Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówko-zamrażarka amica ACZ3104p nie chłodzi

kczarny 12 Gru 2009 15:17 9280 25
  • #1 12 Gru 2009 15:17
    kczarny
    Poziom 13  

Witam.
    Lodówka 5 lat.Czynnik R-600a.Klientka rozmroziła ją i po włączeniu sprężarka ruszyła ,ale efektu chłodzenia nie było.Zrobiłem próżnie,zostwiłem na jakieś dwie godzinki wydawało się że schodzi,ale zostawiłem na całą noc i rano okazało się że jest ok.Napełniłem ,włączyłem i po dobrej godzinie w zamrażarniku -25 ,w chłodziarce +4 (niby wszystko dobrze) po 2 godzinach temp.wzrosły w zamrażalniku -8 ,w chłodziarce +9 ,sprężarka ruszyła i tu problem nie chłodzi.Rurka wychodząca ze sprężarki nie robi się wogóle ciepła ,sama sprężarka jakoś cicho chodzi i pobiera w tym momencie 55W,tak jak by było jakieś ciśnienie i nie może przepchnąć.W trakcie tej pracy dodałem troche czynnika (10gram),sprężarka zaczeła zaraz inaczej pracować-jakby lżej- pobierać około 120 W,ale efektu chłodzenia żadnego.Co wy na to,może ktoś pomoże.

0 25
  • #2 12 Gru 2009 15:50
    skryn
    Admin grupy AGD

Czym to napełniałeś?

1
  • #3 12 Gru 2009 16:10
    kczarny
    Poziom 13  

Czynnikiem R600a

0
  • #4 12 Gru 2009 16:17
    skryn
    Admin grupy AGD

Ja się nie pytam jakim czynnikiem, tylko jakim sprzętem?

0
  • #5 12 Gru 2009 16:23
    kczarny
    Poziom 13  

Próżnie pompą jedno stopniową TW-1A,a dlaczego pytasz jakim sprzętem?,czynnik podałem przez reduktor mastrecool, tyle że zegary są na r134,ale gaz z butli z tak był podawany z wagi elektronicznej.

0
  • #6 12 Gru 2009 22:16
    skryn
    Admin grupy AGD

Po nową sprężarkę marsz! :D

Kompresor HQT 99 AA

Lodówko-zamrażarka amica ACZ3104p nie chłodzi

albo jakieś GL70 wystarczy na R134a

0
  • #7 13 Gru 2009 13:26
    kczarny
    Poziom 13  

A jak zamontuje sprężarke na r134,to wiadomo że gaz też R134,ale w jakiej iości go podać?Doptychczasowo R-600 był w ilości 68 gram.A, czy może być GL75AA, lub GL80AA?

0
  • #8 13 Gru 2009 13:32
    nares
    Specjalista AGD

Daj 150 gr., a później według wakuometru.

0
  • #9 13 Gru 2009 13:39
    kczarny
    Poziom 13  

Według wakuometru, czyli jak,bo zawsze wszystko z wagi leciałem gramowo.A w sumie z chłodnictwem zaczynam ,więc z chęcią bym się dowiedział czegoś nowego.A, czy może być GL75AA, lub GL80AA?

0
  • #10 13 Gru 2009 14:09
    lodowaagd
    Poziom 10  

Gazu daj 125g (134A), ale z mojego doświadczenia sprawdz połączenie lokring w zamrazarce na suficie, w tym typie czesto ono zaczynało cieknąć i dawało taki efekt. I jeszcze jedno, sprawdz czy tylna ściana w chłodziarce nie jest plastyczna ( nie ma wybrzuszenia).

0
  • #11 13 Gru 2009 14:24
    toudikat
    Poziom 18  

A czy wymieniłeś filtr odwadniacz?
    Jeśli raz schłodziła a potem nie to może blokować się na filtrze.
    Spróbuj od tego a nie od wymiany sprężarki.
    A jeśli sprężarka to GL60.

0
  • #12 13 Gru 2009 15:16
    kczarny
    Poziom 13  

Ścianka w chłodziarce jest twarda, już to wziąłem pod uwagę, nad odwadniaczem myślałem, ale nie wymieniłem go. A ten lokring to końcówka kapilary, gdzie zostaje rozprężany gaz?
    A sprężarka większa nie może być, w czymś to przeszkadza?

Dodano po 40 [minuty]:

OK. Już wiem co to lokring!
    A jak z tą sprężarką -może być większa?

0
  • #13 13 Gru 2009 16:02
    skryn
    Admin grupy AGD

kczarny napisał:
    (...) nad odwadniaczem myślałem, ale nie wymieniłem go.

To bardzo źle. Stopień ode mnie, to pała.
    Niedostateczny.
    Proszę wziąć lekcje od nowa.

0
  • Pomocny post
    #14 13 Gru 2009 16:11
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Opróżnij układ, odetnij kapilarę od filtra, wylutuj filtr, poczekaj aż ostygnie. Włącz i sprawdź czy spręża. Jeżeli nie będziesz mógł utrzymać ręką przez jakąś gumkę, to sprężarka dobra.
    Podstawowy błąd to nie założenie nowego odwadniacza!!!
    Tak czy inaczej sprawdź sprężarkę zamiast gdybać.

Dodano po 2 [minuty]:

kczarny napisał:
    Klientka rozmroziła ją i po włączeniu sprężarka ruszyła ,ale efektu chłodzenia nie było

To już daje do myślenia - prawdopodobnie dziura po stronie parownika.

