Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ulrich KO21 - kod usterki E16

Krivy 14 Dec 2009 08:47 21474 21
 • #1
  Krivy
  Level 10  
  Jak w temacie. Non stop taki komunikat czyli "Brak odbioru ciepła". Chciałem zapytać czy ktoś z forumowiczów miał podobny problem z tym kotłem. 2 lata temu ustawiał mi piec serwis z Krakowa, ale teraz jest po gwarancji więc nie wyobrażam sobie, żeby do pieca miał przyjeżdżać serwis aż z Krakowa
  Poszukuję również instrukcji serwisowej pieca Ulrich Kondensich KO 21. Mam kumpli serwisantów w Vissmanie to może z intrukcja serwisową dają radę.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Zapomniałem dodać , że oprócz E16 często pokazuje się tez błąd E03.
  Taki urok tego pieca :(
 • #3
  Krivy
  Level 10  
  Chyba pomogło, chociaż na 100% nie jestem pewien.
  Poza tym zmieniłem wszystkie ustawienia w czym wielce pomogła mi "Instrukcja obsługi automatyki kotła" przesłana mi bezpośrednio przez biuro Ulricha w Warszawie.
 • #5
  Krivy
  Level 10  
  No właśnie tak zrobiłem. No ale... Trzy lata używany kocioł i takie jajca?
 • #6
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Kocioł tu niczego nie jest winien. Powinieneś po zamontowaniu go i instalacji, przepłukać całość na zimno i gorąco, a na koniec można by uzdatnić wodę.
 • #7
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Krivy wrote:
  No właśnie tak zrobiłem. No ale... Trzy lata używany kocioł i takie jajca?


  W moim urlichu "stanoł" przepływ po 5,5 sezonach grzewczych, oczywiście w najzimniejszy dzień roku ( ot taka złośliwość natury) , bo oczywiście nigdy nie mogłem się zebrać do przeglądu tego kotła. Dla zasady rozebrałem całego na części i po wymianie uszczelek, odkamienieniu wymiennika płytowego oraz oczyszczeniu wymiennika pierwotnego z "zieleniny" ( tlenki miedzi) kociołek działa bezawaryjnie już 7-my rok- oby tak dalej...
 • #8
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Oczywiście bez wizyt serwisanta.... ?
 • #9
  mk-energy
  Level 2  
  Witam
  Czy praca kotła KO 24 w zapylonym środowisku może powodować pojawienie się błędu E16?
  Kocioł pracował podczas remontu pomieszczenia (6 dni). Po zakończeniu remontu pracował normalnie (ok. 7 dni), po czym zaczął pojawiać się błąd E16. Montażysta kotła stwierdził, że przyczyną jest zanieczyszczenie pyłem, tylko czy na pewno? Przecież gdyby tak było, to piec nie pracowałby poprawnie jeszcze przez 7 dni. A jeśli faktycznie przyczyną jest zapylenie to co należałoby zrobić, żeby piec pracował poprawnie?
  Pozdrawiam
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Nie prawda.
  E16, to brak odbioru ciepła.
  Musisz wyczyścić filtry i wymienniki. Wszystko po stronie CO
  Przyczyną jest m.in. niewypłukanie instalacji po jej wykonaniu.
 • #11
  Qbolezo
  Level 11  
  Witam, u nie występuje ten błąd w piecu Ulrich Kondensich KO 24 kw

  Czas mam błąd E16, nic kompletnie nie pomaga, serwisanci czyścili cały obieg, wymienniki itp... Nikt nie potrafi sobie z tym poradzić.

  Najczęściej wyskakuje jak piec jest nagrzany, przy zimnym pochodzi może z 35 min. Jak się nagrzeje to jest różnie, czasem chodzi 10min a czasami nawet 20. Poźniej błąd E16 i znowu trzeba resetować
 • #13
  martigun
  Level 12  
  Czasami błąd E16 sygnalizuje zdmuchnięcie płomienia w trakcie pracy palnika co spowodowane jest niezbyt dokładnym wyregulowaniem bloku gazowego.
 • #14
  Globalcrisis
  Level 2  
  Mistrzowie mam ten sam problem co wszyscy, ktorzy sie zwracaja do Was w tym temacie?
  E16 wyskakuj po jakims czasie w trakcie pracy kotła. Czyszczona byla komora spalania, filtry CO, wymiennik czyszczony Kamixem. Wymianialem nawet elektrode zaplonowa
  I nic problem dalej jest, ma ktos jakis pomysl?

  Qbolezo jak to rozwiazales?

