Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zakończenie przewijania Zw1 transformatora & Zw3

pinkin 13 Dec 2009 17:21 1134 6
    pinkin
    Level 18  
    Witam! Jestem w tej chwili w trakcie przewijania Zw1 transformatora. Ma być to transformator >400VA do wzmacniacza(czyli sin400VA). Rdzeń to toroid, bardziej wydłużony niż okrągły. Moc ma być przenoszona w zdecydowanej większości na Zw2, dlatego chcąc zapewnić jak najlepsze warunki chłodzenia chcę nawinąć Zw2(230zw ; DN2E1.6), na samym końcu.

Otóż dążąc do zakończenia Zw1 zaczęła mi się nasuwać przed oczami zagadka związana z jak w temacie.
    Zw1 = 894 i mnie to wyjdzie około 5,5warstw (DNE 0.9)
    Zw3 = 169 (DNE 0.3) ma przenosić 13mA
    Czyli:
    1. Jeżeli nawinę Zw3 i ostatnie pół warstwy Zw1 na jednej warstwie, nie będę miał równomiernego nawinięcia
    2. Jeżeli rozciągnę końcówkę Zw1 na długość całego rdzenia i Zw3 jako kolejną warstwę również rozciągnę równomiernie na rdzeniu, będę miał drut pod kątem α do linii indukcji magnetycznej B w rdzeniu. A z tego co pamiętam z książki, będę miał chyba wtedy straty siły równe ilorazowi siły i sinα.

Dodam jeszcze że izolacja międzywarstwowa to papier do pieczenia nasączony olejem. Jakby ktoś chciał więcej informacji albo wymiarów to pisać.

Mam wybrać opcję 1 czy 2?
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Pierwszą.
    Uzwojenie nie musi być rozłożone po całej długości.
    A gdybyś miał nawinąć dwa zwoje?
  • Helpful post
    zbychmg
    Level 31  
    To co piszesz jest co najmniej dziwne. To ma być trafo zasilające (podłączone do sieci 230V) czy trafo głośnikowe?
    Jeśli sieciowe do zasilania wzmacniacza, to nawijasz Uzwojenie 1 do końca lutujesz linkę miedzianą w izolacji wyciągasz na zewnątrz, a uzwojenie izolujesz (ja bym polakierował lakierem do uzwojeń) podgrzał trochę suszarką owinął izolacją, jeszcze raz polakierował i owiną izolacją. Izolacja między uzwojeniem pierwotnum a wtórnym musi wytrzymać 500V. Dla bezpiczeństwa między warstwą sieciową a wtórną daje się jeden otwarty zwój z cieńkiej blachy midzianej lub aluminiowej i wyprowadza przewód do podłączenia z uziemniem zasilania. Po tak zaizolowanej warstwie nawijasz Uzwojenie Z3, izolujesz i na końcu uzwojenie Z2. Nie wiem co to za wzmacniacz, ale przy takiej mocy powinien to być wzmacniacz z symetrycznym zasilaniem +U i -U a wtedy stosuje się podwójne uzwojenie
    Co do straty siły, to nie ten temat i nie ten dział
    pinkin
    Level 18  
    any56 wrote:
    Pierwszą.
    Uzwojenie nie musi być rozłożone po całej długości.
    A gdybyś miał nawinąć dwa zwoje?
    Dzięki. Ostatnio nic oprócz tego nie robię i mam przez to wodę w mózgu.

zbychmg wrote:
    To ma być trafo zasilające (podłączone do sieci 230V) czy trafo głośnikowe?
    Zasilające.
    zbychmg wrote:
    Jeśli sieciowe do zasilania wzmacniacza, to nawijasz Uzwojenie 1 do końca lutujesz linkę miedzianą w izolacji wyciągasz na zewnątrz, [...]
    Może dlatego nie potrafię zrozumieć tego zdania, gdzieś tu chyba brakuje, albo nie dostrzegam przecinka.
    Ja powiem jak chcę zrobić: wyprowadzam od początku drut nawojowy w dodatkowej izolacji, zwoje nazwojowuje i drugi koniec wyprowadzam w takiej samej izolacji. Do kabli przylutowuje na zewnątrz, lut izoluję itp.
    Spotkałem się z obiema rodzajami przypadków, np. ostatnio przerabiałem trafko co miało Uz1 lutowane do grubszych kabli sieciowych już pod własną izolacją nawojową. Jeżeli Kolega miał to na myśli to proszę napisać.

zbychmg wrote:
    Dla bezpiczeństwa między warstwą sieciową a wtórną daje się jeden otwarty zwój z cieńkiej blachy midzianej lub aluminiowej i wyprowadza przewód do podłączenia z uziemniem zasilania.
    Nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o czymś takim, ale tak zrobię tak, bo wygląda mi to na solidne zabezpieczenie. Dziękuję za radę.
    Dodatkowo stosuje na zwoje pastę termoprzewodzącą. Daje ona lepsze zabezpieczenie termiczne, jak również i dielektryczne, okładając się naokoło drutu.

zbychmg wrote:
    Nie wiem co to za wzmacniacz, ale przy takiej mocy powinien to być wzmacniacz z symetrycznym zasilaniem +U i -U a wtedy stosuje się podwójne uzwojenie
    Tak jest :!: :) Uz2 jest /2 , czyli w połowie będę wyprowadzał zero do układu.
  • Helpful post
    zbychmg
    Level 31  
    Przy grubych drutach nawojowych wyciągam drut w izolacji na zewnątrz.
    Na uzwojeniu sieciowym lutuję do uzwojeń linkę, (zwłaszcza do cieńkiego ch sieciowych) Jak się przewód złamie lub urwie, to trzeba od nowa wszystko odwijać.
    Zamiast blaszki miedzianej do ekranowania uzwojenia sieciowego możesz nawinąć jedną warstwę cienkim drutem i jeden koniec wyprowadzić na zewnątrz do uziemienia.
    pinkin
    Level 18  
    Czyli jednak przylutuję ten drut pod jego izolacją zwojową. Dziękuję za radę.

Do ekranowania zwojów sieciowych chcę użyć jednak folii aluminiowej. Nie wiem czy znajdę tyle drutu do obwinięcia jeszcze jeden raz, poza tym mam dodatkowo dobrą izolację zwojową.