Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd kalibracji mocy - jaki jest powód ?

12 Gru 2009 16:39 7619 9
  • Poziom 10  
    Witam też mam problem z błędem kalibracji mocy.Posiadam nagrywarkę DVD i CD[ Optiac DVD RW AD - 7173A ] .Płytki Cd nagrywa bez problemu , a nie chcę mi nagrac na płytę Think Xtra 4,7 GB DVD-R.Czasami zapis dochodzi do 2 % po czym użycie bufora spada i wyskakuje błąd kalibracji mocy oraz nieudany zapis.Używam Nero StartSmart .Jaka może byc najprawdopodobniej przyczyna ?
  • TermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy na nośniku innego producenta też są takie problemy?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 10  
    tak próbowałem tym razem na SHIVAKIvDVD-r 16xspeed 4,7 GB , z zapisem 16x speed a nawet i mniejszym do 8x Speed czyli 11kb/s .Zawsze wyskakiwał błąd kalibracji mocy.Czy to możliwe , że jak nagrywa płytki CD a DVD ma zanieczyszczony lub uszkodzony laser ?
  • Spec Overclocking
    A normalnych płyt to kolega nie ma, tylko jakieś wynalazki marketowe?
    Pewnie laser jest zużyty już, może brudny tylko, ale możliwe też że te płyty dziwactwa są winne.
  • Poziom 10  
    może brudny po nie używałem jej długo , a od nowości czyli od 3 lat nie rozkręcałem w ogóle komputera ( niezbyt się na tym znam , ze względu na wiek małe doświadczenie i nie było do tej pory potrzeby ).Co do płytek kupuje takie bo są tanie Philipsa lub sony są 2 razy droższe , ale dawniej i takie mi nagrywało.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeśli długo nie używaleś nagrywarki i tak rzadko czyścisz komputer to
    najprawdopodobniej masz bardzo zabrudzony napęd..
    Potrzebujesz :

Patyczek kosmetyczny - 2 sztuki
    spirytus pitny (rektyfkowany) lub alkohol izopropylowy
    Pod żadnym pozorem nie używaj spirytusu salicylowego czy niebieskiego
    denaturatu. Ewentualnie może być denaturat bezbarwny.
    Potrzebny jest możliwie jak najcieńszy śrubokręcik - najlepiej o szerokości 0.5-1mm płaski - doskonale się nadają śrubokręty zegarmistrzowskie za 5 zł z bazaru lub marketu budowlanego - takie całe metalowe, w zestawie. Jeden ze śrubokrętów jest tam supercienki płaski. No i oczywiście krzyżak do rozkręcenia kompa ;)

Przy demontażu napędu z kompa uważaj na ewentualna maskownice obudowy
    - jesi masz napęd schowany pod "fabryczna klapka obudowy" - bardzo
    latwo ja wylamać. Jesli to obudowa Modecom lub Takeme lub Logic -
    najcześciej łatwo sie sciąga CAŁY frontpanel z kompa - w środku widać
    plastikowe zatrzaski włożone w otwory. Jeśli w środku są śrubki (6) to nie "rwij" - panel
    jest przykręcony i łatwiej ostrożnie wyjąć maskownice napędu - dobrze jest najpierw wyjąć zaślepkę poniżej.

Jak napęd jest "na wierzchu" to w ogole nie ma problemu - wysuwasz go do przodu po odkręceniu śrubek po obu stronach

Rozbierz napęd(zanim go rozbierzesz i w ogóle zanim odłączysz od
    komputera WYSUŃ klapkę. Jak zapomnisz i napęd masz zamknięty na stole, to można ją wysunąć wciskając wajchę spinaczem biurowym przez otworek z przodu.
    Maskownice z klapki zdejmij odginając ja w środkowej części, żeby
    zeskoczyła z zatrzasku - jest trochę elastyczna, nie połamie się.
    To samo zrób z przednim panelem napędu - wciśnij zatrzaski tak żeby
    zszedł. Trzeba to zrobić bo inaczej nie zdejmiesz górnej klapy.
    Możesz to również zrobić jak już zdejmiesz dolna klapę.
    Nie pamiętam akurat budowy tego napędu, ale generalnie musisz zdjąć górną
    część blachy, i do tego musi być zdemontowany frontpanel - dotyczy to
    większości napedów.
    Po tej operacji odsłoni ci się laser od góry, talerzyk na którym się
    kreci płyta itp.
    Wyczyść alkoholem soczewkę lasera (kolistymi ruchami i uważaj - jest
    zawieszona na cienkich drucikach - nie wciśnij jej za mocno) Wyczyść
    również (to dość ważne) talerzyk na którym kreci się
    płyta. Jeśli będzie tu brud/kurz to płyta w trakcie pracy napędu wpada
    w wibracje co utrudnia odczyt.
    Suchym patyczkiem postaraj się omieść (jeśli je zobaczysz w napędzie)
    koty z kurzu, szczególnie z prowadnic wózka lasera - wózek jest
    najczęściej posmarowany smarem silikonowym - nie usuwaj go, raczej
    pozbądź się kurzu.
    Bardzo dobrym sposobem na usuwanie kurzu jest sprężone powietrze -
    takie do czyszczenia komputerów, można kupić w butelce w sklepie
    komputerowym. Unikaj powietrza marki "omega" w niższej butelce - Ma niskie ciśnienie i jest na bazie propanu butanu. Bierz dowolne inne - w wysokiej butli. Przyda Ci się również do czyszczenia komputera - wydmuchujesz kurz z zakamarków, a to co
    wyleci zbierasz odkurzaczem - najlepszy możliwy sposób.

