Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708

byrrt 13 Dec 2009 18:38 14210 31
Fluke Kamera Termowizyjna
 • DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708

  Projekt, który chce Wam teraz przedstawić nie jest może jakiś rewolucyjny, ale poprzez zastosowanie ciekawego elementu jakim jest wyświetlacz Siemens’a SDA5708 wg. mnie nadaje się do publikacji ;).

  Ostatnimi czasy budowaliśmy przed domem ogrodzenie, nadeszła więc pora na instalację domofonową. Elementy domofonu wybraliśmy typowe dla analogowej instalacji 5+n. Jako kasetę zewnętrzną wybraliśmy produkt firmy Impuls – skrzynkę pocztową z domofonem. Jak tylko przyszła do domu od razu sobie pomyślałem, że taka ładna skrzynka a tak beznadziejna elektronika. Okienko na nazwisko tylko korciło, żeby wstawić tam jakiś wyświetlacz.. ;)
  Zaczęły się więc poszukiwania.. Kopiąc po szafach i aukcjach internetowych uświadomiłem sobie, że kiedyś widziałem nadający się do tego wyświetlacz w tunerze D-Box’a Nokii.. Jakieś 7-8 lat temu interesowałem się takimi wyświetlaczami, ale wtedy nie wiele można było znaleźć informacji o ich sterowaniu. Wyświetlacz udało mi się szybko załatwić, a informacje o jego sterowaniu okazały się łatwo dostępne (chociażby na stronie) – narodził się pomysł ;) No ale teraz do rzeczy..

  Siemend SDA5708 to dość nietypowy wyświetlacz wykonany w technologii LED mający 8 pól 7x5 pikseli. Każdy piksel sterowany jest niezależnie - wyświetlacz nie posiada generatora znaków. W moim projekcie ze względu na wielkość okienka w płycie czołowej skrzynki na listy zrezygnowałem z 2ch znaków i napisy wyświetlam tylko na 6 środkowych.

  Funkcje układu:
  * wyświetlanie w pętli scroolującego się napisu (np. nazwy ulicy ew. życzeń świątecznych itp.),
  * informowanie o przekazywaniu sygnału wywołania do domu,
  * podczas otwierania elektrozaczepu informowanie o tym osoby stojącej przed furtką,
  * przedłużanie czasów otwarcia furtki oraz sygnału wywołania,
  * możliwość podmiany napisu wyświetlanego w pętli poprzez RS485.
  * możliwie mała ingerencja w istniejący system domofonowy.

  Układ zbudowany jest w oparciu o procesor ATMega32, układ przetwornicy L5973 oraz wymieniony wcześniej wyświetlacz SDA5708. Na sześciopolowym złączu dostępne są dwa wejścia cyfrowe (0-12V podciągane do 12V), złącze zasilania 9-16V oraz port RS485. Osobno po drugiej stronie płytki dostępne jest wyjście OC do sterowania przekaźnikiem elektrozaczepu. Na płytce jest przekaźnik kontaktronowy, którego wyjście podłącza się zamiast oryginalnego przycisku wywołania. Wejścia, wyjścia, zasilanie i RS485 są zabezpieczone przed wyładowaniami elektrostatycznymi i zakłóceniami poprzez zastosowanie clamping diod, warystorów i buforów. Mechanicznie płytka z układem zastępuje instalowaną oryginalnie z diodami podświetlającymi nazwę ulicy oraz z przyciskiem wywołania. Wyświetlacz ukryty jest za szybką z plexi dymioną klarowną. Cała elektronika zabezpieczona jest lakierem przed wpływem wilgoci. Do domu od kasety idą dwa przewody 6cio żyłowe – jeden do domofonu, drugi do mojego układu. W domu w skrzynce rozdzielczej wyprowadzony jest port RS485 aby można podpiąć się z laptopem. Do przeprogramowania napisu wystarczy jakiś program terminalowy np. Putty. Napis zapisywany jest do pamięci EEPROM i aktualnie może mieć do 255 znaków.

