Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi stacjonarny + laptop

11 Gru 2009 13:55 2941 9
  • Poziom 10  
    Witam to moj pierwszy post:
    chcialbym polaczyc przez wifi stacjonarny komputer(XP) z nowym laptopem HP(Vista),stacjonarny ma internet w PLAY.
    1.Jak dokladnie mam skonfigorowac jeden i drugi komputer aby laptop tez mial
    internet,ale nie chcialbym aby sasiedzi mieli dostep?
    2.Chcialbym takze wymieniac pliki pomiedzy tymi dwoma komputerami,ale tak, zeby
    sasiedzi nie mieli wgladu w to?
    Z gory dziekuje bardzo za pomoc i cierpliwosc ;)
  • Poziom 13  
    Witam. W pierwszej kolejności musisz się zdecydować czy będzie to sieć typu ad hoc czy może z punktem dostępu? jak już zdecydujesz się na sposób połączenia to na jednym kompie musisz udostępnić połączenie internetowe żeby drugi mógł z niego korzystać. Napisz jaka będzie sieć to napisze dokładniej co masz zrobić.

Kolejna próba wyprowadzenia dyskusji poza forum, zostanie nagrodzona ostrzeżeniem.
    [DriverMSG]
  • Poziom 10  
    W sumie sam nie wiem,a jak bedzie lepiej? w stacjonarnym mam neta PLAY, a takze zainstalowany pod usb Edimax EW-7711UTn przez ktory chce podlaczyc do niego Laptopa. Co mi propnujesz? chcialbym tez na haslo siec,aby sasiedzi sie nie wpinali ;-/
  • Poziom 13  
    Więc rozumiem że masz router Edimax i do niego chcesz podłączyć oba kompy. Czy jeden komp działa już w tej konfiguracji? Jeżeli tak to czy router pracuje jako serwer DHCP czy kompy mają statyczne IP? sposób szyfrowania danych oraz klucz dostępu do sieci jest zależny przede wszystkim od sprzętu którego używasz. Jak zalogujesz się na router i wejdziesz tam w zakładkę Wireless dalej wybierz Security i tam będziesz miał ustawienia związane z zabezpieczeniem sieci bezprzewodowej.
  • Poziom 13  
    A więc kolego skoro kupiłeś kartę sieciową do komputera stacjonarnego, to trzeba zrobić połączenie typu ad-hoc (komputer-komputer). W tym celu wybierz najpierw w komputerze z Vista start|ustawienia|połączenia sieciowe, tam kliknij prawym na połączeniu bezprzewodowym którego będziesz używał, a następnie wybierz opcję połącz/rozłącz. Na dole okna wybierz "Skonfiguruj połączenie lub sieć", uruchomi się kreator, w którym najpierw wybierz "Skonfiguruj bezprzewodową sieć ad hoc (typu komputer-komputer)" i kliknij dalej, następnie możesz przeczytać informacje które się wyświetlą i też kliknij dalej.
    W następnym kroku musisz określić nazwę swojej sieci, jest to dowolna nazwa o długości od 1 do 32 znaków, rozróżniane są małe i duże litery, niżej masz typ zabezpieczeń wybierz WEP, a niżej podaj klucz zabezpieczeń 5 lub 13 znaków z rozróżnieniem wielkości liter, albo 10 lub 26 znaków szesnastkowych. Zaznacz opcję "Zapisz tę sieć" i kliknij dalej. Po chwili powinien pojawić się komunikat że sieć jest gotowa kliknij przycisk "zamknij" i właściwie jeden komp jest gotowy.
    Wróć jeszcze do okna "Połączenia sieciowe" i kliknij prawym na połączenie sieciowe i wybierz właściwości, następnie kliknij na "Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)" i wybierz właściwości ustaw tam adres IP na 192.168.0.2, Maskę na: 255.255.255.0, Bramę na: 192.168.0.1 w tym momencie jeden komp jest już gotowy.
    W komputerze z XP wybierz start|ustawienia|połączenia sieciowe i wybierz tam "Konfiguruj sieć w domu lub małej firmie", na wyświetlonym ekranie kliknij "dalej", na następnym też "dalej", na kolejnym zaznacz opcję "ignoruj rozłączony sprzęt sieciowy" i kliknij "dalej".
    W następnym oknie wybierz opcję "Ten komputer łączy się bezpośrednio z internetem...". Na następnym ekranie musisz wybrać swoje połączenie internetowe i znowu kliknij dalej, na kolejnym ekranie wybierasz połączenia sieciowe, do których połączenie internetowe ma być udostępniane, w tym przypadku wybierz połączenie bezprzewodowe Edimax i kliknij dalej, na następnym ekranie możesz podać opis komputera, ale on nie jest wymagany, oraz nazwę komputera. Pole z nazwą nie może być puste, domyślnie jest tam wstawiona nazwa wygenerowana przez system, ale możesz podać swoją. Kliknij dalej i w kolejnym ekranie wpisz nazwę grupy roboczej, dobrze żeby w obu kompach grupa robocza miała tą samą nazwę i kliknij dalej. W kolejnym ekranie możesz udostępnić pliki i drukarki jeżeli będziesz chciał drukować sieciowo albo przesyłać pliki między komputerami, to włącz udostępnienie, w przeciwnym razie nie włączaj, możesz to zrobić w każdym momencie w razie potrzeby. Kliknij dalej i zobaczysz podsumowanie swojej konfiguracji, jeżeli wszystko jest OK to kliknij dalej, system zacznie konfigurować sieć. Na kolejnym ekranie wybierz opcję "Po prostu zakończ kreatora..." i kliknij dalej. No i wybierz zakończ. Teraz trzeba jeszcze wrócić do połączeń sieciowych, wejdź we właściwości połączenia bezprzewodowego, klikając na jego ikonie prawym klawiszem i wybierając właściwości, tam wybierz protokół TCP/IP i kliknij przycisk "właściwości", wybierz ręczne ustawienia zaznaczając "Użyj następującego adresu IP" następnie wprowadź adres IP 192.168.0.1, maskę 255.255.255.0, oraz bramę 192.168.0.1 i kliknij "ok". Zamknij właściwości połączenia bezprzewodowego klikając "OK" i wróć do połączeń sieciowych. Kliknij dwa razy na ikonie połączenia bezprzewodowego, wyświetli się lista dostępnych sieci, powinna być tam Twoja sieć uruchomiona na drugim kompie, wybierz ją i kliknij połącz. Po chwili powinieneś uzyskać połączenie i powinno wszystko śmigać.
  • Poziom 10  
    Niby wszystko pieknie ladnie...ale net na viscie nadal nie smiga...mimo ze pokazuje ze jest polaczenie ;-(
  • Poziom 13  
    sprawdź czy komputery widzą siebie na wzajem w sieci oraz czy masz dostęp do zasobów drugiego komputera przez sieć. Ja zrobiłem dosłownie taką konfigurację jak opisałem i śmigało bez problemu.
  • Poziom 10  
    HMmm zauwazylem ze niby sa polaczone ale na xp podczas konfigurowania-nie zostaje ona dokonczona i win akze mi sie zglosic do osoby odpowiadajacej za siec...hmm teraz tak mysle...czy moze to byc powod ze mam zainstalowanego takiego win'a:
    http://forum.windowsmx.pl/windowsmx-rgb-t40.html
  • Poziom 13  
    jeżeli każe się zgłosić do administratora to może nie masz uprawnień administratora na tym kompie? jeżeli masz to spróbuj wyłączyć zaporę systemu windows.