Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PWM dla 200V~ zamiast regulacji fazowej

Marcin1326 12 Dec 2009 16:12 2177 5
    Marcin1326
    Level 13  
    Witam,
    Buduję nietypowy ściemniacz- nietypowy ponieważ zamiast typowej regulacji fazowej triakiem chcę zastosować sterowanie PWM, aby świadomie uniknąć wykrywania zera. Na zdjęciu pokazuję fragment schematu. Narazie chciałem uruchomić ten blok który właśnie pokazuję. Problem w tym że jeden kanał wpływa na drugi. Tzn póki co podłączyłem jedną żarówkę i okazuje się, że włączenie tranzystora, który jest odpowiedzialny za tą żarówkę powoduje włączenie żarówki. Natomiast włączenie drugiego tranzystora (i wyłączenie tego właściwego) powoduje że żarówka zapala się ale trochę słabiej. Czy ktoś wie dlaczego i gdzie jest błąd?

Póki co korzystam z żarówki 24V, tranzystory steruję napięciem 15V. Oczywiście tranzystory będą sterowane docelowo transoptorami i driverami.

kris669
    Level 19  
    Wg schematu masz połączone bieguny ujemne obu mostków, co jest przyczyną takiej pracy układu. Tranzystory w tej konfiguracji muszą mieć "pływający" potencjał źródeł. Zastosuj separowane zasilacze obwodów bramkowych, np. z transformatorem o dwuch niezależnych uzwojeniach. Dla próby podłącz tak obwód jak go sprawdzasz, ale obwody bramek zasil z "wiszących" baterii (np. 6F22).
    megao
    Level 24  
    Czy takie rozwiązanie ma sens?
    Żarówki będą zasilane prądem przemiennym, sterowanie fazowe będzie układem prostszym z mniejszymi stratami mocy.
    Marcin1326
    Level 13  
    Tak, ale tu chodzi o to by nie wykrywać zera, ponieważ układ ma być zainstalowany w miejscu standardowego wyłącznika . Chyba że da się wykrywać w takim miejscu zero?
    megao
    Level 24  
    Jeśli układ ma być w miejscu standardowego włącznika, to podstawowe pytanie: jak chcesz wykonać zasilanie? Przy pełnym wysterowaniu żarówek spadek napięcia w miejscu włącznika jest bliski zeru.

Są na to sprytne chwyty. Wykonałem kiedyś coś podobnego ze sterowaniem fazowym i sterowaniem pilotem podczerwieni. Zerknij do archiwum Praktycznego Elektronika. Tam coś takiego było.
    kris669
    Level 19  
    Gdzieś znalazłem taki schemat regulatora na tyrystorze:
    Takie układy nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania, włączony jest szeregowo, a więc w dowolnym miejscu.