2009 13:49
    Chris_W
    Poziom 36  

Jeśli VGA będzie odpowiadała to polecam stary k300. Kamera na taśmie - bezproblemowa do odlutowania z taśmy i zrobienia przedłużenia - oczywiście taśma zostaje w telefonie (gniazdo też) a sama kamera ma wygodne lutowanie. Można ją zamontować razem z drutem w metalowym peszlu osłonowycm (niektórzy stosuja przewód od przysznica). Wtedy mozna wyginać i zostaje pamięć kształtu jeśli drut w środku ma np. 2,5mm2 (elektryczny).

• #15 10 Gru 2009 17:00
    mirucha
    Poziom 11  

Dzięki wszystkim za cenne informacje. Teraz tak jeśli chodzi o pałąk to bez przesady z tym wężem od prysznica ;) . Urządzenie naprawdę planuje zrobić o wiele bardziej subtelne, nawet wygrzebałem idealnie do tego celu nadającą się lampkę do laptopa z jedną diodą na USB którą kiedyś na allegro kupiłem za 5 zł . Jest na elastycznym chromowanym pałąku o średnicy zewnętrznej tylko 5 mm i długości ok 35 cm. Wręcz nie można sobie lepszego pałąka wymarzyć do tego urządzenia.Mam jeszcze jedno pytanie.
    Ile połączeń do przedłużenia ma taka kamerka ? I może będzie następne zadanie bojowe żeby znaleźć odpowiedni do tego kabelek. Jeszcze nie wiem jaką średnice wewnętrzną ma pałąk bo jeszcze go nie rozłupałem. Proszę o sugestie w jakich urządzeniach mogą być zastosowane bardzo cieniutkie przewody ekranowane (bo chyba o takie będzie chodziło).

• #16 10 Gru 2009 17:19
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jeszcze jedna kwestia - optyka. Każda kamera w telefonie ma ustawioną ostrość tak, że obiekt musi być np. minimum 0,5-1m od obiektywu, żeby było go dobrze widać. Kamera do Twojego zastosowania będzie musiała mieć tryb makro(to niestety już są większe "klocki") albo będziesz musiał przestawić soczewki (o ile się da).

• #17 10 Gru 2009 20:10
    MADMAX1978
    Poziom 14  

Zanim zaczniesz przestawiać soczewki, spróbuj po prostu jedną dołożyć.Takie malutkie można spotkać np. breloczkach laserowych.Prawdopodobnie obraz będzie wtedy odwrócony, ale to chyba niewielki problem.
    Kolega zenobeusz troszkę chyba przesadził z odległością obiektywu od przedmiotu.Mam SE w300 i z odległości kilku cm. widać dokładnie.

• #18 10 Gru 2009 22:07
    mirucha
    Poziom 11  

Tak jest . Zupełnie nie brałem ostrości pod uwagę a to przecież jeden z kluczowych parametrów. Zrobiłem 3 fotki aparatami dla porównania ostrości obiektów z bliska. Linijka ok 5 cm od obiektywu, stacja pogody ok. 50 cm od obiektywu. Czy jak by ktoś miał ochotę zrobić podobne zdjęcie np z tego SE 300 np o którym była mowa to można by było porównać jak sobie radzą apararty z bliskimi obiektami.

nokia 6151

mda compact

samsung sgh j600

wszystkie po 1,3 mpx

z tych trzech to samsung widać najlepiej sobie poradził. ciekaw jestem SE

a i jeszcze jedno: sprawdzałem z tą soczewką z nakładki od lasera ale efekt odwrotny od zamierzonego

• #19 10 Gru 2009 22:27
    MADMAX1978
    Poziom 14  

Z ta soczewką od lasera to był tylko przykład.Należy uwzględnić ogniskową soczewki oraz odległość od aparatu.Mam kilkadziesiąt różnych soczewek.Jeżeli Ci zależy, to jutro poeksperymentuję z soczewkami.
    Fotki mogę zrobić. Jutro spróbuje wrzucić. Ty robiłeś fotki przy świetle dziennym ?

