Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto mi pomoże zbudować przedwzmacniacz na 172Mhz

albion1 13 Gru 2009 11:43 4609 14
  • #1 13 Gru 2009 11:43
    albion1
    Poziom 17  

Zbudowałem sobie konwerter do Cb na 172MHz z wykorzystaniem ul1042 na wzór tego http://www.elportal.pl/pdf/k15/08_02f.pdf Układ nie za bardzo dobrze się sprawuje ale jakoś działa i pomyślałem sobie że dobrze by było zrobić do niego przedwzmacniacz. Najlepiej na bf960 lub kf907, bo akurat mam ich trochę . Czy ktoś potrafił by mi zaprojektować taki układzik z wykorzystaniem tych tranzystorów?

0 14
  • #3 20 Gru 2009 10:57
    Olek II
    Moderator

Witam, niema takiej opcji aby CB pracowało na 172 MHz. Te częstotliwości omijaj szerokim łukiem jeśli nie chcesz kłopotów. Pozdrawiam i sprecyzuj na jaką częstotliwość to ma być.

0
  • #4 20 Gru 2009 11:10
    Adik
    Poziom 20  

Olek II napisał:
    Witam, niema takiej opcji aby CB pracowało na 172 MHz. Te częstotliwości omijaj szerokim łukiem jeśli nie chcesz kłopotów. Pozdrawiam i sprecyzuj na jaką częstotliwość to ma być.

Kolega niech przeczyta jeszcze raz post, tak ze zrozumieniem.
    Bardziej sprecyzować się chyba nie da.

Pozdrawiam.

0
  • #5 20 Gru 2009 12:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Widzę małe zainteresowanie tym tematem a i powolne zejście z tematu - więc pozwolę sobie na małą podpowiedź.

albion1 napisał:
    Zbudowałem sobie konwerter do Cb na 172MHz z wykorzystaniem ul1042 na wzór tego http://www.elportal.pl/pdf/k15/08_02f.pdf

Link do strony nie działa. Nie można zobaczyć wg czego jest zrobiony Twój układ.
    Ale można sobie wyobrazić ten konwerter na prostym mieszaczu UL1042 .
    Cytat:
    Układ nie za bardzo dobrze się sprawuje ale jakoś działa

A jak ma działać jeżeli wykorzystałeś schemat najprostszego układu mieszacza i w dodatku nie zadbałeś o filtrowanie częstotliwości heterodyny (schematu nie widzę, ale cóź można się spodziewać po tym UL1042)
    Cytat:
    pomyślałem sobie że dobrze by było zrobić do niego przedwzmacniacz.

Słaby pomysł. Tu raczej poradzę CI - wymienić cały układ i zmienić koncepcję konwertera - . :cry:
    Cytat:
    Najlepiej na bf960 lub kf907, bo akurat mam ich trochę

BF-960 to dobry wybór - TRANZYSTOR BF960. Tranzystor w.cz., polowy dwubramkowy N-FET.
    KF-907 także można zrobić na nim wzmacniacz w.cz. odbiornika.
    Cytat:
    Czy ktoś potrafił by mi zaprojektować taki układzik z wykorzystaniem tych tranzystorów?

Wzmacniaczy na BF-960 jest dużo w sieci.

Pozdrawiam.

0
  • #6 20 Gru 2009 12:39
    Adik
    Poziom 20  

SP5ANJ napisał:
    Witam.
    KT-907 także można zrobić na nim wzmacniacz w.cz. odbiornika, ale jednak lepiej nadaje się do - wzmacniacza mocy Nadajnika - . :D

KT907 a KF907 to całkiem coś innego.

0
  • #7 20 Gru 2009 13:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Adik napisał:
    KT907 a KF907 to całkiem coś innego.

Przepraszam, ale jakoś się dziwnie zasugerowałem. :D

Poprawiłem wcześniejszy post co do KF-907.

Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Gru 2009 13:55
    albion1
    Poziom 17  

Link działa. Na ul1042 wydaje mi się najprostszy a poza tym mam ich kilka sztuk. Faktem jest że w sieci pełno schematów, ale ja potrzebuje coś sprawdzonego i coś co działa.

