Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST3500320AS po wymianie elektroniki

12 Gru 2009 00:00 1814 3
  • Poziom 10  
    Mam dysk w którym ( może się mylę) padła elektronika , objawia się to tym , iż w pierwszej chwili po włączeniu kompa dysk jest widoczny w biosie, ale już podczas startu XP następuje zawieszenie systemu ( upływa kilkadziesiąt sekund) i po resecie dyku już w biosie nie ma.
    Płytka elektroniki w jednym miejscu jest gorąca bardziej niż w innych ( okolice układu SMOOTH 100501286 jest tam zdaje sie dioda SMD dużej mocy ) ale to oczywiście subiektywne odczucie.
    Dysk miał wadliwe FW SD15 i pracował około roku poprawnie w obudowie sieciowej , piszę miał bo zaniosłem go do serwisu sprzedawcy i panowie podobno wgrali nowe FW.
    Oczywiście to nie pomogło, dysk zachowuje się dokładnie tak samo jak przed wizytą w serwisie. Serwis jest lekko zaprzyjaźniony wiec oddali dysk po tych operacjach na moje prośbę, bo postanowiłem spróbować innej drogi ratunku ( oni już więcej nie mogli lub nie chcieli zrobić).
    Kupiłem drugi taki sam dysk ( oczywiście w 100% sprawny) i podmieniłem elektronikę .
    Efektem jest widoczność wadliwego dysku cały czas w biosie i w systemie ale tylko w menadżerze urządzeń , natomiast nie ma go w menadżerze dysków logicznych , czyli niby działa ale nie ma pojemności i co za tym idzie nie mam do niego dostępu.
    Dysk z podmienioną elektroniką stuka na początku po włączeniu zasilania głośniej niż zwykle głowicami a dyski wirują, po chwili to ucicha .
    Nie muszę chyba dodawać, że zależy mi na danych ale nie na tyle by oddawać dysk do specjalistycznej firmy.
    Proszę o radę w tej sprawie, mam nadzieję, że mając nową elektronikę mogę spróbować odzyskać dane.
    Wykonanie interfejsu nie będzie problemem jeśli okaże się niezbędny.
    Może się mylę i podmiana elektroniki do niczego nie prowadzi.
    Tak czy tak proszę o opinię.
    Pozdrawiam
    Arkadiusz
  • Specjalista HDD Recovery
    Arek Zając
    1) A przelutowałeś ROM ?
    2) A dysk ma pojemność zerową ?
    3) A czytałeś linki, które podałem w temacie podanym przez mat_ed
    4) A Skanowałeś odczytałeś SMART w MHDD jaki był wynik komendy EID w MHDD ?
    5) A dało się skanować dysk jeśli tak to jaki był wynik skanowania ?

A) Podaj SMART jeśli możesz
    B) Jeśli nie możesz to zaopatrz się w terminal i podaj co podaje ten terminal
    c) Jeśli SMART odczytasz podaj go ale w nowym temacie nie w tym.
  • Poziom 10  
    1. nic nie lutowałem
    2. dysk występuje w biosie i w menadżerze urządzeń ale nie ma go w zakładce zarządzanie dyskami .
    3. linki czytałem ale co z nich zrozumiałem a co przyswoiłem to inna historia
    4. nic nie skanowałem bo nie wiem jak i czym ( sory moja wiedza jest dość podstawowa)
    5. nie skanowałem ( czy to się robi z poziomu XP czymś w rodzaju Scandisc ?)
    A. nie wiem co miałbym podać.
    B. Terminal jutro powinienem mieć i wykonam jakieś próby.
    C. czy smart odczytuję terminalem?

Dodano po 17 [minuty]:

Ok , sory za lamerstwo , doczytałem co to MHDD i jak z niego korzystać postaram się jutro odczytać SMART i poskanować.
    Powiadomię o wynikach ma się rozumieć.