Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator kwarcowy 77,5KHz.

maciej_333 13 Gru 2009 13:47 6735 12
  • #1 13 Gru 2009 13:47
    maciej_333
    Poziom 34  

Usiłuję wykonać taki generator w układzie Pierce'a jako fragment mojego symulatora DCF. Układ z załącznika poprawnie wzbudza się dla częstotliwości powyżej 1MHz (bez C2 i zamiast L1C1 dławik w.cz.). Dla 77,5KHz brak oscylacji. Statyczny prąd kolektora wynosi ok. 1mA. Obwód L1C1 jest dostrojony do podstawowej harmonicznej kwarcu. L1 to antena ferrytowa mojego nadajnika DCF.

0 12
  • #2 13 Gru 2009 20:32
    8EcuGO
    Poziom 14  

Polecam ten o to generator: http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=4 Wszystko pięknie pracuje, osobiście nie miałem wartości elementów sugerowanych przez autora dlatego zastosowałem swoje tj. ze 220pF na 470pF, ze 180pF na 68pF, ze 100k na 47k, z 1k na 680om, jako kwarc 8Mhz na prostym mierniku częstotliwości wbudowanym w miernik uniwersalny uzyskałem 8.00Mhz! przy 16Mhz uzyskałem 15,99Mhz. Oczywiście sugeruje przystosować się do zaleceń autora.

-1
  • #3 13 Gru 2009 21:03
    maciej_333
    Poziom 34  

To najzwyklejszy generator Colpitts'a. Ja jednak i tak muszę dopiąć swoją antenę ferrytową. To nie problem. Stwierdziłem, że spróbuję dołączyć równolegle do kwarcu kondensator 1nF. Sądzę, że pojemność pomiędzy okładkami rezonatora kwarcowego jest za mała dla 77,5KHz by doszło do wzbudzenia.

0
  • #4 26 Gru 2009 14:29
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Czy musisz mieć bezwzględnie kwarcowy generator 77,5kHz?
    Używać chcesz tego do zestrojenia odbiornika DCF?
    Osobiście robiłem generator na antenie ferrytowej w układzie na dwóch tranzystorach i takiego układu używałem jako generatora nośnej do zestrojenia anteny w odbiorniku. Generator ustawiałem na mierniku częstotliwości i stroiłem odbiornik postawiony 30 cm dalej. W miarę zestrojenia odległość była zwiększana aby jeszcze precyzyjniej dostroić.

0
  • #5 26 Gru 2009 22:58
    serwis
    Poziom 37  

8EcuGO napisał:
    Polecam ten o to generator: http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=4 Wszystko pięknie pracuje, osobiście nie miałem wartości elementów sugerowanych przez autora dlatego zastosowałem swoje tj. ze 220pF na 470pF, ze 180pF na 68pF, ze 100k na 47k, z 1k na 680om, jako kwarc 8Mhz na prostym mierniku częstotliwości wbudowanym w miernik uniwersalny uzyskałem 8.00Mhz! przy 16Mhz uzyskałem 15,99Mhz. Oczywiście sugeruje przystosować się do zaleceń autora.

Kolego, chyba pomyliłeś przedziały częstotliwości.
    Temat dotyczy f=77,5kHz, a nie 8 czy 16 MHz :!:

:arrow: maciej_333 Kwarc 77,5 należy do grupy "trudno wzbudzających się", i trzeba trochę pokombinować. Na pewno znajdziesz dużo w literaturze Chojnackiego "Układy nadawcze i odbiorcze dla krótkofalowców".

0
  • #6 27 Gru 2009 00:14
    maciej_333
    Poziom 34  

No właśnie na innym forum dostałem układ z załącznika. Pochodzi ze wspomnianej książki. Wzbudza się bez najmniejszych problemów. Cały układ jest mi potrzebny nie do zestrojenia anteny ferrytowej, ale do zrobienia nadajnika DCF. Coś takiego robiłem w celu znalezienia błędów w programie. Bez tego ciężko byłoby mi ukończyć program. W nadajniku znajduje się procek, który kluczuje odpowiednio nośną. Mam też stopień mocy i modulator AM, wszystko po to by jak najbardziej upodobnić się do prawdziwego DCF.

0
  • #7 27 Gru 2009 09:28
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

maciej_333 napisał:
    Cały układ jest mi potrzebny nie do zestrojenia anteny ferrytowej, ale do zrobienia nadajnika DCF.

Cytat:
    W nadajniku znajduje się procek, który kluczuje odpowiednio nośną. Mam też stopień mocy i modulator AM, wszystko po to by jak najbardziej upodobnić się do prawdziwego DCF.

maciej_333 Ty tak myślisz na poważnie czy robisz sobie z Nas tzw. "jaja". ???