0
  • Pomocny post
    #9 20 Gru 2009 14:31
    Adik
    Poziom 20  

Witam

Poniżej ma kolega parę sprawdzonych przykładów które z powodzeniem można zastosować, wprawdzie są to układy z 50MHz, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby je zaadoptować na dowolne pasmo UKF, oczywiście przy zmianie obwodów we/wy na częstotliwość która kolegi interesuje.
    Sam wykonywałem te układy na 28, 50, jak i 144MHz.

Kto mi pomoże zbudować przedwzmacniacz na 172Mhz Kto mi pomoże zbudować przedwzmacniacz na 172Mhz Kto mi pomoże zbudować przedwzmacniacz na 172Mhz Kto mi pomoże zbudować przedwzmacniacz na 172Mhz

0
  • Pomocny post
    #10 21 Gru 2009 10:34
    jkk
    Poziom 19  

Skorzystaj z gotowego układu przedwzmacniacza antenowego TV. Jest szerokopasmowy więc odpada kłopot z zestrojeniem (choć to jego "przekleństwo", bo lubi się wzbudzać niestety). Możesz go nawet umieścić przy samej antenie zasilając przez kabel antenowy - zgodnie z intencją konstruktorów. To, że jest robiony dla impedancji linii 75 Ohm może jedynie wymagać drobnej korekty obwodów wejściowych konwertera.

0
  • #11 21 Gru 2009 19:22
    Olek II
    Moderator

Witam ponownie, dalej bedę twierdził, że nie ma pasma CB na 172 MHz, a to jest tematem. Pozdrawiam. Chyba że źle czytam!!;.

0
  • #12 21 Gru 2009 19:25
    Adik
    Poziom 20  

Olek II napisał:
    Witam ponownie, dalej bedę twierdził, że nie ma pasma CB na 172 MHz, a to jest tematem. Pozdrawiam. Chyba że źle czytam!!;.

A czy kolega wie co to jest takie urządzenie zwane konwerterem ?

0
  • #13 22 Gru 2009 07:56
    Olek II
    Moderator

Kolega wie co to jest konwerter. Jeśli chcesz słuchać 172 MHz w paśmie CB, to trzeba było inaczej pytać. Jeśli chcesz słuchać pasma CB na 172 MHz, to delikatnie mówiąc niewypał. W obu przypadkach stosujemy konwertery ale nie musimy.

Spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia.

0
  • #14 22 Gru 2009 08:40
    SP8JUX
    Poziom 30  

Kol. albion1, zrób ten co proponuje Ci kol. Adik jako pierwszy wg W5VJB, mozesz w nim R220k zastąpić potencjometrem celem regulacji wzmocnienia wcz.
    Marek

ps.OLKU II, przeczytaj dokładnie prośbę kolegi i nie odwracaj kota ogonem,

2
  • #15 22 Gru 2009 08:45
    albion1
    Poziom 17  

Olek II napisał:
    Kolega wie co to jest konwerter. Jeśli chcesz słuchać 172 MHz w paśmie CB, to trzeba było inaczej pytać.

albion1 napisał:
    Zbudowałem sobie konwerter do Cb na 172MHz z wykorzystaniem ul1042

Jak inaczej? Może morsem ?
    Olek II napisał:
    Jeśli chcesz słuchać pasma CB na 172 MHz, to delikatnie mówiąc niewypał.

Możesz wskazać mi w którym miejscu napisałem że chcę słuchać cb na 172MHz ?
    Olek II napisał:
    W obu przypadkach stosujemy konwertery ale nie musimy.
    No to ciekawe stwierdzenie. Ty kolego w ogóle czytasz to co piszesz? Masz mistrza w pisaniu bzdur bo jak to wytłumaczyć to że jednym poście potrafić sam sobie zaprzeczyć i to kilkakrotnie?
    Do moderatora
    Prosił bym o zamkniecie postu, chyba że ktoś jeszcze będzie miał coś związanego z tematem do napisania.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo