Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Polar 284

arekm 07 Jul 2004 12:55 26056 23
 • #1
  arekm
  Level 16  
  Witam,

  Od niedawna mam ,,okazję'' mieć taką starą lodówkę w domu - problem z nią jest taki, że włączy się agregat i nie ma ochoty przestać. Cały czas pracuje - 24h/dobę. Pracuje dość głośno, tak, że niezbyt miło się śpi w okolicy.  Ciekawe jest to, że jeśli przekręcę termostat na zero to się wyłaczy, wtedy przekręcam na np. połowę i... nie włącza się od razu tylko po pewnym czasie. Wygląda tak jakby termostat częściowo działał - załącza dopiero po pewnym okresie (chyba, że jest inne wytłumaczenie). Kiedy się właczy, pochodzi chwile, i gdy znów ustawiam na zero to się wyłaczy, ustawiam na połowę i znów właczy się dopiero po kilku(nastu) minutach.

  Jakieś pomysły dlaczego się nie wyłącza i co z nią można by spróbować zrobić zanim wezwę ,,fachowca''? Fachowiec może więcej wziąść niż ta lodówka jest warta.

  Dodatkowo parę pytań:
  - od termostatu wychodzi bodaj miedziany drut, który wędruje na tył komory lodówki, a potem w górę i jego koniec wisi pomiędzy parownikiem, a półką (z otworem na wodę przy rozmrażaniu). Czy ten drut powinien sobie tak wisieć czy może jednak gdzieś być przymocowany? Póki co wygiąłem go lekko, żeby lepiej dotykał parownika ale idealnie to on nie przylega.
  - czy termostat sam w sobie w tego typu starych lodówkach załącza/rozłącza prąd czy może steruje jakimś przekaźnikiem i dopiero ten odcina zasilanie agregatu? Pytam bo może termostat mam sprawny tylko coś z takim potencjalnym przekaźnikiem nie tak?
  - z tyłu od razu przy agregacie w puszce jest cewka i jakiś element umożliwiający regulację - niestety nie wiem czego regulację?
  - gdyby jednak to był termostat to pewnie można go wyczyścić? (a może jednak prosto do wymiany bo to sensu nie ma, a łatwiej popsuć niż naprawić)?

  Pozdrawia lodówkowy laik.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  elmag77
  Level 13  
  O ile sie nie myle to kapilara termoregulatora (to nie drut tylko rurka o bardzo malym przekroju - w srodku jest czynnik wrazliwy objetosciowo na zmiane temperatury) powinna lezec swobodnie na praowniku natomiast kategorycznie nie moze byc ostro zagieta lub przerwana. Cewka ktora znalazles przy samym agregacie to cewka zabezpieczenia termicznego (zabezpiecza agregat przed przegrzaniem m. in. w sytuacji gdy zbyt dlugo chodzi) i wlacznik rozruchowy agregatu (silnik agregatu ma uzwojenie rozruchowe) Co do przyczyny ciaglej pracy lodowki i problemu z automatycznym jej wylaczeniem to podejrzewam wlasnie termostat - zacina sie i mozna tylko recznie wymusic jego rozlaczenie. Taki termostat wymienia sie w calosci z kapilara jako jeden zespol. Niestety nie powiem ci jak to kosztuje bo taki model robilem bardzo dawno i nie wiem czy sa takie regulatory jeszcze na rynku (raczej zamienniki). Pozdrawiam
 • #3
  grzeskk
  Level 34  
  wymień termostat, jeżeli lodówka rusza to przy agregacie wszystko ok. koszt termostatu w sklepie około 25zł
 • #4
  arekm
  Level 16  
  Niestety nie mam do tej lodówki żadnej dokumentacji więc nawet pojęcia nie mam jaki jest ten termostat (a z tego co zdążyłem wyczytać to są różne rodzaje, na różne temperatury itp). Zapewne sprawdzić się tego nie da bo ani słowa nie pisze na tym termostacie (przynajmniej z jego spodu bo nie wyciągałem go do końca).
 • #5
  lechm56
  Moderator
  Polary 284 ,z tego co pamiętam były dwa rodzaje
  1. z 2** (temperatura do -12)
  2.z 3*** (temperatura do - 18 )
  Ta temperatura dotyczy zamrażalnika. W zależności od tego jaki Polar 284 masz taki daj termostat.
 • #6
  cziornyj
  Level 12  
  arekm wrote:
  Od niedawna mam ,,okazję'' mieć taką starą lodówkę w domu - problem .

  itd..