Ostatnia operacja zanim złożysz napęd - na wózku lasera najczęściej znajduje się malutka podkówka - potencjometr . Oglądając ją uważnie, musisz znaleźć w której pozycji jest ślizgacz potencjometru - najczęściej jest dokładnie naprzeciwko ścięcia górnego "pokrętła" - ale u Ciebie może się to różnić. Z boku będzie to widać jako malutki styk jeżdżący po ścieżce.
    Otóż ten ślizgacz będzie bliżej któregoś z końców- skrajnych nóżek potencjometru Z doświadczenia wiem, że należy tą podkówkę delikatnie przekręcić w kierunku bliższego końca. Odrobinę, nie więcej niż kilka stopni. Jeśli nie jesteś pewien czy kręcisz w dobrą stronę, zrób sobie najpierw fotkę makro telefonem lub aparatem- żeby wiedzieć do czego masz wrócić jak napędowi się "pogorszy"
    Podkówki są dwie w nagrywarkach DVD, bo jedna odpowiada za laser odczytujący CD a druga DVD.
    Zdarzają się czasami napędy bez podkówek - tam nie ma możliwości regulacji, jest ona realizowana w fabryce w inny sposób.

Do testowania napędu możesz nie zakładać front panelu - łatwiej później rozebrać napęd do dodatkowej regulacji. Ale blachy załóż obie - dolna to najczęściej radiator dla układów scalonych.
    Ostatnia operacja która może poprawić sytuację: update BIOS nagrywarki.
    Biosa znajdziesz tutaj:
    Link
    Link jest pod specyfikacją napędu.
    Ściągnij, rozpakuj, uruchom, postępuj zgodnie z tym co masz na ekranie.
    Najlepiej robić tą czynność w trybie awaryjnym.

Napęd , szczególnie starszy może mieć problemy z nowymi, nieznanymi dla niego nośnikami. Update BIOS najczęściej dodaje do nagrywarki nowe deskryptory nośnika, i pomaga nagrywarce rozpoznać charakterystykę cyjaniny z jakiej jest wykonana płytka i dopasować moc lasera. Efekt jaki opisujesz może być związany z takim "nieznanym" nośnikiem - w razie czego próbuj nagrywać na różnych nośnikach - drogi i markowy nie zawsze oznacza najlepszy!
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za pomoc , a mam jeszcze jedno pytanko słyszałem o płytach czyszczących laser , podobno są tanie i ogólnodostępne ale czy równie dobrze skuteczne ?
  • Poziom 18  
    Miałem identyczny problem co założyciel tematu. Okazało się, że w nagrywarce NEC ND-4571 padł laser. Nagrywarka padła po ok. 14 dniach od zakupu. Miejmy nadzieje, że w tym wypadku zabrudziła się tylko soczewka lasera. Jednak osobiście nie liczył bym na to. Na jednym portalu "wiadomo jakim" jest cała masa takich napędów. Które zapisują tylko CD a DVD już nie. Lub na odwrót. I to nie jest wina zakurzenia lasera.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    winiary93 napisał:
    Wielkie dzięki za pomoc , a mam jeszcze jedno pytanko słyszałem o płytach czyszczących laser , podobno są tanie i ogólnodostępne ale czy równie dobrze skuteczne ?

Ani odrobinę tak skuteczne jak czyszczenie ręczne i co więcej nie nadające się do napędów komputerowych.
    Nadają się ewentualnie do napędów CD/DVD stacjonarnych, a to dlatego, że pędzelek który jest na płycie czyszczącej potrafi urwać zawieszenie soczewki lasera - w napędzie komputerowym płytka kręci się z dużą prędkością - wiec szanse na to rosną drastycznie. Za to w odtwarzaczu CD/DVD płytka kręci się z max prędkością "2x" względem nagrywarki komputerowej.No i płyta czyszcząca pozwala trochę oczyścić soczewkę lasera bez otwierania napędu - więc np nie naruszamy plomby gdy sprzęt jest na gwarancji. Ale skuteczność tej operacji jest średnia.
  • Poziom 10  
    Cóż spodziewałem się , że to dobre rozwiązanie , ale wiadomo ręczne czyszczenie nie zastąpi mechanicznego.Dzięki ghost za pomoc