Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cb-radio philips - końcówka

13 Gru 2009 02:23 2325 9
  • Poziom 9  
    Witam
    posiadam radio cb philips 379 . Odbiera świetnie mimo że pracuje w "5" . Niestety tranzystor w końcówce jest uszkodzony . Radio jest stare , kupiłem je na alle za grosze . Dla każdego kanału są oddzielne kwarce . Nie wiem gdzie są które wyp. Tranzystora . Ani nic o radiu , ani o tranzystorze nie mogę znaleźć w googlach. Może uda się komuś coś wywnioskować ze zdjęć (robione aparatem w telefonie kom.) Na jednym zaznaczyłem gdzie są , jak przypuszczam , wyprowadzenia tranzystora
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Odbierać będzie "świetnie" bo selektywność odbiornika w tych "zabytkach" , z reguły posiadających pojedynczą przemianę częstotliwości - jest raczej mierna. Niestety nie udało się otworzyć foterk, wiec piszę z pamięci: Zwykle stare, kwarcowe CB posiadają przełącznik opisany +/- F działąjacy podobnie jak RIT w radiach z modulacją SSB - odstrajający nieco odbiornik w górę i w dół o kilkaset Hz. Tranzystor PA i drivera zzwykle znajduje się w pobliżu gniazda antenowego i cewek obwodów wyjściowych, czasem nawet w oddzielnych przegródkach ekranujących. Zresztą odczytaj dane z tranzystorów - to łatwo ustalisz który pracuje jako wzmacniacz końcowy mocy w. cz. (1W to również moc...). Dane tranzystorów znajdziesz w katalotu lub jakimkolwiek datasheecie - np www.datasheetcatalog.com
    W tych radiach zwykle stopień końcowy wzmacniacza m. cz. (modulacyjnego) był również wykonany na parze tranzystorów - to te dwa przykręcone do obudowy obok siebie. To w kwestii tranzystorów. Aby to radio przestroić - należy wymienić kwarce. Czyli znając zastosowanie wystarczy wymienić parkę odpowiadającą za kan 19 - czyli z 27.1850 na 27.1800 - nadawanie i 26.720 na 26.725. Chyba, że radio ma prosty syntezer na mieszaczach kwarcowych (co łatwo ustalić, bo są 3 grupy kwarców zamiast par N-O) - wtedy się trzeba nieco pobawić i wyliczyć potrzebne wartości - taki syntezer jest doskonale opisany w książce Andrzeja Janeczka "CB Radio" - w wyd. II na s.71 - 79. Niestety, nic tu nie da "przeciąganie" kwarców szeregową cewką - można to zrobić jedynie w zakresie 2 - 3 kHz, a więc z "piątek" w "trójki" - dalej już generator zrywa drgania i jest kaszana... :(. No cóż, stare radia mają dużo uroku ze względu na solidny i "poważny" wygląd - ale również wymagają spoto zabiegów "konserwatorskich".
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To jest 2sc2091
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc
    radio ma kwarce w parach N-O. Jest też przełącznik podpisany "delta" który ma 3 pozycje : "+" , "0" i "-" . Na plusie nie odbiera wogóle , na 0 tak sobie , a na minusie najlepiej.
    teraz pytanie mam takie : czy tranzystor mogę wymienić na bd354 lub bf458 ? Mam gdzieś jeszcze bf858 , tylko nie wiem czy dobry . Nadaje się któryś ?
  • Poziom 19  
    BD354 w zasadzie odpada ze względu na metalową obudowę i związane z tym pojemności... Natomiast BF 458 to typowy tranzystor wysokonapięciowy o małym prądzie kolektora, podobnie jak BF858. Najlepiej użyć któryś z tranzystorów stosowanych we współczesnych TRX-ach CB w stopniu PA. Choć w ostateczności i BD 139 pójdzie tylko będzie się grzać, a moc będzie niewielka :(;)
  • Poziom 9  
    :-( A coś z takich w miarę "popularnych" tranzystorów ? Żeby chociaż te 2W wycisnąć ...
    A wie ktoś może gdzie można kupić kwarce na takie częstotliwości ? Albo jakiś układ podłączany zamiast kwarcu ? Tylko tak żeby wpiąć się w jego miejsce (bez ingerencji w płytkę radia -kwarce są wypinane)
  • Poziom 19  
    Co do 2 W to wątpię - układ wzmacniacza jestr bowiem zaprojektowany na moc 1 W. Tu masz opis tego tranzystora:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/108533/ETC/2SC2091.html
    Kup po prostu jakiś tani tranzystor w.cz. mocy (niekoniecznie od razu MRF 455 ;)) - i spróbuj - jeżeli nie będzie się grzał - i nie będzie zniekształcać sygnału, a na dodatek będzie emitował te 0,75 - 1,5 W na 50-ohm obciążenia- to osiągniesz sukces. Zwróć tylko uwagę by miał takie same wyprowadzenia. 1 W spokojnie wystarczy, natomiast co do kwarcu - to jest wiele wątków na elektrodzie na ten temat, jest też Omig, gdzie można zapytać o kwarc 27.180, to samo możesz spróbować na alledrogo. Odbiorczego bym nie ruszał, skoro piszesz, że odbiera. Te stare radia są na pewno solidniejsze, a przede wszystkim mniej szumią niż te cudaki MiCh z marketu... A o brak literek CE na pudełku się nie martw - i tak nikt na to nie zwraca uwagi...
  • Poziom 9  
    tylko że ono ładnie odbiera, ale tylko na kanałach od 4 do 15 - bo więcej niema. więc chciałem sobie zamienić kilka na jakieś bardziej praktyczne
  • Poziom 19  
    Wymieniasz parkę kwarców na dowolną wg. tabeli kanałów CB. Parę postów wcześniej napisałem jakie są potrzebne na kan. 19 - i gra muzyka. W ten sposób możesz podstawić dowolne pary kanałowe z całego zakresu CB
  • Poziom 9  
    Na allegro znalazłem bfg235 . Mogą być do cb ?
    Jeśli taki generator jak na zdj. Podłącze zamiast kwarcu to będzie działać ?