A co zrobisz jeżeli w pobliżu ktoś będzie miał inny DCF. ?????????

Pomyśl zanim coś wykombinujesz czy napiszesz. :!:

Pozdrawiam.
    PS. Zdanie z modulatorem wykasowałem. :D

0
  • #8 27 Gru 2009 11:33
    sq6ade
    Poziom 40  

SP5ANJ napisał:

Cytat:
    Mam też stopień mocy i modulator AM

Ten modulator AM-u do czego jest Ci potrzebny. ???
    Chyba nie do kluczowania w.cz. przebiegami w DCF.

Pomyśl zanim coś wykombinujesz czy napiszesz. :!:

Zgadzm się z tym zdaniem :
    Pomyśl zanim coś wykombinujesz czy napiszesz.
    :arrow: sp5anj ....proponuję najpierw się deko dokształcić w temacie przed udzielaniem dobrych rad:
    http://www.ptb.de/en/org/4/44/442/dcf77_ampl_e.htm

0
  • #9 27 Gru 2009 13:21
    maciej_333
    Poziom 34  

Sygnał nośnej 77,5KHz jest modulowany amplitudowo (zwykłe DSB) sygnałem m.cz. ok. 800Hz. Dopiero coś takiego jest kluczowane, ale nie na zasadzie takiej jak w zwykłym CW. Tutaj nadawanie maksymalnego poziomu sygnału trwa 800ms lub 900ms zależnie od tego co jest nadawane (0 czy 1) - kodowanie amplitudowo-czasowe. Przez odpowiednio 200ms lub 100ms spada poziom sygnału do 25% względem poziomu maksymalnego. DCF to całkiem dobre i pomysłowe rozwiązanie. Widać, że ten system został dobrze przemyślany przed zastosowaniem.

Nie wiem w zasadzie czemu SP5ANJ tak na mnie naskoczył. Nie napisałem niczego nieodpowiedniego. SP5ANJ to numer jakieś tam licencji KF. Właśnie z powodu takiego poziomu wielu krótkofalowców i ich wypowiedzi sam nie mam licencji. Zwyczajnie nie mam zamiaru zadawać się z ludźmi, których obchodzi jedynie pozyskanie 300 łączności między kontynentalnych. Znam ludzi z licencjami, którzy nie potrafią narysować schematu blokowego najprostszego odbiornika superheterodynowego... Jeszcze dziwniejsi są Ci od ARDF'u. Właśnie z tego powodu nie jestem legalnym krótkofalowcem.

Przepraszam, jeśli moja wypowiedź jest w nieco złym tonie.

0
  • #10 27 Gru 2009 13:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aby bez potrzeby nie "bić piany" dopowiem tylko, że znak krótkofalarski nie ma tu nic do moich poglądów.

Wydaje mi się dalej, że pisząc :

Cytat:
    Cały układ jest mi potrzebny nie do zestrojenia anteny ferrytowej, ale do zrobienia nadajnika DCF

jest NIE na miejscu.
    -----------

Zajmijmy się już tym generatorem kwarcowym.
    Schemat w ostatnim obrazku jest super i działa zawsze super. :D

Pozdrawiam.

0
  • #11 27 Gru 2009 14:40
    maciej_333
    Poziom 34  

Schemat generatora jaki tu zamieściłem działa bardzo dobrze. Sam nadajnik też jest niezły. Z dobrym odbiornikiem DCF można pozyskać zasięg ok. 6m. Moc nadajnika jest malutka. W stopinu końcowym mam tranzystor w klasie A. W jego kolektorze jest zwykła antena ferrytowa. Nadajnik nie śmieci w kilku pasmach. Jak ktoś będzie miał obok mnie DCF'a i akurat włączy synchronizację, kiedy będę miał włączony swój symulator to odbierze nie to co powinien. Jednak coś takiego jest bardzo mało prawdopodobne. Nadawałem tym nadajnikiem nawet kilka godzin. W życiu robiłem też wiele innych nadajników.

Nie chodziło mi o Twoje poglądy, ale głównie o brak wiedzy na temat DCF.

0
  • #12 27 Gru 2009 15:28
    c2h5oh
    Moderator

Proszę biorących udział w dyskusji o powstrzymanie się od oceniania czyjejś wiedzy lub niewiedzy na forum publicznym (regulamin punkt 4). Nie chciał bym zamykać tak ciekawego tematu...

0
  • #13 10 Kwi 2010 13:17
    maciej_333
    Poziom 34  

Schemat z ostatniego obrazka został przeze mnie wykorzystany do budowy potrzebnego wówczas symulatora DCF. Cały układ pracował poprawnie i został tu już opisany. Nadajnik DCF wraz ze sterującym go mikrokontrolerem oddał nieocenione usługi w trakcie pisania programu odbiornika.

0