Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym?

10 Gru 2009 19:01 10308 13
  • Poziom 10  
    Witam, buduję domek parterowy (100m2) z nieużytkowym poddaszem, będzie w nim mechaniczna wentylacja-rekuperator (to jest już pewne) i stanąłem przed wyborem systemu rozprowadzenia CO, co byście polecili:
    1. kominek z DGP wraz z elektrycznymi grzejnikami centralnie sterowanymi (w opcji piece akumulacyjne),
    2. kominek z płaszczem wodnym wraz z piecem elektrycznym.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Według mnie to sprzeczność. Wentylacja mechaniczna, aby jak najwięcej zaoszczędzić (a raczej jak najmniej wyrzucić ciepła) kontra najdroższe z możliwych ogrzewanie - elektryczne.
    Co myślę o kotłowni w salonie, już kiedyś pisałem. Nieporozumienie.
  • Poziom 10  
    Odnośnie kosztów energii elektrycznej to nie wiem czy na pewno najdroższa, przedstawiciel firmy od zbiorników z gazem ziemnym oferuje mi 1 m3 gazu po 7 złotych(!!!!), a o ile się orientuję to prąd wychodzi w takim przypadku na porównywalnym poziomie, a czas może to jeszcze skorygować.
    Jeżeli chodzi o wentylację mechaniczną to biorąc ją pod uwagę miałem na myśli w pierwszej kolejności śieże i czyste powietrze a dopiero na drugim miejscu oszczędności.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Świeże i czyste powietrze będziesz miał z pewnością paląc w kominku w salonie. Nie zazdroszczę.
    A energia elektryczna jest najdroższa, jak byś nie liczył. Na drugim miejscu jest LPG, potem O.O. itd...
  • Poziom 2  
    Przylaczam sie do tematu, bo mam taka sama koncepcje na ogrzewanie.
    Jako głowne zrodło ciepła kominek z płaszczem wodnym (ze zbiornikiem akumulacyjnym na wode biezaca) + wspomagajacy kocioł elektryczny o mocy 8kW.

Domek z poddaszem uzytkowym, powierzchnia łaczna okolo 120m2.
    Ogrzewanie kominkowe ma to uzasadnienie ze dom stałby w terenie lesnym (duzo wlasnego i okolicznego drzewa do zasilania)
    Niesmiertelny zarzut "kotłowni w salonie" nie jest dla mnie problemem. Palenisko bedzie odpowiednio przygotowane, wyjscie do ogrodu jest tuz przy kominku wiec nie bedzie wielkiego klopotu na lini - uzupelnianie drewna i czyszczenie paleniska.

Z tego ci sie orientuje i wiem z wlasnego doswiadczenia (rodzice maja kominek z plaszczem powietrznym) nie mozna polegac wylaczenie na kominku stad dodatkowy kociol elektryczny, ktory bylby zalaczany sporadycznie w ciagu dnia (w nocy, w ciagu dnia gdy nie ma mieszkancow itd)

Czy ktos testował juz takie rozwiazenia i moze podzielic sie opinia?

pozdrawiam

elektryk2000 >>> kominki z plaszczem wodnym maja zamykane szklane drzwiczki, tak ze powietrze jest tylko zasysane z pokoju odpowiednim otworem. Zadne 'efekty spalania' nie przedostaja sie do pokoju.
  • Poziom 11  
    Ja ogrzewam cały dom (ok 70 m) kominkiem powietrznym już siódmy rok, i nie mam większych uwag. Służę pomocą.
  • Poziom 14  
    Ja w domku ok 110 m² mam kominek z płaszczem wodnym i tylko nim ogrzewam i w zupełności mi wystarcza. Dom jest nowy i dobrze ocieplony. Średnio na sezon zimowy wypalam 5 m³ drewna. Pale tylko drewnem bukowym lub dębowym, więc jak wrzucę większy kawałek to kilka godzin mam spokój.
  • Poziom 2  
    Homeruss >>> a jak z woda uzytkowa? masz jakis zbiornik zbiorczy? czy wystarcza taki system na biezace potrzeby rodzinne?
  • Poziom 14  
    Wodę podgrzewam piecem gazowym do którego mam podłączony zasobnik 90L. Mam zamiar jeszcze podłączyć zasobnik do kominka, ale brak czasu i funduszy odkładam to na przyszły rok.
  • Poziom 9  
    Witam, od ośmiu lat jestem użytkownikiem kotła na prąd Kospela 8 kW i przepływowego ogrzewacza wody tej samej firmy 24 kW. Odpukać ale do tej pory mnie nie zawiódł. Domek parterowy bez poddasza 85m2. Miesięczny koszt energii elektrycznej to w skali roku ok 400 zł. przy ciepłolubnej żonie. W domu musi być
    23-24 °C. Aby obniżyć zimowe koszty dogrzewam kominkiem, wtedy koszty w skali roku spadają o ok. 90 zł. / mc.
    W nowo budowanym domu 280m² zastosowałem kominek CTM z płaszczem wodnym 24 kW + kociołek Viessmann Vitodens 200W + solary. Gaz z butli kupionej na własność 2700 l., czysty PROPAN TECHNICZNY po 1,26 zł brutto / L. Budynek jest nowy i jeszcze nie zamieszkany. Kocioł funkcjonuje od Października 2009 i do dnia dzisiejszego spalił 1300 l. Propanu przy temp. pomieszczeń 15 °C.
  • Poziom 32  
    elektryk2000 napisał:
    Według mnie to sprzeczność. Wentylacja mechaniczna, aby jak najwięcej zaoszczędzić (a raczej jak najmniej wyrzucić ciepła) kontra najdroższe z możliwych ogrzewanie - elektryczne.