0
  • #15 13 Gru 2009 18:24
    skryn
    Admin grupy AGD

elektryk2000 napisał:

kczarny napisał:
    Klientka rozmroziła ją i po włączeniu sprężarka ruszyła ,ale efektu chłodzenia nie było

To już daje do myślenia - prawdopodobnie dziura po stronie parownika.

No nie wiem, ale mnie się często trafiały zapchane odwadniacze po takiej operacji...

0
  • #16 13 Gru 2009 19:35
    kczarny
    Poziom 13  

Kapilare od odwadniacza wylutowałem ,sprężarka dmucha mocno ,żeby palcem ją utrzymać trzeba się napocić,nawet zostawiłem stary odwadniacz i sprawdzałem sprężanie przez niego,gdyby był zapchany to ciśnienie było by na tyle słabe żebym nie utrzymał palce?.Ale do spokoju wymienie go i co mi pozostaje -ponowne napełnienie?

0
  • #17 13 Gru 2009 19:46
    toudikat
    Poziom 18  

Wymień filtr i dokładnie ściągnij próżnie, napełnij i będzie OK.

0
  • #18 13 Gru 2009 19:57
    skryn
    Admin grupy AGD

:arrow: kczarny
    Tak se myślę, że ty chyba pozamieniałeś się z kimś na rozumy.
    Po raz pierwszy w którymś z Twoich postów zmieniłem słowo odwapniacz na prawidłowe odwadniacz
    Czy Ty rozumiesz, o czym my rozmawiamy?

0
  • #19 13 Gru 2009 20:40
    kczarny
    Poziom 13  

No sorki pomyliłem jedną literke, ale wiem o co chodzi,zdarza się.

0
  • #20 17 Gru 2009 00:20
    kczarny
    Poziom 13  

Witam ponownie.
    Wiec,tak wymieniłem filter(odwadniacz)-potem próżnia-odczekałem jakieś 4godz. nic nie zeszło, załadowałem R600a. włączyłem , przez jakiś czas zaczeło mrozić .. rurka wychodząca ze sprężarki rbiła się ciepła,po 10 ,15 min. przestała grzać ,robiła się chłodniejsza,sprężarka zaczeła dziwnie pracować ,jakoś ciężko.I znowu zonk.
    Nie dając za wygraną,rozciąłem tylnią ścianke(dojście do parownika chłodziarki)-rurka miedziana z połączeniem aluminiwej(lokring)-dość duży wyciek ,strasznie ośniedziałe i miedź zabarwiona na zielono... tu prawdopodobnie tkwił błąd..
    Tylko dlaczego na próżni nie schodziło ,a po załadowaniu czynnika uciekało.?

0
  • #21 17 Gru 2009 00:22
    elektryk2000

Bo na próżni nie sprawdza się szczelności.
    Tzn. sprawdza się wg niektórych książek.
    ;)

...jeżeli po 4 godzinach nie wyczułeś zmiany na próżni, to jest mało prawdopodobne żeby czynnik uciekł przez 15 minut pracy.
    Wg mnie możesz mieć wilgoć w układzie... (zresztą - może być spowodowana minimalną nieszczelnością po stronie niskiego ciśnienia. Zwłaszcza że R600a pracuje NON-STOP NA PODCIŚNIENIU!)

1
  • #22 17 Gru 2009 00:33
    kczarny
    Poziom 13  

To, naprzykład. według jakich? może kolega by troszkę podpowiedział.
    Albo ,w jaki sposób sprawdzić? Czy można podać powietrze z kompresora i po zamknięciu na ciśnienimierzu sprawdzić upływność?

Dodano po 5 [minuty]:

Rozumiem kolego.Z tąd też ten wyciek połączenia,(wyjście rurki z zamrażalnika do chłodziarki)

0
  • #23 17 Gru 2009 00:33
    elektryk2000

Poczytaj będziesz więcej wiedział, książek jest wiele.
    "kolega" się trochę nie wyrabia z pracą, niektóre "projektowe" prace czy wyceny robi się po godzinach "normalnej" pracy jak teraz więc wybacz ale na powielanie czegokolwiek i klepanie klawiatury za bardzo nie mam czasu...

Powietrzem możesz sprawdzić, ale: dodajesz do układu znowu wody.
    To się powinno robić azotem.
    Nie tylko z powodu wody...
    Zachęcam do literatury na ten temat mimo wszystko.

0
  • #24 17 Gru 2009 00:41
    kczarny
    Poziom 13  

Z góry dzięki za podpowiedzi. Postaram się to uszczelnić(do własnego sprawdzenia) i zobaczymy jaki będzie efekt.. Jeszcze pytanie gdzie mógłbym zakupić urządenie wraz z reduktorem do podawania azotu w układ chłodniczy,bo z tego co wiem to azot także osusza cały układ.?

0
  • #25 17 Gru 2009 00:54
    elektryk2000

Butlę i reduktor na pewno załatwisz w lokalnym punkcie gazów technicznych.
    Sam reduktor możesz kupić nieraz taniej na Alledrogo?

0
  • #26 05 Kwi 2011 20:09
    kczarny
    Poziom 13  

Okazała się nieszczelna w górnej części lodówki,rozprułem z tyłu trochę pianki i uszczelniłem na lokringu ,gdzie łączy się rurka aluminiowa z miedzianą.Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.Zamykam

0