  Więc tak - jeśli to jest polar TS 284 z regulatorem temp. 1258, który ma na środku pokrętła "czerwony dzyndzel" :) do rozmrażania to:
  czujnik temperatury ( ten bodaj miedziany drut) wchodzi przez otwór w parowniku do zamrażalnika i jego końcówka jest przymocowana ( a w każdym razie powinna być) do parownika białym okrągłym kółeczkiem.
  Pierwsza i podstawowa sprawa - zmierz temperaturę w zamrażalniku po kilkugodzinnej stałej pracy np przez noc. Jeśli rano nie będzie w niej co najmniej -20 st C to wołaj fachowca bo najpewniej jest jakiś ubytek gazu i trzeba układ ponownie napełnić, a tego już sam nie zrobisz. Najpierw więc zmierz temp a później się można dalej zastanawiać.
 • #7
  arekm
  Level 16  
  Skończyło się na tym, że kapilara została odpowiednio wsadzona za tył zamrażalnika i ... lodówka zaczeła się wyłączać. Niestety włącza się na dość długie okresy ale jest o niebo lepiej niż wcześniej.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  arekm
  Level 16  
  Lodówka niestety się uparła i chce bym się trochę w tym temacie podokształcał - czyt. zepsuła się, tym razem na amen.

  Wygląda to tak - oświetlenie w lodówce jest, agregat się nie włącza. Termostat mechaniczny - ma dwa styki. Z tego co wyczytałem ich zwarcie powinno załączać agregat (?) - niestety, zwarcie niczego nie powoduje.

  Załączam dwie fotki (dostepne tylko dla zalogowanych na forum, nie widzę możliwości udostępnienia dla wszystkich) tego jak to wygląda przy agregacie w owej lodówce.

  2 - oznaczona N
  4 - oznaczona L
  1 - oznaczona M
  3 - zero/uziemienie (podłączona)
  poniżej 1-ki, nieco na lewo jest zero/uziemienie (niepodłączona).

  Co oznaczają te litery?

  6 - przekaźnik? Do niego dochodzą dwa kable, trzecie połączenie pewnie jest prosto do agregatu
  7 - jakiś filtr? Ma możliwość regulacji - co się tym reguluje?


  Wychodzi tak: 3 odpowiada 9 na schemacie, reszta zależnie od tego czym jest 6 i 7.

  Gdzie powinno być napięcie, a gdzie nie. Na których stykach sprawdzenie impedancji coś da - tak bym się dowiedział co zmarło?

  UPDATE:
  Termostat na największe chłodzenie (czyli niejako agregat powinien być właczony cały czas):
  - pomiędzy 1, a 2 jest ~225V.
  - pomiędzy 2, a 3 jest ~47V.
  - pomiędzy 2, a 5 jest ~225V
  - pomiędzy 2 stykami elementu 5 jest bardzo duża impedancja, poza zakres mojego miernika i ~225V po podpięciu zasilania.

  Sytuacja się nieco zmienia po skręceniu termostatu na zero:
  - pomiędzy 1, a 2 - ~120V
  - pomiędzy 2, a 3 - ~5V
  - pomiędzy 2, a 5 jest ~111V
  - pomiędzy 2 stykami elementu 5 jest ~111V.

