Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.

aka63 13 Dec 2009 20:07 7259 8
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  aka63
  Level 12  
  Mam taki uszkodzony zasilacz. Spalony bezpiecznik, wewnątrz obudowy zapach spalenizny, ale nigdzie nie widać spalonych elementów.

  Dopiero po wyjęciu płyty, pod spodem od strony druku, przylutowany był kondensator ceramiczny, który "odparował". W folii, która była między płytką a obudową wypalona dziura. Tak więc kondensator, mimo foli izolującej przebił do obudowy. Wybrzuszone są również małe elektrolity 2,2uF/400V zaraz po mostku prostowniczym.
  Moje pytanie: jaka wartość tego ceramika Może ktoś pokaże zdjęcie tej płytki od spodu z tym ceramikiem?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  Witam.
  Proszę podać rev. płyty PCB tego zasilacza jest umieszczone od strony lutowanych elementów, a sam zasilacz udokumentować dobrej jakości zdjęciami oraz opisem zastosowanych elementów czyli oba radiatory oraz zastosowane układy.

  Zapewne uszkodzeń może być więcej niż te, które są widoczne trzeba będzie porobić pewne pomiary miernikiem...
  Pozdrawiam Brać lutującą. :D
 • #3
  aka63
  Level 12  
  Płyta PCB ma oznaczenie: FA--400CBBA V1.9.
  Sprawdziłem tranzystory sterujące i są dobre, a nie mam kondensatorów elektrolitycznych 2,2uF/400V stąd na zdjęciach są odlutowane.
  Układ scalony: SG6105DZ
  Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.
  Poprawiłem TONI_2003.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  aka63
  Level 12  
  Mam kolejny taki sam zasilacz z takim samym uszkodzeniem, a dokładne dane to: Mode Com FEEL II-350ATX. Oznaczenie na płytce drukowanej PCB to:
  FA-400CBBA V1.9. Uszkodzenie to zwęglenie elementu dolutowanego od spodu płytki. Folia izolacyjna od spodu płytki ma również wypalony otwór, a przebicie prawdopodobnie nastąpiło do metalowej obudowy zasilacza. Element ten to prawdopodobnie jakiś warystor, gdyż włączony jest równolegle zaraz po mostku prostowniczym, między plus i minus? Załączam zdjęcia (płytka drukowana jest po umyciu izopropanolem, gdyż wokół spalonego elementu było bardzo dużo sadzy, a czy ktoś wie co to za element i jakie ma parametry?

  Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.
  Poprawiłem TONI_2003.

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  Udało mi się zidentyfikować ten element. To warystor TVR 07471. Parametry Vmax=470V, Vac=300V, Vdc=385V, P=0,25W fi=7mm. Ciekawe, dlaczego tak sie uszkadza? Sprawdzę dla pewności jeszcze elementy po stronie pierwotnej zasilacza.
 • #6
  TONI_2003
  Moderator
  Witam, a czy Masz po stronie pierwotnej elementy oznaczone na płycie PCB:
  Z3, Z2, Z1?
  Jakoś nie pamiętam aby na jakimś innym modelu tego zasilacza takowy element był tak zamocowany to mi raczej wygląda na „partyzantkę” kogoś...
 • #7
  aka63
  Level 12  
  Partzantka kogoś obcego raczej odpada. Prowadzę firmę komputerową, obudowa z zasilaczem byłe bezpośrednio od dystrybutora. W zasilaczu poza mną nikt nie grzabał - była oryginalna plomba. Jakie to elementy Z1, Z2, Z3 bo nigdzie nie mogę znależć?
 • #8
  TONI_2003
  Moderator
  Zatem firma schodzi całkiem na "psy" skoro inne firmy przy termistorach, warystorach dają dość grube koszulki, a tu taka prowizorka i w takim miejscu...

  Przykładowe zdjęcie.
  Mode Com model: FEEL II 350 ATX zwarcie do obudowy.
 • #9
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Umieszczenie warystora za mostkiem to wynik radosnej twórczości konstruktorów.
  W zasadzie jego działanie jest identyczne, tyle że jest szansa na dodatkowe uszkodzenie mostka, ale można spytać tylko po co?

  aka63 wrote:
  Tak więc kondensator, mimo foli izolującej przebił do obudowy. Wybrzuszone są również małe elektrolity 2,2uF/400V zaraz po mostku prostowniczym.(...)
  To warystor TVR 07471. Parametry Vmax=470V, Vac=300V, Vdc=385V, P=0,25W fi=7mm. Ciekawe, dlaczego tak się uszkadza?


  W sieci było przepięcie i to nie krótkotrwałe. Warystor nagrzał się i przepalił koszulkę. Zwykle warystory kończą jako popękane i napęczniałe, a to spowodowało w końcu przebicie do obudowy.

  Możesz sobie odpuścić montowanie następnego.
  Zasilaczowi nic nie grozi nawet jeśli podniesiesz napięcie zasilania do 260V.