  Projekt urządzenia powstał w programie Protel 99 SE, program napisany w WinAVR. Kodu źródłowego w całości zdecydowałem się nie publikować, ale chętnie podeślę wybrane procedury zainteresowanym.

  Płytka drukowana:
  DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708

  Zdjęcia:
  DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708
  DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708
  DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708 DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708

  No i jeszcze filmy:

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  byrrt
  Level 21  
  Offline 
  Zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem cyfrowych oraz analogowych układów elektronicznych. Pracuję w firmie projektowo produkcyjnej. Mam doświadczenie w naprawie precyzyjnych mechanizmów i elektroniki. Wykonuje urządzenia od A do Z od zarysu przez projekt, prototyp i programowanie do dokumentacji po-wykonawczej włącznie.
  Has specialization in: układy cyfrowe i mikroprocesorowe
  byrrt wrote 714 posts with rating 817, helped 2 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2002 year.
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #2
  sedr
  Level 17  
  Elegancki projekcik. Miło popatrzyć na coś, co nie jest kolejnym zegarkiem na dodatek zrobionym na 'pająku'.

  Czy zastanawiałeś się nad zabezpieczeniem tego dodatkowo przed wpływem czynników atomsferycznych? Wilgoć i niska temperatura mogą zaszkodzić układowi.
 • #3
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Przede wszystkim swietne i profesjonalne wykonanie. Wyswietlacz tez odjazdowy. Mam takie pytanie/uwage. Wyprowadziles RS485, ta elektronika tez jest o wiele bardziej zaawansowana niz w zwyklym domofonie, nie myslales, zeby mikrofon i glosniki podlaczyc przez ATMege i glos przekazywac cyfrowo po rs485? Oczywiscie to by wymagalo tez zmiany w sluchawce, ale bylby to zasadniczo ten sam uklad, tylko, ze odchudzony o wyswietlacz. Pozwoliloby to jak sadze polepszyc jakosc dzwieku (odpada problem zwiazany z dlugimi przewodami) i daloby inne ciekawe mozliwosci - np. przekierowanie na komputer :) Albo powiadamianie dzwoniacego dzwiekiem, ze ma sie od... :)
  Oczywiscie to w zadnym stopniu nie jest uwaga krytyczna, po prostu podobalby mi sie taki bajer.
 • #4
  byrrt
  Level 21  
  sedr wrote:
  Czy zastanawiałeś się nad zabezpieczeniem tego dodatkowo przed wpływem czynników atomsferycznych? Wilgoć i niska temperatura mogą zaszkodzić układowi.

  Przed wilgocią jest zabezpieczony odpowiednio - kilkuwarstwowo naniosłem lakier-plastik - płytka może ociekać wodą - nic jej nie będzie.. Natomiast co do temperatury to jest tak - nadchodzące mrozy pokażą jak to z nią jest ;) Dobierając elementy starałem się patrzeć na zakres temperatur ich pracy, procesora może od -20'C, wyświetlacz podczas pracy emituje trochę ciepła więc sam się grzeje.. Wydaje mi się, że nie powinno być najmniejszych problemów..

  Co do pełnej cyfryzacji toru analogowego - wtedy projekt nie byłby tylko wyświetlaczem a kompletnym cyfrowym domofonem. Nie o to chodziło i nie to chciałem osiągnąć..

