Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Militarny Dipol [Vest Antenna] - dostosowanie do pasma 11m

10 Gru 2009 23:12 4392 5
  • Poziom 10  
    Witam!

Znalazłem w sieci, taki opis anteny "home made" do systemu łączności MBITR:

Cytat:
    This is a home made antenna made out of RG-58 cable. It's 40 inches total length. Put a TNC crimp on connector on one end for the MBITR! Measure up 3 1/2 inches from the end of the connector and 9 1/2 inches down from the end of the RG-58 cable. Remove the 27" of black shielding and braided metal/copper covering. You should be looking at 27" of clear plastic shielding covering the copper inner core. At the tip of the antenna strip away approx. 1/2" and shunt / solder the center copper core of wire to the braided shielding. Seal with black tape, etc to prevent shorting or grounding.

Militarny Dipol [Vest Antenna] - dostosowanie do pasma 11m Militarny Dipol [Vest Antenna] - dostosowanie do pasma 11m

Antena ta jest odpowiednikiem anteny produkowanej dla armi. Jej specyfikacja:
    Cytat:
    SINCGARS Vest Antenna
    • Part #: TSE-HTA-SINCGARS
    • Weight: 4.1 oz (115 g)
    • Color: Beige or black
    • Connectors: Available with TNC or BNC Male Connectors
    • Power Input: 20 Watts RF Max
    • Frequency Range: 30-88 MHz (SINCGARS Compatible)
    • Construction: Center-Fed, Half-Wave Dipole Design
    • Works Extremely Well With Antenna Switch

No teraz najważniejsze pytanie. Jak taką antenę przeprojektować na pasmo CB?
    Nie jest to chyba typowy dipol i zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.
  • Poziom 10  
    Dzięki. Ale ja nie chcę modyfikować, tylko zbudować taką antenę w oparciu o te opisy. Czy da się taki dipol policzyć?

Czy konieczne jest zastosowanie baluna?

No i czy antena ułożona tak jak na zdjęciu, będzie prawidłowo pracować?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Będzie pracować "jakoś". To nie jest optymalny kształt ułożenia ramion dipola :)
    Chcąc wykonać coś takiego na CB trzeba zrobić tak, jak opis cytowany przez ciebie wskazuje robiąć antenę dłuższą, bo częstotliwosc pracy ma być niższa.
    Michał
  • Poziom 40  
    Taka antena jest bardzo niezdrowa w użytku. Oczywiście dla mięsa armatniego nie robi to różnicy.
    Wystaw druta poza plecy - lepiej się zestroi i mniej zaabsorbujesz szkodliwego promieniowania.
  • Poziom 33  
    Kiedyś Radmor wyprodukował radiotelefon na bazie modułów od FM-315 dla "tajników". Był płaski na 1,5cm i wyprofilowany na kształt piersiówki. Wynalazek ten posiadał antenę w postaci dipola półfalowego który rozpinało się na plecach, wkładając końcówki dipola do rękawów. Raczej na CB to nie wyda, chyba żeby indukcyjnościami mocno "skrócić" oba ramiona.