Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AT90S2313] [Bascom] odbiór RC5 błędy odczytu?

14 Gru 2009 00:27 2281 15
  • Poziom 11  
    Stawiam pierwsze kroki z mikrokontrolerami i mam małe pytanko.

RC5 odbieram w przerwaniu i wszystko prawie działa tylko co któryś raz, a czasami kilka razy pod rząd ( w sumie to wychodzi ok 50% przypadków ), mam odczyt adresu 255 i kod 127.
    Jak celuję pilotem gdzieś w ścianę, to taki odczyt jest o wiele częściej, więc chodzi prawdopodobnie o to, że sygnał dociera zakłócony. Przy celowaniu w odbiornik powinno już chyba być ok, a nie jest.

Jako odbiornik mam TSOP 1136 podłączony prawie jak w nocie katalogowej.
    Tzn:
    zasilanie z 5V przez 100 ohm
    między VCC a GND 4,7 uF
    OUT do VCC podciągnięty przez 5.6 kohm

Code:
    Dim Address As Byte

Dim Command As Byte
    Dim Odb As Bit
    Dim Zmienna As Byte
    Dim A As Byte

Portd = 3

Config Int0 = Low Level
    Config Rc5 = Pind.2
    Enable Int0
    Enable Interrupts
    On Int0 Rc5
    Set Odb

Do
       If Odb = 1 Then
          Cls
          Lcd "Adres: " ; Address
          Lowerline
          Lcd "Kod: " ; Command
          Locate 2 , 12
          Lcd A
          Reset Odb
          Enable Int0
       End If

If Pind.1 = 0 Then
          Locate 1 , 12
          Lcd Zmienna
          Incr Zmienna
       End If
    Loop
    End

Rc5:
    Disable Int0
    Enable Interrupts
    Locate 2 , 12
    Lcd A
    Incr A
    Getrc5(address , Command)
    'If Address <> 255 Then
       Command = Command And &B01111111

'End If
    Set Odb
    Return

Co może być przyczyną? Czy tak ma być?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    No w końcu ktoś początkujący kto zajrzał do noty PDF i chyba prawidłowo zrobił zasilanie i odkłócanie sprzętowe (rezystor 100R plus kondek). Tylko jedno pytanie dla sprostowania - mam nadzieję, że ten kondensator 4,7uF dałeś nie do VCC przed rezystorem 100R a za nim - czyli bezpośrednio do nóżki zasilania odbiornika TSOP ????? - jeśli odwrotnie to popraw to ok?
    Bo na prawdę - jest to jeden z podstawowych sposobów pozbycia się sporej ilości zakłóceń.

Mam też dla ciebie niedobrą wiadomość, bo ja osobiście już nigdy nie korzystam z odbiorników TSOP - one przynajmniej wg moich wielu wielu porównań są dużo gorsze pod względem filtrowania pozostałych zakłóceń niż odbiorniki seroo TFMSxxxx - więc na jakąś tam przyszłoś szczerze polecam kupowanie tej serii TFMS poważnie

kolejna rzecz - to masz MEGA BABOLA w kodzie. Wywal ty żesz to wyświetlanie na LCD z procedury obsługi przerwania. I nigdy ale to nigdy nie wciskaj wyświetlania czegokolwiek na LCD do procedur obsługi jakichkolwiek przerwań bo sam sobie robisz masakrę ;) ..... poczytaj sobie o zastosowaniu flag - a nawet na tym forum jest wiele razy prezentowany także mój kod obsługi IR w przerwaniu z użyciem flagi właśnie puszukaj troszkę tego

Po kolejne - po co zaremowałeś If Address <> 255 then ????

w takim przypadku sam się prosisz o błędne odczyty - po to się go robi żeby w kolejny już programowy sposób odfiltrować innego rodzaju zakłócenia - m.inn pochodzące z odbić.

W zasadzie to powinieneś wiedzieć jaki Adres wysyła twój pilot - bo adres nigdy się nie zmienia w danym pilocie i ten warunek powinien byc taki dla pilota TV gdzie adres jest równy ZERO

If Address = 0 then

wtedy eliminujesz całą kolejną serię zakłóceń - można powiedzieć, że te sposoby to jest już jakby filtrowanie fyfrowe zakłóceń rozumiesz?

