Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny zasilone z transformatora słabo świecą.

12 Gru 2009 14:59 4675 16
  • Poziom 10  
    Przez trzy tygodnie halogeny kuchenne świeciły jasno-normalnie.
    Wczoraj przygasły i to porządnie, można powiedzieć, że ledwie świecą.
    Transformator według mnie za słaby.
    model METO1-60W
    podpięte do niego trzy żarówki po 20w każda. Czytając powyższe posty to jest za słaby.
    Chyba zarąbię sprzedawcę bo mówiłem mu ,że powinien być ok 20% zapasu mocy w transformatorze-ale ja się nie znam i pytałem ponoć profesjonalisty.
    Proszę napiszcie mi dlaczego działał przez trzy tygodnie a teraz nie działa tak jak powinien? Odpinałem też jeden halogen-ostatni -nic się nie zmieniło.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Czyli dać transformator do elektryka żeby sprawdził?
  • Poziom 26  
    Odłącz jeden halogen ,i zobacz jak świecą.To trafo pewnie elektroniczne i być może przy 60W działa zabezpieczenie przeciążeniowe.
  • Poziom 10  
    Odłączałem i bez zmian.
  • Specjalista elektryk
    A sprawdź jakie masz napięcie podczas gdy transformatorek jest obciążony.
  • Poziom 10  
    Sprawdzę jutro i dam znać.
    Dodam jeszcze , że trochę "pyrczy" transformastorek od kiedy halogeny świecą słabiej.
  • Poziom 41  
    Podejrzewam ze ten pyrczacy transformatorek jest elektroniczny - wiec niema co rozwazac :-( tylko wymiana na nowy

Dodano po 1 [minuty]:

Podejrzewam ze ten pyrczacy transformatorek jest elektroniczny - wiec niema co rozwazac :-( tylko wymiana na nowy
  • Poziom 26  
    soadfan napisał:
    A sprawdź jakie masz napięcie podczas gdy transformatorek jest obciążony.

Tego to on nie sprawdzi ,musiał by posiadać miernik o paśmie 100 kHz i TRUE RMS czyli takie z najwyższej półki
  • Poziom 10  
    Czyli odkręcam i jadę do sprzedawcy.
    Czy to , że transformator jest za słaby - bo chyba jest? Mogło być powodem
    tej awarii?
  • Poziom 9  
    Jeżeli transformator jest o mocy 60W to podłączenie 3 źródeł o łącznym poborze 60W nie powinno go uszkodzić. Każde "urządzenie" ma tolerancję ale nie każde musi mieć podane przez producenta parametry.
  • Poziom 10  
    Nie zakładam nowego tematu i zapytam tutaj.
    Nie wiozłem transformatora do reklamacji ponieważ nie znalazłem paragonu :cry:.
    Transformator zepsuty więc muszę kupić nowy.
    Proszę poradźcie jaki kupić do tych trzech halogenów ( 3x20W )
    Chciałbym kupić przez internet.
    Z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    882756894 oczywiscie przykladowo tu jest numer aukcji na znanym alledrogo :-) ja jakos nie jestem zwolennikiem transformatorow elektronicznych i polecam dobry toroid
    bedzie sluzyl dlugie lata :-)
  • Poziom 10  
    Dzięki. Jeżeli nie kupię akurat z tej aukcji to wiem przynajmniej jaki potrzebuję.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    transformator 60 W dla 3trzech źródeł oczywiście powinien wystarczyć, ale warto zauważyć, że napięcie w sieci często gęsto jest przekracza 230V. Zatem elektronika przeciążenie elektroniki (termicze) i kubeł.

Również polecam dobry stary poczciwy TOROID :)
  • Moderator
    A ja się przyznam, że gdzieś z 10 lat temu do halogenów dałem zwykły trafo od starego prostownika. Tylko odwinąłem parę zwojów, bo obciążam go 4 lampami po 50W i nawet przy takim prądzie, napięcie było jednak trochę za duże. I nie żałuję! Jak dotychczas wymieniłem tylko 1 lampę i 1 oprawkę, bo przegrzały się styki. Reszta działa bez zarzutu.
    Obwód załączany dość często - kilka, kilkanaście razy dziennie. Bo to oświetlenie w toaletce dla pań siedzących przed lustrem (szwagierka mówi, że to światło jest do rzyci, bo każdą zmarszczkę widzi... :D)
  • Poziom 10  
    Nie kupiłem przez internet - byłem w sklepie elektrycznym i kupiłem TOROID tak jak radzicie.
    Ps. sprzedawczyni zachęcała mnie bym kupił elektroniczny 105W gdyż nie miała jeszcze reklamacji. Jednak przyznała się , że w domu ma już 10 lat toroidalny i bez problemu.
    Kupiłem więc toroid 120W za 53 zł .
    Podłączyłem i działa.
    Jeszcze raz dziękuję.