Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ferguson FK-8500 - resety - co tu się grzeje?

exti 13 Dec 2009 20:59 7093 19
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  exti
  Level 32  
  Mam ww. tuner od 3 tygodni, na początku działał bez zarzutu. Problem zaczął się mniej więcej wtedy, gdy wgrałem jakąś trefną listę kanałów, w wyniku czego tuner nie chciał się uruchamiać. Ten problem naprawiłem, wgrywając soft S100, tzw. czyścik a następnie ponownie oprogramowanie S719 (miałem je również przed awarią). Równocześnie zmieniłem instalację antenową z HotBird na HotBird+Astra, jednak co do samej instalacji nie mam wątpliwości - działa poprawnie.

  To wszystko piszę gwoli informacji, a przechodząc do sedna problemu:
  Tuner co jakiś czas wyłącza się, włącza ponownie oraz pokazuje na wyświetlaczu kolejno B010026->BUF(miga)->BRA i w tym momencie na ekranie telewizora wyświetla się napis Loading i pasek postępu stojący w miejscu (00%, 90% - różnie, albo nic nie pokazuje). Przy tym tuner zaczyna wydawać taki niezbyt wysoki pisk, nie jest on szczególnie głośny, ale jak się nadstawi ucha blisko tunera, to ewidentnie słychać.
  Po czymś takim tuner przestaje reagować absolutnie na wszystko, pomaga tylko wyłączenie go z tyłu, odczekanie ok. 2 min. i włączenie z powrotem. Przez jakiś czas jest OK, po czym historia się powtarza. Co ciekawe, tuner szczególnie lubi się wyłączać przy zmianie kanału/głośności. Nie zdarzyło mi się wyłączenie podczas chodzenia po menu, skanowania nieba ani wgrywania czegokolwiek po USB.

  Wcześniej, tj. przed tą historią z listą kanałów żadnego paska Loading nie było, albo przewijał się tak szybko, że tego nie zauważałem.
  Przeszukiwałem forum pod kątem podobnych awarii i widzę, że często resety są spowodowane przeciążeniem listy kanałów (u mnie to możliwe, z obu satelitów mam zapisane w sumie ok. 2050 programów) albo zepsutymi kondensatorami (ten pisk by na to wskazywał, no ale czy to możliwe, by po tak krótkim używaniu tunera już poszły jakieś kondensatory?), ale otworzyłem ten temat, bo mój problem jest chyba inny.

  Przy okazji, czy w FK-8500 HD dioda na przednim panelu powinna świecić na zielono podczas pracy urządzenia? U mnie świeci cały czas na czerwono, jeśli tylko tuner ma zasilanie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  lpm11
  Level 22  
  czy to nie jest tak, że tuner się przegrzewa?

  Z kolei to co jest na wyświetlaczu wskazuje na to, że nie jest w stanie uruchomić softu.
  Myślę że to jest skutek, przyczyną jest po prostu przegrzanie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  exti
  Level 32  
  Hm..., biorę to pod uwagę, że może się przegrzewać, chociaż stoi w przewiewnym miejscu, na półce pod telewizorem otwartej z przodu i z tyłu, oczywiście nic na nim nie leży, żadnych źródeł ciepła w pobliżu. Chyba, że ma jakiś fabryczny defekt... Jak na weekend wrócę do domu to sprawdzę może, jak to od środka wygląda. Soft był zmieniany na nieoryginalny, więc gwarancję i tak szlag trafił.

  A co mogę zrobić, jeśli faktycznie tuner się przegrzewa?
 • #4
  kajron
  Level 29  
  Quote:
  To wszystko piszę gwoli informacji, a przechodząc do sedna problemu:
  Tuner co jakiś czas wyłącza się, włącza ponownie oraz pokazuje na wyświetlaczu kolejno B010026->BUF(miga)->BRA i w tym momencie na ekranie telewizora wyświetla się napis Loading i pasek postępu stojący w miejscu (00%, 90% - różnie, albo nic nie pokazuje). Przy tym tuner zaczyna wydawać taki niezbyt wysoki pisk, nie jest on szczególnie głośny, ale jak się nadstawi ucha blisko tunera, to ewidentnie słychać.
  Po czymś takim tuner przestaje reagować absolutnie na wszystko, pomaga tylko wyłączenie go z tyłu, odczekanie ok. 2 min. i
  z tego co opisałeś to raczej sprawa przetwornicy jeśli z instalacją jest wszystko ok i nie dociąża sztucznie
 • #5
  exti
  Level 32  
  kajron wrote:
  to raczej sprawa przetwornicy


