Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Walka z zakłóceniami - długie przewody do mikroswitcha

10 Dec 2009 16:47 1538 6
 • Level 13  
  Nie wiem czy taki temat było poruszany, szukałem, nie znalazłem:)
  Od jakiegoś czasu zmagam się z takim problemem:
  Mam układ na attiny2313 który używa microswitchy. Wszystko zasilane z zasilacza, dobrze stabilizowanego (najpierw zasilacz uniwersalny 12V potem jeszcze stabilizator 5V, plus oczywiście trochę kondensatorów). Z "drugiej strony" Attiny2313 są triaki które włączają lub wyłączają prąd. I teraz gdy wcisnę określony microswitch to ma się zmienić stan określonego triaka. Wszystko pięknie działa ... dopóki nie włącze lub wyłącze stacji lutowniczej :/. W tym momencie pojawiają się jakieś zakłócenia które powodują przypadkową zmianę stanu triaków. Stacja lutownicza z tańszych więc może siać zakłócenia. Dodam że stacja jest włączona w tą samą listwę co układ.
  Co jeszcze ważne: Układ działał poprawnie dopóki nie umieściłem microswitchy na przewodach około 1m od układu przy pomocy skrętki.

  Co zrobić by uodpornić układ na takie i inne zakłócenia?
  Rezystory podciągające umieścić przy switchach czy przy samym układzie?
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Helpful post
  Level 18  
  Dać kondensatory do masy od mikros.... rezystory podciągające lub w programie dać coś takiego jak DEBOUNCE w BASCOM jeśli w nim piszesz.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 37  
  Witam !
  Daj podciąganie programowe, Jeśli to bascom to:
  np.
  Portb.0 = 1
  Brak rezystora 4,7k, pomiędzy pinami 1 i 20 może być przyczyną Twoich problemów.
  Pozdrawiam. Stefan
 • Level 13  
  sylwunia35: kondensatory przy microswitchach - dobry pomysł, zaraz spróbuję. Debounce - zły pomysł: debounce odkłóca przyciski ale nie w sensie zakłóceń z sieci tylko niweluje mikrodrgania styków. Zresztą i tak piszę w C gdzie mam napisane własne procedury debounce działające analogicznie.

  sp3ots: Czemu dać podciąganie programowe? Czy podciąganie zewnętrznym opornikiem jest gorsze? Aktualnie podciągam opornikami 4,7k zaraz przy układzie.
  Opornik między pinami 1 i 20 mam. Zresztą gdyby go nie było to zapewne układ by się resetował a tu mi wygląda na to że jakimś cudem zakłócenia wkradają się na piny do których przyłączone są microswiche.
  Dzięki za podpowiedzi:) jakby wam coś jeszcze wpadło do głowy to piszcie:)

  Dodano po 26 [minuty]:

  sylwunia35: Dzięki Ci wielkie! :) Dodanie kondensatorów pomogło, narazie na biurku, zobaczymy co będzie w układzie docelowym:)
  Pozdrawiam
  Marcin
 • Level 18  
  Piny które nie używasz ustaw jako wyjścia bo może to ma wpływ.
 • Level 35  
  Małe rezystory podciągające na zewnątrz, wewnętrzne podciąganie jest za słabe. Kondensatory też są OK. Te elementy powinny być umieszczone przy mikrokontrolerze. Rzecz w tym, żeby impedancja wejściowa była jak najmniejsza. Rezystor działa w całym zakresie częstotliwości, ale zbyt małego dać nie można, bo będą płynąć zbyt duże prądy. Kondensatory są o tyle dobre, że ze wzrostem częstotliwości maleje ich impedancja (do pewnego momentu), przez co świetnie nadają się do tłumienia zakłóceń "impulsowych". mają też pewną wadę - przeładowanie trochę trwa, a zwarcie microswitcha powoduje chwilowy przepływ prądu o dużym natężeniu, co może obniżać trwałość styków, lub wręcz przeciwnie - jeżeli ten prąd nie będzie za duży, to trwałość ulega poprawie przez efekt "samooczyszczania", chociaż to raczej jest ważne w przekaźnikach i stycznikach. Zresztą ten prąd udarowy przy rozładowaniu kondensatora powinien być dość skutecznie ograniczany przez indukcyjność długich przewodów, tak że nie ma co się martwić o trwałość styków. Może natomiast powstać obwód rezonansowy i do tego przydało by się jakieś programowe "debounce", o ile oczywiście czas trwania tych drgań będzie na tyle duży, żeby w czymś przeszkadzał. Rezystor podciągający powinien je dość skutecznie tłumić.
  Gasiki przy triaku też by się przydały, likwidują przyczynę.
 • Level 13  
  Witam,
  Długo nie odpisywałem, ale problem udało się rozwiązać!
  Otóż kondensatory przy mikroswitchach natychmiast pomogły i wszystko działało.
  Okazało się też, że można ten problem wyeliminować programowo poprzez napisanie algorytmu, który nie zmieni stanu triaka dopóki impuls z mikroswitcha nie będzie trwał dostatecznie długo...
pcbway logo