Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar z graficznym wyswietlaczem LCD - schemat

dago86 10 Gru 2009 17:18 7335 15
  • #1 10 Gru 2009 17:18
    dago86
    Poziom 9  

Witam mam zrobić coś takiego

Cytat:
    "Celem pracy jest zaprojektowanie i wykonanie zegara, w postaci systemu mikroprocesorowego,
    prezentującego informacje na graficznym wyświetlaczu LCD. W urządzeniu przewidzieć należy
    kilka trybów pracy, umożliwiających wyświetlanie informacji w różny sposób. Projektowany
    zegar należy wyposażyć w zestaw przydatnych i użytecznych funkcji, takich jak: timery, budzik,
    dodatkowo np. termometr itp. Wybór trybu pracy, konfiguracja urządzenia, ustawianie zegara
    itp. umożliwiać powinna wygodna w obsłudze klawiatura"

Potrzebuje pomocy lub jakiś wskazówek przy tworzeniu tego projektu ,nie znam się zbytnio na budowie elektroniki opartej o mikrokontrolery ale szybko "chwytam" wszystko, ukończyłem technikum elektroniczne ale za wiele mnie tam nie nauczyli o mikrokontrolerach ...

Docelowo ma to być podobny układ do tego http://sklep.avt.com.pl/p/pl/481211/zegar+z+budzikiem+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html z ta różnicą ze z wyświetlaczem graficznym oraz wyświetlaniu czasu również w trybie "zegara analogowego"

do tej pory zakupiłem:
    zegar DS1340Z-33 (SMD wiec chyba zmienię) + kwarc 32768kHz
    Link zegar
    wyświetlacz AM-128160H8TNQW-00H ze sterownikiem HX8310-A
    Link wyświetlacz
    Link sterownik
    Link Sterownik Application Note
    i cyfrowy czujnik temperatury DS18B20
    Link termometr cyfrowy

potrzebuje dobrać do tego mikrokontroler myślę o AVR (ATMega16) oraz klawiaturę/przyciski...

schemat to dla mnie najtrudniejsza cześć i wiem ze sam nie dam rady w krótkim czasie tego wykonać z wykonaniem płytki i zaprogramowaniem dam już rade ruszyć sam pewnie i tak będę miał problemy z programowaniem ale myślę ze sobie poradzę w ich rozwiązaniu dlatego zwracam się o pomoc

do tej pory udało mi się stworzyć coś takiego:

nie wiem czy jest to poprawnie
    z góry dziękuje za chęć pomocy
    pozdrawiam Grzegorz

0 15
  • #2 11 Gru 2009 07:39
    mklos1
    Poziom 25  

Pierwszą sprawą jest to, że podświetlenie nie zadziała, gdyż typowe napięcie przewodzenia podświetlenia to 6.8V. Druga sprawa to podświetlenie wyświetlacza trzeba zabezpieczyć rezystorem, gdyż inaczej niechybnie ulegnie spaleniu, jeżeli nie odrazu to po pewnym czasie. Rezystor trzeba dobrać tak, aby ograniczyć prąd do 15mA przy założeniu napięcia przewodzenia podświetlenia 6.8V. Czyli mając np zasilanie 10V potrzebny byłby rezystor około 220 ohmów.

Poza tym schemat zdradza objawy poprawności.

0
  • #3 12 Gru 2009 20:16
    Logi
    Poziom 19  

Witam

Mam kilka uwag dotyczących schematu. Rezystor 1M obok kwarcu jest zbyteczny. Buzzerek dobrze było by sterować poprzez tranzystor aby nie uszkodzić portu uC. Czy potrzeba aż tyle klawiszy? Może wystarczy powiedzmy 5 a wszelkie zmiany w zegarze wykonywać za pomocą przemyślanego menu. Rezystory podciągające przy klawiszach zbyteczne w takim urządzeniu, wystarczą wewnętrzne w uC. Tego typu RTC nie znam ale może warto pomyśleć o dołożeniu baterii np. CR2032 aby po wyłączeniu zasilania zegar nie tracił czasu.

To tyle na razie bo czas mi się kończy :-)

Pozdrawiam Świony :-)

0
  • #4 14 Sty 2010 22:34
    dago86
    Poziom 9  

hm...
    wiec tak nie znam nikogo kto by mi mógł to zrobić a czasu coraz mniej wiec dalej próbuję sam to okiełznać.

postanowiłem w małych kawałkach budować układ
    wszystko robię na płytce uniwersalnej zamiast RTC DS1340 SMD zakupiłem DS1307 w DIP8 tez ma kalendarz wiec jest ok :)
    tutaj link DS1307
    Zasilacz mam 5V 1A max, jeżeli dobrze rozumiem wyświetlacz przy takim napięciu będzie świecił słabo ale ważne aby zadziałał.
    programator zakupiłem taki Programator USB
    Buzer oczywiście chce przez tranzystor tylko nie mam pojęcia jaki.
    Mam rozumieć ze porty ATMega16 są "open collector" dlatego bez dodatkowych rezystorów ?
    Co do tematu baterii podtrzymującej dla RTC myślałem o paluszku zwykłym, ponieważ mam taki koszyk i mógłbym go wykorzystać :)