  W przyszłości chcę popracować jeszcze nad detekcją wpadającego listu do skrzynki (jakiś czujnik odbiciowy czy w najprostszej postaci tylko czujnik uniesienia klapki na listy). Mam niewykorzystane wejście na płytce, impuls tam podany powodowałby transmisje po RS485 a układ w domu odpowiednio by na to reagował.. ;) Ale to dopiero w planach, jakoś może jak będzie cieplej..
 • #5
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Widze, ze celem projektu nie bylo zastapienie domofonu, tyle, ze calkowite zastapienie go nie skomplikowaloby istotnie plytki. Szkoda pakowac tyle pracy i elektroniki tylko po to, zeby miec scrolowany napis na domofonie, ktory skad inad jest bardzo fajny :)
 • #6
  byrrt
  Level 21  
  No i tu również bym się kłócił.. Transmisji z kodowaniem dźwięku w obie strony AVR na pewno by nie podołał w sensownej jakości - trzeba zmienić by proca na coś lepszego.. Do tego układy zewnętrzne, analogowe z resztą, eliminacja przedzwięku - albo zaawansowane procedury albo osobny układ, cała logika domofony itp.. Pracy byłoby znacznie znacznie więcej - ten wyświetlacz przy całym domofonie wygląda śmiesznie..
  Pozdrawiam ;)
 • #7
  MADevil
  Level 18  
  To teraz pytanie z gatunku szarej, polskiej szeczywistości:

  Zabezpieczyłeś to przed złodziejami, pożyczalskimi czy innymi wandalami?
  Takie ładne świecidełko przyciąga głupków :/
 • Fluke Kamera Termowizyjna
 • #8
  byrrt
  Level 21  
  Co do ew. wandalizmu - gdyby ktoś bardzo chciał dałby oczywiście radę to zniszczyć, ale pleksę 3mm na kawałku 4cm na 6cm naprawdę ciężko złamać ;) Jest ona przymocowana również śrubami od środka i dociśnięta płytką mocowaną na 4 śruby.. Te trzymają dwa metalowe wsporniki i na całej długości płytkę..

  Co do kradzieży całości to trzeba by mieć dość nietypowy klucz stosowany tylko w domofonach tej firmy. Przyznam, że dokręcanie nawet oryginalnym kluczem przysparza problemy ;) Pomyśle i ew. podłącze układ pod sabotaż systemu alarmowego zainstalowanego w domu.. Mówiąc logicznie i wprost bardziej płakałbym za skrzynką pocztową z którą i tak by nic nikt nie zrobił niż za tym układem bo tak to wypada cenowo.
 • #9
  MADevil
  Level 18  
  Czyli nie jest źle :D

  Tak sobie jeszcze pomyślałem, ogólnie piszesz, ze zabezpieczyłeś płytkę przed wilgocią, więc bardzo rozsądnie, ale nie widzę na zdjęciach żadnej uszczelki pomiędzy plexi a skrzynką. Wydaje mi się, że z tego powodu krple deszczu spływajace z szybki będą się "wlewały" do wnętrza obudowy. Może to jakoś podkleiłeś, tylko nie widać na zdjeciach ;)
  A w ramach uszczelki można próbować wykorzystać O-ring. Niezbyt chce trzymać inne kształty niż "O", ale dla chcącego nic trudnego ;) ew. można się pokusić o nafrezowanie jakiegoś rowka prowadzącego na plexi :)

  Wiem, że się czepiam, ale przy tak ładnej i profesjonalnej konstrukcji można chyba dyskutować tylko o takich drobnostkach ;)
 • #10
  byrrt
  Level 21  
  Nie uszczelniałem plexi do obudowy celowo.. Krople spływające po plexie dostają się do skrzynki gdzie kapią na klapkę od wlotu listów i wylatują na zewnątrz. Nie ma co uszczelniać bo i po co, Sama elektronika nigdy kroplą wody nie oberwie bo niby jak - chyba, że pominiemy grawitację. Jedyny problem to ew. skraplająca się woda przy odwilży itp (a te są tu częste - mieszkam blisko rozlewiska wodnego) i dlatego właśnie jest lakier..
 • #12
  manekinen
  Level 29  
  Świetne, ale najbardziej spodobał mi się sam wyświetlacz :p powiedz skąd go wziąłeś? Gdzie kupiłeś? Nie mogę znaleźć.