• #20 10 Gru 2009 22:30
    matezzz
    Spec od GSM

generalnie ażeby uzyskać efekt ostrzenia z najmniejszej odległości musisz szukać aparatu z jak najmniejszą (fizycznie)matrycą, wtedy będziesz miał dużą głębię ostrości, i przedmioty umieszczone blisko będą wyraźniejsze. ew. aparat z focusem/macro

• #21 10 Gru 2009 23:12
    mirucha
    Poziom 11  

Tak sobie siedzę , myślę i przeglądam specyfikacje różnych telefonów i doszedłem do kilku wniosków:
    1. Kamery do wideo rozmowy powinny się najlepiej nadawać bo sa chyba stworzone do tego aby twarz która jest np 20-30 cm od obiektywu była ostra także optyka jest zaprojektowana do bardziej bliskich ujęć
    2. Igor Olszewski sugerował że są to najmniejsze kamery
    3. Duża liczba pixeli aparatu w zasadzie nie ma znaczenia bo wcale nie musi być większa niż liczba pixeli wyświetlacza telefonu
    4. W związku z tym że podstawowym zadaniem urządzenia ma być bezpośredni podgląd na wyświetlaczu telefonu to ten powinien być w miarę większy i o rozdzielczości np 320 x 240 pix
    5. po krótkiej lekturze katalogów i allegro takim aparatem mógłby być np SE W890i którego można kupić poniżej 200 zł a uszkodzony ( oczywiście odpowiednio do potrzeb ) jeszcze taniej

Co sądzicie o tym co napisałem i o tym telefonie w kontekście wydłubania z niego kamerki ?

Dodano po 2 [minuty]:

fotki robiłem przy sztucznym świetle

• #22 10 Gru 2009 23:31
    OlekMTG
    Poziom 34  

Ciężki temat, tam kamera jest na dość skomplikowanym flexie razem z drugą kamerą i głośnikami.Lepiej poszukać jakiegoś modelu z gniazdem na płycie moim zdaniem.

• #23 11 Gru 2009 00:08
    mirucha
    Poziom 11  

No tak, nigdy nie jest tak jak by się chciało. Znalazłem jeszcze kilka modeli SE z kamerką do wideorozmów w przystępnych cenach:
    K660i
    K770i
    K800i
    K810i
    W705
    W850
    W880i
    W910i

Czy w którymś z tych modeli mała kamerka będzie łatwiejsza do odzysku czy raczej wszystko na jedno kopyto zrobione na tym fleksie ?

I jeszcze pytanko czy ten ciężki temat z wyciągnięciem to jest to ciężkie czy raczej niemożliwe do zrobienia ?

• #24 11 Gru 2009 00:25
    Pocieszny
    Poziom 38  

Nie wiem jak w innych telefonach, ale w niektórych Nokiach kamery wyglądają jakby miały soczewkę na gwincie. Niestety nie udało mi się żadnej przekręcić (czyżby były na kleju?).

• #25 11 Gru 2009 01:31
    mirucha
    Poziom 11  

Znalazłem fotkę takiego aparatu do wideorozmów od SE :

tylko nie widzę jakie to ma połączenia i ile tego tam jest. Aparacik wg lektury którą znalazłem w google występuje w modelach SE :

C702
    G700
    G900
    K850i
    P1i
    T650i
    W960i
    W980

Większość drogie modele ale jest kilka uszkodzonych nie drogo na allegro, tylko kwestia połączenia. Może ktoś ma któryś z tych telefonów rozebrany i by mógł ocenić łącze do płyty i kamerki czy jest szansa jakoś wyjść z kabelkami

• #26 11 Gru 2009 03:13
    OlekMTG
    Poziom 34  

T650 to blizniaczy model do K770, niepowinien być zbyt drogi. Niejestem jednak pewien czy to kamera z niego - K770 ma gniazdo bezpośrednio w płycie, wydaje mi się że w T650 jest tak samo, ale musiałbym sprawdzić.
    Co do połączenia to też z pamięci niepowiem ale zapewne jest to złącze wciskane, pewnie coś koło kilkunastu pinów.

