Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty ściemniacz oświwetlenia.

hudych 10 Gru 2009 19:03 4731 12
  • #1 10 Gru 2009 19:03
    hudych
    Poziom 2  

Witam!!!

Na początek chciałbym napisać że jest to chyba mój pierwszy post na tym forum i myślę że nie ostatni.

Chodzi mi o to że chciałem sobie kupić do pokoju jakiś ściemniacz do żyrandola, ale wpadłem na super pomysł że może zamiast go kupić podrostu sobie go zrobie.

Chodzę do technikum więc jakieś pojęcie już mam. Ale niestety nigdzie nie potrafie znaleźć jakiegoś prostego schematu.

Chce najprostsze rozwiązanie nawet ten ściemniacz nie musi być regulowany byle mi osłabił żarówkę o jakieś 60%.

Trochę szukałem ale niestety nie znalazłem tego czego oczekiwałem, więc może ktoś mnie nakieruje jak to zrobić??

nie wiem może da się jakimś tanim kosztem porostu zmniejszyć prąd i żaróweczka będzie świecić słabiej. Może być to nawet w formie małego przełącznika obok kontaktu.

Proszę o wyrozumiałość i pomoc.

pozdrawiam!!!!!!!!!

0 12
  • #2 10 Gru 2009 19:16
    any56
    Poziom 39  

Możesz na przykład zastosować dwusekcyjny wyłącznik.
    Jedna sekcja będzie załączała normalnie a dryga przez diodę (1A 400V).
    Wystąpi niewielki efekt migotania, ale nie każdemu musi to przeszkadzać.
    Osobście tak zrobiłem z oświetleniem w kuchni...

0
  • #3 10 Gru 2009 19:18
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Witam. Jeśli ściemnienie nie ma być regulowane, to najprostszym sposobem jest założenie przełącznika zamiast wyłącznika (dwa klawisze). Przez jeden styk zamykamy normalnie obwód - uzyskujemy pełne świecenie. Zacisk drugiego styku łączymy z pierwszym diodą minimum 400V/1A, albo na większy amperaż, jeśli żyrandol jest duży. Po włączeniu tylko drugiego klawisza prąd popłynie przez diodę do żarówek, co zaskutkuje znacznie słabszym świeceniem. Żarówki mniejszej mocy mogą nieco migać, ale na oświetlanych przedmiotach na ogół tego nie widać. W celu wyeliminowania migotania można zamiast diody wstawić w puszkę wyłącznika kondensator np. styrofleksowy min. 400V, z bocznikiem 200kOhm. Pojemność zależy od mocy żarówek i pożądanego poziomu świecenia i wynosi od kilku do kilkunastu mikrofaradów. Powodzenia w eksperymentach!

0
  • #4 10 Gru 2009 21:24
    hudych
    Poziom 2  

No i o takie odpowiedzi mi chodziło ;)

Zobaczymy czy się uda jutro udam się do sklepu :D

A co jakby miał być regulowany?? Da rade to załatwić jakimś zwykłym potencjometrem??

Dodano po 1 [minuty]:

A właśnie napisałem żyrandol ale jest to mały pokój i to jest jedna żarówka ja wiem chyba 60W

Dodano po 1 [minuty]:

A i mógłby ktoś narysować jak będzie wyglądał ten schemat bo jak znam życie jak zacznę kombinować to przynajmniej 5 razy będę musiał wszystko zmieniać

Dodano po 8 [minuty]:

A i nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie a co jakbym chciał przyciemnić żarówkę energooszczędną?? Jest jakaś różnica?

0
  • #5 10 Gru 2009 21:31
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Jasność żarówki można regulować fazowo np tak:
    AVT1007

Świetlówki energooszczędne zawierają prostownik + elektroniczny układ sterujący
    świetlówką. Nie da się ich ściemniać tak jak żarówkę, są sposoby regulacji
    jasności świecenia świetlówki, lecz działają one bezpośrednio na lampie,
    nie na zasilaniu całego układu.

0
  • #6 10 Gru 2009 21:41
    hudych
    Poziom 2  

A może coś więcej o tych sposobach?? Albo jakiś dobry artykuł na ten temat?

0
  • #7 10 Gru 2009 21:59
    pitnit
    Poziom 14  

Prosty schemat ściemniacza i co ważne działa bez problemu. Powodzenia w realizacji.
    P.S. możesz tym regulować również silniki komutatorowe np. odkurzacz.

Prosty ściemniacz oświwetlenia.

0
  • #9 10 Gru 2009 22:11
    elek555
    Poziom 37  

hudych napisał:
    A może coś więcej o tych sposobach??

jest trochę tutaj

0
  • #10 10 Gru 2009 22:14
    hudych
    Poziom 2  

A w jaki sposób można regulować ten schemat wyże co podał pitnit??

A i ile wyniesie mnie zrobienie czegoś takiego, bo domyślam sie że potrzebna by była płytka drukowalna?

0
  • #11 10 Gru 2009 22:44
    etezet
    Poziom 26  

Do orientacji cen możesz sprawdzić w jakimś sklepie internetowym.

0
  • #12 10 Gru 2009 23:10
    pitnit
    Poziom 14  

Po prawej stronie na schemacie masz potencjometr 47 K. Regulacja od 0-100%. Można zrobić na pająka ale płytka byłaby estetyczna. Cena jest niewielka najdroższy element z tego schematu to tyrystor ok 4zł Diody prostownicze możesz zastosować 1N4007 (30gr-sztuka)

0
  • #13 10 Gru 2009 23:19
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Resztę informacji autor powinien poszukać samodzielnie (pytanie o ceny podzespołów - to już ...drobna przesada).
    Temat zamykam.

1