Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Clarion z C-Bus opcja EQ CONN oraz procesor DSP

djlj24 12 Dec 2009 18:50 1863 3
 • #1
  djlj24
  Car audio specialist
  W Clarionach ze sterowaniem zmieniacza w standardzie C-Bus (czyli z tym 13 stykowym złączem) jest możliwość wybrania opcji EQ CONN (BAND + 4). Tylko nie bardzo wiadomo co to ma dawać. Sprawa zainteresowała mnie jeszcze bardziej gdy trafił się procesor DSP z Lancia Kappa (model EU-1017A). O ile wiem radio w tym modelu też ma sterowanie C-Bus i jest deckiem. I bardzo mnie zaintrygowało czy da się taki procesor podłączyć do zwykłego Clariona z włączoną opcją korektora. Może ktoś znalazł coś na ten temat w instrukcji, bo w tej od radia Fiata Seicento to jest przemilczane, mimo, że radio ma taką opcję.

  Okazuje się, że ta opcja jest też w modelach bez złącza C-Bus. Odkopałem instrukcję obsługi i nic na jej temat nie ma - trochę błędnie napisałem jak się to włącza bo chodzi o kombinację BAND + 3.
 • Helpful post
  #2
  mister_j
  Level 22  
  temat ciekawy....., wbrew pozorom prosty. Otóż moim zdaniem DSP z Lancii z pewnością nie zagra z prostym OEM Clariona z Fiata. A dlaczego tak uważam ? Wtyk 13p. fizycznie pasuje, co dalej ? Sygnał C-Bus, zasilanie, na tych samych pinach !, prawie sukces. Ale żeby poprawnie działał DSP musi być jakoś sterowany i podany sygnał L i P. Teoretycznie Fiatowi bliżej do Lancii niż np. BMW, ale jak wiadomo dealerom zależy żeby do ich marek nie dało się podpiąć nic z innym napisem ( w domyśle inny soft, brak komunikacji). Oczywiście bywają wyjątki, zgadzam się z tym !. Reasumując fizycznie połączyć się da, elektrycznie prawie ( na stykach 7 i 8 ) gniazda 13p. w radiu zamiast wyjście sygnału L i P, jest wejście). I z tym może też nie byłby taki problem, bo może właśnie funkcja EQ CONN ( w domyśle "equalizer connection" - podłączenie equalizera) przełącza ów wejście na wyjście - tylko dlaczego EQ CONN, a nie np. DSP CONN. Sprawdzał kolega podłączenie DSP przy włączonej funkcji EQ i lipa ! Poza tym fakt że stwierdził kolega że funkcja EQ CONN występuje w radiach bez C-BUS, jednoznacznie upewnia nas że jest to jakaś inna funkcja która nie dotyczy podłączenia DSP. Zapewne można tą teorią jeszcze rozbudować, ale myślę że to racjonalne uzasadnienie.
  Pzdr
 • #3
  djlj24
  Car audio specialist
  Dlatego też poddałem ten temat dyskusji. Pytanie jeszcze pod które złącze podłączone zostało radio do tego procesora - to zakończone wtykiem czy pod gniazdo..
  I drugie pytanie do czego ta opcja EQ CONN służy, skoro w instrukcji ją pominięto - może po prostu miała być do czegoś ale nie została wcale użyta i występuje "szablonowo" w innych modelach. Wiem, że Lancia ma osobny klawisz do sterowania procesorem DSP, a skoro trafiła się taka zabawka to chciałem poeksperymentować z jej użyciem.
 • Helpful post
  #4
  mister_j
  Level 22  
  witam,
  ten DSP od Lancii ma być podłączony do radia kablem z wtykiem (tym co jest na stałe). Gniazdo w DSP jest do podłączenia zmieniarki.
  Jeżeli chodzi o EQ CONN to będzie zagadka ? Może ktoś inny nam coś podpowie !
  Pzdr