• #27 11 Gru 2009 11:48
    Duee
    Poziom 16  

A moze zamist kombinowac z kamera od telefonu i martwic sie czy ogniskowa bedzie ok, czy po zabrudzeniu nie przestanie dzialac itp watro zastanowic sie na zakupe poprostu endoskopu
    http://allegro.pl/item841886406_endoskop_wziernik_inspekcyjny_do_diagnostyki.html
    to jeden z przykladow, cena nie jest bardzo wysoka a masz pewnosc ze dziala i jest dobrze wykonane

Dodano po 1 [minuty]:

Lub cos takiego, cena wogole jest niska a komputer napewno masz http://allegro.pl/item841891023_endoskop_warsztatowy_chwytak_magnetyczny_nowosc.html

Dodano po 1 [minuty]:

Wpisz na allegro endoskop i cos sobie napewno wybierzesz, mysle ze szkoda czasu na kombinowanie przy tych cenach

• #28 11 Gru 2009 12:11
    mirucha
    Poziom 11  

Duee napisał:
    A moze zamist kombinowac z kamera od telefonu i martwic sie czy ogniskowa bedzie ok, czy po zabrudzeniu nie przestanie dzialac itp watro zastanowic sie na zakupe poprostu endoskopu
    http://allegro.pl/item841886406_endoskop_wziernik_inspekcyjny_do_diagnostyki.html
    to jeden z przykladow, cena nie jest bardzo wysoka a masz pewnosc ze dziala i jest dobrze wykonane

Dodano po 1 [minuty]:

Lub cos takiego, cena wogole jest niska a komputer napewno masz http://allegro.pl/item841891023_endoskop_warsztatowy_chwytak_magnetyczny_nowosc.html

Dodano po 1 [minuty]:

Wpisz na allegro endoskop i cos sobie napewno wybierzesz, mysle ze szkoda czasu na kombinowanie przy tych cenach

Dzięki za rade ale niestety póki co z niej nie skorzystam
    po pierwsze endoskopy które sprzedają mają średnice taką ze nawet do cylindra przez otwór do świecy nie włożysz
    po drugie nawet jak byś włożył np w syrenie co ma świece na gwincie fi 18 to sobie pooglądasz denko tłoka co najwyżej bo kamera celuje tylko na wprost

Dlatego chciałbym zrobić swój mały endoskop o średnicy jak najmniejszej i kamerą skierowana pod kątem ok 45 st. żeby można było sie w około rozejrzeć

Wykonać ochronę kamery z szybą szklaną o grubości 0,5 mm też nie jest dla mnie problemem , mam wszelki sprzęt potrzebny do tego

No i w końcu bardzo lubię majsterkować i przynosi mi to dużą frajde

A jak bym chciał kupić najcieńszy endoskop jaki znalazłem o średnicy 4,4 mm to bym słono zapłacił a tak może nie wiele grubszy uda się zrobić.

Dodano po 1 [minuty]:

OlekMTG napisał:
    T650 to blizniaczy model do K770, niepowinien być zbyt drogi. Niejestem jednak pewien czy to kamera z niego - K770 ma gniazdo bezpośrednio w płycie, wydaje mi się że w T650 jest tak samo, ale musiałbym sprawdzić.
    Co do połączenia to też z pamięci niepowiem ale zapewne jest to złącze wciskane, pewnie coś koło kilkunastu pinów.

Jak byś mógł porównać te dwa rozwiązania połączenia kamerek które by było lepsze do przedłużenia to by było już coś .

• #29 11 Gru 2009 21:53
    mirucha
    Poziom 11  

Dostałem fotkę tego aparatu co wyżej wklejałem i myśle że się nada.

Także pomału będę przymierzał się do szukania fona z tym aparatem w dobrej cenie a później precyzyjna robótka. Narazie bardzo dziękuje wszystkim którzy wnieśli cokolwiek do tematu. Jak zrobię to przedstawię w tym temacie konstrukcję.

• #30 12 Gru 2009 01:05
    OlekMTG
    Poziom 34  

Mi się wydaje iż łatwiej byłoby z koszyczka na płycie coś wyrzezbić. Wylutować koszyczek, połączyć kabelkami odpowiednie pady z płyty i koszyczka, wcisnąć kamere i gotowe. Z takiego rozwiązania jak ta kamerka na zdjęciu też da powinno dać rade choć łączenie tylu pinów w złączu tak by go niestopić będzie wymagało sporo cierpliwości :).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME