Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opis zasady działania usługi ADSL

install-net 13 Gru 2009 21:23 2581 4
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.

Chciałem się zapytać czy macie może schemat lub bardziej opis działania usługi ADSL.
    Chodzi mi jednak nie o suchy opis technologii ale jak jest on widoczny ze strony pakietu.

Wiem że po drodze są DSLamy, punkty styków routery brzegowe. Chciałbym sobie to jednak wszystko uporządkować czekam na wasze informacje.

Pozdrawiam Serdecznie.
  • Poziom 9  
    Dzięki.

Jednak w moim przekonaniu taka odpowiedź to nie odpowiedź.

Spytałem o konkretny temat. Chciałbym zobaczyć w opisie lub na schemacie sieć rozległą w standardzie ADSL. Chcę ją porównać z budową Sieci POLPAK w TP a innymi operatorami. A ty mi podajesz link do goolge.pl

Co tam wyczytałem w Wikipedii czym jest ADSL.

Dzięki za pomoc ale nie o to mi chodziło.
  • Poziom 15  
    DSL działa w warstwie 2, czyli warstwie łącza danych. Jest połączeniem typu punkt-punkt. Z jednej strony masz DSLAM (po stronie operatora), a z drugiej modem DSL. Jeśli je złączysz najpierw synchronizują się. Badają jakość połączenie i negocjują prędkość łącza. I wtedy połączenie jest już zestawione. DSL się wykorzystuje zazwyczaj jako końcowe łącze w sieciach dostępowych. DSLAM jest zazwyczaj w szafie na ulicy, gdzie dalej agregowanych jest kilka łączy i leci dalej innym medium - zazwyczaj światłowodowym. Co do sieci ADSL, nie ma co mowic, bo siec jest w wartwie wyżej. ADSL to tylko jedno z łącz. POLPAK to siec działająca na protokole X.25, który to działa w warstwie 3 - sieciowej. Taka Neostrada świadczona jest technika ADSL, ale korzysta z sieci POLAPAK - sieci szkieletowej.
  • Poziom 9  
    Dzięki x98pl. Fajnie to wszystko opisałeś.
    Reasumując (niezależnie od warstw, bo to chwilowo muszę odłożyć na bok) sygnał z modemu ADSL biegnie do dslama, Ten rozdziela sygnał telefoniczny od internetowego i przesyła dalej, pewnie do switcha brzegowego operatora, w Przypadku TP jest to POLPAK w przypadku Netii TopNet (nie wiem jak to wygląda u innych operatorów). następnie jeżeli żądane zapytanie nie znajduje się w szkielecie operatora zapytanie wysyłane jest do punktu styku międzyoperatorskiego i tam pokonuje tą samą drogę.

Jeżeli jednak miałbym wziąć rozpisać te technologie i sieci to z tego co piszesz x98pl wynika, że ADSL jest między klientem a dslamem.

Sieć szkieletowa oczywiście budowana jest o światłowody. Zastanawiam się jednak czy między dslamem a szkieletem danej sieci jest jeszcze doś po drodze.

Dzięki za wcześniejsze informacje.