.... i poczytaj sobie o zastosowaniu flag w przerwaniach oraz dlaczego kod przerwań musi być bardzo krótki i b.szybko się wykonywać - bo inaczej długo nie zaczniesz dobrze programować procków ok?
  • Poziom 11  
    Kondensator jest oczywiście przy nóżkach TSOP.
    Wiem już że w przerwaniu powinno być tylko co niezbędne, a obsługę lcd w przerwaniu zrobiłem na szybkiego, żeby zliczać przerwania podczas prób (nie byłem pewien czy program nie zawieszał się w przerwaniu, ale przyczyna pozornej zwiechy była inna ).

Mój pilot wysyła adres 1, ale dla kontroli co się dzieje i nauki chcę mieć pokazane na wyświetlaczu wszystko co odbiera.
    Teraz mam tak:
    Code:
    Dim Address As Byte

Dim Command As Byte
    Dim Odb As Bit
    Dim Zmienna As Byte
    Dim A As Byte
    Dim Przer As Bit

Portd = 3

Config Int0 = Low Level
    Config Rc5 = Pind.2
    Enable Int0
    Enable Interrupts
    On Int0 Rc5
    Set Odb

Do
       If Odb = 1 Then
          Cls
          Lcd "Adres: " ; Address
          Lowerline
          Lcd "Kod: " ; Command
          Locate 2 , 12
          Lcd A
          Reset Odb
          Enable Int0
       End If

If Pind.1 = 0 Then
          Locate 1 , 12
          Lcd Zmienna
          Incr Zmienna
       End If

If Przer = 1 Then
          Przer = 0
          Locate 2 , 12
          Lcd A
          Incr A
          Enable Int0
       End If
    Loop
    End

Rc5:
    Disable Int0
    Enable Interrupts
    Przer = 1

If Address <> 255 And Command <> 255 Then
       Set Odb
    End If

Return

Odebrany adres na wyświetlaczu jest zawsze "1" a kod co któryś raz "255".
    Z mojego rozumowania w tej chwili ( a może być lekko " zakrzywione " bo szwagier miał urodziny i bez alkoholu się nie obeszło ), powodem mogło by być to, że jeśli przerwanie wystąpi w momencie między wyświetleniem na lcd prawidłowego adresu, a wyświetleniem kodu... i w tym przerwaniu wystąpi błąd wynikający z odbić czy innych przyczyn to w zmiennych będzie "255". Tylko na mój chłopski rozum co jakiś czas adres też powinien pojawiać się jako "255" w momencie kiedy przerwanie wystąpiło by po:
    Code:
     If Odb = 1 Then
    ...a na adres 255 nie mogę jakoś trafić.

Za ok pół godz szwagier ma podejść ze swoim pilotem od DVD Philipsa i zobaczę czy na jego pilocie będzie ta sama sytuacja bo przestaję wierzyć swojemu pilotowi.
  • Poziom 42  
    No teraz wprowadziłeś flagi w przerwaniu, brawo ;) .... w takim przypadku nigdy nie powinien ci się pojawić Command = 255 bo przecież masz warunek:

Code:

Set Odb
    End If

więc flaga Odb jest tylko ustawiana wtedy gdy Command <> 255 ;)

Tak dla porządku jak już tak działasz ładnie z flagą Odb czy Przer to powinieneś je wyzerować przed wejsciem do pętli głównej a nie ustawić a masz

Code:
    Set Odb

tuż przed pętlą Do Loop i choćby z tego powodu przy starcie procka może w pierwszym przebiegu pętli a przed odbiorem IR nastąpić wejście w tego If'a i wyświetlenie wartości Command=255
  • Poziom 11  
    mirek36 ale ta flaga odb jest zerowana w pierwszym przebiegu pętli.
    Jest tylko po to żeby wyświetlić początkowy tekst na wyświetlaczu z adresem i kodem = 0.

A mi się wydaje że pomimo warunku
    Code:

Set Odb
    End If
    jeśli 2-gie przerwanie wystąpi na początku pętli ( getrc5 odczyta błędy kod ), a flaga "odb" będzie ustawiona z poprzedniego przerwania to może wystąpić w/w sytuacja. Ale dlaczego tylko kod jest 255 a adres nigdy?