planuje na początek przylutować podstawkę pod procek oraz ISP, doradzono mi aby na początek próbować zaświecić zwykłą diodę na porcie procka.
    planuje pisać w C za pomocą AVR Studio nie wiem jak się za to do końca zabrać ponieważ nigdy nie programowałem elektroniki, tylko proste programiki pod Windowsa.
    Poszukam na forum ;]

na początek coś takiego
    czy jest to poprawnie ?
    -----------------------------------------------------
    w tej chwili układ wygląda tak :

jak wspomniałem układ zasilany jest 5V wyświetlacz wymaga 6,8V
    w jaki sposób mogę zwiększyć V ?
    znalazłem takie "cudo" dcp020507 jednak nigdzie nie mogę go zakupić.
    Pytałem w sklepach mają tylko z 5V na 9V i 12V, na 5V wyświetlacz świeci ale bardzo słabiutko.
    Buzer mam zamiar podłączyć tak jak jest to zrobione tutaj Link

0
  • #5 20 Sty 2010 22:38
    Jaduda
    Poziom 32  

:arrow: dago86 Baterię BAT1 masz odwrotnie podłączoną do układu DS1307 :D

0
  • #6 21 Sty 2010 20:54
    dago86
    Poziom 9  

poprawiłem i zaktualizowałem do obecnego stanu :D
    Nie wiem jak podłączyć wyświetlacz tzn jakieś złącze bym potrzebował bo jak próbowałem kabelki przylutować to odpadły ;/
    no i dalej mam problem jak z 5v zrobić 7v dla wyświetlacza ;/

0
  • #7 22 Sty 2010 00:10
    Logi
    Poziom 19  

Na zdjęciu słabo widać złącze wyświetlacza ale chyba jest to tasiemka ze stykami po jednej stronie. Nie wiem też jaki to raster. jeśli mam rację to sprawdź w firmie Maritex złącza ZIF

0
  • #10 28 Sty 2010 23:06
    dago86
    Poziom 9  

hm... wyświetlacz jaki posiadam wymaga 4,5v oraz 6,8v a cały układ zasilany jest 5v
    dlatego pomyślałem o zmianie wyświetlacza i zakupie :
    zasilacza 12V http://allegro.pl/item902407088_zasilacz_stabilizowany_12v_1000ma_impulsowy.html
    wyświetlacza http://allegro.pl/item877600507_art_nowe_lcd_128x64_h_small_podsw_led_white_blue.html
    oraz stabilizatorów napięć http://allegro.pl/item896363040_art_stabilizatory_napiecia_78l05_to92_cena_2szt.html
    oraz http://allegro.pl/item896375486_art_stabilizatory_napiecia_7808_to220_1_5a_8v.html

nigdy nie miałem styczności ze stabilizatorami stąd moje zapytanie czy schemat jest poprawny:

pod 5V będzie podłączony DS18B20 ATMega16 oraz DS1307 no i wyświetlacz oczywiście, natomiast pod 8V VLCD.

0
  • #11 29 Sty 2010 02:00
    Piotr59mb
    Poziom 19  

Dodaj jeszcze kondensatory elektrolityczne na wejściach i wyjściach. Oczywiście na wejścu ma być większy niż na wyjściu. Schemat poprawny

0
  • #12 04 Lut 2010 00:04
    dago86
    Poziom 9  

Czyli tak :
    jakie wartości mniej więcej powinny mieć kondensatory elektrolityczne ?
    czy mogą to być np 470uF i 100uF ?

0
  • #13 04 Lut 2010 09:20
    Jaduda
    Poziom 32  

dago86 napisał:
    Czyli tak :
    jakie wartości mniej więcej powinny mieć kondensatory elektrolityczne ?
    czy mogą to być np 470uF i 100uF ?
    Tak, mogą być (wartości nie są krytyczne).

0
  • #14 04 Lut 2010 17:55
    Logi
    Poziom 19  

Gdzie przeczytałeś że VLCD powinno mieć 8V?

0
  • #15 04 Lut 2010 19:14
    dago86
    Poziom 9  

dane wyświetlacza jakie podano w aukcji nic nie mówiły o napięciu VLCD dlatego zapytałem o to w mailu na co odpowiedziano mi :

Cytat:
    "Witam

Jest to napięcie rzędu - 8V względem masy

Na pinie 18-tym wyświetlacz ma wyjście generatora napięcia ujemnego

Potencjometr 25K podłączamy do pinu 18-tego
    drugi koniec do masy
    a z suwaka podłączamy na Vo (VLCD)

Pozdrawiam
    Damian Lewandowski"

dodatkowo sprawdziłem tutaj http://www.kamami.pl/dl/lcd_ag_hy_12864k.pdf

============================================
    czyli wszystko o ile się nie mylę powinno wyglądać tak:

a może źle zrozumiałem coś z tym LCD i powinien być sposób nr1

Moderowany przez Mirek Z.:

Link do opisu z aukcji usunąłem - p.10.11 regulaminu.

0
  • #16 26 Lut 2010 12:48
    dago86
    Poziom 9  

układ wygląda tak :

Mam problem z uruchomieniem wyświetlacza ;/
    próbowałem różnych bibliotek bez skutku, dołączam kody.
    czy jest ktoś w stanie pomóc mi zaprogramować układ?

0