Wydaje mi się że właśnie wentylacja mechaniczna daje największe korzyści przy drogim cieple.

Dodano po 36 [minuty]:

sakhal napisał:
    Przylaczam sie do tematu, bo mam taka sama koncepcje na ogrzewanie.
    Jako głowne zrodło ciepła kominek z płaszczem wodnym (ze zbiornikiem akumulacyjnym na wode biezaca) + wspomagajacy kocioł elektryczny o mocy 8kW.

Domek z poddaszem uzytkowym, powierzchnia łaczna okolo 120m2.
    Ogrzewanie kominkowe ma to uzasadnienie ze dom stałby w terenie lesnym (duzo wlasnego i okolicznego drzewa do zasilania)
    Niesmiertelny zarzut "kotłowni w salonie" nie jest dla mnie problemem. Palenisko bedzie odpowiednio przygotowane, wyjscie do ogrodu jest tuz przy kominku wiec nie bedzie wielkiego klopotu na lini - uzupelnianie drewna i czyszczenie paleniska.

Z tego ci sie orientuje i wiem z wlasnego doswiadczenia (rodzice maja kominek z plaszczem powietrznym) nie mozna polegac wylaczenie na kominku stad dodatkowy kociol elektryczny, ktory bylby zalaczany sporadycznie w ciagu dnia (w nocy, w ciagu dnia gdy nie ma mieszkancow itd)

Czy ktos testował juz takie rozwiazenia i moze podzielic sie opinia?

pozdrawiam

elektryk2000 >>> kominki z plaszczem wodnym maja zamykane szklane drzwiczki, tak ze powietrze jest tylko zasysane z pokoju odpowiednim otworem. Zadne 'efekty spalania' nie przedostaja sie do pokoju.

Pomysł dobry. Uważam że dobry i rozsądny.
    Co do powietrza w salonie ... to nie czułeś nigdy zapachu palonego drewna w salonie jak był kominek ? :) przy otwieraniu szybki zawsze coś się wydostanie , trochę dymu, popiołu lub nawet iskier.

Dodano po 4 [minuty]:

KOMIGROUP napisał:

W nowo budowanym domu 280m² zastosowałem kominek CTM z płaszczem wodnym 24 kW + kociołek Viessmann Vitodens 200W + solary. Gaz z butli kupionej na własność 2700 l., czysty PROPAN TECHNICZNY po 1,26 zł brutto / L. Budynek jest nowy i jeszcze nie zamieszkany. Kocioł funkcjonuje od Października 2009 i do dnia dzisiejszego spalił 1300 l. Propanu przy temp. pomieszczeń 15 °C.

Niezła bateria instalacji. Tylko po co ?
    Według kozatu gazu który podajesz ty masz propan w cenie który wychodzi taniej niż gaz ziemny w taryfie W-3 u mnie w rejonie. !!!!!!!!

Dodano po 1 [minuty]:

Homeruss napisał:
    Wodę podgrzewam piecem gazowym do którego mam podłączony zasobnik 90L. Mam zamiar jeszcze podłączyć zasobnik do kominka, ale brak czasu i funduszy odkładam to na przyszły rok.

Ja piernicze ... wprowadzać gaz do domu tylko po to aby ogrzać CWU - to prawie "zbrodnia".
    Rozumiem, że jest też na wszelki wypadek aby móc nim grzać gdy nie będzie się chciało w kominku ...
  • Poziom 29  
    Wszystko zależy od rodzaju użytkowania tego domu. Jeżeli będzie to dom mieszkalny zamieszkiwany cały rok to kominek z płaszczem wodnym będzie dobrym rozwiązaniem. Skoro i tak w nim palisz to dlaczego nie wykorzystać tego źródła ciepła do czegoś więcej niż gorące powietrze ogrzewające jedno lub kilka pomieszczeń. Podłogówka, zasobnik/bufor na c.w.u oraz c.o. I twierdzenie że
    elektryk2000 napisał:
    Co myślę o kotłowni w salonie, już kiedyś pisałem. Nieporozumienie.

jest nieuzasadnione ponieważ jaka jest różnica w syfie w pomieszczeniu jeżeli używamy stale kominka bez płaszcza a z płaszczem ?? Dla mnie żadna. W obydwu rozwiązaniach możemy mieć równy syf jeżeli nie będzie się należytej uwagi do obsługi kominka i sprzątania wokół niego przykładać.
    Jeżeli zaś budowany obiekt będzie bardziej domkiem letniskowym - lepszym rozwiązaniem będzie jednak zwykły kominek nadmuchowy z rozprowadzoną dystrubucją ciepłego powietrza po pomieszczeniach. Już chwilę po rozpaleniu możemy się rozgrzać stajac blisko kominka i dużo szybciej uzyskujemy ciepło w pomieszczeniu w którym się on znajduje. Bardzo ważnym jest tu fakt że odpada nam problem dbałości o instalację c.o w przyp. gdyby temp. wewnątrz spadła poniżej zera podczas dłuższej nieobecności zimą lub siarczystych mrozów utrzymujących się przez kilka dni.
  • Poziom 16  
    Tylko piec wolnostący tzw. koza daje pełną satysfakcję ogrzewania. Szybkie nagrzewanie każdego pomieszczenia bo ciepło zawsze idzie w górę, czystość wszędzie. Kominek to odkurzacz, posprząta pod sobą wyrzuci rozprowadzeniami. Z płaszczem wodym w środku na ściankach śmierdząca niedopalona sadza.