  Jeśli tak, to po przeczytaniu podobnych tematów o awarii zasilacza wnioskuję, że trzeba wymienić kondensatory elektrolityczne w przetwornicy, dobrze myślę?
 • #6
  kajron
  Level 29  
  Jeśli po gwarancji to napewno samemu mozna to zrobić , tak dobrze wnioskujesz
 • #7
  exti
  Level 32  
  Pomęczyłem się trochę nad tym tunerem i stwierdziłem, że to nie wina zasilacza!

  Jak zdjąłem górną pokrywę i włączyłem normalnie tuner, to nie resetował się w ogóle, więc na pewno kwestia chłodzenia. Potem wymontowałem sam zasilacz (jest na osobnej płytce drukowanej) i podłączyłem go tak, żeby mógł pracować na zewnątrz obudowy, po czym zamknąłem pokrywę. W takim układzie tuner dalej się resetował! Coś musi się przegrzewać na tej "płycie głównej", niestety nie mam pojęcia co to może być. Jest tam główny mikrokontroler, ma przyklejony mały radiator, ale nie grzeje się jakoś bardzo i chyba jakiś stabilizator (obudowa TO-220, oznaczenie LM....), on też ma własny radiator, wydziela sporo ciepła.

  Na razie zrobiłem rozwiązanie prowizoryczne - zamontowałem wewnątrz wentylator 80x80mm od komputera i podpiąłem go między masę a linię 5V z zasilacza (przy 12V za bardzo hałasował).

  Tak więc problem można uznać za tymczasowo rozwiązany, ale jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to proszę pisać.

  Dla lepszego zobrazowania zamieszczę zdjęcie tego tunera:
  Ferguson FK-8500 - resety - co tu się grzeje?
 • #8
  kilkakilo
  Level 2  
  Niestety ale mam podobnie, i to z winy zasilacza się tak dzieje bo daje 2 razy większe napięcia (40 zamiast 23V i 60 zamiast 30V). Dlatego tuner się grzeje pomimo usunięcia zasilacza na zewnątrz (szczególnie LM317). Nie znam jeszcze przyczyn tej usterki, ale prawdopodobnie kondensatory do wymiany.
 • #9
  exti
  Level 32  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem.

  Ale gdzie są te podwyższone napięcia? Mierzyłem wszystkie napięcia na wyjściu zasilacza, na wszystkich liniach (ta pierwsza biała taśma) i wszystkie są OK, no powiedzmy +/- 1V. Tak jest dla stanu czuwania i przy włączonym tunerze. Te napięcia na wyjściu to 5V, 12V i chyba 23V. O 30V sobie nie przypominam (nie mam teraz dostępu do tunera)...

  Kilka kondensatorów, które udało mi się kupić, wymieniłem. Spróbuję teraz z resztą, na pewno nie zaszkodzi.

  A tu notatka, którą sobie zrobiłem:
  33uF/450V
  2x47uF/50V
  1000uF/10V
  1000uF/25V
  2x220uF/10V
  220uF/25V
  220uF/50V
  1uF/50V
  
  Wymienione:
  
  1000uF/10V -> 1000uF/16V
  1000uF/25V -> 1000uF/16V
  220uF/25V -> 220uF/25V
  220uF/50V -> 220uF/63V
  1uF/50V-> 1uF/100V
 • Helpful post
  #10
  kajron
  Level 29  
  Quote:
  1000uF/10V -> 1000uF/16V
  1000uF/25V -> 1000uF/16V ----tu dałeś ciała nie może być na niższe napięcie
  220uF/25V -> 220uF/25V
  220uF/50V -> 220uF/63V
  1uF/50V-> 1uF/100V


  Zasadniczo te na przetwornicy choć czasami te na płycie głównej też
 • #11
  exti
  Level 32  
  Wymieniłem pozostałe kondensatory w zasilaczu, oprócz tego 33 µF/450V. Co do kondensatora 1000 µF/25V, to z całą świadomością zastąpiłem go odpowiednikiem na 16V, bo mierzyłem napięcie na nim i nie przekraczało ono 16V. Ale dla zasady wymienię go i spróbuję też z kondensatorami na płycie głównej.
 • #12
  xeros
  Level 2  
  Czy udało się znaleźć i usunąć przyczynę problemu?