Co o tym myślisz?
  • Poziom 32  
    Spróbuj zastosować kondensator 100µF. Swego czasu gdy bawiłem się RC5 to pięknie to działało :). Oczywiście kod popraw.
  • Poziom 11  
    Ni hula. Tzn 100uF nic nie zmienia.
    Wiem że jestem upierdliwy i wiem że do "normalnego działania " pilota nie jest to potrzebne, chciał bym tylko żeby ktoś potwierdził lub obalił mój tok rozumowania co do w/w sytuacji, a właściwie czy dobrze próbuję rozumować :) i jeśli dobrze to czemu adres jest poprawny zawsze?
  • Poziom 42  
    No to dlatego ja bym to przerwanie napisał na twoim miejscu tak:

Code:
    Rc5: 

Disable Int0
    Enable Interrupts
    Przer = 1

If Odb = 0 then  '---------------- dodatkowy warunek

Set Odb
      End If
    End If  '------------------------- koniec dodatkowego warunku

Return

tyle że sam widzisz, że koniecznie przed wejściem w pętlę główną trzeba na początku ustawić Odb na ZERO a nie na JEDEN jak masz wyżej w tym kodzie (wspominałem już wyżej o tym)

Spróbuj się domyśleć co ci da ten dodatkowy warunek w przerwaniu ;)
  • Poziom 11  
    Tak oczywiście działa dobrze.
    Ten warunek nie pozwoli na ponowny odczyt rc5 jeśli nie wyświetlą się odczytane wartości z poprzedniego odczytu i "odb" nie zostanie wyzerowany.

Ale uprę się ( mam nadzieję że się nie obrazisz :) ) że ustawienie "odb" przed pętlą nic nie zmienia i dalej nie rozumiem dlaczego we wcześniejszej wersji tylko kod był czasami błędny, ale może jestem za bardzo dociekliwy.

Wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas.
  • Poziom 42  
    Żbik napisał:
    Ale uprę się ( mam nadzieję że się nie obrazisz :) ) że ustawienie "odb" przed pętlą nic nie zmienia i dalej nie rozumiem dlaczego we wcześniejszej wersji tylko kod był czasami błędny, ale może jestem za bardzo dociekliwy.

Wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas.

Ależ dlaczego miałbym się obrażać ? ;) wręcz przeciwnie to po prostu zażarta dyskusja i chęć dojścia do ostatecznej "prawdy" przez cieie ;) ... tylko pogratulować takiego uporu

Ja jednak powiem jeszcze raz, że jeśli ustawiasz Odb przed pętlą główną a nie naciśniesz żadnego klawisza na pilocie - to czyż nie wyświetlą ci się niepotrzebnie jakieś dziwne wartości Command i Address za pierwszym razem przy wejściu programu w tę pętlę główną???

No zobacz - masz ustawiony Odb
    (nie naciskasz w ogóle pilota)
    program wchodzi pierwszy raz w pętlę główną
    natrafia na warunek If Odb = 1 Then i jest on spełniony PRAWDA? ;) pomimo to, że nie wcisnąłeś żadnego klawisza pilota - a tylko w takiej sytuacji powinien się wykonać kod zawarty w tym warunku.

oczywiście dalej już wszystko idzie dobrze - bo Odb w pod koniec tego warunku jest resetowane. Czy dostrzegasz ten niuans ?

A to dlaczego we wcześniejszej wersji pokazywał ci się dziwny kod 255 było spowodowane właśnie tym, że przerwanie RC5 występowało np po wystąpieniu rozkazu CLS. Więc pętla główna była już w tym warunku, tymczasem nadleciała jakaś błędna ramka i polecenie Getrc5 ustawiło np Command na 255. Jednak flaga Odb nie została ustawiona ponieważ nie spełnił się warunek ten w przerwaniu. To co z tego - skoro przerwanie idąc dalej kończy się, a program główny wraca do realizacji kolejnego rozkazu po CLS .... dochodzi do wyświetlenia Address i Command no i Command wyświetla się jako 255. Poza tym do takiej sytuacji dochodziło ci chyba tylko wtedy jeśli dłuższy czas trzymałeś wciśnięty klawisz pilota.
  • Poziom 11  
    Oczywiście masz rację.
    Ale błędny odczyt, czyli inny niż "0" podczas pierwszego przebiegu, pojawi się tylko wtedy gdy po resecie uC, TSOP coś odbierze w ciągu części ms, w czasie gdy porty i przerwania będą już skonfigurowane a przed , czy na samym początku pętli. Według mnie można taki przypadek pominąć.

Co do 255 to dlaczego jeśli przerwanie wystąpiło po CLS adres był prawidłowy?
    Jest możliwe że getrc5 odbierze w połowie błędną ramkę?

I nie występowało to tylko przy długim "trzymaniu" pilota ale też przy pojedyńczych naciśnięciach, po to zrobiłem licznik przerwań, żeby mieć pewność że nacisnąłem przycisk pilota tylko raz.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    To, że ramka może być uszkodzona to nie dziwne. Zobacz zresztą taki efekt.