  Czy to atmega generuje dźwięk? W 32kB flasha to można by było spokojnie zapisać kilka melodyjek :)

  Sama skrzynka faktycznie masywnie wygląda, ale wystarczy przyjść do Bydgoszczy pod adres wskazany na filmiku z młotkiem i przecinakiem... żartuje oczywiście, jeśli mieszkasz na spokojnym osiedlu to tylko pozazdrościć, u mnie na drugi dzień już by tego nie było razem ze słupkiem :(
 • #14
  byrrt
  Level 21  
  Płytki zamawiałem w Satlandzie, takiego wyświetlacza nie kupisz ani w TME ani nigdzie nowego. Naszczęście można łatwo znaleźć oferty sprzedaży starych już dekoderów telewizji satelitarnej/naziemnej D-Box firmy Nokia. W pierwszej generacji tych urządzeń były takie właśnie wyświetlacze.

  Dzwięk jest generowany przez zasilacz domofonowy - jak mówiłem starałem się nie integrować zbytnio w instalacje domofonową..
 • #15
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
 • #16
  r-maniac
  Level 14  
  A ja mam pytanie troszkę innego typu, mianowicie interesuje mnie sposób przeprogramowania napisu za pomocą Putty. Przyznam, że po raz pierwszy się z tym spotykam i stąd pytanie. Konkretnie jak to obsłużyć za pomocą tego programiku, czy kod mikrokontrolera musi uwzględniać jakieś wytyczne, jak w tym przypadku połączyć się terminalem Putty z mikrokontrolerem?
 • #17
  MADevil
  Level 18  
  tmf wrote:
  Nie sa to identyczne co do typu zapewne, ale funkcjonalnie odpowiedniki:
  http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#clea...rs%3D1%26search%3Dmatryca+LED%26bf_szukaj%3D+

  Niektore maja fajne wciecia dzieki czemu mozna je skladac w wieksze matryce.


  To, co linkujesz jest powszechnie dostępne i nie ma tu żadnego odkrycia. Wyświetlacz, a matryca to inna bajka (wyświetlacz ma np. sterownik), nie czaisz nie upieraj się.
 • #18
  byrrt
  Level 21  
  tmf - to co podałeś w linku jest zwykłą matrycą LED - powszechnie dostępną ale potrzebującą do pracy pełnego sterowania najczęściej multipleksowego. Zupełnie inna bajka. Pomijając też rozmiar to wyświetlacz który użyłem w projekcie ma wenętrzny sterownik obsługiwany synchroniczną linią danych. Ma możliwość regulacji jasności i kilka innych funkcji (link do pełnej specyfikacji dałem w poście pierwszym).

  r-maniac Putty może pracować jako zwykły terminal szeregowy (VT100 i podobne). Równie dobrze można kożystać z HyperTerminala z Windows lub minicoma pod linuxem.. Tekst wpisuje się normalnie z klawiatury i zatwierdza klawiszem enter.. Znakiem 255 można podejrzeć jaki jest aktualnie zaprogramowany napis - narazie tak prosto bo w sumie zależało mi na założeniu tego w miarę szybko. W przyszłości może rozbuduje układ o jakiś układ wewnątrz domu i komunikację po RS485 napiszę od zera..
 • #19
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Sterownik mozna kupic, np. max6953, albo go zrobic na procesorku, nie jest to skaplikowane. Sterowaniu matryca 8*5*7 podola nawet jakis ATTiny z demultiplekserem.
 • #20
  przemo.t
  Level 27  
  tmf ale z Ciebie uparciuch... to kompletnie inna bajka, budować sterownik, a wykorzystać już gotowy wyświetlacz ze sterownikiem i to w dodatku w kompaktowych rozmiarach. Idąc Twoim tokiem myślenia to po co kupować matryce, przecież można wykonać ją samemu z tysiąca ledów.

  byrrt, pomysł bardzo mi się podoba, estetycznie wykonany, może nie super praktyczny ale mi się podobają takie bajery. Jak rozwiniesz projekt o sygnalizację listów będzie fajnie. Moim zdaniem alarmowanie po podniesieniu klapki to kiepski pomysł.
  Lepiej czujnik na wlocie i można nawet zliczać ilość listów w skrzynce (jeśli będą wrzucane pojedynczo)
 • #21
  fotomh-s
  Level 22  
  Jako czujnik listu w skrzynce będzie dobra zwykła fotokomórka, albo coś na podczerwień. Można też dodać podziękowania dla listonosza za doręczenie listu ;)

  Fajną rzeczą byłby wbudowany zegarek, albo pokazywanie temperatury na zewnątrz.