  Ja mam od wczoraj taki sam nowy tuner pożyczony na próbę (soft oryginalny S320).
  Dziś go podłączyłem z modułem Magic z wsadem MR 117 i kartą TNK, ale mam z nim problemy...
  Rozpiszę się trochę nie na temat ale chciałbym zasięgnąć opinii na jego temat czy warto mi go zatrzymać czy lepiej oddać i wziąć np. trochę droższą Arivę 200.

  Wcześniej korzystałem z tego modułu (Magic z MR 117) i karty TNK w Fergusonie 5018CI i nie miałem większych problemów z odbiorem kanałów poza okresowymi restartami modułu (tekst: "Inicjowanie Common Interface") i długim czasem przełączania między kanałami kodowanymi na różnych transponderach.

  W FK-8500HD zauważyłem, że tuner kilkukrotnie się resetuje i wiesza przy podłączeniu zasilania gdy moduł wraz z kartą jest w czytniku. Gdy wyjmę moduł i włożę go po włączeniu urządzenia całkiem szybko go inicjuje i po chwili mam już obraz z większości kanałów. Czas przełączania też jest całkiem szybki, ale np. za nic nie mogę odebrać TVN Style, Discovery Channel i Disney Channel (a akurat na tych trzech bardzo mi zależy). Sprawdzałem i porównywałem ustawienia z poprzednim tunerem, próbowałem różnych zabiegów z wyjmowaniem i wkładaniem modułu, przełączaniem satelit itd. i nic. Czasami zdarza się też, że po jakimś czasie działania nagle przestaje dekodować inne kanały szyfrowane. Zastanawiałem się nad aktualizacją firmware, ale zdaje się, że producent nic nowszego już nie wypuścił.
  Czy powinienem odpuścić sobie zabawę z tym starym modułem i tym tunerem, oddać go i kupić coś z wbudowanym czytnikiem kart pod tę TNK, np. Arivę 200 czy jest jeszcze jakaś szansa na jego poprawną współpracę bez eksperymentowania z wymianą wsadu w module?
 • #13
  exti
  Level 32  
  Przyczyny problemu nie udało mi się znaleźć, ani tym bardziej usunąć. Jak coś się zmieni w tej sprawie, na pewno napiszę.

  Co do tego modułu trudno mi powiedzieć, nie mam doświadczenia w tym zakresie, ale u siebie też zauważyłem, że tuner lubi przy szybkim przełączaniu tracić uprawnienia do kanałów kodowanych (mam TNK, moduł CONAX TECHNISAT). Jeśli miałbym możliwość wymiany FK-8500 na Arivę, to skorzystałbym bez wahania, właśnie ze względu na ten czytnik kart, poza tym jeszcze obsługa NTFS... Co prawda nie wiem, jak ta Ariva się sprawuje, ale coś mi się wydaje, że 8500 to niedoróbka, bo sporo osób ma z nim problemy.
 • #14
  xeros
  Level 2  
  Trochę bardziej potestowałem to FK-8500HD i również zauważyłem, że mocno się grzeje, ale jak dotąd samoczynnych resetów poza opisanym wcześniej resetowaniem przy włączaniu zasilania z modułem i kartą w czytniku lub podłączaniu dysku USB (tutaj zdarzało się czasami z różnym sprzętem).
  Poza tym widzę, że urządzenie jest bardzo kapryśne co do urządzeń USB - sprawdzałem szybkiego pendrive'a Kingstona 4GB, kartę pamięci Nokia 4GB SDHC Class4 z czytnikiem, dysk Seagate 2,5" 320GB i na żadnym z tych urządzeń nie udało mi się nic nagrać - raz urządzenia widzi, raz nie, raz widzi, ale z 0B pojemności innym razem w menu USB/PVR wszystko wygląda OK, a po naciśnięciu nagrywania stwierdza, że nie ma urządzenia USB. Oczywiście wszędzie FAT32. Jedynie w przypadku karty pamięci problemem była wg tunera zbyt mała prędkość zapisu aby cokolwiek nagrać. Jak dotąd nie miałem problemów z jakimkolwiek z tych urządzeń w starym odtwarzaczu DVD (jeden z pierwszych modeli z gniazdem USB).