  Zwarcie (krótkie, 2-3 sek) styków elementu 5 (jako, że to chyba ów dławik) daje iskrzenie na śrubokręcie, prztykanie przekaźnika i nic więcej.
 • #10
  irekp4
  Level 12  
  220 powinno być pomiędzy 2 i 5, kabel nr 5 wraca z termostatu, a 1 powinna go zasilać (nie widzę tam kabla wychodzącego do termostatu), spróbuj zewrzeć 1 z 5 powinien agregat zadziałać,
 • #11
  irekp4
  Level 12  
  nie zauważyłem że rozgałęzienie jest z boku więc zasilanie agregatu to 1 i 2 , 6 to rozruch (działa tylko w czasie włączenia agregatu, zwiera na chwilke uzwojenie rozruchowe silnika), 5 to bezpiecznik termiczny imp=0,
 • #12
  arekm
  Level 16  
  1 z 5tką czyli właściwie dwa styki 5-tki - na polar_284_agr2.jpg widać przewód idący z 1 w dół do 5. Dzieje się wtedy to co dopisałem w poście: ,,Zwarcie (krótkie, 2-3 sek) styków elementu 5 daje prztykanie przekaźnika i nic więcej.''. Na dłużej zewrzeć? Czyli podejrzewasz uszkodzenie elementu 5 (zabezpieczenia termincznego)?
 • #13
  irekp4
  Level 12  
  raczej uszkodzony może być rozruch (spróbuj go rozebrać i przeczyścić najlepiej podmienić), a jeżeli nie to agregat, sprawdź jeszcze impedancje uzwojeń agregatu, górny z jednym dolnym i górny z drugim dolnym powinien mieć impedancje rzędu parunastu omów
 • #14
  arekm
  Level 16  
  Z agregatu wychodza 3 połączenia (co by się nawet zgadzało ze schematem) - jeden styk u góry i dwa na dole. Pomiędzy góra-dolny/prawy jest jakieś 17 omów, pomiędzy góra-dolny/lewy jest nieskończonośc, pomiędzy oboma dolnymi również jest nieskończoność. Blah, chyba poszedł jeden zwój w niebo. Jak rozumiem równa się to z wyrzuceniem takiej lodówki na śmieci bo wymieniać agregatu pewnie się nie opłaca :/
 • #15
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  irekp4 wrote:
  raczej uszkodzony może być rozruch (spróbuj go rozebrać i przeczyścić najlepiej podmienić), a jeżeli nie to agregat, sprawdź jeszcze impedancje uzwojeń agregatu, górny z jednym dolnym i górny z drugim dolnym powinien mieć impedancje rzędu parunastu omów

  Chyba miałeś na myśli rezystancję, impedancja jest "lekko" większa ;)
 • #16
  arekm
  Level 16  
  Jakie mniej więcej rezystancje powinny być na uzwojeniach agregatu? Mam tu też drugą lodówkę (niemiecka kristall 140), która robiła za szafę - próba odpalenia, niestety nieudana. Co jakiś czas pyka (tak 30 sekund) - pewnie próbuje się uruchomić agregat. Bez rezultatu ale ... agregat grzeje się dość mocno po jakimś czasie.

  Na forum ktoś pisał o podobnym przypadku, że to może być zwarcie między uzwojeniami. Pomierzyłem rezystancje i jest ok 25 omów pomiędzy pinem pojedynczym, a pozostałymi dwoma pinami (leżącymi obok siebie). Z kolei pomiędzy tymi dwoma pinami jest jakieś 90omów.

  Może być jakaś inna przyczyna poza zwarciem między zwojami?
 • #17
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Jeżeli praca i rozruch mają takie same rezystancje to wygląda właśnie na zwarcie międzyzwojowe. Uzwojenie rozruchowe ma cieńszy drut więc powinno mieć większą rezystancję. Poza tym 25 + 25 ≠ 90 ;)
  Piszesz że wyłącza się po 30s, więc "sklejony" przekaźnik raczej odpada. Chyba że ktoś zamontował za duży termik. A w ogóle to sprężarka pracuje czy tylko buczy? (od tego trzeba zacząć)
 • #18
  arekm
  Level 16  
  Pomierze to jeszcze raz (pisałem z głowy, wtedy interesowało mnie tylko czy w ogóle jest przejście).

  Jak dla mnie to buczy ale to jest bardzo, bardzo ciche. Trzeba się wsłuchać i to dobrze, żeby usłyszeć (więc może to nie sprężarka buczy tylko któryś element indukcyjny?).

