Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piła Husqvarna 357 xp. Gaśnie, nawet po dodaniu gazu.

yamakazi 11 Dec 2009 21:44 47471 3
Bosch
 • #1
  yamakazi
  Level 1  
  Mam piłę spalinową husqvarna 357 xp, wymieniłem w niej ostatnio tłumik na amerykański ORYGINALNY. Piła mi odpala na w trysku i czasami bez jego użycia. Ma obroty silne, a czasami słabiutkie. Gaśnie mi często, nawet jak dodaję gazu na full. Ja podejrzewam osobiście gaźnik, ponieważ nie pamiętam kiedy był czyszczony. Osobiście się nie znam na czyszczeniu gaźnika i boje się że coś zepsuję a wiem ile kosztuje oryginalny gaźnik do tego typu piły. Nie potrafię również gaźnika wyregulować, ale z tego co widzę to tam są takie 2 miejsca do prawdopodobnie jego wyregulowania (takie dwie śrubki, które pewnie małym śrubokrętem się reguluje ). Uważam, że jak zabieg się powiedzie to piła jeszcze w niejednym lesie da popalić. Ogólnie to jestem z niej bardzo zadowolony bo czuć tą moc i mam nadzieję, że mi ktoś pomoże.
 • Bosch
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Bosch
 • #3
  scullion
  Level 2  
  Witam. Ja mam podobny problem, tyle że czyszczenie gaźnika nie pomaga. Ojciec twierdzi, że trzeba odpowietrzyć zbiornik paliwa. Problem polega na tym, że nie wiemy jak to zrobić. :( Jeśli ktoś mógłby udzielić mi pomocy jak to zrobić, byłbym naprawde wdzięczny gdyż takie działanie piły naprawde doprowadza do szewskiej pasji...
 • #4
  andriu124
  Level 14  
  Witam, jako mechanik serwisu Stihl, nie znam za dobrze budowy tych pilarek, ale jestem przekonany że są to konstrukcje bardzo do siebie zbliżone. Podam przyczyny takiego zachowania pilarek, a wnioskujcie i naprawiajcie sami:

  1- brudny gaźnik pomoże czyszczenie, pod żadnym pozorem nie zrywać pokryw kanałków dyszowych bo zniszczycie gaźnik, sprawdzić drożność wszystkich dysz i wykręcić śruby regulujące, oczyścić kanały miękkim papierem,np kuchennym, w razie twardych zabrudzeń pomoczyć w rozpuszczalniku nitro, ale nie za długo. Śruby wkręcić do końca i każdą cofnąć o 1 obrót (chyba ze są one mocowane na kołkach wtedy ich nie ruszać) na obudowie powinien być napis, ze strzałką i cyfra 1 lub inna wtedy zastosować to co pisze na obudowie)

  2- możliwość rozszczelnienia silnika, wtedy należało by sprawdzić uszczelniacze na wale korbowym, a także pastę dirko (taki sylikon) lub czy nie jest mokro w okolicach uszczelek.

  3- sztywna membrana sterująca, to ta która ma aluminiowe kółeczko na sobie, powinna ona być elastyczna, jeśli zesztywnieje jest do wymiany.

  4-sprawdzić czy dźwigienka, która podnosi zawór iglicowy, nie zacina się przez co maszyna może być zalewana, jeśli się zacina sprawdzić stan zaworku iglicowego, czy nie jest powycierany.

  5- dziurawy przewód paliwa, nawet najmniejsza dziurka, może powodować zatarcie silnika z powodu zbyt ubogiej mieszanki paliwowo powietrznej.

  6- wyjmij smoczek ze zbiornika (filtr paliwa) przedmuchaj go sprężarką i sprawdź czy jest należycie drożny.

  7- czapeczka na świecy, jak jest zniszczona, może rozpraszać ładunek elektryczny i gubić iskrę.

  8- sprawdzić przewód impulsowy, jeżeli jest (to ten który na zasadzie podciśnienia pompuje powietrzem paliwo w gaźniku) jeśli jest uszkodzony maszyna będzie gasła.

  9-sprawdzić dokładnie sitko w gaźniku.

  10-sprawdzić membranę pompującą, czy nie ma na bardzo wyduszonego miejsca pompującego i czy łopatki zaworowe są prosto, czy się za bardzo wygięły do góry, przez co paliwo nie jest pompowane tylko stoi w miejscu.

  11-dźwigienka zaworu, powinna być ustawiona w odpowiedni sposób:
  a) gaźnik ZAMA, powinna być na równo z górnymi brzegami gaźnika.
  b) gaźnik Walbro, powinna być ustawiona równo z stopkami, po miedzy którymi się znajduje.

  12- świece należy stosować zgodnie z zaleceniem producenta (w Stihlu jest świeca Bosch)

  13- pamiętajmy o tym, że mieszanka paliwa z olejem, nie może być starsza niż 2 miesiące (w przypadku starej mieszanki olej potrafi zmienić swoje właściwości i lepkość, doprowadzając do zatarcia)

  Regulacje maszyny możemy przystąpić mając dobre ucho albo przyrząd do pomiaru obrotów (elektryczny czujnik iskry)
  Regulacja powinna wyglądać następująco:
  Obie śruby regulacji składu mieszanki wkręcamy do końca, następnie wykręcamy każda z nich po jednym pełnym obrocie.
  Odpalamy maszynę na podwyższonych obrotach i na ssaniu (powinna się na chwile odezwać) wyłączamy ssanie i odpalamy ponownie na podwyższonych i tak zostawiamy na około minutę, aż świeca dostanie temperatury zapłonowej (75 stopni C )
  Na biegu jałowym, wkręcamy śrubę L do momentu aż maszyna dostanie wysokich nierównych obrotów, po czym cofamy ją 1/4 obrotu (to najlepsze ustawienie składu mieszanki). Jeśli maszyna na biegu jałowym pracuje równo i nie gaśnie zostawiamy takie położenie śruby.
  Śrubą H regulujemy wysokie obroty maszyny, im więcej wykręcimy tą śrubę tym mniejsze będą obroty max, a wiec śrubę H należy ustawić tak aby maszyna nie miała wyższych obrotów niż 13 tyś.
  śrubą LA ustawiamy obroty na biegu jałowym (od 2800 do 3100 obr/min w zależności od rodzaju maszyny, nawet i 3300 obr/ min)
  Polecał bym, aby regulacją maszyny zajął się serwisant, ale jak ktoś lubi później dokładać, to proszę bardzo :D
  Na koniec podam rade, dla tych co już nie pamiętają. Jeżeli wiemy że nie będziemy używać maszyny, przez okres dłuższy niż 2 miesiące, należy wylać paliwo z maszyny, uruchomić ją na biegu jałowym i poczekać aż sama zgaśnie. Paliwo, które było w gaźniku wypali się i nie będzie zagraża gumowym elementom gaźnika, jak również olej z paliwa, który po dłuższym czasie potrafi się oddzielić i zostawić osad w gaźniku.
  Życzę powodzenia, w naprawianiu, POZDRAWIAM.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Odpowietrzyć zbiornik paliwa ?? Heh.... :D zbiornik ma swój odpowietrznik, w korku do zbiornika, lub na obudowie zbiornika, może też się znajdować po osłonami obudowy, wystarczy go znaleźć i wyczyścić, a najlepszym sposobem na sprawdzenie czy zbiornik się odpowietrza, jest wylanie paliwa i zasysanie powietrza przez przewód paliwowy, oczywiście na zakręconym zbiorniku, jeśli słychać że powietrze idzie to znaczy ze zbiornik wcale się nie zapowietrza.