  Szczerze mówiąc byłem pod wrażeniem obrazu na tym FK-8500HD jak ustawiłem obraz w 720p to nawet na kanałach SD obraz na dotychczas używanym AF5018CI nie miał porównania (kontrast, kolory, rozdzielczość). Dziwi mnie, że takie tunery mają również rozdzielczość 1080i, ale nie 1080p, a 1080i ze względu na przeplot wygląda gorzej od 720p.

  Tuner mam już spakowany do oddania, ale nadal mam dylemat czy wybrać FK-7900 UCI, Arivę 100 czy 200, czy też odpuścić sobie tuner i TNK i wziąć teraz w promocji telewizji N tuner z dyskiem i dość dużą ofertą kanałów (w tym 10 HD) za 48zł. Wybrałbym już na teraz i na przyszłość Arivę 200, ale kasa... Zastanawiam się czy warto wydać tyle na tuner, który za jakiś czas może okazać się bezużyteczny.
 • #15
  dzac4
  Conditionally unlocked
  8500 HD to niewypał!
  A po co ci FK 7900 UCI? Przecież to zwykły dekoder SD!
  Poczytaj o HF 8900 HD.
 • #16
  exti
  Level 32  
  Wymieniłem kondensatory na płycie głównej, te które zaznaczył kajron, i zero poprawy. Te resety to nie kwestia zasilacza, powtórzę jeszcze raz. W trakcie "zawieszenia" tunera zasilacz cały czas podaje prawidłowe napięcia. Za to napięcie na wyjściu regulatora napięcia LM317T (w obudowie TO-220, z radiatorem) spada do 0,01 V w trakcie takiego zawieszenia. Normalnie napięcia to około 23,5 V na nóżce Vi, 19,6 V na Vref i 18,3 V na Vo. Po wyłączeniu się tunera: 24,5 V na Vi, 1,4 V na Vref i 0,01 na Vo. Wiem, że LM317T ma zabezpieczenie przed przegrzaniem (powyżej 150° zmniejsza napięcie), jednak to nie to, bo on się aż tak nie nagrzewa. W pobliżu tego regulatora jest bezpiecznik polimerowy (JK60 050), być może go wywala i stąd te resety?
 • #17
  MrokDuszy
  Level 17  
  Wymień bezpiecznik polimerowy JK60 na nowy i problem zniknie obok niego może też być kondensator sdm ( nie pamiętam czy tam jest 25V na 100nF czy 50V 100nF ) i czasem on może zwierać ( tak samo dzieje się w globo i ta wymiana pomaga ) ....

  lub na próbę :

  Quote:
  Można sprawdzić czy się grzeje lub dołożyć tak na próbę równolegle opornik jakieś 300om to spadek napięcia jest mniejszy i tuner może zadziałać czyli byłby do wymiany ten bezpiecznik polimerowy.Pisze bo miałem takie usterki i że jak go schłodziłem szuszarką to działał jak się zagrzał to było brak napięcia.


  ewentualnie uszkodzony tranzystor sterowania V/H ( ale to domysł ;) )

  Pozdrawiam ....
 • #18
  exti
  Level 32  
  Bezpiecznik JK60 wymieniłem, tak dla świętego spokoju również LM317, niestety niczego to nie poprawiło :(.
  Co więcej, ostatnio tuner wyłącza się częściej, (po 20 minutach, jeśli tuner był długo nie włączany, a potem jeszcze częściej) mimo zamontowanego wentylatorka.
  Do tego jest jeszcze jedna usterka: obraz cały czas lekko trzęsie się w osi góra-dół i nie jest to wina instalacji SAT.
 • #19
  kajron
  Level 29  
  Quote:
  Co więcej, ostatnio tuner wyłącza się częściej, (po 20 minutach, jeśli tuner był długo nie włączany, a potem jeszcze częściej) mimo zamontowanego wentylatorka.
  Do tego jest jeszcze jedna usterka: obraz cały czas lekko trzęsie się w osi góra-dół i nie jest to wina instalacji SAT.
  I tu nadal będę twierdził że któryś kondensator jest uwalony , musisz niestety eliminować gałęzie napięć któreś musi być dociążone bez ciecia scieżek się nie obejdzie
 • #20
  exti
  Level 32  
  Niestety, znowu brak jakiejkolwiek poprawy :cry:.
  A zamieniłem całą resztę kondensatorów na płycie głównej na nowe, no, może oprócz jednego - 10µF/16V (akurat brakło mi takich), ale szczerze wątpię, żeby to akurat ten był winowajcą.