  (ps. rozkład elementów i ich wygląd jest bardzo zbliżony do zdjęć z polaru, które tu wrzuciłem)
 • #19
  arekm
  Level 16  
  Dałem sobie spokój - lodówka poszła na przemiał, a jej miejsce zajeła niemiecka ,,privileg'' - bez instrukcji co prawda i nie wiadomo co oznaczają 2 światełka (jedno to chyba po prostu zasilanie) ale przynajmniej działa jak należy :)
 • #20
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  I bardzo dobrze, dobry wybór :) Za cenę wymiany sprężarki masz drugi sprzęt, całkiem dobry wbrew opinii niektórych Kolegów :)
  Nie będzie to na pewno jakaś tam "A-class" w zużyciu energii ale za to trwała :) co najwyżej wymiana termostatu Cie czeka ;)
  Wracając do pytania - lampka zielona- włączone do sieci, pomarańczowa -ciągła praca, super-zamrażanie. W polskich zamrażarkach oznaczało to pracę sprężarki, zupełnie bez sensu moim zdaniem, po co kontrolka pracy sprężarki - przecież słychać że spężarka działa ;)
  Pozdrawiam
 • #21
  arekm
  Level 16  
  Póki co chłodzi bardzo dobrze (cicha, nie to co polarowy traktor), zamrażarka również spisuje się jak należy. Reaguje na zmiany ustawienia termostatu (z tym, że tu sama elektronika, nic mechanicznego jak w gracie polarze ;).

  Wypełniona gazem o nazwie pentan (a tu się słyszało tylko o izobutanie).

  Pytanie pomocnicze: pod pomarańczową diodą jest sobie przycisk - nim się włącza/wyłącza owo super zamrażanie (które jak myślę dotyczy samego zamrażalnika, czy może też jakieś super chłodzenie)?
 • #22
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Hmmmm, Pentan to nie gaz którym jest wypełniona tylko środek do spieniania izolacji termicznej. To jaki masz gaz w układzie chłodniczym znajdziesz na naklejce na sprężarce lub na tabliczce znamionowej. Może być R-134a lub R-600a. Jeśli znajdziesz żółtą naklejkę z symbolem pożaru/ognia to masz R-600a. Co do super zamrażania i super-chłodzenia. Ile masz sprężarek? Możesz zrobić jakieś zdjęcie panelu z tym wyłącznikiem?
  PS
  Przyznam się że myślałem że kupiłeś nieco starszy sprzęt :)
 • #23
  arekm
  Level 16  
  Lodówka 4-letnia, jeden agregat, na nim pisze R-134a (google zeznaje: http://pl.wikipedia.org/wiki/Freon), z co do pentanu to dziwne bo to gaz, c-pentan ciecz, a tu jeszcze piszesz o piankach (http://www.iifiir.org/2endossiers_dossiers_choix.htm).

  Zdjęcie panelu załączone.

  ps. przy eksperymentami z nieznanymi przyciskami w lodówce to mam taki opór od czasów wczeeesnej młodości, kiedy to były przyciski... do rozmrażania :-D. Teraz co prawda samo-rozmrażające się cuda - a właśnie, rozmrażają kiedy im się zachce/stwierdzą, że nie są w stanie utrzymać temperatury? Trochę nieciekawe by było gdyby akurat wtedy np. właściciel wyjechał na 2-3 dni.
 • #24
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Ten Twój Privileg to chyba Electrolux pod inną nazwą ;)
  Dość dobry sprzęt. Co do tego przycisku super-zamrażania to nie jest przycisk super zamrażania tylko wyłącznik grzałki parownika. Włącza się go gdy lodówka ma być używana w niższej temperaturze niż pokojowa (dokładnie różni producenci różnie piszą)

  PS
  Co do pentanu masz nawet w tym artykule z Twojego linku że jest to czynnik do izolacji: "Foams use mostly 2 types of blowing agents: R141b and pentanes (cyclopentanes and cyclopentane and isopentane or isobutane mixtures)"

  Pozdrawiam