Wystarczy że zrobisz układ, który już normalnie działa z tymi wszystkimi poprawnymi warunkami itp i spróbuj strzelać pilotem a to w ścianę a to przez jakąś przeszkodę jednocześnie ruszając ręką - zobaczysz że czasem wskoczą ci inne - tzn różne kody - pomimo to, że cały czas trzymasz wciśnięty ten sam jeden klawisz. Ja robiłem takie próby na własny użytek i to sporo bo transmisja w podczerwieni to mój konik ;) - okazuje się, że procedury w Bascomie choć rzadko pozwolą jednak raz na jakiś czas przedostać się innej wartości Command. Natomiast Address w takich przypadkach chyba albo prawie nigdy mi się nie zmieniał.

Dlatego jak zacząłem programować w C - i sam zacząłem robić sobie procedury obsługi kodów najróżniejszych pilotów i standardów to z uporem podobny do twojego - zaparłem się tak - żeby zrobić jak najlepsze filtry błędnych ramek w swoich procedurach. I nie chwaląc się ale udało mi się uzyskać zdecydowanie lepsze parametry jeśli chodzi o to że u mnie w zasadzie albo nie pojawi się żaden kod albo tylko prawidłowy! i to obojętnie dla jakiego standardu kodowania - nie tylko RC5. Poza tym - moje procedurki działają bardziej płynnie - i co najważniejsze bez NAJMNIEJSZYCH opóźnień
  • Poziom 11  
    No to wychodzi na to, że winnym całego zamieszania jest trochę niedopracowany getrc5.

Jak skończę lekturę "Mikrokontrolery dla początkujących", przerobię jeszcze coś o Bascomie już dla troszkę bardziej obeznanych, to wtedy przyjdzie czas na C :)
    Jak na razie to "za wysokie progi, na moje nogi"...

Jeszcze raz dzięki i
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Żbik napisał:
    No to wychodzi na to, że winnym całego zamieszania jest trochę niedopracowany getrc5.
    .

No nie, jednak z takim stwierdzeniem to bym się nie zgodził absolutnie. To, że czasem przy zakłóceniach szczególnie przy niewprawnie napisanym kodzie w Bascomie - pojawią się jakieś błędy raz na milion - to nie oznacza, że Bascom jest Be ;) .... ja uważam, że Bascom ma bardzo fajnie dopracowane wszystkie swoje procedury. Są łatwe w użyciu i jak mówię jak się dobrze napisze program co sam widzisz - to nie masz żadnych błędów. Więc nie za szybko z tak pohopnymi wnioskami proszę ;)
  • Poziom 11  
    Bascoma jak najbardziej doceniam, bo pozwala takiemu amatorowi jak np. ja, po miesiącu nauki zrobić coś pożytecznego. Dodałem parę linijek kodu i mam sterowanie jasnością i wł/wył diody. Zmienię tego AT na Attiny2313 i mam już 4 pwm do wykorzystania.
    Po prostu luksus.

A getrc5.. przydało by się że jak nie odczyta poprawnie kodu, to i adres zwracał by błędny. Choć można to wykorzystać, jeśli program ma reagować na danego pilota bez odczytu wciśniętego guzika ( wtedy częściej odczyt jest ok. ).

I u mnie kod 255 przy poprawnym adresie był tak na oko co 5 może 10 raz, a nie co milionowy, ale to może ten TSOP. Następnym razem kupię TFMS.

Pzdr.
  • Poziom 42  
    Żbik napisał:
    I u mnie kod 255 przy poprawnym adresie był tak na oko co 5 może 10 raz, a nie co milionowy, ale to może ten TSOP. Następnym razem kupię TFMS.

No to wtedy poczujesz różnicę tak jak przy zmianie opon letnich na zimowe ;) - zapewniam. A jeśli się u ciebie działo to co 5 czy 10 raz - przy celowaniu wprost na odbiornik - to znaczy że działo się jeszcze coś nienormalnego . Tak mi się wydaje. Bo ja nie potwierdziłbym u siebie takich sytuacji . Musiałem się sporo starać, żeby złapać jakiś dziwny command czy adres nawet przy odbiciach i przeszkodach gdy jeszcze działałem w Bascomie ale na pewno nie tak często.

No ale najważniejsze że dzięki Bascomowi można bez większych stresów zacząć to fajne hobby , później, kiedyś w miarę potrzeb na pewno sam sięgniesz jeszcze po jakiś język programowania - tak to już bywa.