  Mogłeś też pomyśleć o otwieraniu elektrozaczepu po przyłożeniu jakiejś pastylki dallas.
 • #22
  prezydent88
  Level 11  
  Ciekawy projekt, tylko szkoda że nie opublikowany. Ale co tam...
  Wyświetlacza bym nie polecał tego używać. W DBoxach był jakiś problem że się psuły - linii nie wyświetlały.
 • #23
  byrrt
  Level 21  
  fotomh-s wrote:
  Mogłeś też pomyśleć o otwieraniu elektrozaczepu po przyłożeniu jakiejś pastylki dallas.

  Podziękowania dla listonosza będą oczywiście jeżeli tylko dorobię układ wykrycia listu.. Wcale nie jest to takie łatwe jak się wszystkim wydaje, listy są różnych rozmiarów, mają koperty z różnych materiałów itp.. Naprawdę trochę nad tym myślałem i pomysł z klapką byłby najprostszy i najpewniejszy.

  Pastylki dallas - myślałem o tym ale po co mi to? Mam nawet odpowiednie układy i gniazda.. Furtkę mogę też otwierać z radiolinii z pilota (ten obsługuje bramę garażową, bramy na posesje i właśnie furtkę.

  Pastylki dallas są po prostu niewygodne, wolę nie wyciągać ręki z kieszeni i wcisnąć przycisk niż szukać po kluczach pastylki..


  prezydent88 wrote:
  W DBoxach był jakiś problem że się psuły - linii nie wyświetlały.


  Psuły się D-Boxy 2giej generacji z wyświetlaczem graficznym - te z pierwszej generacji pracują do dziś i nie słyszałem o awariach tych wyświetlaczy.
 • #24
  anilion
  Level 15  
  są dostępne podobne wyswietlacze HDSP 22XX, mają wbudowany sterownik ASCII, da sie je obsługiwać w BASCOMIE :D
 • #25
  fotomh-s
  Level 22  
  anilion wrote:
  są dostępne podobne wyswietlacze HDSP 22XX, mają wbudowany sterownik ASCII, da sie je obsługiwać w BASCOMIE :D


  a jakieś dokładniejsze dane tych wyświetlaczy?
  i gdzie je można kupić?
 • #26
  FH16
  Level 11  
  Można kupić w ELFIE, tyle że kosztują nie mało:

  HDSP-2112 - 8 znaków wyświetlacz LED czerwony, cena 1szt. - 164zł
  HDSP-2533 - 8 znaków wyświetlacz LED zielony, cena 1szt. - 198zł
  HDSP-2534 - 8 znaków wyświetlacz LED czerwony, cena 1szt. - 208zł

  DispDom by byrrt czyli wyświetlacz do domofonu na SDA5708

  Tak się składa że ostatnio na Allegro były 2szt. nowych wyświetlaczy model HDSP-2112 i poszły 16zł za 1szt.

  Co do projektu który przedstawił autor to niezły BAJER, szkoda że ja nie umiem robić takich cudów.
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  anilion
  Level 15  
  widziałem tu : Link
  cena 5 pln za sztuke
  gdzies jescze widziałem za 3,99+vat ale nie pamietam gdzie. Sterowanie wymaga więcej odnózy ale jest łatwiejsze - nie trzeba dokonywać syntezy znaków.

  pozdro
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  bart1120
  Level 10  
  Co do wykrywania listów,to może jakaś "klapka" na dnie domofonu i czujnik nacisku.
  Jeśli listy wrzucane by były pojedynczo nawet dałby się je zliczyć. :)