Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiast triaka przekaźnik- problem

AndM 12 Gru 2009 18:13 1718 7
  • #1 12 Gru 2009 18:13
    AndM
    Poziom 17  

Witam
    Sterownik pieca węglowego o nazwie "Iskra" posiada dwa wyjścia, jedno na pompę cyrkulacyjną, a drugie na na silnik dmuchawy. Oba wyjścia są sprawne bo podłączone urządzenia działają. Ponieważ piec nie jest przystosowany do montażu dmuchawy to sterownik steruje tylko pompką cyrkulacyjną, a drugie wyjście jest wolne i właśnie do niego chciałem podłączyć elektromagnes od stycznika, który by po otrzymaniu napięcia ze sterownika unosił lekką klapkę umożliwiając odpowiedni dopływ powietrza w zależności od temperatury wody w piecu. Po podłączeniu cewki przekaźnika, przekaźnik załącza się, ale cały czas przerywa i to jest właśnie problem z którym się zwracam do biegłych w tej materii osób. Dodam ,że wyjście ze sterownika jest załączane triakem.
    pozdrawiam

0 7
  • #2 12 Gru 2009 18:57
    niutat
    Poziom 37  

Witam, miałem podobny problem bo niestety triaki głupieją przy obciążeniu indukcyjnym;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=863315&highlight=
    Spróbuj eksperymentalnie dobrać jakiś kondensator na zaciski elektromagnesu tylko zwróć uwagę czy układ nie będzie się wzbudzał.
    P.s.
    Mój problem się sam rozwiązał, prawdopodobnie ZE podniósł napięcie (nie sprawdzałem).

0
  • #3 12 Gru 2009 18:59
    any56
    Poziom 39  

W takim razie na wyjściu jest napięcie przemienne.
    Więc przekaźnik też powinien być na takie napięcie...

0
  • #4 12 Gru 2009 19:03
    niutat
    Poziom 37  

any56 napisał:
    W takim razie na wyjściu jest napięcie przemienne.
    Więc przekaźnik też powinien być na takie napięcie...

Problem w tym że z przekaźnikiem triak głupieje jeszcze bardziej, trzeba by było pomyśleć o wykorzystaniu układu do sterowania triaka do załączenia przekaźnika.

0
  • #5 12 Gru 2009 19:08
    AndM
    Poziom 17  

Witam
    Czy to ma być taki układ gasikowy?
    Trochę to dziwne, bo silnik to też chyba jest obciążeniem indukcyjnym.

Dodano po 2 [minuty]:

Przekaźnik ma cewkę na napięcie zmienne

0
  • #6 12 Gru 2009 19:15
    niutat
    Poziom 37  

Myślę że problem jest w tym że im większa indukcyjność tym bardziej triak jest wyzwalany chaotycznie, kondensator wygasza przepięcie z takich obciążeń i stabilizuje układ, problem rozwiązuje też np. żarówka wpięta równolegle do obciążenia ale chyba to nie jest dobre rozwiązanie. Układ z kondensatorem lubi się niestety wzbudzać co skutkuje szybkim nagrzewaniem zarówno kondensatora jak i silnika (cewki stycznika).

0
  • #7 13 Gru 2009 23:25
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 23 Gru 2009 18:46
    elek555
    Poziom 37  

AndM napisał:
    Witam
    Czy to ma być taki układ gasikowy?
    Trochę to dziwne, bo silnik to też chyba jest obciążeniem indukcyjnym.

Dodano po 2 [minuty]:

Przekaźnik ma cewkę na napięcie zmienne

-załóż po prostu warystor równolegle jak np. w pralkach. Schematów ci tu dostatek. Pozdr

0