  Dzieki wielkie
 • #15
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  A filtr na powrocie z instalacji wyczyszczony?
 • #16
  Globalcrisis
  Level 2  
  Czyszczone obydwa filtry.... tez nic nie pomoglo
 • #17
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Błąd E16 to zadziałanie zabezpieczenia przed przegrzaniem STB. Ten czujnik to zwykły bimetal z konektorami, być może jest uszkodzony, przegrzany. Należało by umocować w to samo miejsce termometr z czujnikiem i zweryfikować , czy dobrze działa. Jeśli tak to są problemy z przepływem, za mała wydajność pompy : jej uszkodzenie. Warto tez sprawdzić dodatkowym termometrem faktyczne wskazania aktualnej temperatury czynnika grzewczego, bo może też być problem z termistorem pomiaru tego parametru. Gdyby z jakiś powodów zaniżał faktyczną temperaturę mierzoną wtedy wcześniej zadziała zabezpieczenie przegrzania
 • #18
  Globalcrisis
  Level 2  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Błąd E16 to zadziałanie zabezpieczenia przed przegrzaniem. Ten czujnik to zwykły bimetal z konektorami, być może jest uszkodzony, przegrzany. Należało by umocować w to samo miejsce termometr z czujnikiem i zweryfikować , czy dobrze działa. Jeśli tak to są problemy z przepływem, za mała wydajność pompy : jej uszkodzenie. Warto tez sprawdzić dodatkowym termometrem faktyczne wskazania aktualnej temperatury czynnika grzewczego, bo może też być problem z termistorem pomiaru tego parametru. Gdyby z jakiś powodów zaniżał faktyczną temperaturę mierzoną wtedy wcześniej zadziała zabezpieczenie przegrzania  Andrzeju, ktory czujnik masz na mysli ? STB , temparatury, spalin czy inny?
  Dzieki
 • #19
  Szwagier111
  Level 2  
  Ulrich KO21 - kod usterki E16Podzielę się swoim doświadczeniem, bo i korzystałem z opinii i doświadczeń tutaj cytowanych...., mianowicie:
  Przed Świętami dopadła mnie przypadłość E16 - kilka razy dziennie kocioł się wyłączał i trzeba było go resetować - sytuacja podobna jak u "Qbolezo" - jak zimny to OK ale po kilkudziesięciu minutach E16. Będąc nie do końca zadowolony z "serwisantów" postanowiłem działać sam, mianowicie; zakupiłem 3 pudełeczka KAMIXu (2x75g), obudowę filtra do wody FHPR34-B-AQ, filtr piankowy S-PP1-1mik., złączki miedziane i wężyk 1/2" = całość ok 80zł. Odłączyłem rury CO a w to miejsce podłączyłem szeregowo obudowę filtra (jeszcze bez wkładu piankowego) wcześniej zalaną rozpuszczonym w gorącej wodzie KAMIXem. Następnie dopuściłem wodę, aby można było załączyć piec, odpowietrzyłem układ, ustawiłem 55*C na piecu o GO. Jakież było moje zdziwienie jak po ok. 3 minutach woda była CZARNA. Piec tak chodził przez 20 min następnie go wyłączyłem i tak stał 30 min. Po tym czasie spuściłem wodę wyczyściłem wszystkie filtry (tam też był kamień) i powtórzyłem (już bez kamixa czynność 3 razy). Znowu, wyczyściłem filtry i podłączyłem rury CO, oczywiście dopuściłem wodę i włączyłem piec, i....... E16 - rozpacz.
  Na szczęście coś mnie tknęło aby pokręcić srubą regulacji mieszanki - przykręciłem ok 1/4 obrotu śruby i ....... już 10 dni piec działa bez problemu i jakby nawet trochę ciszej.
  Jeśli komuś to pomoże to się bardzo cieszę.
  Pozdrawiam

  Ulrich KO21 - kod usterki E16
  Ulrich KO21 - kod usterki E16
 • #21
  Szwagier111
  Level 2  
  Lodek wrote:
  Witam
  Mam fokladnie ten sam problem - pomysł z filtrem bardzo mi sie podoba - dzis sprobuje u siebï zalożyc. Mam tylko pytanie - o jakuej śrubie mowisz? Gdzie ona jest?

  3 - Śruba regulacji mocy
  Ulrich KO21 - kod usterki E16
 • #22
  Depreh4
  Level 1  
  Szwagier panie jesteś wielki
  Ulrich KO21 - kod usterki E16

  Tak to ta śruba na imbus w moim przypadku teraz już wiem e16 wywalało kiedy piec już dogrzał C.o. i włączał się w tryb podtrzymania wtedy zmniejsza płomień gdy moc jest zbyt mała to zamiast zmniejszać gaśnie i wywala e16 u mnie pomogło zwiększenie mocy dojechałem śrubę po trochu aż palnik nie zgasł A zmniejszył swoją moc.. mam nadzieję że komuś pomogę bo ta zmora męczyła mnie 2 sezon i było wszystko płukania czyszczenie A to takie coś....